Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 21:04:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sofian Boghiu - 8 ani de la plecarea la Domnul

Parintele arhimandrit Sofian Boghiu , va fi comemorat maine , 11 septembrie , la Manastirea Antim din Capitala , cu ocazia trecerii a opt ani de la plecarea sa la Domnul .Dupa slujba de pomenire cei ce doresc vor putea merge cu autocarul la mormantul sau de la Manastirea Caldarusani . Programul este urmatorul : La ora 10:00 se va termina Slujba Utreniei si Sfanta Liturghie . La ora 10:30 va fi oficiata Slujba Parastasului pentru parintele Sofian Boghiu . La ora 11:00 sunt pregatite cinci autocare care vor pleca de la Manastirea Antim , spre Manastirea Caldarusani , unde este mormantul parintelui Sofian . La Manastirea Caldarusani dupa ce se va oficia Slujba Trisaghionului , va fi sustinut un cuvant spre comemorarea activitatii duhovnicesti si culturale a parintelui Sofian . Vor fi impartite peste 400 de pachete pentru credinciosii care vor fi prezenti . Parintele Sofian Boghiu , supranumit " Apostolul Bucurestilor " a indrumat vietile a mii de credinciosi . VESNICA LUI POMENIRE ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2010, 21:08:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parintele arhimandrit Sofian Boghiu , va fi comemorat maine , 11 septembrie , la Manastirea Antim din Capitala , cu ocazia trecerii a opt ani de la plecarea sa la Domnul .Dupa slujba de pomenire cei ce doresc vor putea merge cu autocarul la mormantul sau de la Manastirea Caldarusani . Programul este urmatorul : La ora 10:00 se va termina Slujba Utreniei si Sfanta Liturghie . La ora 10:30 va fi oficiata Slujba Parastasului pentru parintele Sofian Boghiu . La ora 11:00 sunt pregatite cinci autocare care vor pleca de la Manastirea Antim , spre Manastirea Caldarusani , unde este mormantul parintelui Sofian . La Manastirea Caldarusani dupa ce se va oficia Slujba Trisaghionului , va fi sustinut un cuvant spre comemorarea activitatii duhovnicesti si culturale a parintelui Sofian . Vor fi impartite peste 400 de pachete pentru credinciosii care vor fi prezenti . Parintele Sofian Boghiu , supranumit " Apostolul Bucurestilor " a indrumat vietile a mii de credinciosi . VESNICA LUI POMENIRE ! +
Vesnica lui pomenire!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2010, 22:06:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parintele arhimandrit Sofian Boghiu , va fi comemorat maine , 11 septembrie , la Manastirea Antim din Capitala , cu ocazia trecerii a opt ani de la plecarea sa la Domnul .Dupa slujba de pomenire cei ce doresc vor putea merge cu autocarul la mormantul sau de la Manastirea Caldarusani . Programul este urmatorul : La ora 10:00 se va termina Slujba Utreniei si Sfanta Liturghie . La ora 10:30 va fi oficiata Slujba Parastasului pentru parintele Sofian Boghiu . La ora 11:00 sunt pregatite cinci autocare care vor pleca de la Manastirea Antim , spre Manastirea Caldarusani , unde este mormantul parintelui Sofian . La Manastirea Caldarusani dupa ce se va oficia Slujba Trisaghionului , va fi sustinut un cuvant spre comemorarea activitatii duhovnicesti si culturale a parintelui Sofian . Vor fi impartite peste 400 de pachete pentru credinciosii care vor fi prezenti . Parintele Sofian Boghiu , supranumit " Apostolul Bucurestilor " a indrumat vietile a mii de credinciosi . VESNICA LUI POMENIRE ! +
Cu siguranta ca Dumnezeu nu va lasa lumina ascunsa sub obroc. Acest Parinte pentru mine a fost o anticipare a sfintetiei avand in vedere ca nu s-a retras in munti si a fost chiar in inima Capitalei unde omul contemporan primea sfaturi pentru problemele cotidiene.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2010, 22:56:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca! L-am cunoscut. Era un om cu o privire care trecea dincolo de lumea asta. Si foarte bland, dar si cu simtul umorului si chiar al ironiei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2010, 06:50:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l odihneasca! L-am cunoscut. Era un om cu o privire care trecea dincolo de lumea asta. Si foarte bland, dar si cu simtul umorului si chiar al ironiei.
Imi amintesc,parca ieri fost, slujba de vecernie, intr-o seara de iarna, la Manastirea Antim. Dupa terminarea slujbei, ptr predica, din altar isi face aparitia un chip parca coborat din Cer.. stralucea in totalitate.. la propriu si la figurat... era parintele Sofian. Desi au trecut multi ani de atunci, nu voi uita niciodata prima mea intalnire cu sfintia sa.. am trait bucuria de a zari un inger... de a ii savura lumina si caldura...a fost darul lui Dumezeu ptr noi.
Dumnezeu sa il odihneasca cu sfintii Sai!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2010, 21:47:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un iconar de suflete

http://sofianboghiu.blogspot.com/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2010, 22:22:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Părintele Arhimandrit Sofian Boghiu (1912-2002) – ”Un iconar de suflete”
„Dacă pot zice așa, mie mi-a placut în închisoare [...] Era bine acolo. Mult mai bine decit aici, în așa-zisa noastră libertate. Te puteai concentra [...] Nimic nu te distrăgea de la Dumnezeu. Pe când afară… câte probleme!”

Aceasta marturisire am mai auzit-o la preotii nostri martiri ai inchisorilor.
*
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2010, 14:48:05
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Minunat topic dedicat unui mare si minunat duhovnic...colos al smereniei, blandetii si dragostei.
Imi amintesc vocea si privirea parintelui...nu am mai vazut nici pana la Sf. Sa si nici dupa aceea....a fost ceva divin pe pamant.

Sf. Liturghie oficiata de pr. Sofian, impreuna cu muzica si corul Antimului te ducea pana la cele mai inalte slavi ceresti. Cand pr. Sofian ajungea la epicleza si incepea sa cante simteai efectiv emotia trecerii lui Hristos cu crucea in spate spre jertfa finala...

Regret enorm ca nu m-am gandit o clipa sa inregistrez o Sf. Liturghie cu pr. Sofian...am intrebat ulterior daca are cineva si nici pana la ora actuala nu am gasit...credeti-ma ca nu a existat ceva mai inaltator legat de aceasta slujba...parintele era varful...si am ascultat multe Sf. Liturghii oficiate de fff multi preoti, dar nicaieri nu am mai simtit si nu am mai avut aceeasi stare ca atunci cand asistam la Liturghia pr. Sofian.
Acum scriu si doar ca imi amintesc simt o emotie puternica...

Dumnezeu sa-l odihneasca in ceata Sfintilor Sai!!!

P.S Desi este inmormantat alaturi de fratele sau la Man. Caldarusani, eu regret acest lucru din multe motive...dar asta este doar o parere subiectiva.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2010, 18:22:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si sa il aseze in curtile Sale! Nu l-am cunoscut pe parintele dar cred si simt ca a fost o persoana deosebita din ceea ce am citit si auzit despre sfintia sa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2010, 18:54:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Intradevar, a fost un om deosebit cu mult har, foarte patrunzator si autentic.

Dumnezeu sa-l odihneasca! si sa se miluiasca de noi prin a ne trimite si pe altii ca el....desi deocamdata, din pacate, nu se intrevede mai nimic (
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Sofian Boghiu costel Intrebari utilizatori 8 20.05.2013 22:21:56
Un an de la plecarea la cele vesnice a Mitropolitului Bartolomeu + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 31.01.2013 21:52:23
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 01:08:13
Parintele Sofian Boghiu prezent in icoana costel Mari Duhovnici si predicile lor 13 28.11.2010 08:42:57