Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 07.05.2008, 16:52:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SCHISMATICI si ANATEMIZATI de catre BOR, aceasta este principala eticheta a celor din BOSVR, indiferent ce ar spune ei!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #492  
Vechi 07.05.2008, 16:54:55
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Razvan, ti-as da perfecta dreptate daca mi-ai raspunde sincer la o intrebare.
practic, tu spui ca marea problema este neascultarea clericilor din BOSV fara de BOR? (nu asta e intrebarea)
  #493  
Vechi 07.05.2008, 17:08:27
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

neascultarea BOSV fata de BOR..... ma iertati
  #494  
Vechi 07.05.2008, 17:09:11
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dac Parintele Ilie Cleopa afirma ca BOSVR se afla sub anatema BOR, cum as putea sa nu cred? Voi relua din nou fragmentul cu pricina:

Citat:
Iar celor ce pe Internet, la adresa www.ortodoxia.go.ro critică și defăimează pe ierarhii Bisericii, și care sunt și autorii broșurii contra ecumenismului, li se potrivesc aceste cuvinte pe care Pr. Cleopa le adresează stiliștilor (celor ce țin calendarul vechi):



„Încă să citească si ei canoanele: 18 al Sin. IV ec. si 6 al Sin. II ec. si să înteleagă că singuri, rupându-se de ascultarea episcopilor si hulind Biserica si pe conducătorii ei, au căzut sub anatema care o arată sfintele canoane 17 ale Sin. VII ec., 3, 4 al Sin. IV ec., 31 Apost., 31 si 34 al Sin. VI, 1 al Sin. I-II, 5 si 6 Gangra si 5 Antiohia, asupra celor ce nu ascultă de episcopii lor. Decât a judeca ei pe episcopii si mitropolitii din Biserica noastră Ortodoxă, mai bine ar întoarce ochiul asupra lor, ca sa-si cunoască grelele vinovătii canonice pe care le au, că au rupt legătura duhovnicească cu Biserica Ortodoxă si se conduc după mintea lor cea întunecată de mândrie, de ură si de nesupunere”

(Arhimandrit Cleopa Ilie, Călăuză în credinta ortodoxă,

Editura Episcopiei Romanului, 2000, p. 69)
Nu-i asa, ispita_ta? Decat sa-i tot judecati pe episcopii si mitropolitii BOR, voi, cei din BOSVR, cazuti din ascultarea BOR, v-ati vedea vina voastra canonica de a fi cazut in neascultare fata de BOR din cauza careia ati primit si anatema de la Una, Soborniceasca si Apostoleasca BO din Romania (adica BOR).
  #495  
Vechi 07.05.2008, 17:17:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

bun. iti mai pun o intrebare, dupa care urmeaza intrebarea propriu-zisa.
ascultarea se face de oricine? sau numai de aceia care si ei, la randul lor, asculta de superiorii / predecesorii sai? (sa nu-l uitam pe Arie... crestinii pastoriti de acesta ar fi trebuit sa faca ascultare de el?)
  #496  
Vechi 07.05.2008, 17:20:25
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

totusi nu inteleg ce este cu acea adresa... nu o cunosc... am incercat s-o accesez si nu merge.
aceea, spui tu, ne apartine?

in fine... cum i-am judecat noi pe cei din BOR? sincer... vreau un raspuns concret, vreau un exemplu... si o dovada daca se poate... dar nu o adresa inexistenta.
  #497  
Vechi 07.05.2008, 17:28:51
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu exista nici o anatema a BOR impotriva BOSV si nici invers!Din punct de vedere canonic clerul Bosv nu exista si deci BOSV nu exista,Exista doar o asociatie religioasa numita BOSV cu de la sine putere.Acesta asociatieconform canoanelor din Pidalion are un caracter laic si nu merita atata atentie din partea BOr pt o anatema.
  #498  
Vechi 07.05.2008, 18:14:12
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Inviat!

Multumesc, frate Dorstor pentru lamurire.
Dar atunci, despre cei care se joaca de-a preotii in zisa BOSVR ce ne-ai putea spune, frate Dorstor? Ca e cam trist sa se joace de-a preotii, stiind ce-i asteapta pentru aceasta joaca: talpa iadului.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, frate Dorstor.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #499  
Vechi 07.05.2008, 18:18:00
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ispita_ta, nu am dat acea adresa ca s-o accesezi, pur si simplu a facut parte din textul citat.
Daca vrei sa-ti mearga adresa respewctiva, scrie cu mana ta in caseta de adrese de internet:

www.ortodoxia.go.ro

Acum ar trebui sa mearga, dar din cate stiu site-ul deja a fost sters de la acea adresa. Si nu stiu unde a fost mutat.
  #500  
Vechi 07.05.2008, 18:36:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce te feresti sa raspunzi? probabil pt ca esti constrient unde vrei sa ajung si stii ca asa e...

am intrat... stiu ca-s batuta in cap, dar am dat copy-paste la adresa... si scrie asta "Site deleted by HOME.RO staff. "

textul de unde e citat?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07