Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.02.2021, 22:56:16
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De un ai scos astea???? Poti sa ne dai niste referinte, pentru ca sunt informatii false... Nu exista asa ceva din partea Bisericii.

Iar pentru Arsenie Boca exista un dosar de canonizare care spune clar ca este extrem de controversat....
Pentru că înțeleg ce se întâmplă în România, am fost atent și știu ce s-a întâmplat în ultimii 30 de ani și nu am nevoie să-mi explice unii și alții Cine este Adevarul și cu cine am voie să votez.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.02.2021, 23:01:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cum sa nu ascult de BOR in ce priveste Dogma cu privire la Dumnezeu, la sfanta Treime? Asta marturisim mereu cand la liturghie marturisim Crezul Ortodox, Marturisim dogma principala a BOR, a ortodoxiei. In fapt BOR condamna nu dogma ci pe Iisus Hristos cu numele sau cel nou Cuvantul lui Dumnezeu adica BOR isi condamna propriile dogme.

Deci nu ascult de neascultarea de Dumnezeu a BOR si de autocondamnare propriilor dogme.

Cum dovedesti ca BOR nu asculta de Dumnezeu???
Doar pentru ca niste nebuni si-au facut un clar si spun ca BOR este rau???

BOR a condamnat MILENARISMUL si alte DOGME STRICATE ALE NOULUI IERUSALIM

Este dogma milenarismului gasita in cartile albe - DOGMA ORTODOXA??? SECTAR SI ERETIC ESTI !!!



Citat:

Vorbesti prostii. Nu vorbesc sotii Zidaru si ei nu profetesc ci in carti vorbeste Domnul Hristos prin sf. Virginia. Sotii Zidaru s-au ocupat de arta, de sculptura. N-ai citit nimic. Nu stii nimic. Nu sotilor Zidaru le graieste Domnul si nimeni nu e prooroc acolo ci Cuvantul lui Dumnezeu este prooroc, Cuvantul care graieste celor care-L aud ca pe un Dumnezeu caci este Dumnezeu cel ce graieste. Cum niic nou? Doar la musulmani le-a dictat un duh rau care se poate vedea ca e duh rau din minciunile scrise in Coran, dar acesta e Duhul Domnului si se vede dupa proorociile care se implinesc si dupa adevarurile care sunt scrise acolo. Ande ai mai gasit asa ceva? La moise si la proorocii vechiului Testament, la Apocalipsa sf. Iaoan. In rest nu exista asa ceva oricat ai cauta in toate lumea.
Pagina 132 - Scrisoare deschisa catre inteleptii pamantului - semnatura Marian Zidaru.

Pagina 130 - O posibila definite a liniei de orizont - semnatura Marian Zidaru.

Citat: "Daca nu stii cum sa o faci te voi invata Eu zice Domnul: ia Cuvantul Meu si ascute-l pe piata inimii tale..."

Mananci ******

Citat:
E Adevarul marturisit nu de om ci de Dumnezeu din 1955 pana azi.
Idiotule, e semnat de Marian Zidaru.

Citat:
Pentru mine conteaza CREDINTA in Dumnezeu si-n ADEVAR. Daca Biserica se ia dupa judecatile ei pripite sau dupa un sinod Cretan n-am sa ma iau dupa "credinta" bisericii caci asta e necredinta ci am sa ma iau dupa Credinta in Dumnezeu si dupa Credinta in Dumnezeu care marturiseste Adevarul.
Defaimatorule, iti alegi un exemplu rau al Bisericii, o greseaela si dupa asta te conduci???

Dar milenarismul condamnat unitar in Biserica in nenumarate sinoade gasit in secta noul ierusalim, de asta nu te iei????

Pentru tine ??? Tu poti sa te duci singur in iad cu CREDINTA TA FABRICATA, PERSONALA in "domnul Hristpos", exact ca Sectarii. Esti un sectar cu formualri sectare protestante.

Tu cu credinta ta personala te duci in iad...

Citat:

Vorbesti prostii si deduci aiureli. Marturisesc ca eu cred ceea ce sunt dator sa cred, adica eu cred in Dumnezeu si in ce spune Dumnezeu. Am iesit din osandirile pe care BOR le-a facut la adresa lui Dumnezeu care se reveleaza prin Cuvantul lui Dumnezeu. Restul sustin la fel ca BOR si marturisesc aceleasi dogme ale BOR. N-am nicio credinta proprie ci e exact ceea ce trebuie sa cred.

Exact asta e starea de fapt. Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind al lui Dumnezeu.
Tu marturisesti ca ti-ai facut propria credinta si care e dupa capul tau cum fac toti sectarii. Feicare spune "cred in capul meu si inc redinta mea si in prostiile care le debitez cu mare putere...". Successuri !!! Vorba lui ...


Citat:
A crede in Cuvantul lui Hristos (Cuvantul lui Dumnezeu) in BOR (biserica lui Hristos nu ma situeaza in afara BOR ci in mijlocu BOR! Sectari si eretici sunt zei ce mint.
Toti sectarii spun ca ei cred... ESTI SECTAR ORDINAR, de ordin comun. Ti-o spunem TOATA BISERICA ORTODOXA - IERARH, DOGMA, TEOLOGI, CRESTINI.

ESTI SECTAR FARA ECHIVOC.

[quote]
Cum sa afirm ca BOR nu intelege? Irineu Pop Bistriteanul, Teofil Hrineanu si eu intelegem perfect.
[quote]

Sectarel - Erezel

Comuniunea nu este cu 1-2 ierarhi care in momente de ratacire sau in front SEPARAT DE BISERICA au spus prostii pe care le-au retractat.

Comuniunea ecleziala este CU O BISERICA.

Asa ca mananci multi iesit pe gura ta..

Ca o fi vreunul sau altul care mai deviaza - ti-ai gasit argumetnare, ti-ai gasit unii care fac front comun si care NU SUNT BISERICA IN IZOLARE RUPTI DE BISERICA....

Halal argumentare - ai 1-2 ierarhi care va mai lauda (in greseala) si gata, esti in comuniune cu Biserica..

Alo, se aude ce zice Biserica ??? 1993, repet, 1993, - ANATEMA NOUL IERUSALIM - SECTA REA, SECTAR RAU!!!

Asta a zis BISERICA - SECTARI RAI CE SUTNETI !!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.02.2021, 23:05:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Va certați crezându-vă sfinți și ați început să scrieți românește ca porcii, ca maimuțele și ca șoboanii.

Firește că BOR a condamnat Trâmbițele căci le era vădită neascultarea și colaboraționismul cu regimul de tristă amintire. Marturisitorii din temnițele comuniste n-au colaborat deci trebuiau ținuți la periferie, în funcțiile cele mai mici. N-aveau acces la putere în BOR.

Ceea ce nu înțeleg este de ce BOR menține azi o condamnare forțată facută de niște ierarhi care au executat un ordin în 1993. Statul era condus pe vremea aia tot de aceiași comuniști și securiști readuși la butoane de Ion Iliescu care a facut restaurația comunistă și avea fir roșu cu Moscova. Așa a fost restaurat și patr. Teoctist. Știau toți ierarhii BOR ce au dat condamnarea că trebuie să execute ordinul lui Teoctist și al statului uitând de voia lui Dumnezeu. Dacă mișca in front careva zbura afară și dacă nu ieșea ce voia sistemul adio fonduri pentru BOR. Trambițele scriau împotriva regimului. Din textul lor se ințelegea ca ciuma roșie este unealta celui rău.

Așa cum au reabilitat Oastea Domnului, pe Ciobanașul de la Maglavit, pe Arsenie Boca socotindu-i sfinți tot așa puteau renunța și ridica toate condamnările absurde dictate de cupola și de cei aflați la putere.

