Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2012, 21:00:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vad ca exista si persoane care citesc carti online. Am o curiozitate: nu va dor ochii? Eu abia daca pot citi un text ceva mai lung pe ecranul laptopului,efectiv simt ca ma doare capu. Prefer cartile in forma autentica.
Deocamdata nu am probleme cu ochii,desi de prin 2000 petrec in jur de 6 ore pe computer...deci pe mine nu am deranjeaza formatul cartilor.
Cartile online sunt gratuite si accesibile instant,iar pt cei plecati din tara poate fi singura posibilitate de a citi o carte in lb materna.
Nu ma deranjeaza sa citesc carti in engleza insa dupa multi ani petrecuti departe de tara citesc cu mai multa dragoste o carte in lb romana.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2012, 21:05:57
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vad ca exista si persoane care citesc carti online. Am o curiozitate: nu va dor ochii? Eu abia daca pot citi un text ceva mai lung pe ecranul laptopului,efectiv simt ca ma doare capu. Prefer cartile in forma autentica.
Eu iubesc toate cartile, generally speaking :). Cand imi permite bugetul si mai ales cand subiectul cartii este unul care ma preocupa (parintele Arsenie Boca, de exemplu), prefer sa cumpar de la magazinul Mitropoliei. Rar, foarte rar le citesc in format electronic, de pe monitor. Intr-adevar, e destul de obositor pentru ochi. De obicei le printez si le citesc de pe foi, cand am timp. In ultimele luni insa am preferat sa le citesc de pe telefon (puse in format .doc pe un smartphone, unde ecranul e mai mare, scrisul poate fi marit cu usurinta, textul poate fi urmarit la fel de usor, nu obosesc ochii). Pentru mine, cel putin, e mult mai practica o astfel de lectura, citeam si la facultate, la unele cursuri plictisitoare, in tren, etc.

PS: Am o curiozitate though, de ce nu exista o preocupare in randul Bisericii legata de incurajarea lecturii in randul credinciosilor? Dau exemplu singurul caz fericit intalnit: la catedrala mitropolitana din oras, se puteau imprumuta de la pangar diverse carti religioase, nici macar nu trebuiau furnizate date de identificare, totul se imprumuta si se returna pe baza de incredere. Din nefericire insa, restul bisericilor ofera carti doar spre vanzare, domina interesul pecuniar. Chiar nu exista resurse financiare pentru ca fiecare parohie sa cumpere, sa zicem, 200-300 de carti, pe care sa le ofere spre imprumut credinciosilor? In lipsa banilor, chiar nu exista nicio initiativa (din partea preotului paroh) in acest sens, prin care fiecare enorias sa doneze una sau doua carti religioase, colectandu-se la pangar si nou-creata bibilioteca servind apoi spre interesul duhovnicesc al intregii parohii? Intreb si eu, ca tot omul. Daca toti sectantii ofera gratuit cartile lor eretice, noi de ce sa nu contracaram oferind semenilor nostri, spre imprumut, carti religioase ortodoxe?

Anyways, scuze daca discutia a devenit off-topic.
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2012, 22:55:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu dau carti romanesti inprumut de exemplu Viata Sf Nectarie o dau din mana in mana la toti din comunitate care v-or sa o citeasca. Apoi cind merg in Romania imi cumpar carti ortodoxe.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2012, 23:36:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ICONARUL SI ARTISTUL:,,Iconografia, ca și teologia, este un element viu din trupul cel viu al Bisericii.Iconarul este insuflat de învățătura Bisericii și luminat de Duhul Sfânt, își exprimă personalitatea ca mădular al Bisericii, unit cu Dumnezeu și cu semenii; talentul și-l pune în slujba înfățișării lui Dumnezeu, a Maicii Domnului și a sfinților, pentru ca aceștia să fie cinstiți și slăviți prin icoane. Geniul propriu artistului și puterea sa de creație nu se sting, dar, puse în slujba Bisericii și disciplinate prin asceză, capătă o altă dimensiune, sunt transfigurate."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2012, 23:54:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Chiar nu exista resurse financiare pentru ca fiecare parohie sa cumpere, sa zicem, 200-300 de carti, pe care sa le ofere spre imprumut credinciosilor? In lipsa banilor, chiar nu exista nicio initiativa (din partea preotului paroh) in acest sens, prin care fiecare enorias sa doneze una sau doua carti religioase, colectandu-se la pangar si nou-creata bibilioteca servind apoi spre interesul duhovnicesc al intregii parohii?
Din fericire, la noi in parohie se intampla chiar asa, creste mereu o mica biblioteca (deocamdata mica) din care am imprumutat deja 2 carti. Am inteles ca in fiecare luna sunt adaugate 10-15 carti noi si ca au aparut si primii cititori consecventi.
Pe mine ma bucura si ma ajuta mult aceasta initiativa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2012, 01:31:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar pe unele nu le gasesti in forma autentica. Si atunci le iei asa cum le gasesti.
Asta este. Nu se editeaza suficiente, nu se reediteaza etc.
Sau sunt prea scumpe...

Ce sa zic,nici eu nu am probleme cu vederea,nu port ochelari,insa ma oboseste lumina monitorului,scrisul digital (format din pixeli) etc. Deja nu mai am nicio indoiala ca statul prea mult la calculator dauneaza,te doare capul,ochii,tot...
Deasemenea si eu cred ca e mai bine sa citesti pe smartphone,eventual pe o tableta,stand comod in pat. Insa nu am incercat variantele astea. Slava Domnului exista atatea carti autentice care asteapta sa fie citite. Macar sa le termin eu pe toate si asta sa-mi fie durerea,ca nu mi-au ramas de lecturat decat cartile digitale. Cat timp locuiesc in Romania nu prea imi doresc sa apelez la nimic de pe PC.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2012, 21:22:49
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vad ca exista si persoane care citesc carti online. Am o curiozitate: nu va dor ochii? Eu abia daca pot citi un text ceva mai lung pe ecranul laptopului,efectiv simt ca ma doare capu. Prefer cartile in forma autentica.
schimbat luminozitatea ecranului...!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2012, 02:44:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Posibil sa aiba un oarecare efect insa tot rau e. Eu nu pot citi mult,un text kilometric,chiar nu reusesc deloc sa ma concentrez...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2012, 02:53:39
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Posibil sa aiba un oarecare efect insa tot rau e. Eu nu pot citi mult,un text kilometric,chiar nu reusesc deloc sa ma concentrez...
Am rezolvat cu ochelari... ;-)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2012, 08:23:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
schimbat luminozitatea ecranului...!
la laptop oricum luminozitatea este mica comparativ cu monitoarele pentru desktop, un mare ajutor pentru ochi este marirea fontului cat se poate de mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
Care e treaba cu crestinismul? ICSVortex Generalitati 65 06.06.2011 08:23:09
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55