Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.05.2012, 10:15:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
ne referim numai la porunci care privesc inchinarea si modul de viata al unui crestin, asa as putea sa intreb si eu: contravine Cuvantului sa joci sah sau sa practici aeromodelismul?
Am inteles :) Modul de inchinare penticostal nu e identic (forma,fond) cu cel apostolic, nici nu are cum sa fie, doar identitatea cultica era in formare atunci, insa ceea ce trebuie sa se pastreze e fondul (adorarea in duh si adevar) In biserica penticostala exista acompaniament muzical, in per. nou-testamentara nu exista, deci modul de inchinare nu e identic. (iar exemplele pot continua). Ce mi se pare mie straniu e ca va legati de "traditia ortodoxa", in care nimic nu e gratuitate formala, nici asezat intamplator, ci totul cultiva relatia cu Dumnezeu,tot spatiul liturgic ortodox e un spatiu al anticiparii eschatologice. Desigur, daca intri intr-o biserica ortodoxa ca intr-un muzeu, nu vei putea intelege.

@ucenic: cred ca n-ati inteles si nici cunoscut traditia ortodoxa. Asa se explica si de ce ati parasit Ortodoxia.

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 10:37:47.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.05.2012, 10:38:00
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In biserica penticostala exista acompaniament muzical, in per. nou-testamentara nu exista, deci modul de inchinare nu e identic.
in perioada bisericii primare nu existau instrumente, crestinii erau saraci si nu-si permiteau sa le cumpere insa in Vechiul testament cantarile erau acompaniate de instrumente: alauta, flaut, harpa etc.; cu toate acestea primii crestini cantau vocal, deci nu vad problema care ar fi.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@ucenic: cred ca n-ati inteles si nici cunoscut traditia ortodoxa. Asa se explica si de ce ati parasit Ortodoxia.
sincer, pe "ucenic" nici eu nu l-am inteles, deoarece el insusi a spus ca in momentul in care unii din coreligionarii lui au criticat anumite invataturi ortodoxe, el a sarit in apararea ortodocsilor spunandu-le acelora ca daca ar cunoaste invataturile ortodoxe pe care le critica, nu le-ar mai critica....ei bine, in acest context, ucenicul de ce a parasit Ortodoxia in conditiile in care el a "inteles" acele invataturi???
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.05.2012, 10:38:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cuvinte mari vrei sa spui Ioana.

De cand sunt pe acest forum am apreciat si cunostintele tale si profunzimea analizelor. Dar ca sa cred aceasta afirmatie inseamna ori ca eu nu L-am cunoscut pe Hristos ori eu nu am cunsocut nimic din traditia ortodoxa.

Fara suparare. Hristos nu are a face nici cu traditia ortodoxa, nici cu cea catolica, nici cu cea penticostala.

Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu - azima nedospita. Traditia, din orice religie sau din orice cultura, este aluatul omului.
Hristos a fost ortodox .
Traditia si Sf.Evanghelie lasata de Hristos este cea ortodoxa.
De altfel El a spus "Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Sectantii au modificat cuvintele sfintei Evanghelii dupa bunul lor plac,au desfiintat sfintele Taine ,etc
Or sa isi primeasca ei osanda daca nu se vor intoarce la ortodoxie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.05.2012, 10:41:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu - azima nedospita. Traditia, din orice religie sau din orice cultura, este aluatul omului.
si traditiile lui Pavel (care este ...om!!), despre care apostolul spune ca trebuie sa le tinem?
Vă laud că vă aduceți aminte de mine și că țineți tradițiile așa cum vi le-am transmis (1 Corinteni 11:2)

uite, iti pun si o traducere americana:

American Standard Version
Now I praise you that ye remember me in all things, and hold fast the traditions, even as I delivered them to you.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.05.2012, 10:52:23
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

ioana gasesc un lucru normal sa-ti aperi credinta,dar nimeni nu idolatrizeaza biblia .odata un coleg ortodox era foarte contrariat cum de ma port cu biblia in asa fel ,o rasfoiam, notam pe ea si chiar m-a surprins atitudinea lui .nu e ca un talisman sa o porti in geanta sau s-o ti la cap.Desi cand am inteles mantuirea si fugeam din armata acasa saptamanal aveam biblia la mine si ma rugam sa nu ma prinda, cam 2 ore cu trenul.nu credeam in puterea prezentei ei dar in primii ani ai credintei nu cred sa ma fi despartit vreodata de ea.cum se spunea mai sus cuvantul e viata dar Duhul LUI Dumnezeu ii da aceasta viata.sunt oameni care n-au mantuirea si stiu biblia mai bine ca mine de ex.stai putin si cugeta ai vrea sa fi iertata??spune ioana vrei sa fi iertata??...asta te intreaba Domnul.lasa totul,ganduri,traditie dogma absolut tot si spune ce vrei de la Domnul Isus?personal de la El, ce vrei vei capata.cei ce vor sa fie judecati pt faptele lor vor fi,cei ce vor iertare vor gasi ,ce Domnul e mincinos?nu ne poate ierta?dar uita-te la sufletul tau si spune ioana vrei sa capeti iertarea?si cand vei capata iertarea,si vei crede vei fi si tu socotita ratacita de cei din casa si familia ta si de alti confrati.sunt probabil multe culte protestante ,,-si-ti dau dreptate-,,care prin felul lor de manifestare nu arata voia Domnului dar asta nu te poate impiedica sa gasesti Adevarul nu doar sa-l cauti.Domnul Isus sa te binecuvanteze cu dorinta de a-l cunoaste
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.05.2012, 10:54:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
in perioada bisericii primare nu existau instrumente, crestinii erau saraci si nu-si permiteau sa le cumpere insa in Vechiul testament cantarile erau acompaniate de instrumente: alauta, flaut, harpa etc.; cu toate acestea primii crestini cantau vocal, deci nu vad problema care ar fi.
N-am spus ca e o problema (desi eu nu agreez acompaniamentul muzical in biserica din mai multe motive), ci doar am atras atentia asupra “formelor” de expresie existente si de ce unii condamna "traditia ortodoxa”, de ce spun ca o punem inaintea Bibliei (nici vorba, doar traditia are suport biblic) de se idigna cand vad frescele interioare cu scene biblice, care nu reprezinta altceva decat corpul vizibil al Cuvantului scripturistic s.a.m.d Toata "arta bisericeasca" este pusa in slujba stradaniei cautarii, este chemarea inaltarii spre sens.

