Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.01.2010, 12:20:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci draga Maria-Luisa

iata cele 10 care sunt valabile:



deci astea

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


am completat ceva acolo sus...
Totusi, cum pot merge cu Hristos cei care judeca pe altii? Nu fiecare trebuie sa pazeasca comoara primita de la Domnul in el insusi, sa-L iubeasca pe Dumnezeu cu toata fiinta sa si sa-si iubeasca aproapele ca pe el insusi?
Multe vorbe, putine fapte... Fapte vrea Domnul de la noi... si-o inima curata, care nu judeca pe aproapele sau...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.01.2010, 16:08:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Totusi, cum pot merge cu Hristos cei care judeca pe altii? Nu fiecare trebuie sa pazeasca comoara primita de la Domnul in el insusi, sa-L iubeasca pe Dumnezeu cu toata fiinta sa si sa-si iubeasca aproapele ca pe el insusi?
Multe vorbe, putine fapte... Fapte vrea Domnul de la noi... si-o inima curata, care nu judeca pe aproapele sau...
poi fapte, dar atunci e frumos sa faci să dispară din mesaj poruncile clelalte scrise altfel?

nu judecă, iar dacă totuși judecă, nu caută să facă voia Sa ci caută să facă voia Dreptății drepte... voia Celui care L-a trimis... nu ca să facă dreptate deasupritorîndu-se peste cineva, ci trimis ca să gasească pe oița pierdută a casei lui Israel... și s-o cheme la Viață... s-o ridice dintre lupii răpitori îmbrăcați în haină sfântă care o călcau târând-o în mocirlă, și după ce o spală și o curăță și o pansează și o hrănește și ea se liniștește s-o ducă în brațe apoi la pășune, la Împărăția Cerurilor...

uite le mai postez odată:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat și grozav întru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vraj(b)eala shi nici o alta mândrie sau mânie sau manie ca sa te inchini ei, ținută ascunsă în calitate, în marfă de calitate ori în duh pitonicesc plin de calid superstițios ispitind și amăgind și hulingd astfel pe Domnul Dumnezeu cu "vrednicia" din nemulțumiria-ți îngâmfată, caci Eu, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi sunt credincios și dau vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte... căci atunci cei 7 stâlpi ai înțelepciunii Mele vor mărturisi din pietre și pomi și ape și văzduh ce fel de poamă stricată ai ajuns... să fii să faci... să faci să fii... mărturisind sminteala ta ție înaintea Mea.

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie; doar astfel nădăjduind că o să-ți amintești până la urmă de ziua aceea Mare care a fost și de ziua aceea Mare care o să vină...

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfânt ci să ai Mare Mila de El, shi sa mângâi cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei... până se satură... fără măsură... fără zgură, cu multă nădejde sfântă și căldură.

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns... înălbindu-se prin tîrg zvon din pi(e)le de duh pitonicesc de calitate milogitainisită.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti la lumină toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi apoi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci tu sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului tainic.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers... ca să sedomizezi.


adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa aibă interesul rabdarii crucii și să mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.


Citat:
1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


Citat:
"1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!
2. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în desert numele Lui.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa în ele toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; Sa nu faci în ea nici o muncă (nici un lucru); nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramâne la tine; Caci în sase zile a facut Domnul Cerul si Pamântul, marea si toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie ție bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie.
6. Sa nu ucizi!
7. Sa nu desfrânezi!
8. Sa nu furi!
9. Sa nu marturisesti strâmb împotriva aproapelui tau!
10. Sa nu doresti (râvnești) cele ce sunt ale aproapelui tau: nici casa aproapelui tau, nici femeia aproapelui tau, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui si nici unul din dobitoacele lui si nimic din cele câte sânt ale aproapele tau!"
ma scuza de micile corecturi prin texte dar astea am impresia ca sunt valabile: toate cele 3 seturi de cate 10 legi cu sublinierea ca alea scurtele sunt cele mai valabile unde se specifica clar din litera ca sa nu ai alt 'fariseu' aFARă de Domnul... prin sf. ap. Pavel... sau altzi sfintzi.
deci astea

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Last edited by vsovivi; 18.01.2010 at 16:45:28.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.01.2010, 16:14:26
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Judecata cea Dreapta, ii apartine lui Dumnezeu si nu omului. Omului nu i-a fost dat sa-si judece semenii, ci sa ii iubeasca si sa-i ajute, parerea mea.:)
Si ca o completare, toate rautatile care se intampla, gen razboaie, foame, nedreptati de tot felul, discriminari, sunt din aceasta cauza, din judecatile prostesti ale oamenilor. Una este sa te aperi cand esti atacat, iar alta este sa fii cel care judeca si ataca.

Last edited by maria-luisa; 18.01.2010 at 23:22:26.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.01.2010, 00:48:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
deoarece Israelul este in primul rand o tara moderna si inaintata ca si majoritatea tarilor din lume. Religia Judaica este contra Homosexualilor dar in Israel, care este o tara democrata este o majoritate laica.
Greu de spus cu certitudine..

