Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.12.2009, 13:33:54
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
... trebuie cu dreapta socoteala,cu smerenie ....
Sfintii Parinti sunt si mai precisi:
Cu postul unește și rugăciunea, căci postul trece, dar rugăciunea are vreme. (Ioan Gură de Aur)
Postul adevărat nu stă atât în lepădarea de mâncări, cât în lepădarea de păcate .(Ioan Gură de Aur)
Postul trimite rugăciunea la cer , dându-i niște aripi pentru a se ridica înspre înalturi .(Vasile cel Mare)

... si, mai important:
Postul este un leac, dar dacă leacul nu e luat cum trebuie, ajunge nefolositor.(Ioan Gură de Aur)
Postul n-aduce nici un folos, dacă nu e împreunat cu toate celelalte lucruri : pocăință, rugăciune, citirea Sf. Scripturi, milostenia și vegherea. (Ioan Gură de Aur)

Deci, este doar un instrument: ori are coada mai lunga, ori mai scurta, important este sa 'dai zapada la o parte', dar 'curtea sa fie toata aranjata, nu doar in ceea ce priveste omatul'. Si, la fel de important, asprimea cu care se tine sa aiba binecuvantare.

Pace, bucurie si Sarbatori cu bine tuturor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2012, 12:01:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .

Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...

"Pe măsură ce postul cu apă progresează, nevoia de alimente scade aproape spre zero, apărînd din nou, brusc, în momentul în care organismul și-a folosit toate rezervele și e pe punctul de a recurge la proteine. Aceasta are loc undeva între 45 și 120 de zile, deși au fost ținute și posturi mai lungi de atît."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.12.2012, 12:20:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .

Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...

"Pe măsură ce postul cu apă progresează, nevoia de alimente scade aproape spre zero, apărînd din nou, brusc, în momentul în care organismul și-a folosit toate rezervele și e pe punctul de a recurge la proteine. Aceasta are loc undeva între 45 și 120 de zile, deși au fost ținute și posturi mai lungi de atît."
Am mai citit cazuri,citesc si ma minunez...
Eu dupa o jumatate de zi,simt ca lesin,ca-mi pierd viata;am dureri de cap,slabiciune,ameteli,cred ca si glucoza scade rau;am avut problema asta de mic copil.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.12.2012, 14:54:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .
da, si eu am citit despre un convertit la ortodoxie care, atunci cand practica yoga, spunea ca a tinut post de cateva zile doar cu aer si putere de la diavol.
Citat:
Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...
n-am intalnit nicaieri ca posturile stabilite de Biserica ar fi fost dintru inceput ajunare totala 40 zile.
Plus ca nu retin ca acel post negru, sa fie tinut de sfintii care s-au invrednciti doar cu apa.Era un post total, iar periodic luau Sfanta Impartasanie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2012, 17:35:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, si eu am citit despre un convertit la ortodoxie care, atunci cand practica yoga, spunea ca a tinut post de cateva zile doar cu aer si putere de la diavol.
Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.

Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
n-am intalnit nicaieri ca posturile stabilite de Biserica ar fi fost dintru inceput ajunare totala 40 zile.
Plus ca nu retin ca acel post negru, sa fie tinut de sfintii care s-au invrednciti doar cu apa.Era un post total, iar periodic luau Sfanta Impartasanie.
Postul original așa a fost. Știu de la Rafail Noica, am auzit la predica unui ierarh pe Trinitas și uite ce scrie în noul Testament:

"Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Și în aceste zile nu a mâncat nimic; și, sfârșindu-se ele, a flămânzit."

Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.

Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2012, 18:42:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.
Asta am vrut sa arat, dar m-am oprit la jumatatea drumului. Exista doua feluri de postostul crestin si postul necrestin(nu mi-a venit alt cuvant in minte). Daca ptr a-l tine pe primul(in sensul de post negru) e nevoie de o lupta foarte mare...cand il impletesti cu rugaciunea ai ispite de nu iti vine sa crezi(exemplul Domnului e cel mai concludent). Dar daca il ti cu usurinta, fara ispite e asa cum a spus acel tanar fost yoghin "Tinut cu puterre de la diavol". Si atunci nu ai nici un folos de la aceasta asceza, nevointa.
Ca si cu regimul alimentar. Calugarii cei mai nevoitori ajung la a treia treapta a postului, cand mananca doar mancare de post, in orice zi. Daca acest lucru se face spre progres duhovnicesc, se face cu mare nevointa. Daca acest lucru se face ca un regim alimentar se poate tine foarte usor. Dupa cum vezi, cand apare elementul care face diferenta: rugaciunea, trezvia, milostenia lucurile se schimba radical. Daca de primul se infricoseaza diavolul, pe cel de-al doilea il lasa rece.
Citat:
Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).
M-as bucura sa imi aduci tu un exemplu concret din vietile sfintilor de dupa Hristos care sa iti intareasca ideea, si sa rezulte ca era o practica comuna(caci, dupa cum stim, sfintii se nevoiau cu cele mai grele practici).Sa vedem o marturie clara ca in Biserica primara(adica dintru inceputuri) crestinii tineau posturi negre de 40 de zile.

Citat:
Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.
O, el este un exemplu clar ca atunci cand omul merge spre indumnezeire biruieste legile firii. Sa nu confundam lucrurile.Cum sfanta Maria Egipteanca a biruit legile trupului privind caldura, frigul s.a
Citat:
Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?
Grija mare, Ionut.
Hristos nu ne mai cere acum sa tinem posturi negre, sau doar cu apa. Uneori dintr-un fals exces de zel, diavolul ne intinde tot felul de curse ptr a ne pierde. Iar atunci cand le inveleste in ambalaj crestin, inselarea e gata.
Uite, spre ex Santul Lavrentie al Cernigovului vorbeste asa frumos despre modul cum se vor mantui crestinii in ultimelor vremuri. Acestora nu li se mai cere post aspru, rugaciunea parintilor patristici ci rabdarea in suferinta. Si asta e foarte grea! e drept ca nu se poate realiza fara post si rugaciune.Dar asta e crucea prin care se vor mantui crestinii.

O asceza de capul nostru, insufletiti de frumoasele pilde ale sfintilor ne poate pierde.Intai cu simtul ratiunii, ca apoi sa ne coste chiar viata. Ptr ca un post negru o perioada indelungata, in conditiile in care omul modern munceste ca un rob ptr te miri ce companie, munca pshica 8-10 ore, plus ca mai e si stresul de a intretine familia, copilul care poate nu doarme noaptea, duce la suicid !

Nu glumesc.
P.s.M-as bucura sa stam de vorba fata catre fata.Ai grija de tine!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2012, 20:43:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil.
Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".
Apa de legume se face punand intr-o oala mare apa si tot felul de resturi de legume (coji de cartofi, morcovi, frunze de salata, etc), coji de ou spalate bine, si se lasa timp de 24 ore, inainte de a bea din ea. In aceasta apa se dizolva toate mineralele continute in legume si coaja de ou. De cate ori se scoate o cana de apa, se pune alta cana de apa in loc. Cand ajunge sa se tulbure apa, se mai lasa inca o zi si se schimba legumele.
Atentie: nu se pun legume, care ar putea da un gust neplacut apei: ceapa si altele.
Apa se tine in frigider; capata gust de apa de izvor si este f satioasa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.12.2012, 21:59:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".
Apa de legume se face punand intr-o oala mare apa si tot felul de resturi de legume (coji de cartofi, morcovi, frunze de salata, etc), coji de ou spalate bine, si se lasa timp de 24 ore, inainte de a bea din ea. In aceasta apa se dizolva toate mineralele continute in legume si coaja de ou. De cate ori se scoate o cana de apa, se pune alta cana de apa in loc. Cand ajunge sa se tulbure apa, se mai lasa inca o zi si se schimba legumele.
Atentie: nu se pun legume, care ar putea da un gust neplacut apei: ceapa si altele.
Apa se tine in frigider; capata gust de apa de izvor si este f satioasa.
Trebuie sa recunosc ca mi-ai adus un mare zambet pe față. Mai ales acolo unde spui de..."coji de ou"... Pai daca vorbim de "mineralele" dizolvate, putem adauga intr-o picatura de apa, doua kg de vin curat, de unde sa servim cate o lingurita la fiecare sfert de ora!... Contine extrem de multa... energie, imperios necesara pentru postul... "negru"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.12.2012, 22:26:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sa fii limitat si smerit, dar con*secvent si serios. . .

Nu exista un drum mai scurt catre sfintenie; pentru fiecare pas trebuie sa facem un sacrificiu total. Asadar, este mai bine si mai sigur sa incepem de la un minimum - doar cu putin peste posibilitatile noastre firesti - si sa crestem efortul nostru putin cate putin, apoi sa incercam sa sarim foarte sus la inceput si sa ne rupem cateva oase cand revenim pe pamant. Pe scurt de la un post simbolic si nominal - postul ca obligatie si obicei - trebuie sa ne reintoarcem la adevaratul post.Sa fii limitat si smerit, dar consecvent si serios. Sa cantarim onest capacitatea noastra duhovniceasca si fizica si sa actionam ca atare - amintindu-ne, totusi, ca nu exista post fara starnirea acestei capacitati, fara a introduce in viata noastra o dovada dumnezeiasca cum ca cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu.

Parintele Alexander Schememann
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.12.2012, 22:45:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca mi-ai adus un mare zambet pe față. Mai ales acolo unde spui de..."coji de ou"... Pai daca vorbim de "mineralele" dizolvate, putem adauga intr-o picatura de apa, doua kg de vin curat, de unde sa servim cate o lingurita la fiecare sfert de ora!... Contine extrem de multa... energie, imperios necesara pentru postul... "negru"!...
Totusi e doar apa, Mosneagule!
Multi calugari sufera de lipsa de calciu; te-ai gandit la asta? Ei nu fac plaja ca noi si calciul nu se fixeaza, dand tot felul de jene. Eu cunosc pe cineva si stiu cat sufera. Ori, calciul dizolvat nu e nici pe departe "ou", adica de dulce. Iti va da necesarul de saruri si minerale, nimic altceva. Apa tot apa e! Mai ales daca e singurul "aliment" pe care il consumi.
Apa aceasta ar trebui bauta tot timpul anului; dar e indicata in postul negru. Tot aruncam cojile de cartofi, etc; de ce sa nu facem ceva folositor cu acestea?!? Nu am constatat sa dea energie, asa ca nu-ti fa sperante desarte in privinta asta. E apa! Vinul il punem la rece pentru Craciun!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12