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 10:59:36.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.05.2012, 10:59:50
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In ce anume consta testul de sinceritate?

Cred ca ai ramane placut surprins sa vezi africani ortodocsi,asiatici sau americani (care au crescut in familii neoprotestante ).Eu ii vad mereu la biserica si ma minunez... Nu-mi puteam reveni din admiratie,in ziua in care am vazut o maicuta ortodoxa de origine asiatica...Vedeti orice lucru poate fi extrem de rar,dar nu si imposibil!

La fel poti sa gasesti destui europeni sau asiatici din tari nonmusulmane care s-au convertit la religia musulmana sau la oricare alta religie.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.05.2012, 11:21:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
lasa totul,ganduri,traditie dogma absolut tot si spune ce vrei de la Domnul Isus?
Nu m-am simtit niciodata "legata" de traditie si dogme. Va intreb, ce "traditie si dogme" vedeti d-voastra in rugaciunea Tatal Nostru? Ce "traditie si dogme" vedeti in rugaciunea personala adresata de un ortodox Mantuitorului? Generalizarile de genul: ortodocsii nu-L cunosc sau nu-L pot cunoaste pe Dumnezeu sau ca e musai sa se desprinda de Biserica Ortodoxa pentru a-L cunoaste, pentru ca sunt incatusati in Traditie sunt nefondate.
Babele evlavioase merg la absolut rugandu-­se, iar filozoful trancandind silogisme (Petre Tutea)

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 11:29:50.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.05.2012, 11:30:24
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
La fel poti sa gasesti destui europeni sau asiatici din tari nonmusulmane care s-au convertit la religia musulmana sau la oricare alta religie.
da ai dreptate,se intampla fenomenul dar intreaba-i ce au gasit?au gasit viata vesnica ,au inima impacata cu Dumnezeu ca nu le mai tine in seama pacatele?au gasit credinta care-i o minune sa poti crede ca vei trai vesnic cu Domnul ?cu Domnul Isus??ca nu vor mai fi judecati?bineinteles ca-ti vor raspunde ca nu,n-au gasit asa ceva...caci adevarata viata e o persoana reala nu o religie, nici una,e un om,un Dumnezeu e Isus Domnul si cuvintele Lui ,doar ale Lui trebuiesc socotite ca autoritate peste orice traditie,visuri,cugetari de-ale noastre si de-ale altora ..incearca te rog sa fi sincer cu tine si Domnul Isus sa te calauzeasca
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.05.2012, 11:47:37
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu m-am simtit niciodata "legata" de traditie si dogme. Va intreb, ce "traditie si dogme" vedeti d-voastra in rugaciunea Tatal Nostru? Ce "traditie si dogme" vedeti in rugaciunea personala adresata de un ortodox Mantuitorului? Generalizarile de genul: ortodocsii nu-L cunosc sau nu-L pot cunoaste pe Dumnezeu sau ca e musai sa se desprinda de Biserica Ortodoxa pentru a-L cunoaste, pentru ca sunt incatusati in Traditie sunt nefondate.
Babele evlavioase merg la absolut rugandu-*se, iar filozoful trancandind silogisme (Petre Tutea)
ioana sa-ti spun ceva,l-am intrebat odata pe un coleg daca se roaga..a zis ca da..l-am intrebat cum?..tatal nostru a zis el...i-am zis crezi ce te rogi?...a rasp.cum adica?..i-am zis crezi ca tatal nostru e in cer?crezi ca te-a creat?..vrei tu sa se faca voia Lui asa cum te rogi?..sau cunosti voia Lui de il rogi sa se faca voia Lui pe pamant?vrei tu sa-ti ierte pacatele asa cum si tu le ierti pe a celorlalti????asa cum te rogi?stii cum te duce dusmanul in ispita de te rogi ca Tatal sa te izbaveasca?....si aproape fiecare fraza de rugaciune am analizat-o cu el.el,colegu a ramas surprins de felul cum i-am expus problema si a trecut..dupa o vreme l-am intrebat ...ei cum mai e cu rugaciunea??acum am ramas eu tablou..ca mi-a zis ca nu se mai roaga de atunci???de ce l-am intrebat...pai n-ai zis tu sa nu ma mai rog!zice el/??/vezi ioana i-am spus doar sa fie constient de rugaciune adica te rogi sau reciti ceva care de fapt nu implica vointa,cunoasterea realitatiii samd asa e si cu mantuirea multi zic Doamne miluieste-ne sau iarta-ne parca nu?si Domnul zice pai vreau sa Te iert dar tu zici intruna sa te iert si nu mai vezi ca Eu vreau sa-ti dau iertarea??? doamne sunt nevrednic zic unii dar cine zice ca esti vrednic???toti suntem nevrednici pt mantuirea aceasta minunata dar trebuie s-o primim e darul gratuit al Domnului.daca nu primim mantuirea intr-un fel sa stii ca nesocotim jertfa,tot ce-a facut Domnul pentru noi?Domnul ne da lumina amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39