Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.07.2011, 18:46:11
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

mah, Marius, daca esti un barbat cu frica de Dumnezeu, n-ai face greseala mea si ai lua toata dragostea asta ca pe o ispita...invata, intra la o facultate, vezi'ti de viitorul tau si stai cat mai mult cu parinti tai. Probabil ai sa ma intrebi DE CE SA STAU CU PARINTII?- De la ei avem inca multe de invatat dar noi nu ne dam seama.. in ziua d azi e la moda sa fii rebel si sa fii certat cu parintii...pastreaza doar relatie d prietenie cu fata si nu te lasa dus d val, crede'ma ca fete mai sunt.. Doamne ajuta!

Last edited by gheorghie; 31.07.2011 at 18:48:29.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.07.2011, 19:34:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Cati ani are initiatorul topicului?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.07.2011, 19:34:54
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
mah, Marius, daca esti un barbat cu frica de Dumnezeu, n-ai face greseala mea si ai lua toata dragostea asta ca pe o ispita...invata, intra la o facultate, vezi'ti de viitorul tau si stai cat mai mult cu parinti tai. Probabil ai sa ma intrebi DE CE SA STAU CU PARINTII?- De la ei avem inca multe de invatat dar noi nu ne dam seama.. in ziua d azi e la moda sa fii rebel si sa fii certat cu parintii...pastreaza doar relatie d prietenie cu fata si nu te lasa dus d val, crede'ma ca fete mai sunt.. Doamne ajuta!
Dar eu nu am dorinte trupesti pentru aceasta fata, nu am de gand sa fiu cu ia pentru a pacatui. Ci chiar simt ceva pentru ea. E desteapta, credincioasa, frumoasa, foarte inteligenta, isteata, curajoasa, tot ce trebuie mai bun. Inteleg ce vreti sa imi spuneti, dar nu pot sa o las numai asa daca poate acum e singura sansa sa ma impretenesc cat mai mult cu ea si sa aflu daca si ea ma place sau nu. pur si simplu nu o pot lasa. Nu spun ca o iubesc, pentru ca sunt convins ca inca nu stiu ce e iubirea, dar pot sa spun ca o plac destul de mult pentru ceea ce e, nu pentru felul in care arata. Sper sa intelegeti ce vreau sa zic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.07.2011, 19:35:32
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cati ani are initiatorul topicului?
17 si inca nu am avut prietena.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.07.2011, 19:41:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
17 si inca nu am avut prietena.
Am inteles.

De aceea te-ai aprins asa iute si suferi. Fiorii varstei. Este normal. Absolut normal.
Stiu ca sfaturile de aici nu-ti vor putea stinge focul din inima si nici nu-ti vor da solutii concrete.

Curaj, si nu uita sa ramai tu insuti!

Am citit in prima ta postare ca te simti inferior ei. Daca asa te vezi, crede-ma ca nu ai nicio sansa sa inaintezi in inima ei. Fetelor le plac baietii hotarati, care stiu ce vor si stapani pe sentimentele lor (a fi stapan nu inseamna a le da frau liber).

Iti doresc sa te maturizezi frumos! Domnul cu tine!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.07.2011, 20:06:47
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Dar eu nu am dorinte trupesti pentru aceasta fata, nu am de gand sa fiu cu ia pentru a pacatui. Ci chiar simt ceva pentru ea. E desteapta, credincioasa, frumoasa, foarte inteligenta, isteata, curajoasa, tot ce trebuie mai bun. Inteleg ce vreti sa imi spuneti, dar nu pot sa o las numai asa daca poate acum e singura sansa sa ma impretenesc cat mai mult cu ea si sa aflu daca si ea ma place sau nu. pur si simplu nu o pot lasa. Nu spun ca o iubesc, pentru ca sunt convins ca inca nu stiu ce e iubirea, dar pot sa spun ca o plac destul de mult pentru ceea ce e, nu pentru felul in care arata. Sper sa intelegeti ce vreau sa zic.
Părintele Arsenie Papacioc parcă spunea că Maica Domnului e supărată că nu-I cerem ajutorul. Tu ai făcut-o? ...Ăsta-i cel mai înțelept lucru pe care poți să-l faci. Cere-I ajutorul și lasă-te-n voia Ei...Alătură rugăciunea la tot ce faci, și Dumnezeu o să-ți dea minte...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.07.2011, 21:06:46
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc parcă spunea că Maica Domnului e supărată că nu-I cerem ajutorul. Tu ai făcut-o? ...Ăsta-i cel mai înțelept lucru pe care poți să-l faci. Cere-I ajutorul și lasă-te-n voia Ei...Alătură rugăciunea la tot ce faci, și Dumnezeu o să-ți dea minte...
Aveti dreptate. Asa am sa fac. Nimic nu e mai sigur, decat daca las totul in mainile Maicii Sfinte si ale Lui Dumnezeu. Asa nu se poate intampla decat ceea ce e bine pentru toata lumea. Va multumesc
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.07.2011, 21:11:43
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Dar eu nu am dorinte trupesti pentru aceasta fata, nu am de gand sa fiu cu ia pentru a pacatui.
Nu te amagi singur..''este de ajuns sa poftesti fata in mintea ta, ca deja pacatul desfranarii l-ai infaptuit'' asta au ziso toti parinti lumii. Dar daca nu te ajuta sfatul meu atunci fa ce-ti zice inima, nu te lasa influentat d altii si in tot ceea faci, chiar cand mergi sa te intalnesti cu domnisoara in cauza, fa-ti cruce si zi "Doamne Iisuse fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatosul! Stai langa mine, ajuta'ma si ma indrepteaza, Doamne, intru tot ceea ce fac!"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.07.2011, 21:13:42
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aveti dreptate. Asa am sa fac. Nimic nu e mai sigur, decat daca las totul in mainile Maicii Sfinte si ale Lui Dumnezeu. Asa nu se poate intampla decat ceea ce e bine pentru toata lumea. Va multumesc
Da, dar vezi ca era un proverb cu Dumnezeu si traista. Vezi ca fara actiune din partea ta, nu se va intampla nimic.

Citat:
Nu te amagi singur..''este de ajuns sa poftesti fata in mintea ta, ca deja pacatul desfranarii l-ai infaptuit'' asta au ziso toti parinti lumii.
Noroc cu pofta aia, ca daca nu era, dispaream ca specie, imediat dupa respectivii parinti.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.07.2011, 21:30:54
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da, dar vezi ca era un proverb cu Dumnezeu si traista. Vezi ca fara actiune din partea ta, nu se va intampla nimic.



Noroc cu pofta aia, ca daca nu era, dispaream ca specie, imediat dupa respectivii parinti.
Da! Sigur ca da!
La 17 ani asta si trebuie sa-l sfatuiesti sa dea curs cat mai repede instinctelor sexuale! Sa treaca cat mai repede de la fiorul primei dragoste la....altceva. Tare as vrea sa te vad cum ai reactiona daca ai avea o fata cum ai reactiona ca daca ai avea un baiat vedem ce sfaturi marete i-ai da! Actioneaza baiete cat mai repede!
Pentru ca sunt, din pacate, multi ca tine acum nu mai vedem puritatea si seninatatea in ochii tinerilor insuratei cand se intampla sa participam la o nunta. Acum majoritatea dupa ce stau impreuna cativa ani se decid ca totusi au nevoie de binecuvantarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare