Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 08.12.2013, 22:01:22
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Felicitari...:41:

...Florin Ionut ca ai avut taria sa recunosti ca regimul vegan v-a carentat, pe tine si pe familia ta de B12. Pentru copil lucrul asta pote fi periculos, pentru adultul tanar in principiu se poate remedia fara probleme, dar nu e de dorit. Faptul ca ai scris aceasta si nu ai lasat incertitudinea privitoare la "mitul vitaminei B12" ma face sa te admir pentru ca ai fost curajos! Tu ai in general opinii foarte ferme, probabil multe bune, unele gresite, conteaza ca poti invata din greseli si nu te rusinezi cu asta. Ceea ce ar trebui sa facem toti.

Cateva observatii personale:
- din experienta mea, oamenii care includ carne sau peste in regim nu au deficit de vitamina B12; exceptie fac cei care nu pot absorbi B12 din diferite motive.
- cel mai "natural" rezervor de B12 este ficatul- deci daca veti manca lebar de sarbatori- s-ar putea sa va ajute mult;
- exista si B12 cu administrare injectabila- e cea mai rapida cale de reparare a deficitelor;
- noi nu prea semanam la boli cu bunicii nostri- ce sa ne comparam cu Adam, care se afla pe alt plan fata de noi...facem si noi ce putem, daca acum ne-am nascut, asta a fost voia Domnului si nu putem comenta asta; nu cred eu ca suntem chiar la sfarsitul vremurilor! Poate din cauza vemurilor in care traim avem si asemena apetit pentru imbratisarea diferitelor mode alimentare. Dumnezeu ne-a lasat secretii in organism necesare pentru procesare carnii si absorbtia nutrientilor din ea (HCl, lipaza pancreatica, tripsina, chemotripsina etc), deci probabil ca avem nevoie de principiile alimentare ce apar in urma actiunii lor (nimic nu e inutil in noi).
- ce sa ne comparam cu monahii imbunatatiti.....vai de capul nostru!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 08.12.2013, 23:47:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am primit recent un răspuns, îl redau mai jos:

Stimate domnule Ionut,
Radacina de tataneasa, spanacul si soia, cultivate ecologic, contin B12.

Doamne ajuta!

Dr. Doru Laza
Faptul ca ar contine, eventual - de fapt imposibil sa nu contina ceva ceva orice leguma care a stat in pamant sau a crescut pe pamant, este total irelevant.

Adica daca nu stii exact cat este ca sa poti spune daca e sau nu o sursa de incredere de B12, este absolut inutil.

De fapt, i-ai spus ca ai o carenta severa, ca vrei sa stii asta pentru ca vrei musai sa fii exclusiv vegan sau ai intrebat, asa, ca fapt divers?

N-ai si platit pentru consultanta asta, "de specialitate"?:)

Citat:
Am citit despre rădăcina de tătăneasă și se spune că e singura plantă care poate să absoarbă cobaltul / B12 din sol. Are rădăcini foarte lungi, cică pot atinge 3 metri.
De ce, crezi ca bacteriile alea traiesc doar la 3m adancime in sol?
Si vita de vie are radacini adanci, ia ghici cati struguri trebuie sa maninci pentru a-ti asigura necesarul de B12?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 09.12.2013, 10:50:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
...Florin Ionut ca ai avut taria sa recunosti ca regimul vegan v-a carentat, pe tine si pe familia ta de B12. Pentru copil lucrul asta pote fi periculos, pentru adultul tanar in principiu se poate remedia fara probleme, dar nu e de dorit. Faptul ca ai scris aceasta si nu ai lasat incertitudinea privitoare la "mitul vitaminei B12" ma face sa te admir pentru ca ai fost curajos! Tu ai in general opinii foarte ferme, probabil multe bune, unele gresite, conteaza ca poti invata din greseli si nu te rusinezi cu asta. Ceea ce ar trebui sa facem toti.
Hop-așa cu laudele, nu ispiti pe fratele tău cu vorbe dintr-astea cauzatoare de mîndrie... Unde am scris eu că regimul vegan ne-a cauzat carențe? Nu ne-am făcut teste înainte, e posibil să fi avut deficiențe și acum 2-3 ani sau mai mult.

Nu mi-e jenă deloc să trag un semnal de alarmă în public deoarece asta e o problemă generală care se extinde la toți oamenii, indiferent dacă sînt sau nu omnivori.

Citat:
Cateva observatii personale:
- din experienta mea, oamenii care includ carne sau peste in regim nu au deficit de vitamina B12; exceptie fac cei care nu pot absorbi B12 din diferite motive.
Ți-ai făcut vreodată un test la o clinică serioasă care să-ți arate nivelul real de B12? Dacă da, care a fost rezultatul?

Citat:
- cel mai "natural" rezervor de B12 este ficatul- deci daca veti manca lebar de sarbatori- s-ar putea sa va ajute mult;
Asta dacă animalul respectiv a consumat vitamina în cantități suficient de mari ca să fie depozitate în ficat. Și dacă într-adevăr B12 nu se distruge prin procesare termică. Știu ce scrie pe internet, dar nu știu care e realitatea, pentru că un singur nene care poate nu întîmplător e profesor doctor în fitoterapie spune simplu că vitaminele sînt distruse prin fierbere, coacere șamd, cam 2/3 din proteine sînt distruse...

Citat:
- exista si B12 cu administrare injectabila- e cea mai rapida cale de reparare a deficitelor;
- noi nu prea semanam la boli cu bunicii nostri- ce sa ne comparam cu Adam, care se afla pe alt plan fata de noi...facem si noi ce putem, daca acum ne-am nascut, asta a fost voia Domnului si nu putem comenta asta; nu cred eu ca suntem chiar la sfarsitul vremurilor! Poate din cauza vemurilor in care traim avem si asemena apetit pentru imbratisarea diferitelor mode alimentare.
Citat:
Dumnezeu ne-a lasat secretii in organism necesare pentru procesare carnii si absorbtia nutrientilor din ea (HCl, lipaza pancreatica, tripsina, chemotripsina etc), deci probabil ca avem nevoie de principiile alimentare ce apar in urma actiunii lor (nimic nu e inutil in noi).
Păi ne-a lăsat, doar știa ce cale va alege omulețul după. El îi zice să mănînce plante, semințe și fructe, omul mănîncă lapte, ouă, carne, El îi trimite mană, omul cere friptură... Nu confunda intenția Lui bună cu pofta burților și a gurilor păcătoase.

Citat:
- ce sa ne comparam cu monahii imbunatatiti.....vai de capul nostru!
Adică? La ei organismiul funcționează diferit?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 09.12.2013, 11:05:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca ar contine, eventual - de fapt imposibil sa nu contina ceva ceva orice leguma care a stat in pamant sau a crescut pe pamant, este total irelevant.

Adica daca nu stii exact cat este ca sa poti spune daca e sau nu o sursa de incredere de B12, este absolut inutil.
Rămîne de făcut teste cu rădăcină de tătăneasă bio să vedem dacă valorile sînt undeva la 70 micro / 100 de grame.

Citat:
De fapt, i-ai spus ca ai o carenta severa, ca vrei sa stii asta pentru ca vrei musai sa fii exclusiv vegan sau ai intrebat, asa, ca fapt divers?

N-ai si platit pentru consultanta asta, "de specialitate"?:)
N-am plătit, dar nici nu-ți dau mailul. :)

Citat:
De ce, crezi ca bacteriile alea traiesc doar la 3m adancime in sol?
Si vita de vie are radacini adanci, ia ghici cati struguri trebuie sa maninci pentru a-ti asigura necesarul de B12?
Poate o fi tătăneasa mai cu moț!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 09.12.2013, 13:30:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hop-așa cu laudele, nu ispiti pe fratele tău cu vorbe dintr-astea cauzatoare de mîndrie... Unde am scris eu că regimul vegan ne-a cauzat carențe? Nu ne-am făcut teste înainte, e posibil să fi avut deficiențe și acum 2-3 ani sau mai mult.

Nu mi-e jenă deloc să trag un semnal de alarmă în public deoarece asta e o problemă generală care se extinde la toți oamenii, indiferent dacă sînt sau nu omnivori.



Ți-ai făcut vreodată un test la o clinică serioasă care să-ți arate nivelul real de B12? Dacă da, care a fost rezultatul?



Asta dacă animalul respectiv a consumat vitamina în cantități suficient de mari ca să fie depozitate în ficat. Și dacă într-adevăr B12 nu se distruge prin procesare termică. Știu ce scrie pe internet, dar nu știu care e realitatea, pentru că un singur nene care poate nu întîmplător e profesor doctor în fitoterapie spune simplu că vitaminele sînt distruse prin fierbere, coacere șamd, cam 2/3 din proteine sînt distruse...





Păi ne-a lăsat, doar știa ce cale va alege omulețul după. El îi zice să mănînce plante, semințe și fructe, omul mănîncă lapte, ouă, carne, El îi trimite mană, omul cere friptură... Nu confunda intenția Lui bună cu pofta burților și a gurilor păcătoase.



Adică? La ei organismiul funcționează diferit?
Cred ca ori tu nu ai inteles inca mecanismul, ori poate ca eu gresesc pe undeva.
Eu asa am inteles: in unele organisme animale, printre care si omul, exista anumite bacterii care produc vitamina B12.
Nu e vorba ca este consumat ceva de cineva. Vitamina este produsa in organism pentru nevoile proprii.
Adica mai clar uite un alt exemplu: vaca produce lapte. Ea nu mananca lapte pentru asta, doar il produce prin glanda sa.

Eu nu stiu cum anume este detectata vitamina in analize. Stiu insa ca lipsa ei da anumite perturbari si cea mai importanta este anemia.

Oamenii care au forme de anemie, mai ales cele congenitale, au probleme si cu vitamina B12. Daca nu ma insel si cei cu talasemie trebuie sa consume vitamina B12.

Si talasemia asta este o boala congenitala, genetica si in forma ei minora, are putine simptome. Oamenii nu prea stiu ca o au. Doar prin analize speciale se poate detecta. In ultimii ani se fac si aceste analize.

Exista anumite produse care contin sau mai degraba ajuta organismul sa produca si sa utilizeze vitaminele din grupul B.
Ficatul de animal este si o importanta sursa de fier si de alte elemente utile.
De aceea se recomanda oamenilor anemici, slabi, bolnavi.

Revin, caci vad ca nu ai citit mesajul meu anterior. De ce sustii tu ca Dumnezeu ne-a dat sa ne hranim numai cu vegetale? Unde scrie asta?
Ne-a lasat pe pamant de toate, inclusiv animale.
Chiar ma intereseaza sa aflu despre ceea ce ne spune Dumnezeu despre alimentatie. Nici despre post nu este scris ceva concret in scripturi. De aceea este derutant. Fiecare a facut cum a considerat si abia mai tarziu s-a ajuns la postul organizat, in forma lui actuala.
Dar nu sunt prea lamurita si as dori surse.

Inca ceva: (te) intrebi daca monahii imbunatatiti au altfel de organism. S-ar putea.
Eu cred insa ca exista anumite influente care schimba organismul oamenilor.
De ex. o anumita stare psihica, anumite autosugestii.
Cred ca modul de viata (liniste, departe de stres si poluari) intaresc organismul monahilor. La fel si credinta, care este o stare psihica speciala.

Nu e vorba numai de alimentatie si tu nu pricepi asta.
Eu vad foarte bine diferenta intre presiunile, spaimele si grijile vietii lumesti, cotidiene si viata pe care o duc monahii acolo. Pune un monah si unul din lume unul langa altul si ai sa vezi deosebirea.

Sigur, si monahii au influente negative in viata lor de la manastire, in izolarea de lume si mai ales de familie si prieteni. Si asta se vede.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #146  
Vechi 09.12.2013, 14:17:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rămîne de făcut teste cu rădăcină de tătăneasă bio să vedem dacă valorile sînt undeva la 70 micro / 100 de grame.
DZR -ul este undeva pe la 1.5micrograme deci ar fi ok DACA intr-adevar contine si e intr-o forma asimilabila.
Motivul pentru care o pastila care are 1000micrograme, nu e buna fiind..?

Dar cum "ramane de vazut"?

Eviti in continuare pastilutele si alte surse sigure, ramanand de vazut daca dupa 6 luni de consumat radacini din alea deficitul dispare?

Crezi ca mai e loc de joaca?

Citat:
N-am plătit, dar nici nu-ți dau mailul. :)
Nici nu l-am cerut, ce sa fac cu el?

Citat:
Poate o fi tătăneasa mai cu moț!
Nu, remarca era facuta in ideea ca lungimea radacinii nu are nici o legatura..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.12.2013 at 14:26:05.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 09.12.2013, 20:21:49
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

[quote=Florin-Ionut;543141]Hop-așa cu laudele, nu ispiti pe fratele tău cu vorbe dintr-astea cauzatoare de mîndrie... Unde am scris eu că regimul vegan ne-a cauzat carențe? Nu ne-am făcut teste înainte, e posibil să fi avut deficiențe și acum 2-3 ani sau mai mult.

Ca sa nu ispitesc cu vorbele de lauda, as spune ca in mesajul meu era vorba si de alte pareri ale fratelui meu care mi se par mai bizare. Adica poate fratele meu se gandeste mai bine si se schimba si isi schimba parera si in alte privinte. Dar nu vreau sa ii fac tulburare fratelui meu tocmai acum, in post.



Citat:
Ți-ai făcut vreodată un test la o clinică serioasă care să-ți arate nivelul real de B12? Dacă da, care a fost rezultatul?
Mie personal, nu; dar la aceeasi clinica serioasa am facut multe dozari de B12, crede-ma si am tras concluzia ca:
- firma e serioasa, verificata si rasverificata a dat OK;
- oamenii care nu au un motiv major de deficit de B12 (in absorbtie) nu fac deficit; adica daca manaca normal au cat le trebuie;
- nu pretind ca stiu tot despre B12 sau ca nu sunt lucruri nedescoperite, dar functionand pe cunostintele actuale "clasice", iese bine pentru oameni!



Citat:
Asta dacă animalul respectiv a consumat vitamina în cantități suficient de mari ca să fie depozitate în ficat. Și dacă într-adevăr B12 nu se distruge prin procesare termică. Știu ce scrie pe internet, dar nu știu care e realitatea, pentru că un singur nene care poate nu întîmplător e profesor doctor în fitoterapie spune simplu că vitaminele sînt distruse prin fierbere, coacere șamd, cam 2/3 din proteine sînt distruse...
Sunt un numar de "n" nene si tanti de profesie medici, si nu de pe internet neaparat, care spun ca rezervorul animalelor de B12 e ficatul iar aceasta vitamina se conserva partial prin preparare termica. ca deci e OK sa mancam carne si mai ales ficat pentru B12- nu intru in polemici, din nou.





Citat:
Păi ne-a lăsat, doar știa ce cale va alege omulețul după. El îi zice să mănînce plante, semințe și fructe, omul mănîncă lapte, ouă, carne, El îi trimite mană, omul cere friptură... Nu confunda intenția Lui bună cu pofta burților și a gurilor păcătoase.
Omul manaca si peste; asta ca paranteza; si de fapt nu mancarea e problema, ci abordarea alimentatiei ca obsesie.



Citat:
Adică? La ei organismiul funcționează diferit?
Da, cred cu tarie ca au o fiziologie diferita de noi, suprafireasca.

Last edited by arwein; 09.12.2013 at 20:33:44.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.12.2014, 14:14:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Un produs vegetal care conține B12 este o rășină denumită mumie. Provine de la altitudini mari, minim 2000m.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shilajit
http://www.kyrgyzstantravel.info/resorts/mumio.htm

Se găsește la

http://www.catena.ro/cauta-in-farmacii/produs/84267 (cu cardul e 40 de lei)
http://www.pronat.ro/magazin/suplime...0-capsule.html (bio, Germania). Dacă faci cont și comanzi de minim 100 de lei, ai 10% reducere. De la ei iau hrișcă verde, direct din depozit.

Două capsule pe zi conțin 4 micrograme de B12, pe lîngă multe alte vitamine, minerale, aminoacizi șamd cu efecte benefice. Mi se pare o alternativă mai bună la capsulele de B12 care au excipienți pe bază de proteină din orez în cel mai bun caz, plus plasticul care conține praful.

Am gustat chestiile astea negre și sînt amărui dar nu necesită îndulcitori. Eu pot dizolva una în gură fără apă sau altceva pe lîngă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 20.12.2014, 14:34:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Un produs vegetal care conține B12 este o rășină denumită mumie. Provine de la altitudini mari, minim 2000m.
Un produs vegetal mult mai la indemana care contine cantitati apreciabile de vitamina B12 este polenul.
Orice polen contine B12. Dar nu orice miere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare