Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2011, 00:36:11
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Dumnezeu sa-l miluiasca pe tatal tau si sa-i aline suferinta. Sa ai nadejde in Dumnezeu, nu il va lasa neajutorat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2011, 00:41:32
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Rugaciunea

Doamne IISUSE Hristoase Fiul Lui Dumnezeu cel ce ai calcat moartea si pe deavolul lai surpat si ai dat veata lumi tale Isuti Tu Fiul Lui Dumnezeu daruieste si fartelui nostru Nicolaie usurinta sil slobozeste din legaturile morti sil cheama pe el in Imparatia Ta cea cereasca asezIndul unde toti drepti tai se odihnesc si toate cIte a fi gresit el In aceasta veata cu cuvIntul cu gIndul cu stiinta si cu ne stiinta ca un bun si iubitor de oameni iartai iar pe noi ne miluieste dupa mare mila ta amin amin amin +++ +++ +++ +++ Slavit sa fie Domnul . Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh amin amin amin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2011, 00:44:28
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Dar tatal tau e inca constient?ca sa poata sa-i da parintele daca ar fi impartasania?Daca e constient lupta ptr sufletul lui,ca doar nu vo da afara din casa cand vii cu parintele.Sa ne rugam ptr el.Sa-i randuiasca bunul Dumnezeu un sfarsit usor.Stiu ca este bine ptr cei care mor in saptamana luminata,ca portile Raiul ar fi deschise,dar acum nici asta nu insemna ca orice pacatos care moare in aceta saptamana se poate mantuii.Am o rugaciune foarte frumoasa,BINECUVANTEAZA-MA DOAMNE,acolo te poti ruga ptr el,e o rugaciune f frumoasa si o sa ti-o trimit in privat.Noapte cu pace.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.04.2011, 00:46:57
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Binecuvinteaza, Doamne ziua aceasta de curand ivita si pe Parintele meu!
Da-i sanatate, putere de munca si rugaciune. Acopera-l cu roua darului Tau si il pazeste pe el de tot raul. Ingradeste-l cu Cuvantul Tau, intareste-l in lucrarea poruncilor Tale, scoate-l teafar si nevatamat din toata ispita si-i daruieste biruinta deplina asupra potrivnicului. Fii lui impreuna-calator pe drumul Crucii, Prieten intim si Mire nedezlipit inimii lui. Daruieste-i vreme de pocainta si-l mantuieste cu judecatile pe care Tu Insuti le stii. Iar cand va veni timpul de a trimite ingerul mortii, ca sa-l dezlege din cele de-aici, Tu Insuti pogoara-te bland si primeste in bratele Tale parintesti duhul lui.
Binecuvanteaza, Doamne, pe toti parintii duhovnicesti
Ajuta-i sa fie vrednici purtatori ai harului Tau si lucratori destoinici in via ce le-ai incredintat. Daruieste-le toate cele de trebuinta in viata aceasta si-i fa pe ei fii ai Invierii si mostenitori ai imparatiei Tale ceresti. Ce vor fi si gresind, ca niste oameni ce sunt, iarta-le lor, daruindu-le pocainta si spalandu-i in botezul lacrimilor pe care le vei fi daruind lor. Pentru dragostea Ta si pentru rugaciunile Parintelui meu, mantuieste, Doamne, pe toti parintii duhovnicesti!
Binecuvinteaza, Doamne, tot cinul preotesc si monahal si pe toti fratii si surorile mele intru Hristos! Pe toti cei ce s-au lepadat de sine-si in viata aceasta, ca, luandu-si crucea, sa Iti urmeze fara a se uita inapoi, intareste-i cu harul Tau, ingradeste-i cu puterea Ta, implinind, Bunule, toate cererile lor cele catre mantuire si viata vesnica.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta de curand ivita si pe sotul meu!
Daruieste-i sanatate, putere de munca si intelepciunea de a impaca in inima sa cele de jos cu cele de Sus, spre mantuirea lui si spre slava Ta. Pazeste-l de toti vrajmasii vazuti si nevazuti si-l izbaveste din toata primejdia. Da-i spor in toate si il apropie astazi de Tine mai mult decat Ti-a fost el aproape in ziua de ieriBinecuvinteaza, Doamne, pe sotul meu si pe toti sotii si pe toate sotiile din lume! Daruieste-le pace in inimile lor si la casele lor, sporeste dragostea lor de Tine si intreolalta, picura in familiile lor o farama din armonia ce se gaseste in sanul Sfintei Treimi.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta si pe parintii mei dupa trup!
Daruieste-le lor sanatate, lungime de zile, intelepciune si puterea de a-si duce batranetile pe picioarele lor, dupa voia Ta, stand treji in lucrarea poruncilor Tale, ca sa-i poti lua cu bucurie la Tine cand va veni vremea plecarii lor de aici.
Binecuvinteaza, Doamne, pe toti parintii din lume! Daruieste-le intelepciune din dumnezeiasca Ta intelepciune si rabdare cu copiii lor, din indelunga Ta rabdare cu noi si le daruieste lor dragoste de fii, din iubirea Ta pentru noi. Daruieste-le blandete fata de prunci, din nemasurata Ta blandete si discernamant, ca sa nu-si intarate spre deznadejde copiii atunci cand acestia vor fi gresind. Si le daruieste lor sa ajunga la batraneti frumoase, cinstiti fiind si iubiti de pruncii lor si sprijiniti de ei in nevoile si in neputinetele lor de atunci.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta si pe copiii mei!
Trimite-le inger tare, pazitor, indreptator pasilor lor pe cararile mantuirii, spre slava Ta.
Binecuvinteaza, Doamne, pe toti copiii lumii! Tuturor, daruieste-le ascultare de parintii lor si de Tine si-i mantuieste pe toti cu judecatile Tale dumnezeiesti.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta si pe surioara mea!
Cauta asupra ei cu blandete si cu milostivire si ajut-o sa-si poarte crucea, sprijinind umarul ei firav cu umarul Tau dumnezeiesc. Trimite-i mangaierea Ta in necazurile vietii acesteia si insoteste-o pe Cale pana-n sfarsit. Si-i randuieste, Doamne, un colt de Rai, langa inima Ta!...
Binecuvinteaza, Doamne, pe toti fratii si surorile ce se afla in lume si si pe toti fratii si surorile mele intru Hristos! Sporeste-ne dragostea intreolalta si iubirea de Tine; ajuta-ne noua sa fim toti una in Tine si Tu in noi, si noi intru Tine, precum ai cerut Tatalui cand Te-ai rugat pentru noi.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta si pe toti cei care ma vrajmasesc! Iarta-le orice greseala vor fi savarsit ei cazand din porunca iubirii; iarta-i si nu-i osandi. Lumineaza-i cu dragostea Ta si nu ii lasa sa piara din cauza mea. Iarta-ma si pe mine, de i-am poticnit spre manie cu rautatea mea. Potoleste, Doamne, toata rautatea si toata mania din lume si vindeca toata vrajmasia din ea. Fa mila inca si cu toti cei cazuti din poruncile Tale, ridica-i din caderile lor si le da indreptare pe calea mantuirii. Pe toti cei rataciti, intoarce-i la dreapta credinta. Pe dusmanii Bisericii Tale, lumineaza-i cu lumina Adevarului Tau si-i izbaveste de toata reaua inselare, rusinand astfel pe diavolul care uraste de moarte pe om.
Intareste, Doamne, Biserica Ta luptatoare! Vindeca trupul ei dezbinat, cu dragostea Ta. Curateste-o de toate eresurile semanate de draci, tamaduieste madularele ei bolnave ori neputincioase si-i daruieste biruinta deplina asupra potrivnicului, ca Tu ai zis, Doamne, ca nici portile iadului nu o vor birui.
Binecuvinteaza-ma, Doamne, si pe mine, nevrednica roaba Ta, care cu nenumarate greseli Te-am mahnit si cu multe dureri Te-am impovarat. Iarta-ma pentru tot ce-am lucrat rau, rupta de Tine si departe de dragostea Ta. Lumineaza-ma cu poruncile Tale si ajuta-mi sa fac voia Ta. Unde slabiciunea firii mele se impotriveste poruncilor Tale, nu Iti intoarce fata Ta de la mine, ci apleaca-Te cu blandete asupra taranii mele bolnave si-o vindeca de toata rautatea, ajutandu-mi sa vreau sa fac voia Ta. Curateste-ma de tot noroiul si inalbeste-mi vesmantul cum nu poate inalbi asa niciun inalbitor pe pamant. Pazeste-ma, Doamne, ca pe lumina ochilor si nu ma lasa sa cad prada mai mult vrajmasului, ca Tu Singur imi stii rautatea si neputinta, dar si dragostea mea de Tine numai Tu o cunosti. Nu ma parasi, Doamne, chiar daca eu adeseori Te mahnesc. Ajuta-mi sa stau treaza in poruncile Tale. Da-mi cuget bun, da-mi discernamant si-mi daruieste sa-mi vad geselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu. Daruieste-mi dragostea Ta si smerenia Ta, si tot jugul Tau cel bun si usor si ajuta-mi sa-l port cu bucurie asupra mea. Ajuta-mi sa-mi duc crucea bolii cu care m-ai binecuvantat. Pe toti bolnavii din lume, ajuta-i sa nu carteasca in neputintele lor, ci sa faca rabdare, sa vada, si sa priceapa dragostea Ta, cu care, prin boala, cauti cu mila asupra poporului Tau, ca sa-l scoti de sub asuprirea vrajmasului si sa-l faci partas dumnezeirii Tale.
Binecuvinteaza, Doamne, ziua aceasta si toata zidirea Ta! Cauta cu milostivire spre toata faptura cuvantatoare si necuvantatoare si indrepteaz-o pe cale mantuirii, spre slava Ta. Ca binecuvantat esti, Doamne, in vecii vecilor. Amin
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.04.2011, 01:04:01
Nechifor Lacramioara Nechifor Lacramioara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2011
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Cred ca ar fi un lucru bun sa discuti cu duhovnicul tau despre situatia asta. Nu exista apropiati in familie care sa poata avea o influenta mai mare asupra sotiei tatalui tau si sa poti obtine prin intermediul acestora acceptul de a duce acolo preotul?Domnul sa-Ti dea putere si mangaiere.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2011, 01:04:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Suntem alaturi de durerea ta si de marea experienta a tatalui tau,suntem alaturi cu un gand bun,o rugaciune spusa din tot sufletul!
Fie-i trecerea usoara si fie-i iertare pacatele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.04.2011, 02:54:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca este totusi constient se poate incerca cu sotul/un prieten si un preot curajos imbracat frumos "la civil" si cu patrafirul in buzunar si cu polita - explici ca tatal tau este pe moarte si vreti sa-l vedeti poate pentru ultima oara, dar femeia in cauza iti restrange si tie si lui (tatalui tau) acest drept.

Daca ajungi cu preotul la patul lui si refuza sa se spovedeasca, asta este, macar ai incercat si acum stii cum stau lucrurile.

Daca s-a spovedit si impartasit relativ recent "ca la carte", situatia n-ar fi atat de grava, dar daca de zeci de ani n-a avut nici un contact cu Biserica si poate a fost si ostil pe undeva ideii crestine de Dumnezeu..nu stiu in ce masura rugaciunile altora mai pot face ceva..

Last edited by AlinB; 20.04.2011 at 02:57:08.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.04.2011, 09:36:25
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este totusi constient se poate incerca cu sotul/un prieten si un preot curajos imbracat frumos "la civil" si cu patrafirul in buzunar si cu polita - explici ca tatal tau este pe moarte si vreti sa-l vedeti poate pentru ultima oara, dar femeia in cauza iti restrange si tie si lui (tatalui tau) acest drept.

Daca ajungi cu preotul la patul lui si refuza sa se spovedeasca, asta este, macar ai incercat si acum stii cum stau lucrurile.

Daca s-a spovedit si impartasit relativ recent "ca la carte", situatia n-ar fi atat de grava, dar daca de zeci de ani n-a avut nici un contact cu Biserica si poate a fost si ostil pe undeva ideii crestine de Dumnezeu..nu stiu in ce masura rugaciunile altora mai pot face ceva..
Tatal meu nu mai poate vorbi...Pare ca intelege dar nu poate rosti nimic si nu mai poate misca, abia rasufla sacadat si nu poate tine ochii deschisi...Iar dumneaei e ca un vultur....nu m-a lasat 1 minutel numai cu el iar astazi nici nu-mi raspunde la telefon....Si locuiesc in cealalta parte a orasului...Este cumplit si nu credeam ca ma va putea marca chiar intr-atat!
VA MULTUMESC tuturor stiuti si nestiuti care va rugati pentru sufletul lui !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.04.2011, 09:43:50
quinquagesimussecundus quinquagesimussecundus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu nu mai poate vorbi...Pare ca intelege dar nu poate rosti nimic si nu mai poate misca, abia rasufla sacadat si nu poate tine ochii deschisi...Iar dumneaei e ca un vultur....nu m-a lasat 1 minutel numai cu el iar astazi nici nu-mi raspunde la telefon....Si locuiesc in cealalta parte a orasului...Este cumplit si nu credeam ca ma va putea marca chiar intr-atat!
VA MULTUMESC tuturor stiuti si nestiuti care va rugati pentru sufletul lui !
Domnul să te întărească în această teribilă încercare! Doar rugăciunea la Bunul Dumnezeu mai poate face ceva în acest caz: s-o experimentăm!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.04.2011, 11:30:29
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 21:18:04
Care om este cu adevarat frumos? amatyyy Generalitati 55 15.08.2016 02:16:52
Rugaciune pentru tatal meu Tina06 Rugaciuni 26 07.10.2014 23:56:21
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 19:03:37
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 10.07.2010 00:16:59