Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2014, 00:37:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Exemple concrete? Link-uri?
Vorbesc de sfinți trecuți în calendar, nu de cineva propus, da?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2014, 12:23:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Probabil ar vrea sa fie scos din calendar... cam asa reiese din postare. Probabil e greu de inteles faptul ca Dumnezeu ne cheama pe toti la sfintenie.
1. Suntem chemati sa fim cat mai buni, dupa invatatura Sa. Totusi numai putini devin cu adevarat sfinti. Altfel ne-ar pune pe toti in calendar...

2. Aici intrebarea a fost (eu asa am inteles) ce se intampla daca ulterior canonizarii se descopera ca un sfant a facut si ceva impotriva lui Dumnezeu.

Si nu mi se pare important calendarul ci venerarea unei persoane. Daca aceasta ajunge la asa o onoare (a fi asezata in Rai, langa El si Maica Sa), atunci trebuie bine judecat si trebuie s-o merite. Si greseli se pot face...

Cum scrie la lege ca trebuie facut, nu stim noi, stiu numai cei din conducerea Bisericii.

3. Cu Sf. Ciprian si eu am unele nelamuriri. A facut vraji sau minuni? Si daca au fost vraji de ce a fost atunci sfant?
Este totul foarte subiectiv, adica depinde cum au considerat oamenii la acea vreme. Si mai sunt persoane controversate in calendar. Dar poate ca ar trebui sa stim mai intai criteriile pentru canonizare ca sa intelegem mai bine.

4. La fel cum nu pricep la catolici (sau asa este si la noi) diferenta intre beatificare si canonizare. Ce devine persoana dupa cele doua acte? Nu tot sfant?

Concluzia mea: numai Dumnezeu si Maica Sa sunt infailibili si ireversibili si de necorectat.

P.S Oops! Am gasit acum pe site. Este o confuzie la mijloc. Sf. Ciprian nu este cel cu vrajile. Un alt Ciprian a facut vraji si nu este numit sfant. Multa lume (si eu) stie de vraji.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ian-81403.html

"...El a fost confundat uneori de catre scriitori sau Parintii bisericesti cu vrajitorul si martirul Ciprian de Antiohia."

Inca ceva: unii au fost numiti sfinti chiar de Iisus (vezi pe apostoli de ex.), in vremea sa. Altii sunt numiti de oameni (mai tarziu). Si aici eu vad o diferenta.
Eu as mai da un exemplu de personaj pe care Dumnezeu l-a numit sfant: Sf. Pavel. Se stie cum L-a prigonit si totusi...
l-a adus pe alta cale. Oare oamenii l-ar fi canonizat azi?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.08.2014 at 12:42:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2014, 13:54:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De obicei, despre un sfant poate sa-si exprime opinia un alt sfant. Noi, ceilalti, putem aduce doar marturii din experienta noastra in relatia duhovniceasca stabilita cu acel sfant.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2014, 19:19:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
P.S Oops! Am gasit acum pe site. Este o confuzie la mijloc. Sf. Ciprian nu este cel cu vrajile. Un alt Ciprian a facut vraji si nu este numit sfant.
(subl mea)

Este vorba de doi sfinti diferiti. Amandoi sfinti, amandoi "Ciprian". Primul a fost episcop si este, de regula, pomenit ca "Sf Ciprian al Cartaginei". Face parte dintre Sfintii Parinti (=invatator al Bisericii).

Celalalt, despre care vorbim, vrajitorul, a fost laic si este, de regula, pomenit impreuna cu Iustina ca "Sfintii Ciprian si Iustina". Ei s-au iubit, dar nu au apucat sa se casatoreasca, Dumnezeu punandu-le pe cap un alt fel de cununa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2014, 15:22:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
(subl mea)

Este vorba de doi sfinti diferiti. Amandoi sfinti, amandoi "Ciprian". Primul a fost episcop si este, de regula, pomenit ca "Sf Ciprian al Cartaginei". Face parte dintre Sfintii Parinti (=invatator al Bisericii).

Celalalt, despre care vorbim, vrajitorul, a fost laic si este, de regula, pomenit impreuna cu Iustina ca "Sfintii Ciprian si Iustina". Ei s-au iubit, dar nu au apucat sa se casatoreasca, Dumnezeu punandu-le pe cap un alt fel de cununa.
Aici gresesti. Citeste mai jos un fragment care arata clar ca Sfantul Ciprian s-a pocait cu adevarat, in cele din urma devenind episcop, iar Sfanta Iustina, a devenit stareta de manastire.

,,Ciprian, schimbându-și obiceiul, din zi în zi mai strâmtă își făcea calea vieții, totdeauna plângând pentru faptele sale cele rele de mai înainte și a mers din putere în putere și din bunătate în bunătate. Apoi, curînd a fost numit episcop și în acea dregătorie a arătat o viață asemănătoare cu cea a multor sfinți mari și bine a păstorit turma lui Hristos. Iar pe sfânta Iustina fecioară a făcut-o diaconiță și i-a încredințat ei o mănăstire de fecioare, făcând-o pe ea stareță asupra acelor fecioare creștine. Și mult norod păgân, prin chipul și prin învățătura sa, de la închinarea de idoli întorcându-i, i-a câștigat și i-a unit cu Biserica lui Hristos. Și se împuțina slăvirea idolească, iar slava lui Hristos se înmulțea."
Sursa:
http://www.doxologia.ro/viata-sfant/...cenite-iustina
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.08.2014, 16:10:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pesemne ca sunt traditii hagiografice diferite.
In Breviarul roman scrie ca a fost arestat imediat dupa convertire, impreuna cu Sf Iustina, au fost pusi la cazne. Dar staruind in marturisirea credintei lor, au fost ucisi cu moarte muceniceasca in aceeasi zi, la Nicomidia.Trupurile lor au zacut neingropate 6 zile, pana cand niste marinari le-au luat noaptea si le-au dus, pe corabie, la Roma. Acolo au fost ingropate pe domeniul Rufinei, o crestina bogata. Dupa Edictul de la Milan au fost inmormantate in Basilica lui Constantin, langa baptisteriu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.08.2014, 16:22:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pesemne ca sunt traditii hagiografice diferite.
In Breviarul roman scrie ca a fost arestat imediat dupa convertire, impreuna cu Sf Iustina, au fost pusi la cazne. Dar staruind in marturisirea credintei lor, au fost ucisi cu moarte muceniceasca in aceeasi zi, la Nicomidia.Trupurile lor au zacut neingropate 6 zile, pana cand niste marinari le-au luat noaptea si le-au dus, pe corabie, la Roma. Acolo au fost ingropate pe domeniul Rufinei, o crestina bogata. Dupa Edictul de la Milan au fost inmormantate in Basilica lui Constantin, langa baptisteriu.
Noi pe aicea ne luam dupa Vietile Sfintlor, surse crestine acceptate de catre ortodocsi. Meritul Sfantului Ciprian si al Sfintei Iustina consta in faptul ca i-au convertit pe foarte multi la credinta crestina. Mai ales de aceea au deranjat autoritatile pagane și au fost omorati.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.10.2014, 19:09:24
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Mihnea, multumesc mult pentru postare. Ca de obicei, la obiect si documentata.
Dragos, ai sarit in sus cind nu era cazul. Nici vorba sa ma fi referit la Sf. Ciprian. Nu mai fi prezumtios. Si da, stiu, oricui ii este dechisa calea sfinteniei, chiar si lui anti, daca s-ar pocai si ar lucra o viata demna de mintuire.
Da, ma refeream la unii anume, anumiti "sfinti politici/populari" destul de discutabili. Sper sa nu fie canonizati. Daca vor fi, sper ca Biserica se va trezi si ii va scaote din paterice. (Ca sa nu sariti in sus: rusii nu sunt catolici, dar sunt la fel de rigurosi ca aceia. Recent, cind Vladimir Vladimirovici a deschis arhivele, si s-a vazut ca destui "candidati la sfintenie" sau chiar proclamati sfinti neomartiri fusesera de fapt niste turnatori nerusinati, imediat Sinodul i-a scos din sinaxare. Deci, se poate. Mihnea, presupun ca si voi, catolicii, daca ati gasi un document negru pe alb, cit se poate de autentic, cu apartenenta Sf. Ioan Paul II la masonerie, chiar mai rau, la gradele invizibile (in care se spune ca ai intilniri cu Dr... cum ai cu bacanul din colt), mi s-ar parea logic sa fie scos din sinaxare. Dupa cum a spus Insusi Cel ce a intemeiat Biserica, "nu poti sluji la doi domni".
Mihnea, sa stii ca si la ortodocsi, monifiziti si nestorieni e aceeasi meteahna: sanctificarea e neglijenta, ca investigatie/justificare prealabila, sau, poate chiar mai rau, imbicsita de politic. E din seria "pentru cauza (a se citi cauza politica X) canonizam, sub steag ne aglutinam". (Am eu o expresie obsesisva cu aglutinarea sub steag, cind vad ceva, un proces social dat, in care se imbina gregarismul de masa cu viclenia serviciilor secrete si cinismul politicenilor si precizia de ceas a planurilor oculte. Cine a citit si, mai ales, e atent la ce este in jur, stie la ce ma refer).
Theodore, posibil ca ceea ce spui tu sa aiba o parte de adevar.
Romania cred ca ar trebui sa aiba mult mai multi sfinti canonizati. Raportul dintre cei cativa sfinti care nu meritau (avand in vedere ceea ce ai afirmat tu) a fi canonziati si cei care sunt sfinti dar nu au fost canonizati e foarte mare. Si aici fac o sigura trimitere : Sfintii inchisorilor din perioada comunista.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2014, 11:20:39
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Exemple concrete

Intre un ierarh ecumenist care nu a sovait in a pune un idol pe Sf. Altar, a saruta Coranul, a tine "liturgii" alaturi de samani, rugndu-se pentru "pace" (?!), pe de o parte, si un satanist sincer care baga excremente in Sf. Tabernacol, pe de alta parte, nu stiu daca nu cumva, in Iad, satanistul ala, mai ales daca e tanar, nu va lua o pedeapsa mai usoara, caci doar a facut cele poruncite de Dumnezeul sau. Ierarhul insa, care a facut toate acestea, practic a scuipat pe Chipul lui Cristos, fara sa fie, declarativ, satanist.
Si c ene facem cind asa un ierarh mai este si canonizat?
V-ati prins ca la fostul Papa IP 2 ma refeream. Daca niste ipochimeni precum el si Paul VI sunt demni de canonizare, atunci si Luther, Zwingli, Ellen White si Charles Parham sunt.
Bine, cind ne gandim la sfinti precum Sf. Papa Leon cel Mare, Grigorie Dialogul sau Pius al X-lea, situatia se schimba. Cind le citesti vietile si enciclicile, vezi lucrarea lui Dumnezeu in desfasurare.
Ca sa precizez esenta mesajului mahnirii mele: se pare ca rigiditatea/inertia decizionala a Bisericii (si ma refer in sens larg, la toate Bisericiele Euharistice) si atasamentul emotional al maselor de credinciosi pot fi manipulate de dusmanii Bisericii, infiltrati si ajunsi la conducere, impotriva ei si, in ultima instanta impotriva lui Cristos.
Esenta esentei: daca Biserica poate fi, organizational-lumesc vorbind, manipulata impotriva Invataturii lui Cristos, si in ultima instanta, impotriva ei insisi, prin actiunile unor lideri reformisti, care sunt doar cai troieni, e clar ca Biserica, dupa iersirea ei din catacombe, nu mai are cum fi infailibila, decat ca si invatatura. Politica bisericeasca este, sau poate deveni, la fel de murdara ca orice politica mundana. Tocmai acesta e pericolul.
Cati dintre colegii ortodocsi, presupiunand, nu-chiar-prin-absurd, ca in viitor un tradator-ca-vocatie precum patriarhul Bartolomeu ar fi canonizat, ar avea taria sa il considere mai departe ceea ce este, anume un ierarh cazut din har, si sa puna mental "canonizarea" sa intre paranteze?

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 23.11.2014 at 13:11:37.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2014, 23:53:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Cati dintre colegii ortodocsi, presupiunand, nu-chiar-prin-absurd, ca in viitor un tradator-ca-vocatie precum patriarhul Bartolomeu ar fi canonizat, ar avea taria sa il considere mai departe ceea ce este, anume un ierarh cazut din har, si sa puna mental "canonizarea" sa intre paranteze?
De obicie e canonizat un sfant care face minuni sau care a avut moarte martirica. Deci Patriarhul Bartolomeu ar fi canonizat daca s-ar intampla aceste lucruri. In rest, sfinti catolici exista doar pana al schisma, dupa ce acestia l-au urmat pe papa au devenit o organizatie lumeasca, fara har. Abia in secolul XX unii ortodocsi (chiar si ierarhi) au inceput sa nu mai inteleaga aceste lucruri, sub efectul ecumenismului. Ca au descoperit dupa 1000 de ani sfintenia catolicilor si toti sfintii pana atunci s-au inselat, eu ma indoiesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare