Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.12.2006, 10:04:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu este adevarat ceea ce afirmi,nu se face asa ceva pe stil vechi!.........mai cerceteaza si scrie asemenea lucruri cand esti sigur de veridicitatea lor,va rog sa incetati cu minciunile sfruntate,nu reprezinta atitudine de crestin,nici pentru a-ti apara religia,induceti in eroare oamenii care considera ca sunteti documentati si vorbiti din surse sigure.Categoric nu este adevarat ce spui tu aici EuCristi!
  #92  
Vechi 22.12.2006, 10:11:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne fereste1,cum sa se faca sfintire de biserica fara arhiereu....tu chiar ati intreci masura cand vorbesti,EuCristi,si categoric ni se face sf.Liturghie fara preot,de unde le-ai mai scos si pe-astea,tu chiar nu gandesti cand vorbesti?.Cei pe stilul vechi au aceleasi dogme ca si la BOR.pentru ca este biserica ortodoxa nemodificata.N se savarsesc inmormantari fara preot,absolut deloc.TE ROG,inca odata,NU AFIRMA LUCRURI MINCINOASE,ca este pacat sa ajungem a numai tine cont de nici un principiu atunci cand dorim cu orice pret sa denigram o religie sau alta.Asta nu mai este credinta.
  #93  
Vechi 25.12.2006, 07:15:19
EuCristi EuCristi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 4
Implicit

Adevarul este acum, ca nu am specificat.. in studiul meu despre cei de pe stil vechi am aflat ca exista doua feluri de stilisti( iertata sa imi fie categorisirea) sunt divizati in doua directii: cei dizidenti( care sunt practic desprinsi de biserica) si calendaristii ( care inca frecventeaza bisericile ort. pe stil nou desi teoretic nu admit schimbarea calendarului).
Ceea ce scriu aici nu scriu de la mine, ci din studiu. Daca nu ma credeti, luati materiale si cititi si voi. Acum nu zic ca voi faceti slujbe fara preoti sau mai stiu eu ce si nu zic nici ca nu se face asa ceva...ca daca nu se facea nu se scria...mesajul anterior a fost o generalizare. Probabil astea se intampla in cadrul stilistilor dizidenti. Imi cer scuze daca am ofensat prin mesajul anterior, dar inca o data..nu vorbesc de la mine. Iar ceea ce am zis ar trebui sa constituie si pentru voi un mesaj de alarma, de exemplu intrebarea mea referitoare la rehirotonia ier. Glicherie, care a fost caterisit in cadrul BOR. Si cine l-a hirotonit pe el? Era nevoie de cel putin 2 episcopi, si dupa cate stiu eu, nu era nici unul.Si chiar daca nu era nevoie de o noua hirotonie, el singur a hirotonit pe Meftodie Marinache ca episcop. Asta inseamna ca hirotonia nu a fost valida. Avand in vedere dogmele, ar trebui sa am dreptate. Daca doriti sa ma corectati, aduceti argumente.
(sursa : Diac. Petre I. David: Invazia sectelor vol. II / Calauza crestina)
Ca sa vedeti ca nu vb de la mine. Dupa Anul Nou, am sa va mai dau informatii pe care le aflu si eu si pe care sper, le vom analiza impreuna. Craciun Fericit!
  #94  
Vechi 25.12.2006, 07:24:27
EuCristi EuCristi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 4
Implicit

Inca o rugaminte...de acum, fiecare, aduceti la ceea ce spuneti o bibliografie pentru cercetare. Va multumesc.
  #95  
Vechi 07.01.2007, 12:49:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

LA MULTI ANI!,si SAEBATORI FERICITE!,celor care sarbatoresc craciunul pe stilul vechi,si fie ca Bunul Dumnezeu sa va sporeasca rabdarea si bucuriile din suflet.
  #96  
Vechi 07.01.2007, 23:01:37
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

La multi ani! Fie ca Sarbatoarea Nasterii Domnului sa va aduca iertare de pacate, mantuire, sanatate si toate cele de folos! Sarbatori fericite!
  #97  
Vechi 07.01.2007, 23:28:48
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Cu privire la afirmatiile tale nu pot sa spun altceva decat ca sunt cele mai mari minciuni pe care le-am auzit vreodata adresate BOSV.



Ce studiu ai facut tu? Cum ai ajuns la concluziile astea? Pe parcursul acestui studiu ai fost periodic la slujbe religioase din cadrul BOSV? Ai avut discutii cu reprezentanti ai BOSV? Ce fel de studiu ai facut, daca toate afirmatiile tale sunt false? Ce scop au afirmatiile acestea? Cred ca ar trebui sa te gandesti f mult la afirmatiile pe care le-ai spus si sa faci un studiu corect care sa lamureasca lumea si nu unul care sa produca confuzie...



Ceea ce spui tu cu privire la Sf Ier. Glicherie este fals! Prin afirmatiile facute la adresa lui si despre hirotonia nevalida a arhiereilor ma convinge de faptul ca "studiul" ala pe care il faci tu este plin de minciuni , deci nu e ceva credibil.



Citand EuCristi:

Inca o rugaminte...de acum, fiecare, aduceti la ceea ce spuneti o bibliografie pentru cercetare. Va multumesc.



Daca aveai rabdare si citeai si celelalte pagini vedeai ca la majoritatea afirmatiilor mele gaseai bibliografia. Sper ca si tu sa respecti ceea ce ceri si sa prezinti biblografie la cele spuse.
  #98  
Vechi 08.01.2007, 17:54:40
EuCristi EuCristi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 4
Implicit

Incep sa simt o nuanta de nervi in mesajul tau, Luly si nu imi amintesc sa fi zis despre cineva de aici ca minte. Daca citesti unde ti-am aratat, ai sa vezi ca este exact cum am postat. Am sa merg si la o slujba in cadrul BOSV sa vad despre ce e vorba. Ceea ce am citit si pe mine m-a uluit, pentru ca bunicii mei sunt pe stil vechi si am fost la slujbe la biserica la ei cand eram mic si nu imi amintesc sa fie vreo diferenta. Eu nu vreau sa te combat pe tine sau pe altul ci sa ajung la o concluzie in legatura cu ceea ce citesc si cu ce se intampla. Sper ca ma intelegi.
  #99  
Vechi 08.01.2007, 19:03:05
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Nu sunt nervos...:D Eu nu fac altceva decat sa spun care sunt minciunile prin exemple si prin trimiteri la bibliografii.


Se pare ca esti confuz. Nu stii ce sa crezi: cartile sau relitatea. Sfatul meu e ca trebuie sa mergi la slujbele BOSV sa vezi ca nu e nici o diferenta. Intreaba-ti bunicii ce nelamuriri ai, dar nu mai fa astfel de afirmatii (savarsiti inmormantari si liturgii fara preoti, sfintiti biserici si antimise fara arhiereu si altele). Sa stii ca sunt grave. Eu atat spun: nu crede tot ce scrie in carti. Cerceteaza la fata locului. Te rog sa iei toate cele spuse de mine la adresa ta ca sfaturi crestinesti.
  #100  
Vechi 14.01.2007, 11:51:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

LA MULTI ANI!,SI MULTE BUCURII CU SATISFACTII DUHOVNICESTI CELOR CARE SARBATORESC ASTAZI PRIMA ZI DIN NOUL AN.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07