Acum ce mai contează? Pot onorabil face reabilitarea. Nu vor să o facă?.. ei pierd!
Imi cer scuze pentru alunecarea limbii pe text. M-am lasat dus de val.
Ai dreptate in ce afirmi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.02.2021, 23:07:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sunt un ortodox de cand ma stiu care va spune ca v-ati dus afara din Ortodoxie si nu ma credeti. Normal. Daca ati osandit toate Trambitele Apocaliptice
Alo, se aude? Condamnam TROMPETELE APOCALIPTICE ALE NOULUI IERUSALIM - Inventiile satanei.

Prostiile si debitatiile tale personale de mai sus.



Citat:
Cuvantul lui Dumnezeu prin cele 7 Trambite e Adevaratul Hristos dovedit prin tot ce dovedeste pe Dumnezeu exact ca acum 2000 de ani. Nu exista alt Hristos decat cel pe care l-a marturisit BOR si la sfarsit de timp cele 7 Trambite Apocaliptice. BOR a anatemizat pe Hristos cel Adevarat, e Cuvantul lui Dumnezeu ce s-a dovedit a fi adevarat prin proorociile Confirmate care fiind confirmate si implinite inseamna ca sunt Adevarul care s-a implinit ca acum 2000 de ani si care implineste Apocalipsa.
Sectar get beget in formulari anti-dogmatice si anti-canonice, eretice.
1. Hristos a dat un ADEVAR, O DOGMA.
2. Hristos este in DOGMA, IN BISERICA
3. Ce zici tu nu este Hristos, este panica apocaliptica sustinuta de nebunia demonizatei Verginica si de mesaje fals-profetice...
4. Adica nebuni speriati de niste texte ale unor demonizati

Citat:
Se numea Virginia si nu era demonizata ci Domnul sufla prin ea Cuvantul si apoi acelasi Cuvant se rostea sorei sale Maria si apoi mai departe. Deci Cuvantul nu tine de o persoana ci de cei alesi carora le graieste Dumnezeu.
Este o demonizata ordinara care nu stia ce e cu ea. In ea era un diavol care v-a prostit si v-a tras pe toti dupa el...

Citat:
Cum sa fie o logica ieftina? Cei ce au colaborat cu sistemul si erau sefi peste BOR voiau sa scape de incomozi la ordinul sefilor statului comunist pentru ca acesti incomozi nu au colaborat cu sistemul. Asa a lepadat BOR pe toate cele 7 Trambite.
BOR nu leapada trambitele ci TROMPETELE NOULUI IERUSALIM - TAMPENIILE DEBITATE DE CATIVA IDIOTI CARE AU PLECAT CU CAPUL SI AU NEVOIE DE TRATAMENT.

Citat:

Domnule eu nu condamn BOR ci iubesc BOR caci sunt mirean din BOR. Nu decredibilizez BOR ci decredibilizez neascultarea oricui fata de Dumnezeu. Nu e voie sa asculti de vreo neascultare de Dumnezeu caci practi neascultarea de Dumnezeu tre situeaza in tabara masonilor-comunistilor-ateilor-satanistilor-lumii perzarii, iadului, etc.
Ca sa te citez, asculti de bor, darnu asculti de BOR, nu asculti de BOR dar asculti de Dumnezeu.
Ai mintile terci... sectar care ai invatat pe de rost tot protestantismul...

Citat:
Au sunt de partea BOR si a Cuvantului lui Dumnezeu pe cand tu esti un naiv care nu stii ce vorbesti rastalmacind "logic" orice afirm!
Tocmai ai scris mai sus ca nu asculti de BOR...
Ai mintile terci nu stii ce e cu tine.
Ai credinta ta personala inafara BOR, in diavoli. Crezi in ce ti-a dat satana.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.02.2021, 23:10:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru alunecarea limbii pe text. M-am lasat dus de val.
Ai dreptate in ce afirmi.
A scris corect gramatical sectarel... felicitari gramatical ce esti...

