Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2010, 12:55:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit A început pervertirea celor sfinte!

Fraților, cu mare amar trebuie să citez din articolul http://mucenicul.wordpress.com/2010/...rta-blestemul/

Traducere din limba rusa

În Eparhia Tver intre 29.05-18.06, a avut loc a 12-a Procesiunea Volga

Prin tradiție, fiecare astfel de procesiune se ocupă de un eveniment important la nivel national. În acest an, acest eveniment a fost aniversarea a 65-a a Victoriei. Procesiunea, inceputa de la izvoarele râului Volga si continuata de-a lungul albiei și terenurilor pe unde trece aceasta, a avut loc in 16 orase si districte din regiune. Pe tot parcursul s-a purtat o racla- chivotul cu moaștele Sfântului Mucenic Gheorghe.


La Sf. Liturghie de la [biserica]Sf. Nicolae din Myra, unde a servit Arhiepiscopul de Tver și Victor Kashin și, în procesiunea care a vut loc la templul de la izvoarele Volgai, a fost comisă o vodoo-șenie de rang, la care au participat un număr mare de pelerini, distinși invitați, membri ai publicului.

În această zi, cele mai multe municipalități din regiunea Tver si-au trimis delegații la festivalul din Volgoverkhovye . Au tinut discursuri Arhiepiscopul de Tver și președintele Kashin, guvernatorul regiunii Tver, președintele Adunării Legislative și alti funcționari.

Pentru a înțelege magnitudinea acestui consens ”în materie de cooperare între Biserica și activitățile de stat, doar uitati-va la” programul complet “.

Părea că acest eveniment nu poate fi decat unul fericit, dar …! Dar, în loc de bucurie spirituala inima s-a frant de o durere extrem de profunda.

În timpul procesiunii, poporul ortodox a sărutat “mâna dreaptă a lui Satan, inchinandu-se la ea ca la o relicvă mare – mâna dreaptă cu moaștele Sfântului Gheorghe, patronul sfant al victorioasei armate ruse”.

Aceasta aproximativ demono-blasfemie și satanismul au luat locul binecuvântarii directe a episcopului ce guverneaza dioceza și preoția.

Avand o senzație de murdărie spirituala, oamenii Ortodocsi din Tver au trimis o scrisoare, subliniind confuzie lor:

“Dragi frați și surori!



Cerem ajutorul vostru și consiliere caci ne aflam[traim] într-o jenă extrema și ne temem că ceea ce s-a întâmplat la noi se poate repeta și în alte orașe din Rusia.

Noi, la fel ca toți oamenii ortodocsi, il cinstim din toata inima noastra pe Sf. Gheorghe Invingatorul și am visat la fericirea de a ne inchina relicvei lui.

Si ce oportunitate! În ajunul vizitei Patriarhului Chiril la Tver a ajuns la noi procesiunea Volga cu chivotul sub forma mainii drepte ce da binecuvântarea , care trebuia să fie o parte din moastele sale.

Dar bucuria noastră a fost afectată. Dreapta, la o examinare mai atentă s-a dovedit a fi o binecuvântare, dar profanata. Faptul că degetele de la mâna lui dreaptă, au fost puse dintr-un un motiv oarecare, vertical, [dovedeau] în mod clar au fost aranjate într-un bine-cunoscut simbol satanic – “capra”( coarnele satanei-n.m). Spre deosebire de binecuvântarea creștină, care leagă degetul mare și indicele pe de o parte, la cea reprezentând racla cu relicve, au fost conectate degetul mare și degetele din mijloc, indicele și degetul mic – fiind pe verticală.

Fotografiile arată că chivotul mai repede poate fi privit ca un obiect de cult anti-creștin sau păgân, care are sub formă de coarne degetele: indexul și degetul mic, simbolizand cultul ”Caprei” – Lucifer.



Cei mai mulți dintre noi, datorita binecuvântareii care insotea chivotul, nu s-au simțit bine, copiii au plâns.



Dacă suspiciunile noastre sunt corecte, atunci am fost ademeniti să ne închinam la un idol, Baphomet, și procesiunea s-a transformat într-un act de profanare a țării noastre și a Credinței Ortodoxe.

Iertati-ne, dacă v-am produs confuzie. Vă rugam, judecati și dati-ne o evaluare biserieasca despre cele întâmplate.

Cetățenii Ortodocsi din Tver.



În stânga - semnul binecuvântării; În dreapta - semnul diavolului

Citiți articolul din care am citat pentru mai multe detalii! E foarte gravă treaba asta fraților!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2010, 16:21:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Pai unde altundeva sa inceapa...daca nu in rusia. Nimic nou sub soare, odata s'odata trebuia sa "sclipeasca" arama.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2010, 08:24:50
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

... dar pe respectiva mana cine o mesterise? Cine o pusese acolo si cand? Cum de au observat numai atunci? Ca doar n-o fi aparut din neant.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2010, 09:52:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

oooops....
se pare ca ori pastorilor le-a lispit trezvia... ori ca s-au dat cu "lupii".

"Vremea este sa lucreze Domnul ca oamenii au stricat legea TA" Psalmul 118
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2010, 11:14:58
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
oooops....
se pare ca ori pastorilor le-a lispit trezvia... ori ca s-au dat cu "lupii".

"Vremea este sa lucreze Domnul ca oamenii au stricat legea TA" Psalmul 118
Care pastori că e la ortodocși ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2010, 11:18:19
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Care pastori că e la ortodocși ?
scuze... nu am folosit diacriticele. rectific păstori (preoți) la aceasta am dorit sa ma refer si nu la pastori :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2010, 11:22:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fratilor, oare chiar asa sa fie ?!
Cred ca ravna trebuie sa aiba discernamant.
Acolo unde discernamantul lipseste, inselarea intra foarte usor, pe nesimtite.

De multe ori binecuvantarea se da in graba sau fara "a aranja" bine toate degetele.
Mai depinde si din ce unghi se priveste mana binecuvantand.
Spre exemplu, in pozele postate, mana lui Hristos e privita din unghiul bun, pe cand cea din dreapta este privita dinspre podul palmei, accentuand cele doua degete ridicate. Cele doua degete de la mijloc oscileaza in pozitie. Sa incetam a cauta raul in orice.

Nu stiu ce sa zic.
Mai bine sa ne vedem de rugaciune, care oricum nu prea merge cum ar trebui. Sa fim sinceri.
Iar daca rugaciune nu avem, oare cum putem crede ca suntem apti de "a discerne lucrurile" ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2010, 11:26:54
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare e posibil sa fie un fake facut in photoshop?eu lucrez des cu acest rpogram si am mereu banuieli de genul dupa cum se vede eu nu vad o umbra a mainii asta e parerea mea si poate sa fie gresit nu o luati in seama
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2010, 12:11:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fratilor, oare chiar asa sa fie ?!
Cred ca ravna trebuie sa aiba discernamant.
Acolo unde discernamantul lipseste, inselarea intra foarte usor, pe nesimtite.

De multe ori binecuvantarea se da in graba sau fara "a aranja" bine toate degetele.
Mai depinde si din ce unghi se priveste mana binecuvantand.
Spre exemplu, in pozele postate, mana lui Hristos e privita din unghiul bun, pe cand cea din dreapta este privita dinspre podul palmei, accentuand cele doua degete ridicate. Cele doua degete de la mijloc oscileaza in pozitie. Sa incetam a cauta raul in orice.

Nu stiu ce sa zic.
Mai bine sa ne vedem de rugaciune, care oricum nu prea merge cum ar trebui. Sa fim sinceri.
Iar daca rugaciune nu avem, oare cum putem crede ca suntem apti de "a discerne lucrurile" ?!
Discernamantul intr-adevar nu trebuie sa lipseasca, dar privind acea mana mai exista dubiu?!?
Imaginea este statica si nu poate fi vorba despre un "unghi" gresit. Am vazut dealtfel si o icoana a Sf. Ioan Botezatorul, aratata pe Trinitas, cu mana pictata in acelasi fel.

Deja prea deasa aceasta greseala si aceasta "neglijenta" in a tine degetele la binecuvantare... Ca este un gest nepotrivit unui crestin, sunt sigura, caci prea des il vad la TV mai ales la formatiile Rock.

Dar ai dreptate, cand ne indemni la rugaciune; totusi pentru a discerne ca acest simbol nu este bun, nu-ti trebuie prea mare cunoastere.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2010, 13:01:16
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Da,seamana cu un concert al unei formatii de metale grele si nu cu o procesiune religioasa.

Probabil k mana a ramas de pe la vreun concert Iron Maiden si mai apoi au folosit-o aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfantul valentin sau pervertirea unei realitati windorin Generalitati 42 17.02.2013 09:41:17
A inceput perioada Triodului! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 15.02.2011 12:36:51
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Iar a inceput... alexaa Generalitati 13 08.07.2010 09:51:25
H1N1 si sarutatul celor sfinte andreicozia Reguli in Biserica 56 12.11.2009 13:43:59