Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.07.2012, 12:43:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce e o mare înșelare?

Postul original presupunea nemîncarea pe o perioadă de timp. Adică era post negru. Astăzi dacă avem cîteva zile de post negru într-un an.
De unde ai scos asta? Unde scrie de postul negru?
Si postul negru este si ala diferentiat.
Pentru unii post negru inseamna sa nu gai nimic in gura, nici apa.
Pentru altii inseamna doar lichide: supe, sucuri de fructe si legume.

Nici postul negru nu este sanatos si nu poate fi tinut mai mult de 1-2 zile, asa fara chiar nimic.
Stomacul freaca in gol cu acidul ala si ajungi la ulcer.
Rinichiul nu poate fara lichide.

Adica tu ce propui in fond? Sa traim din aer? Si sa mai si muncim?

Atentie nici cei ce traiau un pustie si nevointa nu traiau din aer. Mancau ceva totusi. Si mai ales nu aveau stres, nu aveau serviciu, familie, nu erau activi.
Tare mult as vrea sa citesc undeva concret cum traiau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.07.2012, 12:46:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oameni buni, cîtă vreme consumați carne gătită, adio cu vitaminele! Prin prăjire, coacere sau fierbere, microvietățile atît de necesare organismului uman mor de la A la Z! Chiar și o parte din proteine sînt distruse, cam o treime din ele. Structura mineralelor în molecule complexe este și ea alterată prin dizolvarea în apă la căldură.

Deci, dacă nu consumați carnea crudă, nu veți avea parte nici de B12 în mod sigur. Deci vă rămîne să mîncați pește crud și cireșe cu viermi (care conțin și enzime valoroase pentru digestie, enzime anihilate la temperaturi mari).
Te rog eu, inceteaza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.07.2012, 13:49:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Florin-Ionut
Oameni buni, cîtă vreme consumați carne gătită, adio cu vitaminele! Prin prăjire, coacere sau fierbere, microvietățile atît de necesare organismului uman mor de la A la Z! Chiar și o parte din proteine sînt distruse, cam o treime din ele. Structura mineralelor în molecule complexe este și ea alterată prin dizolvarea în apă la căldură.

Deci, dacă nu consumați carnea crudă, nu veți avea parte nici de B12 în mod sigur. Deci vă rămîne să mîncați pește crud și cireșe cu viermi (care conțin și enzime valoroase pentru digestie, enzime anihilate la temperaturi mari).

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog eu, inceteaza.
Eu vorbesc foarte serios, nu glumesc.

O să-ți dau un exemplu de tehnică de supraviețuire, furată de la Bear Grylls: dacă nu ai ce mînca și ești la limită, poți supraviețui cu viermii culeși din cadavrele în putrefacție. Fără să consumi direct din animalele respective, se înțelege. Asta ar putea să-ți salveze viața într-o zi, chiar dacă acum te scîrbește.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.07.2012, 13:52:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Editat.............
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.07.2012 at 14:00:52.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2012, 13:54:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De unde ai scos asta? Unde scrie de postul negru?
Si postul negru este si ala diferentiat.
Pentru unii post negru inseamna sa nu gai nimic in gura, nici apa.
Pentru altii inseamna doar lichide: supe, sucuri de fructe si legume.

Nici postul negru nu este sanatos si nu poate fi tinut mai mult de 1-2 zile, asa fara chiar nimic.
Stomacul freaca in gol cu acidul ala si ajungi la ulcer.
Rinichiul nu poate fara lichide.

Adica tu ce propui in fond? Sa traim din aer? Si sa mai si muncim?

Atentie nici cei ce traiau un pustie si nevointa nu traiau din aer. Mancau ceva totusi. Si mai ales nu aveau stres, nu aveau serviciu, familie, nu erau activi.
Tare mult as vrea sa citesc undeva concret cum traiau.
Am auzit asta la o predică a unui ierarh pe Trinitas, am auzit într-o conferință a lui Rafail Noica. Apoi citește cu atenție ce scrie mai jos:

Luca 4
1. Iar Iisus, plin de Duhul Sfânt, S-a întors de la Iordan și a fost dus de Duhul în pustie,
2. Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Și în aceste zile nu a mâncat nimic; și, sfârșindu-se ele, a flămânzit.

În trecut oamenii erau solizi, nu slăbănogi ca noi, vorba lui Rafail Noica. Ei puteau să nu mănînce nimic 40 de zile în continuu. Ce-i drept, nu știu dacă beau sau nu apă în post - probabil că da.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2012, 17:30:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am auzit asta la o predică a unui ierarh pe Trinitas, am auzit într-o conferință a lui Rafail Noica. Apoi citește cu atenție ce scrie mai jos:

Luca 4
1. Iar Iisus, plin de Duhul Sfânt, S-a întors de la Iordan și a fost dus de Duhul în pustie,
2. Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Și în aceste zile nu a mâncat nimic; și, sfârșindu-se ele, a flămânzit.

În trecut oamenii erau solizi, nu slăbănogi ca noi, vorba lui Rafail Noica. Ei puteau să nu mănînce nimic 40 de zile în continuu. Ce-i drept, nu știu dacă beau sau nu apă în post - probabil că da.
Stiti deja prea multe lucruri despre alimentatia omului !
Ca sunt citite sau deduse , asta are mai putina importanta , cert este ca sunteti o biblioteca ambulanta privitor la alimentatie.
Partea proasta este insa ca stiti multe , dar multe falsuri.
Reflectati numai la urmatorul aspect : daca hrana preparata termic ar avea vreun efect negativ (bine inteles, nu pun in discutie orice fel de preparare termica) cit de mic asupra omului , inchipuiti-va ca de la descoperirea focului si pina in prezent omul ar fi trebuit sa fi disparut de mult de pe fata pamintului numai din cauza alimentatiei . Ceea ce nici pe departe nu este adevarat .
La ora actuala , desi exista universitati celebre si nume, cica "somitati" , in domeniul alimentatiei , nimeni nu stie absolut precis care este cel mai bun mod de alimentatie a omului sanatos . Exista dovezi pro dar exista si evidente contra !
Ceva mai bine stiu aceste somitati, unele dintre ele, cum este necesar sa fie alimentatia omului in anumite stari de boala .
Dar s-a dovedit clar experimental, clinic, teoretic ca acelasi aliment poate fi un medicament sau o otrava pt. om , in functie de cum este preparat !


In alta ordine de idei , trebuie sa cititi o carte de medicina serioasa , privitoare la cine sunt si ce vor sa fie vitaminele si sarurile minerale, pt. ca aveti un virvar in minte legat de ele ... si mai aiuriti si pe altii!
Sunt vitamine care se distug prin fierbere dar altele nu . Pe unele le luam din mincarea preparata termic , pe celelalte din fructele si legumele crude , facind in felul acesta o alimentatie echilibrata . Exista vegetale bogate in ceva si sarace in altceva , tot asa cum exista carnuri bogate in ceva si sarace in altceva . Ba exista unele principii alimentare care se gasesc exclusiv intr-un singur tip de aliment
Un aspect particular este la aportul si absortia sarurilor minerale .
Dar oricum, omul nu poate fi substituit nici unei feline singeroase (desi exista eschimosi care maninca in primul sfert de ora de la vinare ochii focilor, ficatul si inima ; ca si chinezii care maninca ficat crud , splina, inima , creeier de la animale !) dar nici unei zebre ierbivore .
Omul este mai mult decit atit !
Cind este insa bolnav , omul consuma alimentele exact ca pre medicamente . Alimentele consumate si stilul de alimentatie devine o terapie de baza si nu doar un act simandicos si imperios necesar .

Va propun sa mai studiati ca sa nu ajungeti sa va ... sinucideti in necunoastiinta de cauza sau sa va dezvoltati instincte animalice nesocializate !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2012, 22:49:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Hmmm...
Uneori ma intreb care e credinta noastra: ortodoxia sau ortorexia?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2012, 23:08:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Fiecare are dreptul sa aduca argumente si sa-si sustina o parere. Nu inteleg de ce unora nu le convine acest lucru.
Păi se pare că ție nu îți prea convine dacă cineva aduce un argument și își susține o idee. Fiecare și-a expus părerea fără a jigni. Eu am trecut peste acest aspect dar văd că dorești să-ți continui numărul. Dă-i mai departe eu te ascult cu drag, dar am rugămintea că fii mai deschisă și altor ideii, chiar dacă ele sunt "prostii".

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Oamenii aia din Biblie, precum Adam si Eva si Noe si mai nu stiu care au trait poate 900 ani simai bine. In Rai insa. Nu pe pamant.
Te rog ai curiozitatea de a citi acele citate din Biblie înainte de a veni cu păreri proprii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sursa citata nu-mi inspira incredere, nu stiu cine este dl. Rapcea.
Ma indoiesc eu ca au trait in secolul al 18 lea oamenii mai mult de 100 ani.
Pana una alta nu avem dovezi nici pro si nici contra.
Nu e de mirare dacă nici Sf Scriptură nu îți oferă încredere, ar fi culmea ca sursa citată să o accepți.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iar faptul ca unele persoane ating varste matusalemice nu se poate pune numai pe seama alimentatiei, sau a altui criteriu. Exista anumite predispozitii genetice. Nu trebuie generalizat.
........
Nu conteaza numai mancatul si felul de viata.
Unul albeste la 20 ani, altul nici la 70.
De ce trebuie sa generalizam?
Eu asta spuneam că omul prin modul său egoist de viață depărtându-se de Dumnezeu a ajuns în starea jalnică în care se află acum. Asta îți spuneam că oamenii erau mai apropiați de Dumnezeu (nu toți, dar oricum mult mai mlți ca cei din ziua de astazi) și prin apropierea lor de Dumnezeu țineu posturile și se țineau de rugăciune. Te rog să fii mai atentă la ceea ce se scrie.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Ca ce am invatat eu si altii ca mine la scoala este gresit si ne-ortodox. Ma rog, nu este vina noastra. La vremea aia asa era, azi o fi mai bine.
Nu este vina noastră, dar este datoria noastră de a ne documenta. Neștiința este și el un păcat.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai stiu ca la tara nu exista gospodarie fara animale. Si asa o fi fost de sute de ani. La orase nu este asa. Pana mai acum ceva ani, abia gaseai sa cumperi o bucatica de carne si branza.
Așa și dacă erau animale la țară asta înseamnă că nu țineau posturile? Primii mei 7 ani i-am trăit la țară. Hai să îți spun cam ce se mânca. În timpul săptămânii nu prea vedem carne sau brânză. Eu rețin că doar Sâmbata se gatea cu carne ca să fie o mâncărică mai bună Duminica. Se mai mânca slănină și brânză sau un ou....dar unde? Când ieșeam la muncă pe câmp...la cartofi, la întors fânul, la sapă, la cosit etc... Nu mâncam grasimi și ne puneam la umbră la somn ci continuam munca în caldura soarelui. Și mai rețin că zilele de post erau zile de post. Pot să-ți spun că bunicii mei erau înstăriți, bunicul meu fiind fiul dascălului din sat. Deci nu accept argumente de genul...că poate nu își permiteau un ou, o slănină, un pui, lapte s.a.m.d.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Afirmatia ca vegetarienii sau veganii sunt mai sanatosi si se simt mai bine, au mai multa energie este iar o generalizare.
Am auzit si pareri contrare de la oameni care au experimentat aceste regimuri.
Unii s-au reintors la alimentatie completa, simtindu-se fara putere.
Există marea posibilitate ca cei care au încercat să treacă la un regim vegetarian să nu o facă corect...și e normal să te simți slăbit. Acum e există și mai marea posibilitate ca cei care au încercat să treacă la noul regim să nu poată renunța la plăcerea gustului mâncării sau la senzația de sațietate. Este normal ca un carnivor care trece la legume și fructe să aibă senzația cu nu este sătul oricât ar mânca. Corpul nu poate de pe o zi pe alta să-și schimbe metabolismul. Corpul obișnuit cu carne este obișnuit să secrete o cantitate mai mare de lichid digestiv pentru a topi cărnurile și grăsimea. O dată ce el trece la legume și fructe acea cantinate de lichid este prea mare prentru noile alimente de digerat. Surplusul de lichid roade stomacul și astfel apare senzație de foame. Treptat corpul însă își va regla cantiatea de lichid și astfel va dispărea și senzația de foame permanentă. Însă este nevoie de timp. Să nu uităm că primul păcat al omului a fost păcatul stomacului. Păcatul la Om s-a produs prin “mâncarea din pomul morții”.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu spune nimeni ca trebuie sa cazi in extrema cealalta, ci doar sa mentii un echilibru. Putin din fiecare.
De acord cu tine. Dacă omul de mic ar meține un echilibru atunci aproape că nu ar cunoaște bolile. Cheia este relația noastră cu Dumnezeu. Când spun echilibru mă refer la ținerea celor 4 posturi de peste an, dar și zilele de post din cadrul săptămânii (Luni, Marți și Vineri). Nu degeaba au fost lăsate posturile astea...au o rânduială. Și nu văd de ce este greșit să îți continui postul atât cât îți stă în putință și în afara posturilor canonice. Părinții dau binecuvântări celor care vor să postească peste posturile rânduite.
Exemple ar trebui să fe cuvioșii noștri părinți și sfinții părinți. Nu îmi veni cu ideea că ei au fost sfinți și să nu ne mai compărăm cu ei. Să știi, fiecare dintre noi se poate sfinți prin modul său de viață. Oamenii mai demult se împărtășeau zilnic. Și știi când? Seara...deci ei nu mâncau nimic toată ziua pentru a se împărtăși. Vezi ei erau sfinți prin modul lor de viață. Oare noi de ce nu putem? Noi nu suntem urmașii lor și fiii a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Ca lumea mananca acum f.nesanatos: fast-food, mici, paste, shaorma etc.
De ce?
Pentru ca viata este nebuna. Nu ai timp sa gatesti, iti iei ceva din zbor ca sa-ti astamperi foamea. Se lucreaza 10-12 si mai multe ore pe zi.
Ei asta este o scuză. Nu ai timp să gătești? Foarte bine. O pâine prăjită cu puțin ulei, cu drojdie uscată inactivă și cu o salată merge...sau un cartof copt. Vara putem să ne folosim de fructele de sezon (cireșe, pepene, caise etc). Apropo dacă vrei poți. Numai trebuie să și vrei. Îți poți găsi timp și să gătești naturist având în vedere că se gătește mai repede. Dar repet trebuie să vrei. În loc să mănânci la fast food...îți poți lua un corn și un pumn de cireșe. Sunt sâmburi de migdale, de nucă, de alune și multe atele care nu trebuie gătite și care îți dau mult mai multă energie decât mâncarea de la fast-food. Asta cu mâncatul la fast-food mie îmi sună a scuză sau a comoditate. Și chiar și la fast-food poți alege un cartof copt, sau un pireu, sau un pilaf de orez. Dar dacă noi cerem numai carne clar că ei în meniuri nici nu mai au rețete de post.

Last edited by ovidiu b.; 05.07.2012 at 23:22:33.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2012, 00:12:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Unul din putinele subiecte la care sunt de acord cu Zaharia.

@Ovidiu b. - Nu stiu sa fi jignit cumva prin mesajele mele. Eu ma rezum sa raspund la subiect si nu ma leg de persoane aici pe forum.
Daca am gresit totusi im cer scuze.
Exista oameni aici pe forum care lovesc puternic la persoana. Dar lor nu le spune nimeni nimic.

Si jignita ma simt eu (si be una dreptate) cand la fiecare vorba sunt luata peste picior, cand mi se batjocoreste scoala pe care am facut-o, cand mi se dau sfaturi ce sa mananc, ce sa fac, ce sa imbrac, sa nu am copii, aia e pacat, aia e rau, aia nu e ortodx etc.
Numai lectii. Si intrati in permanenta in sfera f.privata a omului.

Eu n-am dat lectii nimanui.
Mi-am expus niste pareri pe marginea unor subiecte si in majoritate din experienta personala.

Imi spui aici ce este la tara si ce aveai. Inteleg ca aveati animale acasa.
Ia incearca sa-ti inchipui ce am mancat noi la oras pana in 1989.
Si nu poti stii nici ce-mi permit eu sau altii sa mananc acum.

Eu nu mananc nici fast-food , nici shaorma, nici slanina, nici mici.
Vorbeam in general la ceea ce spunea Andra_v.

Si n-am spus nimic impotriva celor ce pot si vor sa tina post.
Am spus numai ca nu toti poti sa manance sau sa nu manance anumite lucruri.

Am mai spus ca sunt oameni care au probleme de sanatate si nu pot, nu suporta anumite alimente sau au nevoie mai multa de altele.

Eu sunt destul de deschisa. Incearca tu sa fii mai deschis, cand spune atata lume (printre care si medici) anumite lucruri.

Uite, citeste si ce a scris Zaharia mai sus.
Mai mult nu mai scriu. Mai citeste si tu si vezi cam ce trebuie sa manance omul si ce regim sa tina pentru anumite boli.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2012, 00:12:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt unele persoane care pe mine ma smintesc rau de tot pe forum...cateodata mai cad in plasa si nu am pace pana nu le pun la punct,desi de cele mai multe ori nu-mi aduc mie vreun prejudiciu ci comunitatii in sine!

Bine ca ma ajuta reactia unor colegi mult mai inbunatatiti decat mine si cand observ cat de stapani sunt pe situatie si cu cat discernamant vorbesc,imi zic ca grozave persoane mai sunt...

Bine ca totusi mai am puterea sa-mi editez mesajele,insa este o lupta apriga...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare