Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.01.2010, 14:53:24
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Da.
IL reprezinta si IL arata atit de aprope pe DUMNEZEU.
pai chiar este! :)
Doar un gand ne separa de EL...
  #122  
Vechi 31.01.2010, 16:19:34
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Numele " Eu sunt" semnifica prezenta lui Dumnezeu in tot ce exista si este foarte important ca omul sa fie constient de prezenta lui Dumnezeu.
I-mi pare rau dar asta nu este advarat. Habar nu am de unde a-ti adus sau dedus ce a-ti scris . Nu conteaza cate si care numa are Dumnezeu. Principalul este ca toate numele se refera la UNU si ACELAS Dumnezeu.
Inca ceva: in ebraica NU exista "eu sunt" ci numai "eu".De exemplu, eu sunt om,in ebraica este "eu om" asa ca tot ce sa scris despre traducerea numelui lui Dumnezeu,este gresit.
Evreii sau societati evreiesti nu traduc VT pentru crestini si asta din simpla cauza ca in religia crestinanu se intelege multe din VT cum inteleg evreii.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...

Last edited by Evreulcelales; 31.01.2010 at 16:27:13.
  #123  
Vechi 31.01.2010, 16:52:59
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
I-mi pare rau dar asta nu este advarat. Habar nu am de unde a-ti adus sau dedus ce a-ti scris . Nu conteaza cate si care numa are Dumnezeu. Principalul este ca toate numele se refera la UNU si ACELAS Dumnezeu.
Inca ceva: in ebraica NU exista "eu sunt" ci numai "eu".De exemplu, eu sunt om,in ebraica este "eu om" asa ca tot ce sa scris despre traducerea numelui lui Dumnezeu,este gresit.
Evreii sau societati evreiesti nu traduc VT pentru crestini si asta din simpla cauza ca in religia crestinanu se intelege multe din VT cum inteleg evreii.
imi pare rau daca am gresit si am spus prostii. atunci care este traducerea prin care s-a prezentat Dumnezeu lui Moise? intelegerea eronata a lucrurilor produce multe confuzii, cred ca era mai intelept sa tac.
peste tot unde am citit aceasta era traducerea: " Eu sunt".
  #124  
Vechi 31.01.2010, 17:32:55
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
imi pare rau daca am gresit si am spus prostii. atunci care este traducerea prin care s-a prezentat Dumnezeu lui Moise? intelegerea eronata a lucrurilor produce multe confuzii, cred ca era mai intelept sa tac.
peste tot unde am citit aceasta era traducerea: " Eu sunt".
Sursa neintelegerii este probabil ascuns in prima porunca din cele 10 care in ebraica este cam asa: Eu sunt Domnu Dumnezeul vostru care v-am scos din Egipt si din robie.
Dumnezeu se prezintain fata lui Moise si ca sa fie inteles ca nu este un impostor, aminteste ca El a scos poporul evreu din robia egiptenilor.Acolo apare "Eu sunt " dar nu ca sa prezentat cu numele ista.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
  #125  
Vechi 31.01.2010, 17:36:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sursa neintelegerii este probabil ascuns in prima porunca din cele 10 care in ebraica este cam asa: Eu sunt Domnu Dumnezeul vostru care v-am scos din Egipt si din robie.
Dumnezeu se prezintain fata lui Moise si ca sa fie inteles ca nu este un impostor, aminteste ca El a scos poporul evreu din robia egiptenilor.Acolo apare "Eu sunt " dar nu ca sa prezentat cu numele ista.
Am inteles. Multumesc.
  #126  
Vechi 31.01.2010, 18:18:32
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Evreii sau societati evreiesti nu traduc VT pentru crestini si asta din simpla cauza ca in religia crestinanu se intelege multe din VT cum inteleg evreii.
Ha,ha,ha, nu-i tradus doar si ptr. crestini, ci de cei ce iubesc adevarul si dreptatea biblica si nu personala, dupa cum se vrea.
  #127  
Vechi 01.02.2010, 17:17:30
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Ha,ha,ha, nu-i tradus doar si ptr. crestini, ci de cei ce iubesc adevarul si dreptatea biblica si nu personala, dupa cum se vrea.
Nu am scris ca cineva are dreptate si cineva-nu ca in credinta asa intrebari nu se pun.
Ceace am scris este ca evreii inteleg VTcum il inteleg si crestinii il inteleg altfel.
VT a incetat inainte cu mii de ani sa fie propietatea poporului evreu si azi este venerat mai mult sau mai putin de religile monoteiste. Asa ca nu-i de mirare ca fiecare intelege ce vrea si il intereseaza.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
  #128  
Vechi 01.02.2010, 19:10:31
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu am scris ca cineva are dreptate si cineva-nu ca in credinta asa intrebari nu se pun.
Ceace am scris este ca evreii inteleg VTcum il inteleg si crestinii il inteleg altfel.
VT a incetat inainte cu mii de ani sa fie propietatea poporului evreu si azi este venerat mai mult sau mai putin de religile monoteiste. Asa ca nu-i de mirare ca fiecare intelege ce vrea si il intereseaza.
La fel nu am scris de dreptatea credintei, ci de adevar si dreptate biblica, adica ce scrie, nu ce se interpreteaza sau crede. Adica ,,este scris,, si apoi restul.
V.T. dupa cum scrie este proprietatea evreilor (normal a Lui D-zeu data evreilor) dar fara Mesia.
  #129  
Vechi 01.02.2010, 20:23:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu domnule, poi chiar dacă evreii spun ”eu om” subânțelegându-se verbul a fi, asta nu exclude traducerea corectă a numelui cu care s-a adresat lui Moise, cu care I-a răspuns la întrebare, și ca să le zică celor care o să întrebe cine l-a trimis pe Moise la ei? ca să-i scoată din robie...

