Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2006, 13:20:17
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Intrebarea mea este daca nasii de casatorie pot fi de alta religie, decat ortodocsi.
Ca nasi, pot di acceptate persoane necasatorite?
Va multumesc. O zi buna in continuare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2006, 22:42:21
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cdiasimi
Iti raspund printr-o intrebare :tu cunosti semnificatia si statutul "nasilor"in traditia crestin-ortodoxa???
"Nasii" sunt martorii legaturii dintre cei doi in fata lui Hristos si din acel moment ei devin parintii spirituali ai acestora...iar datoria lor este de ai veghea si indruma spre mantuire pe cei doi(fini)...
Acum iar te intreb :crezi ca doi nasi necununati care au si alta religie decat ortodoxa ar putea sa devina parinti spirituali pt cei doi....din moment ce nici ei (nasii)nu stiu bine pe ce lume sunt si ce au de facut pt mantuirea lor????

Acestea fiind spuse dupa parerea mea....poti trage concluzia singura daca esti obiectiva si iti poti da un raspuns cat mai corect fara sa te abati de la traditia crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2006, 10:26:50
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aici ar trebui sa intervina o schimbare: asa cum e perfect normal sa te casatoresti cu o persoana de religie diferita (ceea ce cred ca nu interzice nici un cult religios din lume), ar fi normal sa-ti iti poti alege si nasi de alta religie. nasii sunt un fel de prieteni, pina la urma si doar nu iti alegi prietenii dupa religie...

de termenul "discriminare" ati auzit?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2006, 13:07:30
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
aici ar trebui sa intervina o schimbare: asa cum e perfect normal sa te casatoresti cu o persoana de religie diferita (ceea ce cred ca nu interzice nici un cult religios din lume), ar fi normal sa-ti iti poti alege si nasi de alta religie. nasii sunt un fel de prieteni, pina la urma si doar nu iti alegi prietenii dupa religie...

de termenul "discriminare" ati auzit?
Ai dreptate, prietenii nu trebuie discriminati din punct de vedere religios, dar gresesti cand zici ca nasii sunt un fel de prieteni. Sunt mai mult decat prieteni, asa ca aici nu trebuie sa intervina vreo schimbare. Primus, cred ca nu iti dai seama de faptul ca prin aceasta schimbare s-ar produce o universalizare a religiei crestine, si de aici pana la o religie comuna tuturor, nu mai e mult. Mai multa atentie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2006, 07:23:33
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Sunt mai mult decat prieteni, asa ca aici nu trebuie sa intervina vreo schimbare. Primus, cred ca nu iti dai seama de faptul ca prin aceasta schimbare s-ar produce o universalizare a religiei crestine, si de aici pana la o religie comuna tuturor, nu mai e mult. Mai multa atentie...
si ce e asa de grav daca se universalizeaza religia crestina? si ce daca va fi o religie comuna tuturor? poate in felul asta nu o sa mai moara sute de oameni zilnic din cauza conflictelor dintre siiti si suniti, dintre crestini si musulmani, dintre hindusi si musulmani etc.

schimbari se vor produce treptat treptat, pina se va ajunge la o omogenizare... si cred ca e mai bine asa. in felul asta, oamenii diferiti se pot integra mai usor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2006, 15:17:40
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Eu sincer nu cred ca e o problema nici cu universalizarea religiei crestine si nici cu religia comuna.
Dar obligatoriu trebuie sa se puna adevarul ca baza, nu sa se faca compromisuri si nici sa se ajunga la un relativism care sa accepte orice parere de buna, c-atunci nu mai credem in nimic, fiecare isi face legea lui, dupa cum ii cade.

Solutiile astea “de mijloc” is ca in povetea aceea cand unul zice 2+2=4 atul zice ca e 6, no acum hai sa facem media, sa-i impacam pe amandoi :-)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2006, 00:11:40
florizarnovean florizarnovean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
aici ar trebui sa intervina o schimbare: asa cum e perfect normal sa te casatoresti cu o persoana de religie diferita (ceea ce cred ca nu interzice nici un cult religios din lume), ar fi normal sa-ti iti poti alege si nasi de alta religie. nasii sunt un fel de prieteni, pina la urma si doar nu iti alegi prietenii dupa religie...

de termenul "discriminare" ati auzit?
Gresit.Credinta ortodoxa interzice casatoria cu o persoana de religie diferita.Poti intreba orice preot.Se da dezlegare la casatoria cu un catolic doar daca pruncii care vor veni din aceasta unire vor fi crescuti in spirit ortodox.
Iar nasii sunt parintii duhovnicesti ai viitoarei familii.Ei dau socoteala inaintea Domnului de cum s-au ingrijit de finii lor si mai ales de cum s-au ingrijit de sufletul finilor lor.E o mare responsabilitate.Si cum ar putea un nas neoprotestant sa se ingrijeasca de sufletul finului lui ortodox cand el nu crede in Sfintele Taine,in Traditie,in Maica Domnului sau Sfinti?Nu l-ar invata numai prostii?
De aceea nasii trebuie sa fie neaparat ortodocsi si mai ales credinciosi.Si cel mai bine este sa si-i aleaga tanara pereche,nu sa-i fie impusi.Dar despre institutia nasiei se poate citi si la Parintele Cleopa si la Parintele Teofil.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2006, 22:22:19
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Eu sincer nu cred ca e o problema nici cu universalizarea religiei crestine si nici cu religia comuna.
Dar obligatoriu trebuie sa se puna adevarul ca baza, nu sa se faca compromisuri si nici sa se ajunga la un relativism care sa accepte orice parere de buna, c-atunci nu mai credem in nimic, fiecare isi face legea lui, dupa cum ii cade.

Solutiile astea “de mijloc” is ca in povetea aceea cand unul zice 2+2=4 atul zice ca e 6, no acum hai sa facem media, sa-i impacam pe amandoi :-)
Bun, deci atunci 2+2=5 (media lui 4 si 6). Compromisul acesta ti se pare corect? Daca gresesti un singur semn (+ sau -) sau daca schimbi o singura cifra dintr-o ecuatie nu mai obtii acelasi rezultat.
Deci hai sa facem un mare bors din toata treaba asta cu religia si implicit cu mantuirea, doar e vorba de viata noastra vesnica.
Dupa cum zicea sovidiu: "dar bine ca Jim Carry a ucis Bona (daca a vazut careva filmul de aseara) ca s-a aruncat pe antena si nimeni n-a mai avut semnal TV, sa vezi atuncea tragedie..." Ai un simt al umorului foarte ironic si te apreciez pentru asta.
Au trecut aproximativ 2000 de ani de traditie a Bisericii Ortodoxe (2000 de ani pentru ca Biserica Ortodoxa nu a facut schimbarile de la religia originala pe care le-a facut Biserica Catolica) si milioane de oameni au respectat-o de atunci si multi s-au mantuit (dovada sfintii ale caror corpuri nu au putrezit), de ce sa o schimbam acuma?
Daca ceva merge perfect asa cum este, de ce sa-l schimbi?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2006, 22:27:55
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
si ce e asa de grav daca se universalizeaza religia crestina? si ce daca va fi o religie comuna tuturor? poate in felul asta nu o sa mai moara sute de oameni zilnic din cauza conflictelor dintre siiti si suniti, dintre crestini si musulmani, dintre hindusi si musulmani etc.

schimbari se vor produce treptat treptat, pina se va ajunge la o omogenizare... si cred ca e mai bine asa. in felul asta, oamenii diferiti se pot integra mai usor.
Nici eu nu vreau sa moara zilnic oameni din cauza conflictelor de incompatibilitate religioasa, dar nu cred ca acesta e raspunsul.
Acei oameni mor din cauza interpretarilor gresite ce duc la fanatism religios, de ce sa nu ii schimbam pe acesti oameni, decat sa uniformizam religiile.
Intr-un sfarsit la asta se va ajunge, si chiar daca nu voi putea face nimic ca sa schimb acest lucru nu ma voi impaca niciodata cu ideea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2006, 08:45:24
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi
Intrebarea mea este daca nasii de casatorie pot fi de alta religie, decat ortodocsi.
Ca nasi, pot di acceptate persoane necasatorite?
Va multumesc. O zi buna in continuare.
Din cate stiu, nasii spun la oficierea Tainei Cununiei simbolul credintei, deci sa inteleg ca ei ar trebui sa fie ortodocsi. Cat despre nasi care nu sunt casatoriti, FEREASCA DUMNEZEU de asa ceva. Si vezi ca la o nunta trebuie sa fie doar UN nas si O nasa, si sa fie sot si sotie. ESTE INTERZIS sa pui mai multi nasi la o nunta.
NU va jucati cu asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 11:53:25
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 15:22:57
nasi de cununie cris13 Nunta 3 12.09.2008 20:49:10