Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.02.2007, 23:12:18
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Davos:
"Daca totusi s-a schimbat calendarul--asta e-- nu e vina noastra, a mirenilor, nu noi vom da socoteala in fata lui Dumnezeu, dar daca Dumnezeu a ingaduit, mergem mai departe cu BOR."

eu unul nu-s de acord cu asta;e un fel de compromis.
catolicii ar fi putut spune la fel in 1054(sa nu fie cu suparare) :"asta e noi nu suntem vinovati deci ascultam de papa el va da raspuns "
  #132  
Vechi 06.02.2007, 23:33:35
jnett jnett is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Minunile le ingaduie Dumnezeu pentru intariea credintei nu a autoritatii unui calendar. Daca Boboteaza s-ar praznui in mijlocul verii, minunea tot s-ar intampla, pentru ca minunile nu sunt programate dupa calendar, cum credeti
Nu, ai dreptate, minunile nu sunt programate dupa calendar, dar sunt trei zile in an in care Dumnezeu arata maretia lui: Sfanta lumina nemateriala, despre care cred ca stie toata lumea, intoarcerea Iordanului la Boboteaza si acoperirea muntelui Tabor de catre un nor la Schimbarea la fata a Domnului. Cu adaugarea faptului ca aceste minuni se petrec an de an (cum a mai spus si Luly). Iar daca Boboteaza s-ar tine in vara, nu s-ar mai intoarce Iordanul, dupa cum nu se intoarce daca se tine Boboteaza cu o zi inainte sau dupa data fixata de Sf. Parinti.

  #133  
Vechi 07.02.2007, 02:03:56
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Am intrebat pe un parinte de pe stil nou ce se intampla la acea manastire. Stiam ca merge mai des in Sf Munte si de aceea am crezut ca primesc un raspuns multumitor.
Mi-a spus ca acea manastire pentru Sf Munte este ca un fel de PRM la noi.
M-a intristat raspunsul si nu am mai insistat.
Zilele trecute am ascultat o conferinta (pe care o puteti gasi aici http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.256) si am fost interesat de unul din raspunsurile lui Danion Vasile legate de stilul vechi si Biserica Rusa care a trecut pe stil nou pentru ca apoi sa treaca inapoi pe stil vechi datorita parintilor "imbunatatiti".
Ascultati si voi ce spune si sper sa va fie de folos.

Doamne ajuta!
Foarte intereseanta conferinta, nu inteleg la ce faci tu referire mai exact,dar as vrea sa citez pentru toti cei care mai scriu aici:

"Istoria biserici ne arata ca au existat sinoade talharesti, sinoade mincinoase..."
"Ierarhi ortodocsi care au semnat unirea cu catolici, au semnat-o pentru bani si interese..."
Si vreau sa amintesc ca patriarhul care a promovat schimbarea calendarului in Romania, Miron Cristea,a fost o personalitate politica cu o activitate intensa fiind chiar si prim ministru(1938-1939).

Altceva, de referinta, "Sfantul Iona Maximivici a dat anatemei ecumenismul", ce vreau sa zic cu asta, faptul ca BOSV sarbatoreste , la doar 4 zile de la sarbatorire Sfantului Ierarh Glicherie(15/28 iunie), pe acest mare sfant: Sfantul Iona Maximovici(19 iunie/2iulie).
  #134  
Vechi 07.02.2007, 11:31:22
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

[b]Citand teogtf
"Foarte intereseanta conferinta, nu inteleg la ce faci tu referire mai exact"

Din acea conferinta ma refeream la partea de intrebari si raspunsuri (minutul 209) unde Danion vorbeste despre felul in care s-a hotarat schimbarea calendarului si despre alte lucruri interesante.
Sunt putini cei care au puterea sa se ridice si sa vorbeasca.

Doamne ajuta!
  #135  
Vechi 07.02.2007, 14:31:01
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Pentru Mirelat: Draga Mirelat, parintele Cleopa a avut ceva de spus in legatura cu acest subiect. Duhovnicul sau s-a confruntat cu aceasta problema si a primit raspuns de la Dumnezeu ca nu el va raspunde pentru schimbarea calendarului. In plus zice ceva despre un calugar care se indoia ca Duhul Sfant se coboara la Sf. Liturghie pentru ca... manastirea schimbase calendarul. Efectul era ca anafora slujita de acest calugar indoielnic era mereu verde de mucegai. Parintele Cleopa l-a intrebat pe staretul Ioanichie de ce iar acesta i-a dezlegat nedumerirea. In final lucrurile au mers bine si, lucru care m-a amuzat a fost ca P. Ioanichie i-a spus calugarului: vezi alta data sa nu te mai duci pe la babe (el se ducea la nu stiu ce pustnice prin padure care se pare ca erau cam aprige:rolleyes:).
  #136  
Vechi 07.02.2007, 17:08:28
Davos Davos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
Davos:
"Daca totusi s-a schimbat calendarul--asta e-- nu e vina noastra, a mirenilor, nu noi vom da socoteala in fata lui Dumnezeu, dar daca Dumnezeu a ingaduit, mergem mai departe cu BOR."

