Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2010, 10:08:30
hosarsif hosarsif is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 5
Implicit

bbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2010, 10:26:21
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Si eu am trecut printr-o situatie asemenatoare,dar cu voia lui Dumnezeu mi-a trecut.
Incearca sa treci peste acest episod inconjurandu-te de prieteni,de familie,incearca sa descoperi lumea inconjuratoare si ai sa vezi ca incet incet durerea ti se va stinge.Eu am facut lucrurile astea(m-am apropiat de familie,ma plimbam mai des in parc privind copii,am incercat sa-i ajut pe ceilalti)si in 6 luni mi-a trecut aproape complet,mi-a ramas doar asa putin o mica ,,ura"fata de barbati si o tendinta sa ii generalizez,dar durerea s-a dus.Oricum gandeste-te ca daca s-a folosit de tine doar pt a se consola si apoi s-a intors la cealalta..e o dovada de iubire?Eu cred ca nu pt ca daca te iubea nu pleca de langa tine.Si dragostea nu poate di implinita decat daca exista din ambele parti in aceeasi masura.Ce viitor ar fi avut relatia fara iubire din partea lui?Nu crezi ca te-ai fi saturat pana la urma sa-l tot iubesti iar el doar sa te foloseasca?Incearca sa nu te lasi orbita de iubire si sa privesti lucrurile din exterior,fara implicare emotionala si asa vei vedea mai clar situatia si vei gasi singura solutia care ti se potriveste pt a trece peste asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2010, 11:00:21
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
As vrea sa fiu dur cu tine ! Nu se va intoarce . Si chiar daca se va intoarce degeaba va fi ,caci deja s-a strecurat samanta desertaciunii in care se scalda toate.Iubirile vin,trec,fiecare ni se pare ca e cea mai mare,ca e ultima,cand de fapt noi tindem catre altceva.Dumnezeu este un Dumnezeu gelos ! "Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult ca pe Mine nbu este vrednic de Mine"
El ne da aceste incercari,aceasta rupere a sufletului in doua,pentru a invata si a sti,ca doar El este cel care nu ne paraseste niciodata,chiar daca noi insine am fi impotriva noastra .
Dumnezeu-iubire te face azi sa suferi,si culmea,tot din cauza iubirii ! Dar maine vei multumi ,caci doar prin suferinta Il cunoastem cu adevarat pe El.
Ce nu stim sa facem cu mintea si cu viata noastra,face El,prin caile cele mai nebanuite,pentru ca El ne iubeste mai mult decat stim noi sa intelegem ce e iubirea
Iustin are mare dreptate. Singurul care ne iubeste si nu ne paraseste niciodata este Bunul Dumnezeu si Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Roaga-te in continuare cu rabdare si El iti va dezvalui Calea de urmat. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2010, 11:14:31
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Iustin are mare dreptate. Singurul care ne iubeste si nu ne paraseste niciodata este Bunul Dumnezeu si Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Roaga-te in continuare cu rabdare si El iti va dezvalui Calea de urmat. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Foarte frumos Iustin, versetul din biblie are multa dreptate si ar trebui sa ne puna pe ganduri pe toti, ca uneori iubim pe iubita mai mult ca pe Dumnezeu, sau pe parinti sau pe frate si apoi ne gandim de ce ni se intampla atatea lucruri, daca nu iubim pe EL din toate inima noastra, si ne inchinam si idolatrizam omul de langa noi nu are cum sa ne fie bine.
Toti trecem prin asemenea situatii, roaga-te pentru linistea sufleteasca.
Eu nu stiu daca il iubesti sau e codependenta, te-ai obisnuit cu el, din cate inteleg a fost primul iubit, gandeste-te ce vrei de la un baiat? el avea totul?
Participa la slujbe si la vecernie si intelege Voia Domnului, daca va vrea EL vei fi cu el, daca nu nu, sa nu te superi pe Domnul, pentru ca el ne protejeaza, ne da numai bine si uneori ne fereste de rau, poate nu e voia Domnului sa fi cu el, incearca sa te resemnezi.
Cauta un duhovnic si o biserica unde sa mergi la slujbe la vecernie, o sa te ajute mult.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2010, 11:20:08
oana-maria oana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit mari

fii tare si roaga-l pe dumnezeu sa te ajute sa treci peste asta daca te-ai rugat si dumnezeu vede ca nu sunteti haraziti unul pentru altul nu se va intoarce la tine asa ca fii tare si gandestete ca dumnezeu stie ce are de facut cu tine si ce este al tau este pus deoparte eu am divortat dupa 13 ani de casnicie si cu un copil si eu eram disperata ca si tine si l-am rugat pe dumnezeu sa imi dea o familiesi sa imi cresc fetita cu tatal ei dar nu a fost asa dupa 2ani dumnezeu mia scos in cale pe cel ales si acum suntem fericiti si am uitat tot ce a fost sotul meu actual mi-a crescut fetita ca si pe fata lui si suntem bine si fericiti.roagate la maica domnului si sf nectarie si ai sa treci peste asta sf nectarie pe mine ma ajutat rugandu-ma si citind acatistul si neincetat imi arata cate o minune si maica domnului roagao din suflet .DUMNEZEU sa te ajute sa treci peste asta .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2010, 12:03:37
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Dragoste cu forta nu se poate. Tu ai putea sa stai cu cineva pe care nu-l iubesti? Dece te incapatanezi sa-i ceri lui Dumnezeu ceva ce ar face rau altei persoane, pentru ca e logic ca lui ii faci rau din moment ce nu te iubeste?? Stiu ca este greu sa nu te iubeasca persoana pe care o iubesti, dar o iubire neimpartasita este o iubire bolnava, cineva sufera, deci trebuie sa te vindeci. Roaga-te sa iti ajute Dumnezeu sa gasesti persoana potrivita pentru tine, sa-l iubesti si sa fii iubita, nu "cutarica" sa se intoarca la mine, pentru ca asta suna mai mult a egoism si orgoliu decat a iubire, ca si cum sentimentele lui "cutarica " nu ar conta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2010, 12:12:48
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

va multumesc tuturor din suflet pentru cuvintele voastra ,m-au ajutat ,va multumesc din suflet .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.06.2010, 12:23:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
As vrea sa fiu dur cu tine ! Nu se va intoarce . Si chiar daca se va intoarce degeaba va fi ,caci deja s-a strecurat samanta desertaciunii in care se scalda toate.Iubirile vin,trec,fiecare ni se pare ca e cea mai mare,ca e ultima,cand de fapt noi tindem catre altceva.Dumnezeu este un Dumnezeu gelos ! "Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult ca pe Mine nbu este vrednic de Mine"
El ne da aceste incercari,aceasta rupere a sufletului in doua,pentru a invata si a sti,ca doar El este cel care nu ne paraseste niciodata,chiar daca noi insine am fi impotriva noastra .
Dumnezeu-iubire te face azi sa suferi,si culmea,tot din cauza iubirii ! Dar maine vei multumi ,caci doar prin suferinta Il cunoastem cu adevarat pe El.
Ce nu stim sa facem cu mintea si cu viata noastra,face El,prin caile cele mai nebanuite,pentru ca El ne iubeste mai mult decat stim noi sa intelegem ce e iubirea
Perfect adevarat.
Cei care nu inteleg aceste lucruri sunt condamnati sa treaca printr-un nesfarsit lant de dezamagiri.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2010, 12:28:25
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Draga Biancaalexa

Multi am trecut prin dezamagiri in dragoste, si multi ne-am rugat si ne-am dorit sa ramanem cu persoana iubita ( sau pe care am crezut ca este cel mai potrivit pentru noi). Dar Dumnezeu, Tatal nostru scump stie mai bine ce este mai bun pentru noi. Nu fii trista, totul se intimpla cu un rost. Cat de dureros poate fii acum, cu timpul Tatal nostru te va ajuta sa vezi totul mai clar. Ai incredere in El, roaga-te Lui si va avea grija de tine si te va indruma unde este bine pentru tine. Roaga-te Lui sa-ti duca liniste si pace in suflet si sa te ajute sa treci peste durerea asta.
Sa nu uiti ca El te iubeste si doreste sa fii bine si vei fii bine doar ai incredere in El.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.06.2010, 13:36:37
BlueSky BlueSky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Mesaje: 3
Implicit

Din fericire si eu am trecut printr-o incercare asemanatoare. Da, am spus bine: din fericire; pentru ca doar asa am putut ajunge la concluzia ca Domnul ABSOLUT TOT ce ne daruieste o face DOAR SPRE BINELE NOSTRU. Noi, oameni simpli, nu intelegem imensitatea dragostei Lui si maretia planului divin de mantuire a fapturii mainilor Lui. Sfatul meu, increde-te cu toata fiinta ta in Domnul si roaga-te: "faca-se voia Ta". El cu adevarat stie ce e mai bine pentru noi, decat noi insine. Doamne ajuta! "Slava Tie, pentru minunatele potriviri de intamplari pe care le-a randuit pronia Ta!" (din acatistul "Slava lui Dumnezeu pentru toate")
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Un sfat...va rog din suflet! Simona-Marilena Generalitati 13 02.11.2009 21:39:38
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53