Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.01.2016, 21:42:18
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și am eu sau altcineva vreo vină?
https://www.youtube.com/watch?v=w-sAqUSOhhg Este foarte interesant.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.01.2016, 23:30:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai aminteste-ne si despre cartea domnului Gabriel Gheorghe din cand in cand, nu o baga doar pe asta cu zvastica. :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.01.2016, 23:35:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Nu este adevarat , eu am vazut mai demult o emisiune pe National TV , unde erau invitati trei maestrii sau nu stiu exact cum le zice , masoni cu rang inalt , emisiunea fiind tocmai despre originea si rolul masoneriei in lume. La un moment dat cineva din invitatii jurnalisti a intrebat ceva catre domnul Olimpian Ungherea despre Martorii lui Iehova daca si ei fac parte sau sant masoni,,, etc. Raspunsul a fost nu , nicidecum , nu are cum sa fie masoni din moment ce ei studiaza Biblia,,,,,.

Ar fi bine daca ar citi Biblia dar eu vad ca isi pierd timpul uitandu-se la svastici pe youtube sau citind cartea nu stiu carui ins. Dupa care bineinteles ca intra pe forumuri ortodoxe pretinzand ca-s ortodocsi dar ca au niste nelamuriri.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.01.2016, 13:05:21
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ar fi bine daca ar citi Biblia dar eu vad ca isi pierd timpul uitandu-se la svastici pe youtube sau citind cartea nu stiu carui ins. Dupa care bineinteles ca intra pe forumuri ortodoxe pretinzand ca-s ortodocsi dar ca au niste nelamuriri.
Pai oricum nelamuriri sant , se vad din orce documentar vizionezi , oricine isi poate da seama de asta. Iar despre cartea domnului Gabriel Gheorghe nu am ce sa mai amintesc , o poate avea cine vrea daca o vrea. Acolo scrie la capitolul despre originea cuvantului ,,Craciun,, ca primii crestini(?) , nu au sarbatorit deloc nasterea Mantuitorului. Altceva ce ne mai trebuie daca asta e un lucru adevarat care nu poate fii contestat de nimeni.Si nu inteleg ce e rau sa te uiti pe Youtube la asemenea documentare despre originile si simbolistica stramosilor nostrii. Ba din contra , asa putem vedea si afla multe lucruri pe care inca nu le stiam. Sau sa nu citim cartea nu stiu carui ins , sa o consideram eretica , sau neavenita sau cum. Astea sant carti de cultura generala , de istorie etc, si nu cartile unor alte culte asa ca,,,,,. In urma vizionarii documentarului cu Zvastica dacica sau cele cu ,, Noi Aryanii daci,, invatam tocmai spiritualitatea stramosilor nostrii , si vedem ce s-a preluat de catre Biserica in ritualurile sale. Aici dupa cum se poate vedea din documantare , Biserica este cea care a preluat si duce mai departe simbolistica traco-geto-daca , atat prin gesturile sale , ritualuri , traditii , simbolistica etc. Asa s-a intamplat nu e o rusine. Chiar daca din punct de vedere scriptural este total opusul.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.01.2016, 13:08:04
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai aminteste-ne si despre cartea domnului Gabriel Gheorghe din cand in cand, nu o baga doar pe asta cu zvastica. :)
https://www.youtube.com/watch?v=GO-GGdZvkrw Uita-te atent la documantar mai ales la varietatea simbolurilor solare si unde apar ele.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.01.2016, 13:10:27
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Iehovista, v-a mai spus.
https://www.youtube.com/watch?v=GO-GGdZvkrw Vezi documantarul asta interesant , mai ales originea si perpetuarea simbolului solar , numit Vartelnita , Roata solara , crucea pelasgica , Zvastica.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.01.2016, 13:12:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa Ionică. Așa.
O idee dar și aia fixă.
Bravos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.01.2016, 16:57:37
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa Ionică. Așa.
O idee dar și aia fixă.
Bravos.
Ce idei fixe domnule . astea sant documentare despre originea culturii si simbolisticii noastre ca popor , si dumneavostra spuneti ca sant idei fixe. Sau nu ar trebui dupa dvs sa le vada nimeni , sant interzise , eretice. Aici cine le vede nu mai poate sa spuna nimeni ca nu sant adevarate lucrurile care se spun acolo.Oricum inca sant multi romani nestiutori inca,,,, care nu stiu ca stramosii nostrii venerau zvastica simbol solar , crezan-d ca este doar un simbol hindus sau de-al lui Hitler. Asta nu e o rusine . Necunostiinta asta e.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.01.2016, 17:00:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Indubitabil de clar.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.01.2016, 17:09:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=XUEtAQAiuCA&t=00m35s
Reply With Quote
Răspunde