deci Dumnezeu a zis că așa să le spui:

”Eu sunt Cel ce sunt”, deci ”Cel ce este” m-a trimis la voi...

deci literar e așa corectă traducerea... căci Domnul a exclus din start orice încercare de idolatrizare a lui Dumnezeu...

deci a vrut să spună că doar ”El este” și că restul celor din gLume sau zeitățile mincinoase sunt fum în vînt care sunt vremelnice... deci era ca și cum ai zice că: Eu sunt, Cel veșnic, Cel sfânt, Cel ce este m-a trimis la voi deci Dumnezeul lui Avraam, lui Isaac, și lui Iacov, Dumnezeul părinților voștri m-a trimis la voi... și asta pentru că Moise nu știa cine era tatăl său... un om oarecare din seminția lui Levi...

deci iată Dumnezeu s-a prezentat astfel ca și adevăratul Tată al lui Moise! asemenea tatălui său trupesc, un anonim fără de nume, sau oricum nesemnificativ... un om oarecare din seminția lui Levi...

eu așa ceva am înțeles căci pe Moise a dorit să-l facă să fie privit de egipteni și de evrei și de toată gLumea așa ca și cum ar vedea pe Dumnezeu, și nu ca pe un simplu om... căci prin Moise i-a scos din robie... căci altfel ar fi fost veșnic sclavi sau li s-ar fi stins seminția căci egiptenii ucideau toți copiii de parte bărbătească... deci tot așa cum Moise era proorocul lui Dumnezeu tot așa era Aaron proorocul lui Moise și Domnul vroia ca ei să fie priviți de popor ca și cum ai vedea pe Dumnezeu... căci Domnul s-a preamărit înaintea lui faraon și a întregii gLumi de atunci...

deci ”Eu sunt Cel ce sunt” este un nume al lui Dumnezeu cu multe semnificații duhovnicești, pentru noi ”Cel ce este”, dar cu acest nume i s-a descoperit lui Moise, deci pare un nume de apropiere, de comuniune, de adresare familiară, familială, care nu trebuie înțeles doar cum ai zice Eu ci trebuie înțeles că El este Cel ce este, Cel ce degrabă aude și vine prin furtună cînd e în primejdie poporul Său... căci mai avem răspunsuri mereu când Domnul răspunzând la întrebarea Cine ești? zice: Eu sunt; ca și cum cel ce întreabă ar fi fost dator să-L fi cunoscut cu adevărat până atunci...

deci nu este nici într-un caz vorba de Eu ci de Eu sunt.

și mă iertați că iar m-am băgat... clătindu-vă cu îndreptări de la starea voastră...

Last edited by vsovivi; 01.02.2010 at 20:37:12.
  #130  
Vechi 01.02.2010, 21:55:39
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
I-mi pare rau dar asta nu este advarat. Habar nu am de unde a-ti adus sau dedus ce a-ti scris . Nu conteaza cate si care numa are Dumnezeu. Principalul este ca toate numele se refera la UNU si ACELAS Dumnezeu.
Inca ceva: in ebraica NU exista "eu sunt" ci numai "eu".De exemplu, eu sunt om,in ebraica este "eu om" asa ca tot ce sa scris despre traducerea numelui lui Dumnezeu,este gresit.
Evreii sau societati evreiesti nu traduc VT pentru crestini si asta din simpla cauza ca in religia crestinanu se intelege multe din VT cum inteleg evreii.
unde as putea sa eau si eu un TALMUD ,nu stiu daca am pronuntat bine dar e vorba Cartea Veche?????????sau un sait unde as putea o gasi.
multumesc!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce crede religia ebraica despre reancarnare? maria-luisa Iudaismul 12 15.06.2011 11:28:23
Limba Ebraica Marian alias sepis Generalitati 5 23.03.2011 09:36:55
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 15:06:57
Este limba araba o limba sfânta? images Religia Islamica 2 27.05.2007 04:52:45