Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2010, 17:18:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu, vorbesc de Vecernie. Adica nu se mai face sambata Vecernie pentru Liturghia de Duminica. Utrenia, am vazut ca se face.
Se face.
In toate bisericile pe unde-am fost, se face.
Nu zic ca in toate-toate din tara, dar pe unde am umblat eu, si mai mici si mai mari, si la oras, si la sat, se face.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2010, 17:34:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma bucur sa aud acest lucru. Eu stiu cateva biserici unde nu se mai face de ani buni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2010, 18:10:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cat de minunate sunt cele sapte laude bisericesti! Am ajuns insa la aceasta concluzie, nu dupa ce am citit manualul de liturgica, ci dupa ce mi s-a ingaduit sa vietuiesc timp de o saptamana in cadrul unei obsti monahale.

Aceasta experienta m-a ajutat sa vad lucrurile oarecum din interior. Intotdeuna ziua liturgica este incununata de Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie. De aceea, tot acest pogram liturgic nu face decat sa ne pregateasca duhovniceste pentru ea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2010, 03:31:19
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi plac mai mult Sf. Laude. Stiu ca Sf Liturghie are intaietate, dar asa percep eu.
Preotii de mir au scos Ceasurile, Miezonoptica, Obednita, Pavecernita, si nu cred pt ca oamenii ar fi mai ocupati.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2010, 10:46:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Mie imi plac mai mult Sf. Laude. Stiu ca Sf Liturghie are intaietate, dar asa percep eu.
Preotii de mir au scos Ceasurile, Miezonoptica, Obednita, Pavecernita, si nu cred pt ca oamenii ar fi mai ocupati.
Ba da, abia stau oamenii la Liturghie, cata este, ce Utrenie, ce laude..
La Vecernii (care sunt anuntate si stiute in parohii) abia se duc o mana de oameni, e biserica aproape goala. Parintele meu a facut Vecernia chiar si numai cu un singur om la strana, care saracul nici nu stia ce sa cante si sa citeasca exact.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2010, 16:29:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In randul celor sapte Laude, Miezonoptica are un farmec aparte, tocmai prin caracterul sau nocturn, pe care il mai aflam si in cazul privegherilor.

Foarte frumos spunea Sfantul Vasile cel Mare despre rugaciunea monahilor de la miezul noptii, ce le este intrucatva specifica: "Ce este miezul zilei pentru mireni aceea este miezul noptii pentru monahi". Cu alte cuvinte, dupa cum intreaga noastra activitate cotidiana atinge apogeul la miezul zilei, in cazul monahilor apogeul rugaciunii este atins la miez de noapte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2010, 11:09:15
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu, vorbesc de Vecernie. Adica nu se mai face sambata Vecernie pentru Liturghia de Duminica. Utrenia, am vazut ca se face.
eu merg la biserica ortodoxa greaca si merg la vecernie, care este simbata seara, ca duminica este liturghie in limba greaca si eu nu intelg greaca. deci cand spui ca nu se mai face vecernie simbata, la cine te referi?
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
laudele bisericesti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti Bisericesti Danut7 Reguli in Biserica 3 01.09.2010 21:16:17
Taxe bisericesti elom Generalitati 82 21.04.2010 17:06:27
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 10:42:54