Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2016, 14:52:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

In Ortodoxie, lucrurile sfinte, de exemplu capul Sfantului Inaintemergator a fost descoperit chiar de Dumnezeu prin minune mare, lucru trecut in calendar.

Exista asa ceva si pentru lucrul in cauza?
Sunt confirmate si prin descoperire Dumnezeiasca?

Sfanta Cruce a fost gasita prin cautare si descoperire, dar lucrul acesta este unul mare pentru intreaga Biserica.

Are aceeasi semnificatie/statut si camasa/giulgiul Lui?

Intreb si eu: are vreun sens sa ne abatem atentia cautand astfel de lucruri?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2016, 15:02:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu are un sens deosebit ,nu e o informatie mantuitoare dar daca raspandim informatii eronate nu e bine .
Am gasit aici mai multe informatii referitoare la acest subiect ,eu cred ca sunt adevarate deoarece si sfanta traditie nu trebuie neglijata.
http://www.lovendal.ro/wp52/camasa-l...crestinatatii/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2016, 17:32:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In anul 1983, cineva a reusit sa fure Sfanta Tunica. Cercetarile Politiei au ramas fara rezultat. Dar, dupa trei luni, unul dintre preotii sfantului lacas care o adaposteste a adus-o la locul ei. Un credincios care se spovedise o furase. Mai mult nu stim, identitatea fiind protejata de sigiliul sacramental.
Dupa furtul de atunci, din 1983, este prima data cand Camasa lui Cristos este expusa cultului public, intre 25 martie si 10 aprilie. Mai multi episcopi vor veni in basilica ce o adaposteste, unde vor sluji Sfanta Liturghie. Liturghia de inchidere, din 10 aprilie, va fi condusa de cardinalul guinean Robert Sarah, nimeni altul decat cel care ocupa, in Curia Romei, pozitia de prefect pentru Cultul Divin si Disciplina Sacramentelor. Urmatoarea ostensiune publica este prevazuta pentru anul 2033.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2016, 22:03:45
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Într-un fel, este rizibil că două tradiții creștine afirmă, în același timp, că dețin cămașa Mîntuitorului. Nu ar fi normale niște cercetări istorice obiective, care să arate cine și ce are? Întreb și eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2016, 00:04:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Nu ar fi normale niște cercetări istorice obiective, care să arate cine și ce are? Întreb și eu.
Pana la cercetarile istorice obiective facute de Biserica Ortodoxa Georgiana, care sa desfaca presupusul mormant al sfintei care ar fi murit cu Sfanta Tunica la piept si ar fi fost ingropata astfel, s-au facut deja nu putine cercetari asupra Sfintei Tunici din Argenteuil. Este una din sursele dupa care stim grupa de sange a Domnului nostru, asa cum am aratat.

Aceasta sfanta relicva a fost daruita de imparateasa Irina a Bizantului lui Carol cel Mare, in cadrul unor pertractari care vizau casatoria fiicei ei cu marele imparat franc, ramas vaduv. Bizantinii (care inca erau, pe atunci, catolici) au adus Sfanta Tunica cu mare pompa si a fost preluata, cu acelasi protocol, de Charlemagne care a dispus construirea unei manastiri in mod special pentru a o adaposti. Este manastirea de langa Paris, unde se afla si azi, dupa 12 secole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2016, 00:45:34
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pana la cercetarile istorice obiective facute de Biserica Ortodoxa Georgiana, care sa desfaca presupusul mormant al sfintei care ar fi murit cu Sfanta Tunica la piept si ar fi fost ingropata astfel, s-au facut deja nu putine cercetari asupra Sfintei Tunici din Argenteuil. Este una din sursele dupa care stim grupa de sange a Domnului nostru, asa cum am aratat.

Aceasta sfanta relicva a fost daruita de imparateasa Irina a Bizantului lui Carol cel Mare, in cadrul unor pertractari care vizau casatoria fiicei ei cu marele imparat franc, ramas vaduv. Bizantinii (care inca erau, pe atunci, catolici) au adus Sfanta Tunica cu mare pompa si a fost preluata, cu acelasi protocol, de Charlemagne care a dispus construirea unei manastiri in mod special pentru a o adaposti. Este manastirea de langa Paris, unde se afla si azi, dupa 12 secole.
Într-adevăr, e ciudat că gruzinii refuză exhumarea acelei persoane, care ar fi murit cu tunica Domnului nostru în mîini. Știu, catolicii au făcut nu puține teste pe diversele și multele sfinte relicve aflate în posesia Bisericii Catolice. Se pare însă că în Răsăritul rusofon se merge pe o tradiție imuabilă...baza ei experimentală și documentară fiind inexistentă.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2016, 09:41:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bizantinii (care inca erau, pe atunci, catolici)
chestia asta e tare de tot
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2016, 09:47:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bizantinii (care inca erau, pe atunci, catolici)
Cred că mai mult decât erau catolicii ortodocși.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.04.2016, 22:58:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ducele de Anjou, mostenitor al tronului Frantei (ar fi Ludovic al XX-lea) a venit, ca multi dintre predecesorii sai, sa se inchine in fata Sfintei Tunici. Fotografii aici: http://www.vexilla-galliae.fr/royaut...teuil-photos-2
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2016, 11:54:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Asta nu dovedeste ca e autentica.Sfanta camasa e in Georgia ,dar mormantul nu a putut fi deschis ,cei care au incercat au avut diferite piedici ,cum s-ar spune , mormantul e pecetluit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare