Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2011, 16:26:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Fără violență - după caz

Se discuta aprins pe alt fir, dar în afara topicului, dacă avem sau nu voie să facem uz de forța fizică. Am pus în discuție situația critică a unui atac asupra familiei: e creștinește să ne apărăm copiii și soția într-un caz extrem? Am dat exemplul Sfîntului Ioan Valahul care s-a apărat să nu fie violat și l-a omorît fără să vrea pe stăpînul lui.

Astăzi am găsit un citat din Hristoitia Sfîntului Nicodim Aghioritul care îl citează pe Sfîntul Ioan Gură de Aur. O găsiți ușor pe net.

155. Cum pedepsesc oamenii pe hulitori, bâtându-i (la pagina 133)

"Iar dacă nu vă temeți de pedepsele pe care le dă Dumnezeu hulitorilor, măcar temeți-vă de pedepsele pe care le dau oameniiși dracii. Pedepsesc oamenii pe hulitori, deoarece dumnezeiescul Hrisostom poruncește întâi să se pedepsească hulitorii cu răni și cu bătăi, că zice: „Dacă auzi pe cineva hulind pe Dumnezeu în mijlocul târgului, apropie-te de el și ceartă-l și de este trebuință, lovește-l peste obraz și zdrobește-i gura, și se va sfinți mâna ta prin această lovire. Și de te vor duce la judecată, du-te; și de va căuta să te pedepsească judecătorul pentru aceasta, zi cu îndrăzneală: Că l-ai lovit fiindcă a hulit pe Împăratul îngerilor. Iar de va fi trebuință, să suferiți moarte, pentru că ai înțelepțit pe fratele tău; răbdarea aceasta în loc de mucenicie se va socoti ție."

Dau aici acest fragment pentru că mulți creștini au falsa impresie că în creștinism nu e permis nici să te aperi, d-apoi să-l iei la bătaie pe vecinul care-și terorizează constant femeia și copiii (vorba unui preot). Ei bine, vedeți mai sus cum Sfinții fac derogări la sfînta bătaie chiar și pentru hula împotriva Lui Dumnezeu.

Am convingerea că vor veni în curînd vremuri în care lupta de stradă va fi la ordinea zilei și noi trebuie să avem suficient discernămînt să ne apărăm unii pe alții păstrîndu-ne în același timp conștiința nepătată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42