Citat:
Azi se stie ca Homosexualul si Lesbiul sunt provocate de "accidente" la DNA-ul si genilor la anumite persoane. Ele nu sunt de vina de asta si este neomenesc sa nu fiu lasate sa traiasca viata lor cum gasesc de cuvinta.
Adevarat intr-o mica masura. Sa zicem ca exista la unii un dezechilibru hormonal, dar asta nu inseamna ca nu se poate face nimic sa aiba o viata normala.

Citat:
In acord cu toate cercetarile stintifice,Cine nu este Homosexual nu va fi "convins" sau "convertit" sa fie Homosexual.
Poate vrei sa spui: "in acord cu toate minciunile 'stiintifice'".
La ce studii faci trimitere mai exact?
Sau iti place sa citezi din amintiri inexistente?

Citat:
In acord cu acele cercetari, inca ceva interesant: Cei mai aprigi contra Homosexualilor sunt in mare parte ei insusi ca istia dar "ascunsi" sau cum se zice, "care nu au iesit inca din dulap."
La fel ca mai sus.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.01.2010, 14:22:01
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Greu de spus cu certitudine..



Adevarat intr-o mica masura. Sa zicem ca exista la unii un dezechilibru hormonal, dar asta nu inseamna ca nu se poate face nimic sa aiba o viata normala.



Poate vrei sa spui: "in acord cu toate minciunile 'stiintifice'".
La ce studii faci trimitere mai exact?
Sau iti place sa citezi din amintiri inexistente?



La fel ca mai sus.
Eu nu gasesc nici un motiv sa intru sub cearceafurile altilor si nu as vrea ca altii sa-mi faca mie asa. Toti oamenii sunt egali i fata legii si a Creatorului si daca El ia facut cum sunt, cine suntm noi sa ne impotrivim?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.01.2010, 20:16:05
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.
Si unele traduceri ortodoxe folosesc cuvantul "sambata", cand este redata porunca a patra. Si la ortodocsi a patruns exegeza iudaica?

Etimologic, cuvantul sambata vine de la evreiescu "shabat" (nu stiu daca am scris corect), care apare in porunca a patra, si se refera la ziua a saptea.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.01.2010, 01:11:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu gasesc nici un motiv sa intru sub cearceafurile altilor si nu as vrea ca altii sa-mi faca mie asa. Toti oamenii sunt egali i fata legii si a Creatorului si daca El ia facut cum sunt, cine suntm noi sa ne impotrivim?
Dumneze nu creeaza criminali, pedofili, homosexuali, hoti, desfranati, etc.

Dumnezeu l-a creat pe om cu libertatea de a alege, religia dvs. nu va invata asta?

Aveti copii? Ati incercat sa le oferiti o educatie sau ii lasati sa fie asa cum se intampla sa fie, deoarece asa i-a facut Dumnezeu?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.01.2010, 17:51:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Si unele traduceri ortodoxe folosesc cuvantul "sambata", cand este redata porunca a patra. Si la ortodocsi a patruns exegeza iudaica?

Etimologic, cuvantul sambata vine de la evreiescu "shabat" (nu stiu daca am scris corect), care apare in porunca a patra, si se refera la ziua a saptea.
In ebraica ,shvita=greva,lashevet= a sedea,ashbata= aopri,a nu face nimic/a nu lucra/munci,
sheva= sapte, shiva= a sedea 7 zile pe jos si a nu facea nimica in semn de doliu cand moare un membru din familie de primul rang.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.01.2010, 17:58:47
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumneze nu creeaza criminali, pedofili, homosexuali, hoti, desfranati, etc.

Dumnezeu l-a creat pe om cu libertatea de a alege, religia dvs. nu va invata asta?

Aveti copii? Ati incercat sa le oferiti o educatie sau ii lasati sa fie asa cum se intampla sa fie, deoarece asa i-a facut Dumnezeu?
In religia judaica se pretinde ca Dumnezeu este Totputernic si tot ce se intampla,numai cu voia Sa se intampla. Dumnezeu a facut si serpii , animalele salbatice,viermii,bacterile ,virusii,microbii,pe scurt totul.
Cine suntem noi ca sa-L criticam ? Suntem noi in stare sa intelegem si sa ghicim gandurile Lui? Poate dinadins a creiat homosexuali si lesbiene?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.01.2010, 20:46:33
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In religia judaica se pretinde ca Dumnezeu este Totputernic si tot ce se intampla,numai cu voia Sa se intampla. Dumnezeu a facut si serpii , animalele salbatice,viermii,bacterile ,virusii,microbii,pe scurt totul.
Cine suntem noi ca sa-L criticam ? Suntem noi in stare sa intelegem si sa ghicim gandurile Lui? Poate dinadins a creiat homosexuali si lesbiene?
In Tanach nu este permisa ,, criminali, pedofili, homosexuali, hoti, desfranati, etc.,, aceste fapte cum scrie AlinB, si sunt considerate pacate care indeparteaza pe om de D-zeu. Nu are legatura cu omul care are dreptul la iertare si intelegere ci de fapte, actiuni,...rele care nu sunt normale. In general homosexualitate si lesbianism fara pedofilie nu exista. Se critica si nu se accepta fapta, nu omul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 22:15:51
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 09:45:57
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17