Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.02.2014, 22:22:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Miha-Anca, bine ar fi sa fie cum zici, dar uitandu-ne in jur nu e chiar asa.
Daca ar fi majoritatea buni, ospitalieri, muncitori s.a. tara asta si-ar reveni; daca erau majoritatea romanilor asa, atunci macar jumatate din patroni trebuiau sa intre in categoria asta si institutiile ale statului la fel, oameni are ar avea puterea sa-i ajute si pe ceilalti prin plata muncii lor, nu prin bataie de joc; daca s-ar primi salarii decente, n-ar mai pleca asa multi romani afara la munca si s-ar putea trai bine mersi si aici, dar nu se poate, ca firmele si instituriile publice sunt doar dupa profit si furtisaguri, nu le pasa de cei care munesc pentru ei; atat timp cat lor le e bine, altu' poa' sa moara de foame; asta e mentalitatea de aici, a celor multi cetateni, care, vrem, nu vrem, tot ne reprezinta tara, fiindca fiecare din noi reprezentam tara.
Normal ca merg medicii afara sa lucreze, ca nu salveaza vieti pe cateva sute de euro, ci pe cateva mii de euro (bine, medicu roman face banii de fapt, din spaga, din banii dati pe sub mana, ca asa e la noi; dam bani la medic, chiar daca el are salariul lui, si apoi ne miram ca daca nu avem bani sa dam la medic, ne lasa sa murim asteptand; oricum vina majora e a celor care i-au invatat asa - nu e prost cel ce cere, ci cel ce da-)
Eu am vorbit despre poporul roman, ceea ce nu inseamna ca toti romanii formeaza poporul roman, ci doar cei, care au trasaturile poporului român, adica sunt ospitalieri, au bun simt, etc. Ceilalti, indiferent de numarul lor, sunt doar cetateni ai tarii si nu reprezinta poporul român. Nu e ideea mea, dar sunt de acord cu acest lucru.
Vrei sa spui ca domnii cu dosar penal, care formeaza un fel de "famiglia", fac parte din poporul român? Sper ca nu. Din clipa in care au decis sa actioneze impotriva intereselor romanesti, s-au dezis de apartenenta lor la poporul roman. Sau pote n-au avut-o niciodata...
Spaga, desi se practica in mod aproape generalizat, nu are origini românesti. Daca te inchini lui Veliar, mai poti fi ortodox?!?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.02.2014, 22:54:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbești de poporul român de parcă ar fi buricul pământului, păcatul fiind indiferența, păcatul fiind nepăsarea, păcatul fiind mândria că noi suntem popor așa și pe dincolo, poporul lui Dumnezeu. Noi suntem ortodocși, dar noi nu putem să fim mândri că suntem ortodocși, noi trebuie să fim smeriți că suntem ortodocși și ortodoxia în smerenie se păstrează.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.02.2014, 10:12:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Poporul roman e format din totalitatea cetatenilor, deci da, si aia cu dosar penal fac parte din poporul roman, fie ca ne palce, fie ca nu (si nu, nu ne convine, ar asta e situatia).
Daca ar fi um spui tu, si suna frumos, ineamna ca poporul roman e format din poate nici 1/3 din cetatenii romani din tara. Cu restul ce facem? unde-i incadram?
Problema e ca poporul e reprezentati de retardati, de oameni pentru care e muuuult mai important ca buzunarele lor sa fie pline, e mai importnt ca ei sa aiba drepturi in plus si imunitate in caz ca-s prinsi cu mata-n sac, e mult mai important ca planuril sa ramane fe foaie si sanu lepuna niciodata pe teren, ca deh, ei ce mai baga in buzunar?

Iar spagile, au aparut de la oamenii de la tara care, cand mergeau la medic, sau oriunde, dadeau ba oua, ba carne, ba legume etc., iar orasenii au preluat acest obicei, dar dadeau bani; de aici s-a obisnuit romanu' care lucreaza pentru oameni sa astepte plati in plus; si acuma multi se multumesc cu un cartus de kent (care e 140 lei) si o cafea buna (care e de la 20 de lei in sus).

Pana si eu mai primesc la birou cate o ciocolata pentru ca... fac o programare omului la dna. avocat, si desi nu vreau sa accept, nu ma lasa clientul sa nu accept. I-am zis unei doamne ca eu doar imi fac treaba, nu astept nimic in schimb, pentru ca sunt platita pentru ceea ce fac, dar dansa mi-a zis ca vrea sa imi dea o mica atentie... Mai zi ceva...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
asur, proteste, secularism

Thread Tools
Moduri de afișare