Gramatica iti tine de dogma si corectitudine? Te lauda unul pentru corectitudine si in rest esti sectar pana in maduva oaselor...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.02.2021, 23:11:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
.....
blablabla si multe mizerii, pofta buna.

Du-te ma si te trateaza!

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.02.2021, 23:14:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
A scris corect gramatical sectarel... felicitari gramatical ce esti...

Gramatica iti tine de dogma si corectitudine? Te lauda unul pentru corectitudine si in rest esti sectar pana in maduva oaselor...
Habar n-ai ce e o secta. Marele teolog raspopit nu stie ce e aia o secta. Cum ai putea avea habar de ceva daca nu stii scrie si citi si intelegi pe dos ce scriu?



O secta se rupe ea si se insingureaza si nu e exclusa! Pricepi diferenta? Trambitele nu s-au rupt si s-au insingurat ci au fost excluse din BOR de colaborationistii sistemului. Trambitele in mesajele lor se opuneau sistemului afirmand ca fiara rosie e de la satana. Ai citi proorociile sfintilor calugari nemteni din linkurile pe care ti le-am dat? Ti-a explicat Petru7 de ce le-a convenit sa-i scoata secta. Aveau nevoie de voturi de la popor. Daca poporul afla ce inseamna ciuma rosie nu-i mai vota nimeni. BOR s-a executat si i-a condamnat exemplar. Iliescu si echipa a aplaudat si poporul s-a recorcit cu comunistii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 23:21:55.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.02.2021, 23:14:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Pentru că înțeleg ce se întâmplă în România, am fost atent și știu ce s-a întâmplat în ultimii 30 de ani și nu am nevoie să-mi explice unii și alții Cine este Adevarul și cu cine am voie să votez.
Pai nu iti explic eu tie, explica-mi tu mie, ca vad ca stii mai multe decat mine si de asta te invit la o extorsiune teologica si gramaticala.

Te-am invitat la.. sa ne explici tu mai bine cum e cu teologia si cu restul care le-ai adaugat ca noi nu le stim pe alea de le mentionai.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.02.2021, 23:17:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Habar n-ai ce e o secta. Marele teolog raspopit nu stie ce e aia o secta. Cum ai putea avea habar de ceva daca nu stii scrie si citi si intelegi pe dos ce scriu?

https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Sectarel, poftim definitia sectei:

SÉCTĂ, secte, s. f.
1. Comunitate religioasă (Noul Ierusalim)
2. desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.) - adica BOR
3. în vederea practicării unui cult independent, - cultul de la Pucioasa, Biserica Noului Ierusalim
4. bazat pe o doctrină proprie - doctrina din cartile albe.

Sectarel, Biserica trateaza pe toti drept 1. eretici si 2. sectari, pe toti cei care pleaca cu mintea la plimbare in erezii si o apuca pe cai izolationiste.

Secti, acum negi ca esti sectar??? Hai pe bune, chiar nu ti-ai identificat NIP in definitia sectei... ai nevoie de ajutor??
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.02.2021, 23:21:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Gata Secti, ti-a mancat limba pisica?

Ai renuntat la dezbaterile pe text?

Ai facut slalom prin tot ce am spus si ai ajuns la concluzia ca evitarea e cea mai buna strategie sectareasca ???

Asta va invata la scoala de sectari? Strategii de evitare a raspunsurilor si a discutiilor? Cum sa sari peste :

1. Dogma
2. Biserica
3. Autoritate
4. Logica
5. Ratiune.

Cum sa pari normal cand esti sectar???

Propun redenumirea topicului in cele 7 Trompete Ale Sectei Noului Ierusalim, pentru ca de fapt este vorba despre trompetele Noului Ierusalim si nu despre ce zice scriptura...

Scriptura vorbeste despre alte lucruri confirmate de sfintii Bisericii nu despre trompetele sectare.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 23:23:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare