Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2012, 20:26:39
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am rugat să fie ajutat.
dacă nu te simți în stare, mai bine taci.
Ai perceput gresit ceea ce am scris.
Ideea este ca situatia poate merge si mai spre rau...nu este de dorit dar nici daca ne imbatam cu apa rece nu este o solutie. Pentru ca se gandeste la sinucidere se indeparteaza Duhul Sfant de el...e pacat mare....Daca se indeparteaza Duhul Sfant vin si mai multe ispite.

Ideea este ca trebuie sa fie constient ca alege Raul...si in orice fel de conditii trebuie sa lupte sa se apropie de Dumnezeu, nu sa se indeparteze.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2012, 20:33:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Problema e personala, nu doresc sa detaliez. Nu ii gasesc rezolvare, insa consecintele ei sunt radicale, de 5 ani incoace fac eforturi disperate si nu ma pot realiza pe nici un plan: profesional, personal, social, parca e nu blestem sa nu am nimic din astea, cateodata mi-as dori sa nu fi avut nici parinti si nici casa ca sa mor pe strada iarna de frig sau foame, sa ma eliberez odata pt totdeauna.

Merg la duhovnic, am facut canoane, am fost intr-un timp si fanatic religios, atent la orice detaliu, insa in ultimul timp disperarea si panica ma impiedica sa mai pot fi un bun crestin si sa urmez toate regulile.

Nici eu nu stiu de ce am deschis acest topic...mi-e doar sa nu fie ultimul, sper sa nu cedez intr-un final.
Dragă Petre,

Îmi pare rău de starea în care te afli și de gândurile negre pe care le ai. E greu să ne dăm cu părerea fără să știm exact problemele tale. Dar sinuciderea nu este o soluție, deși am crezut asta de vreo două ori în viață.
Pot să spun că eu am depășit ultima perioada critică din viața mea cu ajutorul părintelui duhovnic și al unei doamne psiholog. Dumnezeu nu m-a lăsat să mă pierd. Au fost mulți alții în jur care m-au ajutat (familia, colegii), dar apăsarea pe care o aveam pe suflet doar Dumnezeu mi-a ridicat-o... după aproape doi ani...
Îmi pare rău că pentru tine spoveditul și canoanele primite nu te-au ajutat, sau poate nu suficient... La ce te referi când spui că nu poți fi un bun creștin și nu respecți toate regulile? Fiecare avem căderile noastre... Mi se pare mie sau ai pretenții prea mari de la tine? Cred că ar trebui să îți găsești și bucurii mici, să încerci să stopezi gândurile negre și mai ales să nu îți pierzi nădejdea în Dumnezeu!

Poate ști povestioara aceea cu urmele de pași pe nisip. Un om i se plângea lui Dumnezeu că a fost lăsat singur în greutăți, dar Dumnezeu i-a arătat patru urme de pași pe nisip, spunându-i că tot timpul l-a însoțit. Pe o anumită distanță, erau însă urmele pașilor unei singure persoane - pentru că atunci Dumnezeu l-a purtat în brațe pe cel în nevoi...

Doamne ajută! Nu îți pierde nădejdea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2012, 22:41:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Petre,

Curaj!
Incearca, in masura posibilului, sa ceri ajutor celor din jur si sa ceri ajutor medical specializat. Nu e de joaca cu depresia!

Din ce am observat in jurul meu, esentiala in lupta cu depresia e munca, abaterea mintii de la problemele personale prin activitati diverse, care iti cer implicare si efort. Poate reusesti, in masura posibilului, sa incerci sa iti ocupi timpul cu ceva, orice, oricat de lipsit de sens si nefolositor ti s-ar parea la inceput, cum ar fi Sudoku sau integrame. Trebuie sa si socializezi - pe viu - cu oameni veseli si optimisti.

Doamne, ajuta, sa fie bine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2012, 23:09:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Imi doresc moartea atat de tare, vreau sa se termine odata.

Nu stiu cate luni mai rezist, de 5 ani m-am tot infranat de la sinucidere, dar orice om are o limita, daca o sa continue in ritmul asta nu mai pot. Stiu ca Dzeu nu ii da omului o cruce mai grea decat poate sa duca, desi nu stiu de ce vad moartea ca cel mai frumos si dulce cadou pe care El ar putea sa mi-l faca vreodata.

Stiu ca asta e crucea pe care trebuie sa o duc si Dzeu mi-o da pt un motiv, stiu ca (doar daca am noroc) va veni o zi cand se vor schimba lucrurile (oare peste cati ani ?), stiu ca nu trebuie sa disper, desi panica nu ma lasa.

Problema e personala, nu doresc sa detaliez. Nu ii gasesc rezolvare, insa consecintele ei sunt radicale, de 5 ani incoace fac eforturi disperate si nu ma pot realiza pe nici un plan: profesional, personal, social, parca e nu blestem sa nu am nimic din astea, cateodata mi-as dori sa nu fi avut nici parinti si nici casa ca sa mor pe strada iarna de frig sau foame, sa ma eliberez odata pt totdeauna.

Merg la duhovnic, am facut canoane, am fost intr-un timp si fanatic religios, atent la orice detaliu, insa in ultimul timp disperarea si panica ma impiedica sa mai pot fi un bun crestin si sa urmez toate regulile.

Nici eu nu stiu de ce am deschis acest topic...mi-e doar sa nu fie ultimul, sper sa nu cedez intr-un final.
Cred că majoritatea dintre noi am trecut prin perioade foarte grele ale vieții care păreau că nu se mai termină. Am avut și eu o etapă de mai mulți ani care m-au încercat psihic și nu numai. Mă gîndesc obiectiv că unii în locul meu s-ar fi apucat poate de băut sau mai știu eu ce ar fi făcut... Slavă Domnului că am rezistat. Îți doresc același lucru și ție și ne rugăm Domnului să te întărească și pe tine.

Nu uita că Sfinții Părinți ne învață că păcatul are 12 trepte. Penultima treaptă este descurajarea care dacă te biruiește, poți cădea - Doamne ferește - în păcatul ultim și irevocabil al sinuciderii. Deci încearcă să nu deznădăjduiești, încearcă să alungi gîndurile negre gîndindu-te la ceva pozitiv și bun, dacă ești creștin roagă-te sincer și Domnul nu va trece cu vederea strigătul tău. Nu te obișnui cu gîndul păcatului, nu vorbi cu cel ce te ispitește.

Viața e una și merită trăită indiferent de greutățile cu care sîntem încercați. Să știi că indiferent dacă presupunem că familia cuiva moare într-un accident și acela rămîne sărac și bolnav, el trebuie să rămînă puternic și cu mintea întreagă pentru a o lua de la capăt. Nu e ușor, dar cu ajutorul Domnului orice este posibil, pentru că El a transformat moartea în înviere și suferințele Sfinților în motiv de bucurie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2012, 23:43:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Problema e personala, nu doresc sa detaliez. Nu ii gasesc rezolvare, insa consecintele ei sunt radicale, de 5 ani incoace fac eforturi disperate si nu ma pot realiza pe nici un plan: profesional, personal, social, parca e nu blestem sa nu am nimic din astea, cateodata mi-as dori sa nu fi avut nici parinti si nici casa ca sa mor pe strada iarna de frig sau foame, sa ma eliberez odata pt totdeauna.
Mai tineti minte ce citat din Biblie ati spus ca e preferatul d-voastra?
„Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie. Căci cine va voi să-și scape viața, o va pierde, iar cine își va pierde viața sa pentru Mine și pentru Evanghelie, acela o va mântui. Căci ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă dacă-și pierde sufletul?''
Eu cred ca nu intamplator l-ati ales. Sufletul d-voastra e in legatura cu Dumnezeu, chiar daca nu realizati asta si simtiti ca totul se inchide si darama, El va este alaturi, asa cum sunt parintii d-voastra si va ajuta, va va intari.

Nu exista om care sa n-aiba momente de deznadejde, insa suferinta e un instrument de cunoastere si trece, daca este impartasita, chiar si pe forum:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=20
va multumesc tuturor..... dupa ce am vazut primele voastre mesaje saptamana trecuta mi-am revenit instantaneu..... m-am trezit dimineata si minune, ma simteam atat de bine, am inceput instantaneu sa ma rog..... reveneam la viata mea normala.... I-am spus lui Dumnezeu ca poate sa ma loveasaca mereu cum poate El mai tare, nu o sa mai cad.... ca de obicei L-am rugat sa aiba grija de ea..... si ieri dimineata, o prietena comuna a noastra m-a cautat si a inceput sa imi spuna ca fosta mereu ma cauta, ii e dor de mine, o implora practic sa imi dea numarul ei sa o caut si ca vrea sa se impace cu mine.... dar problema e ca mi-e frica sa nu mai sufar din nou.... Doamne ajuta!!! se mai petrec minuni in viata noastra....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2012, 00:26:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Pentru Petre timpul încurajărilor retorice, al verbalizărilor evlavioase și al sfaturilor pseudoduhovnicești a trecut demult, nu vă mai osteniți să umpleți topicul ăsta cu vorbe că o faceți degeaba.
Omul are nevoie de cineva care să-i fie aproape cu trup și suflet, o prezență în carne și oase plus o uriașă disponibilitate pentru sacrificiu de sine.

Petre trăiește în București precum cel puțin o treime din membrii acestui forum. Căutați-l neîntârziat, fiindcă este în mare primejdie și, Doamne ferește, dacă se întâmplă ceva rău, s-ar putea ca vrodată să vă spună Hristos că rugăciunile pe care le-ați făcut, slujbele la care ați participat, ideile înalte inspirate de oameni sfinți și microscopicele voastre înfrânări să nu valoreze cât negru sub unghie în comparație cu salvarea acestui om.

În momentul de față omul are voința la cota minus, nu așteptați o inițiativă din partea lui. E paralizat ca prada unui painjen și nu se mai poate ajuta singur. Intrați în mocirlă după el, nu-i dați sfaturi experte de pe mal că nu ține. Cine știe, poate că în mocirla aia o să găsiți chiar diamantul pe care-l căutați de-o viață!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.12.2012 at 00:35:33.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2012, 03:09:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Imi doresc moartea atat de tare, vreau sa se termine odata.
Si unde vrei sa ajung prin acest gest disperat, Petre?
Iti raspund cu versetele Psalmului 138:

7. Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi?
8. De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești.

9. De voi lua aripile mele de dimineață și de mă voi așeza la marginile mării

10. Și acolo mâna Ta mă va povățui și mă va ține dreapta Ta.

11. Și am zis: "Poate întunericul mă va acoperi și se va face noapte lumina dimprejurul meu".

12. Dar întunericul nu este întuneric la Tine și noaptea ca ziua va lumina. Cum este întunericul ei, așa este și lumina ei.

13. Că Tu ai zidit rărunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.

14.Te voi lăuda, că sunt o făptură așa de minunată. Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte.

Intelegi, Petre? Oriunde ne-am duce, tot de Dumnezeu dam, caci ai Lui suntem.
Insuccesele din aceasta viata au un rol: de a vedea ce facem noi gresit, incat ne indepartam de Dumnezeu, Care ne iubeste si bate incontinuu la usa inimii noastre. Stii cum se spune: "Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului", ori pacatosi suntem cu totii, nu doar tu. Si pe toti ne iubeste.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2012, 05:26:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pentru Petre timpul încurajărilor retorice, al verbalizărilor evlavioase și al sfaturilor pseudoduhovnicești a trecut demult, nu vă mai osteniți să umpleți topicul ăsta cu vorbe că o faceți degeaba.
Omul are nevoie de cineva care să-i fie aproape cu trup și suflet, o prezență în carne și oase plus o uriașă disponibilitate pentru sacrificiu de sine.

Petre trăiește în București precum cel puțin o treime din membrii acestui forum. Căutați-l neîntârziat, fiindcă este în mare primejdie și, Doamne ferește, dacă se întâmplă ceva rău, s-ar putea ca vrodată să vă spună Hristos că rugăciunile pe care le-ați făcut, slujbele la care ați participat, ideile înalte inspirate de oameni sfinți și microscopicele voastre înfrânări să nu valoreze cât negru sub unghie în comparație cu salvarea acestui om.

În momentul de față omul are voința la cota minus, nu așteptați o inițiativă din partea lui. E paralizat ca prada unui painjen și nu se mai poate ajuta singur. Intrați în mocirlă după el, nu-i dați sfaturi experte de pe mal că nu ține. Cine știe, poate că în mocirla aia o să găsiți chiar diamantul pe care-l căutați de-o viață!
Iată un semnal de alarmă care să sperăm va fi auzit de câțiva forumiști inimoși care vor lua legătura cu Petre înainte să se întample ceva rău. Doamne ajută !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2012, 09:04:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Imi doresc moartea atat de tare, vreau sa se termine odata.

Nu stiu cate luni mai rezist, de 5 ani m-am tot infranat de la sinucidere, dar orice om are o limita, daca o sa continue in ritmul asta nu mai pot. Stiu ca Dzeu nu ii da omului o cruce mai grea decat poate sa duca, desi nu stiu de ce vad moartea ca cel mai frumos si dulce cadou pe care El ar putea sa mi-l faca vreodata.

Stiu ca asta e crucea pe care trebuie sa o duc si Dzeu mi-o da pt un motiv, stiu ca (doar daca am noroc) va veni o zi cand se vor schimba lucrurile (oare peste cati ani ?), stiu ca nu trebuie sa disper, desi panica nu ma lasa.

Problema e personala, nu doresc sa detaliez. Nu ii gasesc rezolvare, insa consecintele ei sunt radicale, de 5 ani incoace fac eforturi disperate si nu ma pot realiza pe nici un plan: profesional, personal, social, parca e nu blestem sa nu am nimic din astea, cateodata mi-as dori sa nu fi avut nici parinti si nici casa ca sa mor pe strada iarna de frig sau foame, sa ma eliberez odata pt totdeauna.

Merg la duhovnic, am facut canoane, am fost intr-un timp si fanatic religios, atent la orice detaliu, insa in ultimul timp disperarea si panica ma impiedica sa mai pot fi un bun crestin si sa urmez toate regulile.

Nici eu nu stiu de ce am deschis acest topic...mi-e doar sa nu fie ultimul, sper sa nu cedez intr-un final.
Dragul meu Petre,inteleg ca te confrunti cu o situatie care te pune la grea incercare.De multe ori,insa,nu situatia in sine este cea care este problema,ci interpretarea pe care i-o dam noi si cum o traim la nivel interior.
Avand in vedere ca spui ca ai ganduri legate de moarte,de suicid care dureaza de 5 ani,in ultimul timp ele fiind intensificate,eu iti sugerez sa apelezi la ajutor de specialitate: psihologul clinician (care sa aiba si competenta in psihoterapie de preferat) si psihiatrul,pentru ca ceea ce traiesti tu se poate rezolva.
Depresia,posibila suferinta cu care te confrunti, are de multe ori cauze care de care mai variate si care uneori se asociaza,plecand de la factorii de mediu care de multe ori ne bulverseaza (conjuctura familiala,sociala,profesionala etc),la o posibila predispozitie genetica sau la anumite dezechilibre in organism...neuro-chimice,hormonale etc.O medicatie adecvata reuseste sa echilibreze aceasta balanta,in timp ce intalnirea cu clinicianul,care este de preferat sa fie si un bun psihoterapeut,te vor ajuta sa deblochezi in tine resursele care sa te ajute sa depasesti aceasta etapa dificila din viata ta.Pentru ca,vezi tu,uneori nu este vorba de situatia pe care o privim si ne pare fara iesire,ci doar de modul in care alegem sa ne raportam la ea.Solutii exista intotdeauna,insa,probabil,atunci cand o persoana simte ce simti tu,nu le mai poate vedea,iar aici intervine rolul psihoterapeutului.
Sigur ca daca simti este minunat sa mergi in acelasi timp si la duhovnic,sa te rogi,insa,avand in vedere ca vorbim despre o situatia de "urgenta spirituala si psihologica" daca vrei,este foarte important sa actionezi in cautarea solutiei intr-o maniera complexa,prin urmare, ajutorul de specialitate este vital si nu este de amanat nici un moment!
Deasemenea,pe langa aspectele pe care ti le-am sugerat mai sus,este important sa cauti ajutor in aceste momente in privinta suportului social,oameni care sa iti fie alaturi,fie ca vorbim despre familie,prieteni,cunostinte pe care le simti mai apropiate sau pur si simplu oricine spre care tu ai simti sa te indrepti si povesteste despre ceea ce traiesti (spre exemplu,exact cum ai facut aici pe acest forum!).
Draga Petre,iti doresc mult curaj,forta interioara (daca 5 ani ai rezistat acestor ganduri,sunt sigura ca ea este extraordinara!), optimism si sa intalnesti in cale exact acele fiinte trimise de Dumnezeu pentru a te ajuta sa depasesti cu bine aceasta incercare din viata ta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 16.12.2012 at 09:23:16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2012, 13:51:43
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pentru Petre timpul încurajărilor retorice, al verbalizărilor evlavioase și al sfaturilor pseudoduhovnicești a trecut demult, nu vă mai osteniți să umpleți topicul ăsta cu vorbe că o faceți degeaba.
Omul are nevoie de cineva care să-i fie aproape cu trup și suflet, o prezență în carne și oase plus o uriașă disponibilitate pentru sacrificiu de sine.

Petre trăiește în București precum cel puțin o treime din membrii acestui forum. Căutați-l neîntârziat, fiindcă este în mare primejdie și, Doamne ferește, dacă se întâmplă ceva rău, s-ar putea ca vrodată să vă spună Hristos că rugăciunile pe care le-ați făcut, slujbele la care ați participat, ideile înalte inspirate de oameni sfinți și microscopicele voastre înfrânări să nu valoreze cât negru sub unghie în comparație cu salvarea acestui om.

În momentul de față omul are voința la cota minus, nu așteptați o inițiativă din partea lui. E paralizat ca prada unui painjen și nu se mai poate ajuta singur. Intrați în mocirlă după el, nu-i dați sfaturi experte de pe mal că nu ține. Cine știe, poate că în mocirla aia o să găsiți chiar diamantul pe care-l căutați de-o viață!
Cea mai bine gândită postare. Mihai are dreptate! Cei din București care ați mai făcut și alte ori fapte bune căutați-l neântârziat. Sărbătorile de iarnă petrecute în singurătate accentuează depresia. Poate vă ajută administratorul să-i aflați numărul de telefon.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va si pentru mine,va rog!Incerc sa ma ridic... Anna Vasilica Rugaciuni 14 29.04.2012 01:35:11
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46