Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.10.2012, 07:25:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Duhul imi spune mie ca cei dreptcredinciosi nu au nevoie de jertfa,
Iar eu te întreb ca pe alt distins frate forumist: de ce aș crede eu duhul tău și nu duhul vrednicului de pomenire Părinte Cleopa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.10.2012, 09:48:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar eu te întreb ca pe alt distins frate forumist: de ce aș crede eu duhul tău și nu duhul vrednicului de pomenire Părinte Cleopa?
frate Dragos, nu trebuie sa crezi duhul altcuiva, nici macar pe cel al vrednicului de pomenire Parinte Cleopa (pentru ca pana la urma, oricat ar fi de vrednic de pomenire nu a fost totusi canonizat sfant), ci propriul tau duh. Fa asa cum iti dicteaza acesta si daca ai vreodata indoieli, singurul de care trebuie sa faci ascultare este parintele duhovnic. Eu asa fac.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.10.2012, 10:35:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e chiar așa, dar nu e locul potrivit să deviem discuția.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.10.2012, 10:45:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e chiar așa, dar nu e locul potrivit să deviem discuția.
ar trebui totusi sa argumentezi daca nu esti de acord. Sunt curioasa sa stiu de ce spui ca nu este asa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.10.2012, 10:50:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Recomandările părintelui Cleopa sau a oricui altcuiva în aceeași direcție, nu rezolvă problema ridicată pe acest topic, fiindcă urmează să mă întreb pe ce criterii îi triez eu pe oameni și cu ce drept mă pronunț eu asupra "moralității" sau a calității cuiva de a fi "pomenibil" la Proscomidie. Ne-a pus pe noi cineva dispeceri ai semenilor noștrii, suntem noi competenți să împărțim lumea în oi și capre, precum Marele Judecător?
Ei bine, la intersecția asta nu mă mai ajută deloc sfaturile duhovnicești oferite (când? cui?) de părintele Cleopa, ba chiar risc să cad dintr-o presupusă greșeală mare în alta și mai mare care mă scoate chiar pe mine de la "privilegiul" de a putea fi pomenit la Sfânta Liturghie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 02.10.2012, 10:51:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Recomandările părintelui Cleopa sau a oricui altcuiva, nu rezolvă problema ridicată pe acest topic, fiindcă urmează să mă întreb pe ce criterii îi triez eu pe oameni și cu ce drept mă pronunț eu asupra "moralității" sau a calității cuiva de a fi "pomenibil" la Proscomidie. Ne-a pus pe noi cineva dispeceri ai semenilor noștrii, suntem noi competenți să împărțim lumea în oi și capre, precum Marele Judecător?
Ei bine, la intersecția asta nu mă mai ajută deloc sfaturile duhovnicești oferite (când? cui?) de părintele Cleopa, ba chiar risc să cad dintr-o presupusă greșeală mare în alta și mai mare care mă scoate chiar pe mine de la "privilegiul" de a putea fi pomenit la Sfânta Liturghie.
subscriu la cele zise mai sus.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #117  
Vechi 02.10.2012, 11:00:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Mihai: recomandările Părintelui (și nu numai ale lui) nu-s tocmai vorbe-n vânt, vezi că sunt și niște trimiteri acolo. În plus, se presupune că nu TU te apuci să triezi persoanele pe care le treci pe pomelnicul PENTRU SFÂNTA LITURGHIE. Te poți sfătui cu duhovnicul pentru asta.
În sfârșit, discuția poate continua la nesfârșit cu argumente de ambele părți, după cum ne îndeamnă duhul fiecăruia. Ori tocmai aici e problema, la duh.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #118  
Vechi 02.10.2012, 11:05:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Mihai: recomandările Părintelui (și nu numai ale lui) nu-s tocmai vorbe-n vânt, vezi că sunt și niște trimiteri acolo. În plus, se presupune că nu TU te apuci să triezi persoanele pe care le treci pe pomelnicul PENTRU SFÂNTA LITURGHIE. Te poți sfătui cu duhovnicul pentru asta.
În sfârșit, discuția poate continua la nesfârșit cu argumente de ambele părți, după cum ne îndeamnă duhul fiecăruia. Ori tocmai aici e problema, la duh.
Dragos, cred ca nu exista reguli general valabile in astfel de situatii ci totul depinde de fiecare caz in parte.
Tu spui, la fel ca si mine, ca e bine sa te consulti cu duhovnicul cand ai dubii.
Insa si aici este o problema. Consider ca nici macar duhovnicul nu poate da un raspuns clar in privinta persoanei care merita sa fie sau nu trecuta pe pomelnic doar in baza celor povestite de mine. Daca duhovnicul nu cunoaste personal viata si trairile persoanei in cauza cum poate oare judeca?
Un om poate parea f pacatos in ochii mei si sa aiba totusi niste virtuti nestiute de ceilalti sau sa se roage intr-ascuns pentru iertare.
De aceea zic ca e mai bine sa lasam Domnului judecata si noi sa facem ascultare de porunca de a ne iubi aproapele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #119  
Vechi 02.10.2012, 11:19:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Mihai: recomandările Părintelui (și nu numai ale lui) nu-s tocmai vorbe-n vânt, vezi că sunt și niște trimiteri acolo. În plus, se presupune că nu TU te apuci să triezi persoanele pe care le treci pe pomelnicul PENTRU SFÂNTA LITURGHIE. Te poți sfătui cu duhovnicul pentru asta.
În sfârșit, discuția poate continua la nesfârșit cu argumente de ambele părți, după cum ne îndeamnă duhul fiecăruia. Ori tocmai aici e problema, la duh.
Dragoș, recomandările "duhovnicești" nu sunt valabile la grămadă și trebuie să știm cine a întrebat, în ce situație și multe altele, nu să generalizăm aiurea și să facem dintr-o recomandare circumstanțială o lege generală. Trimiterile le cunosc foarte bine, sunt dintr-o "updatare" a pravilei de la Govora, care, dacă ar fi aplicată în litera ei în ziua de azi, bisericile ar fi pustii și Sfintele Taine s-ar săvârși o dată la zece ani și atunci poate pe la Frăsinei sau în alte locuri ferite în mod fizic de interacțiunea cu lumea.

Dacă tot ai pomenit de "trimiteri", v-aș recomanda tuturor canonofililor să citiți și distincția dintre "canoane" (substantiv) și "a canonisi" (verb ce indică punerea în lucrare a canoanelor), precum și cine face treaba asta și în ce situații clar determinate.
O să observați că mirenii care se autocanonisesc cu de la ei putere sau îi canonisesc pe alții, precum și clericii care canonisesc fără o cercetare amănunțită a situației supusă discernământului canonic, zboară de la comuniunea Euharistică pe o perioadă mai îndelungată de timp decât cei care "înjură".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.10.2012 at 11:37:16.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 02.10.2012, 20:31:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar eu te întreb ca pe alt distins frate forumist: de ce aș crede eu duhul tău și nu duhul vrednicului de pomenire Părinte Cleopa?


În sfârșit, discuția poate continua la nesfârșit cu argumente de ambele părți, după cum ne îndeamnă duhul fiecăruia. Ori tocmai aici e problema, la duh.
Exact! Este vorba de duh.

Problema mea este sa cred ce-mi spune mie duhul meu, iar daca nu stiu, atunci ma consult cu cei care ma pot ajuta sa ma lamuresc, intre care si vrednicul de pomenire parinte Cleopa; cu cine te consulti si pe cine crezi tu este problema ta.

Cel mai important aspect este(dpmdv) sa creditez cu hotarare duhul meu dupa ce l-am instruit dupa invatatura lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22