Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2012, 09:30:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Copiii din spitale

http://www.nicoletatintea.blogspot.c...-copiilor.html


Am primit un mail de la dna Nicoleta Tintea:

"Să aducem un strop de lumină copiilor grav bolnavi din spitalul Fundeni, în a doua zi de Paște

Acum două săptămâni am fost la Spitalul Fundeni și l-am vizitat pe Nicolae. Prietena mea Roxana Dumitru mi-a vorbit despre un băiețel de opt ani, blond și singur. Un băiat cu ochii albaștri. Unii foarte triști.

Am fost la Nicolae cu Alex și cu doamna Vali, soția părintelui Marian Tudor din Glodeanu. Blând și cuminte, așa e acest copil care poartă numele unui sfânt atât de drag mie. Pare mai degrabă un adult, într-un corp firav de copil. Nicolae are o formă avansată de leucemie. În ultimii doi a stat mai mult în spital. A fost doar câteva luni la școală, în clasa I. Acum "casa" lui Nicolae este un salon de la etajul șase al Spitalului Fundeni. Am văzut în acest copil genul acela de inteligență nativă. Și o maturitate care te doare. Mi-a vorbit despre trombocite, analize, proceduri medicale ca un om mare. Nicolae a trecut prin mai multe intervenții. A avut o fractură puternică la un picior iar în urma bolii i-a apărut un nodul la mandibulă. Dar el nu se plânge. Niciodată. Se întreabă doar, liniștit, de ce e câteodată, așa de apatic încât nu are nici chef de joacă.
De atunci m-am tot gândit la el. Am vorbit de câteva ori la telefon. M-am gândit la Nicolae dar și la colegii lui de salon. O fetiță blondă, cu ochii senini, un băiețel desfigurat de o tumoră care-l chinuie, o fetiță jucăușă cu privire de veveriță. Mi-au rămas în cap ochi, priviri, cuvinte. Și imaginea unor părinți livizi de durere.

Nicolae va pleca câteva zile acasă, la Focșani. Va primi cadoul de la iepuraș, trimis de doamna Vali când se va întoarce. A fost foarte sigur pe el când l-am întrebat ce-și dorește de la iepuraș. Un stilou.

Nicolae a fost cel care m-a făcut să mă tot gândesc zilele acestea la cei care rămân în spital în zi de sărbătoare. Nu le știu exact numărul dar mă gândeam că luni, în a doua zi de Paște sunt liberă și tare m-aș bucura să știu că putem deschide ușa unui salon și că putem aduce un pic de bucurie, pentru cei care nu au putut pleca de sărbători, acasă. Sunt sigură că nu pleacă cei aflați în stare gravă. Copiii cu leucemii sau alte boli grele ce le chinuie copilăria.

Cam asta îmi doresc. Visez să mergem așa, în vârful degetelor de la picioare, pe holuri, fără să deranjăm pe nimeni și să ducem mici atenții copilașilor care au rămas internați în Spitalul Fundeni. Vor veni cu mine prietenele mele, Mirela Ghinea și Mădălina Zlătan și dacă va fi posibil și părintele de la Glodeanu cu soția, doamna Vali.

Două, trei dulciuri, un fruct, poate o cutie de creioane sau de carioci împachetate cu dragoste. Atât putem. Nu e mult. Dacă vom primi ajutor, vom duce mai mult. Ne-am propus să facem 30-40 de pachete cu dulciuri. Nu este o acțiune de amploare, doar o mică rază de lumină într-un loc cu suferință.

M-am gândit că în general chiar în zilele de sărbătoare, vizitele sunt mai rare. Oamenii stau în familie, alături de cei dragi. Sunt sigură că suflețelele care stau în saloane vor primi cu bucurie vizita noastră. Eu cred că și o îmbrățișare contează. Fiecare secundă în care ai iubit, cum spunea un om mare.

Numărul de copii care se vor afla în acel moment în spital este destul de greu de estimat. Probabil spre vineri vom avea cât de cât o estimare. Mă gândeam câte mese întinse facem toți de Paște. Câtă alergătură la supermarket să umplem cărucioarele. Sunt sigură că putem să punem un cozonac de-o parte sau un kilogram de fructe și pentru cei care stau în spital, de sărbători.

Timpul este foarte scurt. Sâmbătă facem cumpărăturile. Dacă doriți să contribuiți la aceste pachete, cu dulciuri (fără ciocolată și cacao) sau în alt mod vă rog dați-mi de veste: nicoletatintea@gmail.com"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din Glodeanu Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 15 09.03.2013 05:55:01
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 03.04.2012 00:25:10
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 21:19:40
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . cocacoc Generalitati 341 04.09.2010 13:03:49
COPIII silvimiha Generalitati 4 23.04.2007 18:23:51