Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2010, 23:40:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atat Calea cat si mantuirea in sine , fara Harul lui e o simpla " Fata morgana " . Sa ne ocupam de cele simple , ce ne stau la indemana : Cainta , Marturisirea sincera si dorinta de indreptare , in rest sa-L lasam pe Dumnezeu sa lucreze ! E atat de greu , draga Iustine , a marturisi la timp pacatul si a cauta indreptarea ? De ce complicam lucrurile mai mult decat trebuie ? Ne-a cerut vreodata Domnul ceva peste putinta noastra ? Ne-a cerut sfintenia in schimbul mantuirii ? Sincer , de ce ne tulburam mintea zi de zi cu framantari inutile la o aritmetica tip1 + 1 = 2 ! ! ! Ne pierdem in astfel de filozofii , uitand de simpla si cea mai de folos arma impotriva vrajmasului , de permanenta legaturii cu Dumnezeu - RUGACIUNEA - Harul lui Dumnezeu va lucra atunci cu siguranta pentru noi ! ! !
Plus de asta , luand idea ingustimii , citita sau auzita prin "vecini" si plecand din start cu aceasta idee , neanteleasa pana la urma , nici pocainta nu faci si nici ingustimea caii n-o intelegi ! Ia exemplul omului simplu , de la tara , cu frica de Dumnezeu , cu familie numeroasa , ce trudeste din greu pentru o bucata de paine , ce merge mult mai regulat ca noi la biserica , ce respecta oranduielile bisericesti , ce-si pomeneste mortii in traditia ortodoxiei noastre , si cate si mai cate drept de urmat , nu-si pierde timpul pe net , pe forumuri , isi spune rugaciunea la timp aprinde candela seara , isi tamaiaza casa . . .mai are timp de atate oftari ca tine , de atatea filozofii teologicesti ? ? ? Nu , cu siguranta nu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 18.02.2010 at 23:42:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2010, 00:15:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Plus de asta , luand idea ingustimii , citita sau auzita prin "vecini" si plecand din start cu aceasta idee , neanteleasa pana la urma , nici pocainta nu faci si nici ingustimea caii n-o intelegi ! Ia exemplul omului simplu , de la tara , cu frica de Dumnezeu , cu familie numeroasa , ce trudeste din greu pentru o bucata de paine , ce merge mult mai regulat ca noi la biserica , ce respecta oranduielile bisericesti , ce-si pomeneste mortii in traditia ortodoxiei noastre , si cate si mai cate drept de urmat , nu-si pierde timpul pe net , pe forumuri , isi spune rugaciunea la timp aprinde candela seara , isi tamaiaza casa . . .mai are timp de atate oftari ca tine , de atatea filozofii teologicesti ? ? ? Nu , cu siguranta nu !
Voi urma indemnul omului de la tara si ma voi duce la somn.:)
Doamne ajuta !
Multa putere cristi,in calea ta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2010, 00:29:10
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Plus de asta , luand idea ingustimii , citita sau auzita prin "vecini" si plecand din start cu aceasta idee , neanteleasa pana la urma , nici pocainta nu faci si nici ingustimea caii n-o intelegi ! Ia exemplul omului simplu , de la tara , cu frica de Dumnezeu , cu familie numeroasa , ce trudeste din greu pentru o bucata de paine , ce merge mult mai regulat ca noi la biserica , ce respecta oranduielile bisericesti , ce-si pomeneste mortii in traditia ortodoxiei noastre , si cate si mai cate drept de urmat , nu-si pierde timpul pe net , pe forumuri , isi spune rugaciunea la timp aprinde candela seara , isi tamaiaza casa . . .mai are timp de atate oftari ca tine , de atatea filozofii teologicesti ? ? ? Nu , cu siguranta nu !
mai cristi ,de cand nu ai mai fost tu pe la tara ? :))
cam idilica descrierea ta,dar ramane asa cum zici tu
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2010, 00:31:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Voi urma indemnul omului de la tara si ma voi duce la somn.:)
Doamne ajuta !
Multa putere cristi,in calea ta!
Ai să-mi mulțumești poate vreodată, pentru "duritatea"mea, dar o fac numai și numai din prietenie și sper s-o iei ca atare. Întețește frate rugăciunea, iubește-ți familia , mărturisește-te cât poți de des cu putință, nu deznădăjdui niciodată și îngustimea căii va fi doar o simplă amintire și atât ! Să ai parte de binecuvântări și spor duhovnicesc ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2010, 21:38:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai să-mi mulțumești poate vreodată, pentru "duritatea"mea, dar o fac numai și numai din prietenie și sper s-o iei ca atare. Întețește frate rugăciunea, iubește-ți familia , mărturisește-te cât poți de des cu putință, nu deznădăjdui niciodată și îngustimea căii va fi doar o simplă amintire și atât ! Să ai parte de binecuvântări și spor duhovnicesc ! Doamne ajută !+
Multmesc de sfaturi si de purtarea de grija.
Tie acum,presupunand ca faci cele ce le recomanzi,nu ti se mai pare grea calea mantuirii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2010, 22:11:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multmesc de sfaturi si de purtarea de grija.
Tie acum,presupunand ca faci cele ce le recomanzi,nu ti se mai pare grea calea mantuirii?
Groaznic de grea si presarata cu multe incercari si ispite , istovitoare de multe ori , dar alta alternativa nu exista !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2010, 22:18:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
mai cristi ,de cand nu ai mai fost tu pe la tara ? :))
cam idilica descrierea ta,dar ramane asa cum zici tu
Nu stiu cat de idilica e descrierea mea , dar vad la soacra mea , care nu complica lucrurile atat, iar bunul simt al taranului autentic mai exista spre rusinea noastra a " marilor " oraseni . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2010, 22:19:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Groaznic de grea si presarata cu multe incercari si ispite , istovitoare de multe ori , dar alta alternativa nu exista !
Pai si atunci intreb si eu ca omu prost,de ce imi zici ca 'îngustimea căii va fi doar o simplă amintire și atât '.De unde stii asta,daca tie insuti nu ti sa intamplat asta?
Nu cred sa existe vreun moment,in care calea mantuirii sa fie usoara,chiar si pentru cei mai imbunatatititi sau sfinti.

P>S> De ce oare a fost deschis acest topic despre calea cea ingusta,cu intrebarea:'unde este iadul?" Care o fi legatura?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2010, 22:27:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai si atunci intreb si eu ca omu prost,de ce imi zici ca 'îngustimea căii va fi doar o simplă amintire și atât '.De unde stii asta,daca tie insuti nu ti sa intamplat asta?
Nu cred sa existe vreun moment,in care calea mantuirii sa fie usoara,chiar si pentru cei mai imbunatatititi sau sfinti.

P>S> De ce oare a fost deschis acest topic despre calea cea ingusta,cu intrebarea:'unde este iadul?" Care o fi legatura?
In timp vei constata ca nu ingustimea conteaza , ci inaintarea , viteza deplasarii ca sa spun asa , adica bataia pasului pe loc in anumite privinte . Tu oare crezi ca eu nu am caderi , momente de disperare ? Dar niciodata nu am renuntat la programul meu si am incercat pe cat posibil sa-i invat pe altii din greselile mele , sa le dau curaj , vazandu-ma pe mine in anumite momente ale vietii . Crezi ca lamentarea asta la nesfarsit ne foloseste la ceva ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2010, 23:11:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"In timp vei constata ca nu ingustimea conteaza , ci inaintarea "
De acord cu tine cristi.Aceasta e o metoda buna de a nu vedea cat de ingust e drumul,anume sa mergi.
E la fel ca la munte .De exemplu esti pe Caraiman si te uiti la vf Omul.Ti se pare un perete drept,si imposibil de escaladat .Dar cand esti pe acel drum ,nu ti se mai pare asa abrupt.Poteca ,chiar daca are jumate de metru,si in dreapta ta e haul cel adanc,te tine pe ea,si iti calauzeste pasii.Atata vreme cat nu stai sa privesti in jos,si mergi,organismul e pregatit sa lupte,sa invinga,nu sa se lamenteze.
Si eu la fel,cand mintea imi rataceste,simt nevoia de fapte concrete:de mers la biserica,de rugaciune,de spovedanie si impartasanie,si poate un pic de abtinere de la rau in relatiile cu ceilalti . Aceasta e poteca care ne usureaza urcusul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 18:13:37
Calea de mijloc Rodica50 Intrebari utilizatori 3 30.11.2010 21:46:00
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
Calea de intoarcere Pilu Homosexualitatea 26 29.03.2010 01:13:10
Calea, Adevarul si Viata Stefan Despre Sfanta Scriptura 28 03.12.2006 13:57:49