Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 29.09.2008, 01:48:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Vreau sa spun ca si in viata duhovniceasca, acela care isi justifica patimile sale primeste in cele din urma o inraurire diavoleasca si nu se poate ascunde. Stii ce inseamna sa primeasca omul inraurire diavoleasca? Se salbaticeste, se face fiara, se impotriveste, vorbeste urat, cu obraznicie si nu primeste ajutor de la nimeni. De aceea toata temelia cea buna este ca mai intai de toate omul sa-si cunoasca boala pe care o are si sa se bucure ca a cunoscut-o. De aici inainte trebuie sa primeasca tratamentul, medicamentele potrivite si sa simta recunostinta fata de medic - de duhovnic sau de staretul sau - iar nu sa se impotriveasca”.


Aceste cuvinte apartin Cuviosului Paisie Aghioritul si nu au nici o legatura cu cele postate mai sus. Mi-au placut aceste cuvinte si poate vor inspira si pe altii, nu numai pe mine.
Slava Tie, Dumnezeul nostru , slava Tie!
  #242  
Vechi 29.09.2008, 12:05:29
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mirelat
e uimitor cata palavrageala e in ultimul timp pe forum..
as mai adauga ceva... e uimitor sa constati ca intelepciunea nu asteapta numarul anilor, si viceversa!
Bine spus...
  #243  
Vechi 29.09.2008, 14:59:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intelept este acela, care traieste fiecare zi, ca si cand ar fi ultima.
  #244  
Vechi 29.09.2008, 22:48:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Intelept este acela, care traieste fiecare zi, ca si cand ar fi ultima.
EXACT ! ! ! Si atunci nu vom mai semana furtuna fara rost "aiurea in tramvai", cum mai zice romanasul nostru
  #245  
Vechi 30.09.2008, 08:22:32
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Eu vad (prea des) in ultimul timp cum unii dintre colegi isi platesc polite mai vechi prin replici taioase asunse sub masca iubirii si a smereniei.:| Tipic, tipic si la inima nimic. :|
  #246  
Vechi 30.09.2008, 09:12:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Eu vad (prea des) in ultimul timp cum unii dintre colegi isi platesc polite mai vechi prin replici taioase asunse sub masca iubirii si a smereniei.:| Tipic, tipic si la inima nimic. :|
Refuz sa cred asa ceva ! Poate e mult prea mult zis polite, pentru ca asata nu are nimic in comun cu crestinismul in general. Polemici au fost, sunt si vor mai fi, iar tinerea de minte a unui "rau" facut in cuvinte si idei, este absurd si neproductiv pana la urma. Putem vorbi de o asa zisa incapatanare in a polemiza, a intarata spiritele fara a avea o baza reala pana la urma. Simpatiile si antipatiile sunt ale firii omenesti, dar din pacate trebuie sa recunoastem, ca in mare parte, ele, sunt induse de gandul nefolositor venin de undeva din afara noastra , vrajmas noua, si se intelege de la cine. Important sa realizam cand cadem in cursa si sa folosim acel cuvant de iertare . Intelepciune !
  #247  
Vechi 30.09.2008, 16:03:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Eu vad (prea des) in ultimul timp cum unii dintre colegi isi platesc polite mai vechi prin replici taioase asunse sub masca iubirii si a smereniei.:| Tipic, tipic si la inima nimic. :|
alynna, Dragostea nu poate fi partiala. Ori este, ori nu este.
  #248  
Vechi 30.09.2008, 17:51:52
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Ma prunci, gatati odata cu tata sfada asta fara noima! ce truda, oare nu gasim nimica altceva da vorbit, numa tat da cum ii unu și cum ii cealalalt? Au nu suntem tat d-o leje, d-on neam si d-on Dumnezo? Hai sa ne-avem ca fratii, nu ca dusmanii; intra noi sa fie numa voie buna si feta vesale, ca alt modru nu-i sa ne fie bine in lume asta bolanda! Ase ca haidat, cu Dumnezo alduitu inainte! Noroc bun si sanatate de la Aradu crisean!
  #249  
Vechi 30.09.2008, 18:14:36
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate aradeanule,de acord cu tine,da amu mai si tradu,ca io mi-s modovan. Ce inseamna"alduitu",ca n-am priceput.:)
  #250  
Vechi 30.09.2008, 18:34:29
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Frate negroponte, buna sa-ti fie inima si gandul, cum ar zice Creanga al nostru... ,,Alduit" inseamna ,,binecuvantat". De unde esti din Moldova? Mi-ar placea sa aud si de la tine niste cuvinte in ,,dulcele grai moldovenesc". Ce zici?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07