eu unul nu-s de acord cu asta;e un fel de compromis.
catolicii ar fi putut spune la fel in 1054(sa nu fie cu suparare) :"asta e noi nu suntem vinovati deci ascultam de papa el va da raspuns "
Nu cred ca e acelasi lucru. Catolicii au adus unele adaosuri prin care au deviat de la dreapta-credinta. Noi doar am preluat un calendar care nu era necesar si care a produs multa tulburare de atunci incolo. Insa raspunsul dar Parintelui Moroi e clar: sa faca ascultare ca nu el va raspunde pentru schimbarea calendarului. Eu personal sper sa vina o zi cand BOR va trece inapoi la calendarul vechi insa e foarte putin probabil lucrul asta, dar nu imposibil. Vedem bine cati mari duhovnici si sfinti a dat BOR, care au facut ascultare. Probabil ca nici Sfintiile lor nu au fost de acord cu schimbarea calendarului insa odata acceptat l-au respectat (si totusi, calendarul nu e un capat de tara). Am toata consideratia pentru cei de pe vechi, pentru prigonirile prin care au trecut, pentru modul cum tin la traditie dar nu poti nici sa-ti faci propria biserica paralela. De-a lungul timpului, adevarul si sfintii au fost prigoniti chiar de ierarhie ecleziasta. Cum ar fi fost ca sfintii sa-si faca propria lor Biserica? Au acceptat prigoana propriilor ierarhi iar pana la urma si acest lucru i-a facut sfinti.
  #137  
Vechi 07.02.2007, 23:22:48
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
[b]Citand astrud
"Foarte intereseanta conferinta, nu inteleg la ce faci tu referire mai exact"

Din acea conferinta ma refeream la partea de intrebari si raspunsuri (minutul 209) unde Danion vorbeste despre felul in care s-a hotarat schimbarea calendarului si despre alte lucruri interesante.
Sunt putini cei care au puterea sa se ridice si sa vorbeasca.

Doamne ajuta!
Imi cer scuze, la momentul acela nu ascultasem toata conferinta.

Si vreau sa mai reamintesc , ca se aduce in discutie, un subiect foarte important , Ecumenismul vs Biserica Ortodoxa de Stil Vechi cele doua extreme, diavolul vs Dumnezeu. Adica in momentul in care se va cere de catre BOR unirea cu catolici , "adevarata marturisire " va fi atunci revenirea la ADEVARATA ORTODOXIE!

  #138  
Vechi 08.02.2007, 01:03:44
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Referitor la ce e scris mai sus sa stiti ca e de preferat sa fii in extrema si cu Dumnezeu decat undeva pe la mijloc dar cu pacatosii.
Va propun sa vedeti filmul rusesc Ostrov. Poate pe unii ii va mangaia.

Unirea BOR cu biserica catolica nu se va cere niciodata pe fata. La vremea noastra sunt deja semne ale acestor lucruri care arata ca se insinueaza aceasta unire. Eu urmaresc de mult timp comportamentul preotilor care isi cresteaza barba dupa cum vor sau isi cumpara masini cat mai mari pentru familii din ce in ce mai mari (cu copii cu nevoi de studii superioare neaparat in alte tari), cu edituri de carte religioasa, cu lucrari obligatorii pentru doctorat (facute cam cum le faceau multi in studentie copiind de ici- de colo), cu timpul liber ocupat de vila de la tara sau de afaceri, preoti care, supusi conducerii, aduc in biserica coruri (ca asa e noul regulament)....
Urmaresc emisiuni de specialitate de pe postul national tv care acum ceva ani de zile erau mai pline de stiri ortodoxe insa acum interesul e din ce in ce mai marit pentru "fratii nostri catolici" (chiar si prezentatoarea Universului Credintei aminteste despre Maica Domnului spunandu-i simplu Maria).
Semne sunt multe numai ochi sa avem sa le distingem.
Stiu, sunt multi care zic ca nu lungimea sau felul barbii arata duhovnicia , ca si preotii sunt oameni si ca au nevoie de locuinta dupa "trebuinta", ca e nevoie de masina de firma mai buna, ca la cat de mic e salariul preotul de azi trebuie sa aiba o afacere in paralel, ca o tigara nu scade credinciosia...
Totul e realizat incetul cu incetul.
Sa nu imi spuna cineva ca nu a intalnit preoti ca cei de mai sus.

Doamne ajuta!
  #139  
Vechi 08.02.2007, 10:03:40
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Sunt unele semne ingrijoratoare. Pe masura ce trece timpul, aripa ecumenista din Sf. Sinod se intareste.
Masoneria nu doarme, are oameni infiltrati peste tot. Unii nici macar nu se mai ascund (Constantin Balaceanu-Stolnici si Sorin Frunzaverde - membri in Adunarea Nationala Bisericeasca).
  #140  
Vechi 08.02.2007, 11:57:11
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Davos
Vedem bine cati mari duhovnici si sfinti a dat BOR, care au facut ascultare. Probabil ca nici Sfintiile lor nu au fost de acord cu schimbarea calendarului insa odata acceptat l-au respectat (si totusi, calendarul nu e un capat de tara).
eu sunt pe vechi si nu stiu vreun sfant care a tinut calendarul nou(asta nu inseamna ca te contrazic).
Stiu doar de un preot care are moaste. Spune-mi si mie te rog niste nume (care au tinut calendarul nou ex:Sf Ioan Iacob romanul tinea pe vechi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07