Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2008, 20:08:16
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Ce inseamna pt voi mihai eminescu? si nu numai.avem atati de multi titani ai istoriei care au intrat de mult timp in umbra ignorantei.ii mai stim? ii mai cunoasteti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2008, 20:42:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

...scuze...Luceafarul 1884
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2008, 20:54:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

EMINESCU este rominul genial ,poet si ziarist genial ,iubitor de neam si tara ,care nu a fost si nici nu este iubit de dusmanii tarii,pt ca el deschidea mintile si gindirea romanilor la pericolele ..politice ale vremii ;multe din afirmatiile lui se aplica si zilelor noastre.Din umbra am senzatia ca sint destui care vor sa ne faca pe noi romanii sa-l cunoastem doar ca poet ,prozator ,dar nu ca ziarist ,caci in luarile lui de pozitie demasca pe prifitorii vremii ,pericolele politice care aduceau deservicii tarii,el fiind considerat un pericol pt vinzatorii de tara de atunci ..si de acuma. De aceea a fost asasinat atunci ,iar acuma se voieste al uita noi romainii.SANU FIE !Sa ne familiarizam cu scrierile lui politice ,caci multe se aplica si in zilele noastre,din ceea ce a scris el atunci .EMINESCU este un roman MODEL ,SAI ar trebui ca noi romanii sa ni-l luam de model .Mai multe scrie pe civicmedia.ro ,dar si pe nouadreapta.ro.exista si un site cu Eminescu.dACA AM FI TOTI ROMANII CA EL DE PARIOTI ,adica iubitori cu adevarat a tarii noastre ..eheheeeeeeeeeeeee:|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2008, 21:04:00
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Conteaza CE A CREAT, ce a ramas in urma lui, nu CUM ERA EL, ca om. In ultimul timp au aparut din ce in ce mai multi insi care se autointituleaza intelectuali (gen Patapievici) si care arunca cu noroi in memoria lui Eminescu, intr-un mod grotesc desi nu ar fi vrednici nici macar sa-i ingrijeasca mormantul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2008, 21:29:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Sofia,
informatiile sunt mai obiective cind vin din partea unor organizatii neutre, independente gen Wikipedia, nu cele gen hei rup Patriotic, nu ca ar fi rele eu sunt de acord cu patriotismul insa cu cel care ramine in limitele realului nu al imagianrului. Nu stiu de unde ai scos treaba cu asasinatul...iti spun eu ca nu interesa pe nimeni pe ce teme politice scriai atunci, TOTI O FACEAU, inca nu aparuse termenul - corect politic -
Eminescu a murit in spital la Vienna, in pace, nu ca in filme...

Adrian,
Sunt complet in asentimentul tau in privinta "intelectualilor" care scriu la EVZ, insa ca crestini vigilenti si treji nu este de ajuns sa vedem ce a creat un om ci si ce viata duce, viata care trebuie sa fie si intarire pentru noi, model.

Pentru un ortodox, popularitatea si talentul poetic care ne desfata simturile nu inseamna mare lucru in fata faptelor, si cum isi duce viata, asa ne invata Hristos.

Gindeste-te ca ai afla una si alta(uriciuni)... despre preotul/Duhovnicul tau, care SUNT ADEVARATE, confirmate DE TINE, oare ai avea puterea sa treci peste aceste "detalii" numai pentru ca ceea ce face este insufletitor?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2008, 21:35:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
dar creerul lui era mai mare decit la oamenii obisnuiti ,ori la bolnavii de sifilis creerul este f.f.mic!
Stiu ca avea un cap mare si frumos, da, si implicit presupune si un creier mare, insa pe atunci nu aveau CAT SCAN-uri ca sa-ti masoare cit de mult ti-a mincat boala in timp creierul, si deci poti ramine cu cap mare insa creierul poate sa ajunga sa stea lejer inauntru
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2008, 22:43:21
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

ATENTIE MARE.EMINESCU A FOST ASASINAT.SI NU SUNT FANTASME.ARHIVA AUSTRIACA ARE DOVEZI PT ACEST LUCRU.CHIAR LA ARESTAREA LUI IN 28 IULIE AU PARTICIPAT CEI MAI BUNI PRIETENI AI LUI TRADANDUL IMPREUNA CU TITU MAIORESCU.SUTE DE SCRIERI AU FOST DISTRUSE.CU ELE A FOST DISTRUS SI UN OM.ACEIA A FOST ZIUA FATIDICA A LUI EMINESCU.IN ZIUA ACEIA TOTI COLABORATORII LUI AU FOST INLATURATI SAU EXPULZATI.IN NUMAI 24 DE ORE.DOCUMENTELE VB.AS PUTEA ZICE MULTE DAR AJUNGE DEOCAMDATA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2008, 23:08:28
mariaana mariaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sofia,
informatiile sunt mai obiective cind vin din partea unor organizatii neutre, independente gen Wikipedia, nu cele gen hei rup Patriotic, nu ca ar fi rele eu sunt de acord cu patriotismul insa cu cel care ramine in limitele realului nu al imagianrului. Nu stiu de unde ai scos treaba cu asasinatul...iti spun eu ca nu interesa pe nimeni pe ce teme politice scriai atunci, TOTI O FACEAU, inca nu aparuse termenul - corect politic -
Eminescu a murit in spital la Vienna, in pace, nu ca in filme...

Adrian,
Sunt complet in asentimentul tau in privinta "intelectualilor" care scriu la EVZ, insa ca crestini vigilenti si treji nu este de ajuns sa vedem ce a creat un om ci si ce viata duce, viata care trebuie sa fie si intarire pentru noi, model.

Pentru un ortodox, popularitatea si talentul poetic care ne desfata simturile nu inseamna mare lucru in fata faptelor, si cum isi duce viata, asa ne invata Hristos.

Gindeste-te ca ai afla una si alta(uriciuni)... despre preotul/Duhovnicul tau, care SUNT ADEVARATE, confirmate DE TINE, oare ai avea puterea sa treci peste aceste "detalii" numai pentru ca ceea ce face este insufletitor?
Sofia si Iulyan au dreptate. Revin mai tarziu cu informatii mai precise.
Wikipedia e independent dar nu cred ca e obiectiv. Oricine poate scrie un articol acolo :rolleyes:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2008, 23:16:40
mariaana mariaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariaana
Citat:
În prealabil postat de cozia
Sofia,
informatiile sunt mai obiective cind vin din partea unor organizatii neutre, independente gen Wikipedia, nu cele gen hei rup Patriotic, nu ca ar fi rele eu sunt de acord cu patriotismul insa cu cel care ramine in limitele realului nu al imagianrului. Nu stiu de unde ai scos treaba cu asasinatul...iti spun eu ca nu interesa pe nimeni pe ce teme politice scriai atunci, TOTI O FACEAU, inca nu aparuse termenul - corect politic -
Eminescu a murit in spital la Vienna, in pace, nu ca in filme...

Adrian,
Sunt complet in asentimentul tau in privinta "intelectualilor" care scriu la EVZ, insa ca crestini vigilenti si treji nu este de ajuns sa vedem ce a creat un om ci si ce viata duce, viata care trebuie sa fie si intarire pentru noi, model.

Pentru un ortodox, popularitatea si talentul poetic care ne desfata simturile nu inseamna mare lucru in fata faptelor, si cum isi duce viata, asa ne invata Hristos.

Gindeste-te ca ai afla una si alta(uriciuni)... despre preotul/Duhovnicul tau, care SUNT ADEVARATE, confirmate DE TINE, oare ai avea puterea sa treci peste aceste "detalii" numai pentru ca ceea ce face este insufletitor?
Sofia si Iulyan au dreptate. Revin mai tarziu cu informatii mai precise.
Wikipedia e independent dar nu cred ca e obiectiv. Oricine poate scrie un articol acolo :rolleyes:
http://www.mihai-eminescu.net/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2008, 23:43:52
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mihai eminescu
"ca cand cobori in jos luceafar bland.."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 12:28:12
La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila colaps Generalitati 30 08.11.2012 22:57:43
Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo mihailt Generalitati 16 09.09.2010 23:28:16
121 de ani de la trecerea la ceke vesnice a poetului Mihai Eminescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.06.2010 10:58:12
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 19:18:59