Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.11.2016, 12:17:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Asa e.
N-ai o poezie d'aia si pentru Igor?...:)
Ioane, nu ma ispiti! Da-i tu un link catre "Luceafarul"... Poate de pe pamant, Dumnezeu se vede intr-o alta lumina!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.11.2016, 12:26:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ioane, nu ma ispiti! Da-i tu un link catre "Luceafarul"... Poate de pe pamant, Dumnezeu se vede intr-o alta lumina!
Dați-vă linkuri către Psaltire, către Ceaslov, către Mineie, nu către poezii de adormit conștiința...
Către Noul Testament, dați-vă linkuri, către Sfinții Părinți. Când sunt puse acestea, oare vă bucurați ?

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.11.2016, 12:50:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vă scriu cu inima.
Dar trebuie să încep puțin aspru.
Voi continua mai blând...
Iertați-mă și îngăduiți-mă.
(...)
Vă iubesc enorm, nespus și vă îmbrățișez cu sărutare sfântă !
Pomeniți-mă și iertați-mă.
15. Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei.
16. Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele.


Igore a lui tata tau, ne iubesti tu pe noi, asa cum spui?
Igore a lui mama ta, nu te amagesti tu oare in dragostea ta de aproape?
Igore a lui Dumnezeu, mai incape Iisus in inima ta plina de detalii asupra mantuirii altora?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.11.2016, 13:09:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Iată că titlul topicului începe să se contureze. :)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.11.2016, 13:23:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu oare inimile creștinilor a tuturora, trebuie să fie pline de "detaliile mântuirii" personale și ale altora?
Nu oare însuși Domnul trimite pe ce-L iubesc pe El, să se ocupe de mântuirea altora?

Chemarea la -păstorirea oițelor- Domnului, față de cei ce-L iubeau, nu este o permanentă preocupare față de mântuirea omenirii?

Sau cumva, ecumenist, spui din acel verset că doar singur Petru, paște oițele Domnului?

Uiți oare de cearta dintre Apostoli, pentru întâietate? Răspunsul Domnului: cel ce vrea să fie primul, să fie cel ce slujește cel mai mult tuturor.
Ce înseamnă a sluji tuturor?
A te pune în cărarea strâmtă spre mântuire pe tine și pe toți în jurul tău, ca episcop, preot, diacon, și oricine este creștin.

Oare nu a avut Domnul pe lângă cei 12 și alți 72 și mulțime multă de ucenici, care se sminteau adesea și fugeau de Domnul și întreba Domnul: dar voi (cei 12) nu vreți să plecați?

Sunt a lui Hristos, înainte de-a fi a lu' tata meu și mama mea, biologici.
Și da, vă iubesc pe voi, nu doar cât mă iubesc pe mine însumi, ci mai mult decât mă iubesc pe mine însumi.
Și nu, nu mă amăgesc în dragostea mea de aproapele, că știu pe ce Temelie e zidită dragostea, care nu-i a mea, ci mi-a fost dată cu împrumut spre a o înmulți.

Și da, în inima mea, este numai Hristos, omenirea și toată creația. Au încăput. Și e minunat. Și totuși sunt păcătos și rămân păcătos și trăiesc prin mila lui Dumnezeu.
Exist datorită lui Hristos și trăiesc și mor pentru El.

Cu ce scopuri mi-ai scris ce mi-ai scris mai sus?
Să mă smerești?
Să-mi arăți ce?
Spune-mi, crezi că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
Oare te mai mântuiești dacă ești eretic?

Da, e bine să ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem cu cel care nu vrea să se smerească?
Cu episcopul Romei?
Care se consideră infailibil... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la el?

Confirm cu tărie că nu e mântuitoare învățătura episcopului Romei, ci aducătoare de iad.

Asta confirm în numele Sfintei Treimi, care mă învață asta prin Noul Testament, Dogmatică, Patristică, Sfintele Canoane și istorie.

O credem?

(P.S.: psihologie duhovnicească: pentru cei ce se luptă cu ispita, cu gândul că: de ce dau eu pe butonul edit de multe ori, să-mi modific postul, nu cumva e greșit ? Și ispita să spună că sunt semne rele, că nu-i ceva în regulă, etc. Nu, nu e greșit. De aceea există butonul acela de edit post, acolo jos. Este greșit să fi mândru și să consideri că ai spus tot ce trebuia spus și să nu mai vrei să-ți editezi postul, că nu crezi că mai e ceva de îmbunătățit spre mântuire)

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 13:50:59.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.11.2016, 13:47:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Cu ce scopuri mi-ai scris ce mi-ai scris mai sus?
Să mă smerești?
Să-mi arăți ce?
Igor, se intampla sa nu auzi glasul lui Dumnezeu, fiindca vorbesti tot timpul! Grija mea, sunt eu, singurul dusman cu adevarat de temut! Grija ta, ar trebui sa fii tu, nu noi. De noi, cei care dorim singuri ceva de la Dumnezeu, se ocupa preotii si duhovnicii nostri pe care-i cautam, sau ni-i scoate Insusi Dumnezeu in cale, nu vin ei in curtea noastra sa ne spuna ce si cum, fiindca s-ar asemana cu sectarii. Dragoste cu de-a sila, nu se poate. Lasa-i pe morti sa-si ingroape mortii lor! Tu preocupa-te de tine!

Iar ca sa-i fac o dambla fratelui Ioan, iata am sa astern cateva randuri, nu neaparat pentru tine, Igor, ci pentru orice „cersetor” smerit!...

Cerșetorul


În ochiul orb al cerșetorului,
Ce zace pe treptele bisericii
Se oglindesc enorașii
Grăbiți spre Poarta Cerului.

El vede cum sfârșitul vine
Odată cu căderea serii...
Și știe că-n curând, creștinii
Vor sta cu el la priveghere.

Au fost cândva și zile bune,
Care- au trecut așa-ntr-o doară.
Dar azi a spus la rugăciune
Că tot ce vrea, este să moară...

Tăcut, trupul firav și-ndreaptă.
Urcând nesigur, tremurând,
Ușor-ușor, treaptă cu treaptă
Golgota sa către mormânt.

Încovoiat de anii din cocoașă
Își poartă-ncet, durerea tot mai sus
Spre ușa neagră și lucioasă
Pe care stă crucificat, Iisus.

Aude cântec dulce-n strană
Și cor de îngeri dinspre cer.
Îi pare că pe el îl cheamă
Să-și lase trupul efemer...

Încă o treaptă. Înc- un pas, firav
Spre veșnica eternitate.
Efort final, al trupului bolnav
Robit de griji și vise spulberate.

O treaptă, doar. Dar nu mai poate.
Spre cer întinde mâna, împăcat.
Îngerii vin și-l țin ușor de spate...
El cade lin. Cântarea a-ncetat.

Un întuneric greu se-așterne.
Pe irisul de vremi pătat.
La poarta lumilor eterne
Un alt bătrân a fost uitat.

Cântarea-ncepe ca-ntr-un gând.
Popor și preoți vin pe rând
Se-asează în genunchi, pe trepte
Și cruce fac: "Domnu’ să-l ierte!"

S-au strâns creștinii de la strană
Și par tăcuți, cuprinsi de jale.
Un strop de vin, pe jos răstoarnă
Pentru bătrânul rupt de șale!

Om bun, era săracul! Ce păcat!
Avea o vorbă caldă și blajină!
Un înțelept în lumea cea haină...
S-a dus la Dumnezeu, și ne-a lăsat!...

Cu sfinții odihnește, Hristoase
Sufletul adormitului tău rob
Că n-a avut aici daruri alese
Dar a avut răbdarea unui orb!


Este una din poeziile adunate, pe care, cu ajutorul lui Dumnezeu, le voi publica intr-o zi!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.11.2016, 13:48:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Copacel, ideea e sa ne revenim in fire. Ca suntem scosi din fire, deliram prin puscaria de sinapse, alea-alea...
Pai si cum sa-mi revin in fire din moment ce singura fire (eu o inteleg ca stare) stabila, este cea de la nastere ?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.11.2016, 13:54:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Igor, se intampla sa nu auzi glasul lui Dumnezeu, fiindca vorbesti tot timpul! Grija mea, sunt eu, singurul dusman cu adevarat de temut! Grija ta, ar trebui sa fii tu, nu noi. De noi, cei care dorim singuri ceva de la Dumnezeu, se ocupa preotii si duhovnicii nostri pe care-i cautam, sau ni-i scoate Insusi Dumnezeu in cale, nu vin ei in curtea noastra sa ne spuna ce si cum, fiindca s-ar asemana cu sectarii. Dragoste cu de-a sila, nu se poate. Lasa-i pe morti sa-si ingroape mortii lor! Tu preocupa-te de tine!

Iar ca sa-i fac o dambla fratelui Ioan, iata am sa astern cateva randuri, nu neaparat pentru tine, Igor, ci pentru orice „cersetor” smerit!...

Cerșetorul


În ochiul orb al cerșetorului,
Ce zace pe treptele bisericii
Se oglindesc enorașii
Grăbiți spre Poarta Cerului.

El vede cum sfârșitul vine
Odată cu căderea serii...
Și știe că-n curând, creștinii
Vor sta cu el la priveghere.

Au fost cândva și zile bune,
Care- au trecut așa-ntr-o doară.
Dar azi a spus la rugăciune
Că tot ce vrea, este să moară...

Tăcut, trupul firav și-ndreaptă.
Urcând nesigur, tremurând,
Ușor-ușor, treaptă cu treaptă
Golgota sa către mormânt.

Încovoiat de anii din cocoașă
Își poartă-ncet, durerea tot mai sus
Spre ușa neagră și lucioasă
Pe care stă crucificat, Iisus.

Aude cântec dulce-n strană
Și cor de îngeri dinspre cer.
Îi pare că pe el îl cheamă
Să-și lase trupul efemer...

Încă o treaptă. Înc- un pas, firav
Spre veșnica eternitate.
Efort final, al trupului bolnav
Robit de griji și vise spulberate.

O treaptă, doar. Dar nu mai poate.
Spre cer întinde mâna, împăcat.
Îngerii vin și-l țin ușor de spate...
El cade lin. Cântarea a-ncetat.

Un întuneric greu se-așterne.
Pe irisul de vremi pătat.
La poarta lumilor eterne
Un alt bătrân a fost uitat.

Cântarea-ncepe ca-ntr-un gând.
Popor și preoți vin pe rând
Se-asează în genunchi, pe trepte
Și cruce fac: "Domnu’ să-l ierte!"

S-au strâns creștinii de la strană
Și par tăcuți, cuprinsi de jale.
Un strop de vin, pe jos răstoarnă
Pentru bătrânul rupt de șale!

Om bun, era săracul! Ce păcat!
Avea o vorbă caldă și blajină!
Un înțelept în lumea cea haină...
S-a dus la Dumnezeu, și ne-a lăsat!...

Cu sfinții odihnește, Hristoase
Sufletul adormitului tău rob
Că n-a avut aici daruri alese
Dar a avut răbdarea unui orb!


Este una din poeziile adunate, pe care, cu ajutorul lui Dumnezeu, le voi publica intr-o zi!
Nu, nu, nu așa. Nu fi subversiv, că asta e viclenie. Nu mi-ai răspuns...

"Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor." - Matei 19, 14.
"Oricine va primi, în numele Meu, pe unul din acești copii pe Mine Mă primește; și oricine Mă primește, nu pe Mine Mă primește, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine." - Marcu 9, 37.


Deci te rog cu ardoare, să-mi răspunzi, că eu întreb ca un copil :

"Spune-mi, crezi că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
Oare te mai mântuiești dacă ești eretic?
Da, e bine să ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem cu cel care nu vrea să se smerească?
Cu episcopul Romei?
Care se consideră infailibil... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la el?
"

Și ca un apropo, și ereticul Arie, avea o carte voluminoasă de poezii scoasă, numită "Thalia", unde și-a publicat în versuri, ereziile arianismului.

Și îl invit și pe fratele Ioan să răspundă la întrebările de mai sus și oricine vrea, poate să răspundă la întrebările de mai sus.

Oare ce înseamnă cu adevărat să auzi glasul lui Dumnezeu? (întrebare ironico-patristică)

Aștept cu drag răspuns.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 14:04:32.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.11.2016, 14:02:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aștept cu drag răspuns.
Igore, eu ti-am raspuns. Restul este ispitire si flecareala, e impresia ca stim despre ce vorbim. De obicei NU intru in dialog cu cei ce se aud doar pe ei, fiindca risc sa ma aud si eu doar pe mine si astfel avem un dialog al surzilor. Fereste-te de asta, Igore si asculta sufletul aproapelui. Pur si simplu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.11.2016, 14:05:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si cum sa-mi revin in fire din moment ce singura fire (eu o inteleg ca stare) stabila, este cea de la nastere ?
De la nașterea din nou. Aceea e adevărata fire, care prin botez ne este dat să o regăsim. Și către care ne orientează Biserica, dreapta credință. Când te întorci la Ortodoxie simți că revii Acasă, în mediul în care duhul tău se simte bine, unde inspiră harul Dumnezeirii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde