Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2008, 04:52:30
bendis67 bendis67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

Imi pare bine ca nu m-ati convins, domnilor autori prin comentariile din articolul/propaganda dvs. "Scripturile Noii Ere sau pervertirea Evangheliilor" sau chiar din -sa zicem, desi nu simpatizez- "Despre "Yoga crestina" - pe marginea ereziilor parintelui Dechanet"
Dar cata indarjire si ura generati pt. a demonstra drept "erezii" orice se apropie de Adevar/Dumnezeu pe cai mai clare decat distorsionatele dogme crestine (dar nu christice, ca sa fiu inteleasa)!! Sunt sigura ca o sa stergeti postarea.
Insa tot e bine... cu cat va straduiti mai tare, cu atat va dezvaluiti mai mult... si oamenii incep sa VADA mai clar, mai luminat, drumul bun! ...Si unii Sfinti Parinti stiau Adevarul dar de la ei citati tot doar ce va convine :sleep:
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.

Maria

P.S. Intotdeauna am ocolit negustorul care, in loc sa-si laude marfa, imi spunea ca marfa vecinului nu e buna! Si n-am gresit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2008, 08:22:03
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bendis67
Imi pare bine ca nu m-ati convins, domnilor autori prin comentariile din articolul/propaganda dvs. "Scripturile Noii Ere sau pervertirea Evangheliilor" sau chiar din -sa zicem, desi nu simpatizez- "Despre "Yoga crestina" - pe marginea ereziilor parintelui Dechanet"
Dar cata indarjire si ura generati pt. a demonstra drept "erezii" orice se apropie de Adevar/Dumnezeu pe cai mai clare decat distorsionatele dogme crestine (dar nu christice, ca sa fiu inteleasa)!! Sunt sigura ca o sa stergeti postarea.
Insa tot e bine... cu cat va straduiti mai tare, cu atat va dezvaluiti mai mult... si oamenii incep sa VADA mai clar, mai luminat, drumul bun! ...Si unii Sfinti Parinti stiau Adevarul dar de la ei citati tot doar ce va convine :sleep:
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.

Maria

P.S. Intotdeauna am ocolit negustorul care, in loc sa-si laude marfa, imi spunea ca marfa vecinului nu e buna! Si n-am gresit.
of marie ,marie, biata de tine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2008, 09:59:13
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Galateni 1
6. Ma mir ca asa degraba treceti de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la alta Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât ca sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar daca noi sau un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o - sa fie anatema!
9. Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit - sa fie anatema!

Faptele Sfintilor Apostoli 27
30. Dar corabierii cautau sa fuga din corabie si au coborat luntrea in mare, sub motiv ca vor sa intinda si ancorele de la partea dinainte.
31. Pavel a spus sutasului si ostasilor: Daca acestia nu raman in corabie, voi nu puteti sa scapati.
32. Atunci ostasii au taiat funiile luntrei si au lasat-o sa cada.

Noi ca si crestini trebuie sa ajungem dincolo de apele aceste lumi pline de pacat, nu de unii singuri. Ci trebuie sa mergem in corabia Domnului Iisus Hristos (biserica) ajutandu-ne unii pe altii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2008, 12:41:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nici nu apare bine un "supliment" pentru mantuire, ca ne si abonam la el. Si din nefericire, multi nu cauta un abonament pe o luna sau cel mult un an, ci pentru toata viata. Omul poate trai "alaturi" de biserica, dar in acest caz nu se poate mantui. Religiile orientale fac astazi ravagii in Occident si ma tem ca vor incepe sa faca si la noi pentru ca viata din biserica nu mai este propria lui viata, ca Euharistia nu mai este adevarata lui hrana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2008, 20:03:21
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Maria, degeaba se zvarcoleste in tine cel care te inspira. Nu are nici o putere, iar timpul lui se apropie si, iata, zbiara de disperare ca nu reuseste sa-i rataceasca pe toti. Tu, insa, draga Maria, inca ai sansa indreptarii. Te asteptam cu dragoste crestineasca. Tu alegi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2010, 16:17:52
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Maria

Dacă te simți oripilată de creștinism și ești convinsă că nu ai cum să accepți creștinismul pentru anumite ”păcate” ale lui - e problema ta! Ar fi bine să meditezi la ce spune la Apocalipsă 22, 11. Probabil că îți este familiar termenul de mantră mai mult cel de rugăciune. Prietenește îți spun că ar fi mult mai bine pentru tine să spui mai multe mantre (dacă chiar nu știi să te rogi), pentru că ești cumplit de dezordonată în ce gândești și ce spui. Haosul nu își au locul nici în creștinism (prin creație, Dumnezeu a pus în locul haosului armonia și ordinea, frumusețea creației), dar din câte știu, nici în religiile orientale. Probabil că asta ți-ar spune și mentorii tăi - pe care nu cred că îi asculți ”ca la carte” ascuțindu-ți colții împotriva unei religii pe care o cunoști foarte, foarte puțin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2010, 18:11:01
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Imi pare bine ca nu m-ati convins, domnilor autori prin comentariile din articolul/propaganda dvs. "Scripturile Noii Ere sau pervertirea Evangheliilor" sau chiar din -sa zicem, desi nu simpatizez- "Despre "Yoga crestina" - pe marginea ereziilor parintelui Dechanet"
Dar cata indarjire si ura generati pt. a demonstra drept "erezii" orice se apropie de Adevar/Dumnezeu pe cai mai clare decat distorsionatele dogme crestine (dar nu christice, ca sa fiu inteleasa)!! Sunt sigura ca o sa stergeti postarea.
Insa tot e bine... cu cat va straduiti mai tare, cu atat va dezvaluiti mai mult... si oamenii incep sa VADA mai clar, mai luminat, drumul bun! ...Si unii Sfinti Parinti stiau Adevarul dar de la ei citati tot doar ce va convine :sleep:
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.

Maria

P.S. Intotdeauna am ocolit negustorul care, in loc sa-si laude marfa, imi spunea ca marfa vecinului nu e buna! Si n-am gresit.
Ma scuzi dar personal nu am inteles o iota, cred ca sunt foarte incult dar in prostia mea macar sunt fericit, din defapt ce te doare, ce ai impotriva cui si de ce ?. Eu din postul tau nu am inteles decat ca esti impotriva anumitor crestini, nu a tuturor, lucru care mi se pare normal, trebuie sa intelegi ca nimeni nu este perfect in rest nu pot decat sa presupun niste reprosuri care in speta par nefondate tocmai fiindca nu sunt foarte clare.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2010, 20:14:27
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ma scuzi dar personal nu am inteles o iota, cred ca sunt foarte incult dar in prostia mea macar sunt fericit, din defapt ce te doare, ce ai impotriva cui si de ce ?. Eu din postul tau nu am inteles decat ca esti impotriva anumitor crestini, nu a tuturor, lucru care mi se pare normal, trebuie sa intelegi ca nimeni nu este perfect in rest nu pot decat sa presupun niste reprosuri care in speta par nefondate tocmai fiindca nu sunt foarte clare.
Eu am înțeles că doamna Maria, autoarea topicului nu a înțeles că spiritualitatea orientală (yoga etc) nu este compatibilă cu religia creștină, și nu numai cu cea ortodoxă.
"Cine nu este cu Mine este împotriva Mea"(Mt, 12, 30)

Șanse există pentru oricine să se întoarcă la Hristis. Și s-au întos oameni.
Să dea Dumnezeu ca doamna Maria să înțeleagă cu inima ceea ce nu a înțeles cu mintea.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2010, 20:51:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Imi pare bine ca nu m-ati convins, domnilor autori prin comentariile din articolul/propaganda dvs. "Scripturile Noii Ere sau pervertirea Evangheliilor" sau chiar din -sa zicem, desi nu simpatizez- "Despre "Yoga crestina" - pe marginea ereziilor parintelui Dechanet"
Dar cata indarjire si ura generati pt. a demonstra drept "erezii" orice se apropie de Adevar/Dumnezeu pe cai mai clare decat distorsionatele dogme crestine (dar nu christice, ca sa fiu inteleasa)!! Sunt sigura ca o sa stergeti postarea.

P.S. Intotdeauna am ocolit negustorul care, in loc sa-si laude marfa, imi spunea ca marfa vecinului nu e buna! Si n-am gresit.
În aceeași ordine de idei, de la Yoga Creștină am putea ajunge "fain - frumușel" la un budism creștin, la un islam creștin și de ce nu la un ateism creștin.
Orice abatere de la o doctrină religioasă fie ea și de "bună intenție" se numește erezie. (EREZÍE, erezii, s. f. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă.)
E firesc ca cei care au o anumită credință să nu accepte tot felul de interpretări și "revelații" pe care le vor avea unii sau alții, buchisind alfabetul cu ajutorul Bibliei sau stând la un "pahar de vorbă" după cină.

"distorsionatele dogme crestine", interesant... Poate că o să-mi spui cine, cum și când le-a distorsionat? Eu cred că orice afirmație trebuie dovedită. Altfel, e doar o propoziție gratuită, din necunoștință sau dacă e cunoștință, atunci e și lipsă de bun simț.

Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Si unii Sfinti Parinti stiau Adevarul dar de la ei citati tot doar ce va convine :sleep:
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.
Și care anume din Sfinții Părinți știau "adevărul" cu privire la "Yoga creștină"?


Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.
Păi, soro, nimeni nu împiedică "bietele suflete care se mai uita la voi" să se uite "prin inima lor, direct la Dumnezeu", dar prin inima și cugetul lor, nu prin așa-zisele hipnoze de descătușare a unor vieți anterioare și după o cură de identificare cu neantul prin "Yoga creștină", nu de alta, dar s-ar putea ca raiul să nu semene prea mult cu Nirvana.

P.S. Nu cred că o să vă șteargă nimeni postarea. Am "experiență": la câte aberații mai spun unii, violentând cel mai slab semnal de logică umană (ce să mai zic de credință) și pentru aia tot le mai poți vedea postările și peste ani.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2010, 20:57:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ce vrea sa spuna Maria e ca nu vom arata cat de credinciosi suntem atacand grosolan credinta altora, ci traind-o pe a noastra pentru ca ceilalti sa vada diferenta. Si sunt de acord cu ea. In rest, nici eu nu prea am inteles ce a deranjat-o, daca nu simpatizeaza cu yoga sau cu cartea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07