Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 08.09.2011, 02:28:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce parere ai despre Sfantul Mucenic Sozont, care a intrat intr-o capiste idoleasca, a luat mana de aur a idolului, a sfaramat-o si a dat-o saracilor? (Nici el n-a avut evlavie fata de cei care s-au trudit si au facut idolul cel de aur! Ba, mai mult, le-a dispretuit munca!)
Am impresia că eu vorbesc despre despre ceva și tu îmi răspunzi despre altceva.
E interesant exemplul, doar că nu văd nici unde am susținut eu "respectul" pentru munca fabricanților de idoli. Dacă alergatul obsesiv după putere și bani, preocuparea curentă a grupurilor numite generic "masonice", pot fi considerați idoli (și sunt realmente idoli), atunci mi-e teamă că un demn urmaș al Sfântului Mucenic Sozont ar avea treabă 24 de ore din 24 și nu numai printre "satanizați", ci și printre creștini și păstorii lor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #522  
Vechi 08.09.2011, 02:40:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Si pe ce te bazezi cand spui toate astea? Ai fost cumva mason de grad 33 si ti s-a spus "Hai sa distrugem biserica ?". Si mai nou am observat ca Biserica ataca tot mai mult Masoneria... care nu am auzit vreodata sa raspunda (pe principiul hai sa intoarcem si celalalt obraz).

MASONERIA NU ESTE O RELIGIE/CREDINTA! nu inteleg de ce ai deschis subiectul la "Alte Religii" prin asta demonstrezi ca stii totul despre masonerie.
Bine ar fi sa nu fie credinta masoneria, dar invitatul Nasului spunea nu numai ca e o credinta, la fel ca crestinismul, iudaismul, budismul, etc, dar ca ei, masonii sunt de fapt preoti.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 08.09.2011, 04:47:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am impresia că eu vorbesc despre despre ceva și tu îmi răspunzi despre altceva.
E interesant exemplul, doar că nu văd nici unde am susținut eu "respectul" pentru munca fabricanților de idoli. Dacă alergatul obsesiv după putere și bani, preocuparea curentă a grupurilor numite generic "masonice", pot fi considerați idoli (și sunt realmente idoli), atunci mi-e teamă că un demn urmaș al Sfântului Mucenic Sozont ar avea treabă 24 de ore din 24 și nu numai printre "satanizați", ci și printre creștini și păstorii lor.
Din cauza unor erori de exprimare neobservate la timp, reproduc mai jos textul corect al mesajului citat:

Am impresia că eu vorbesc despre despre ceva și tu îmi răspunzi despre altceva.
E interesant exemplul, doar că nu văd unde am susținut eu "respectul" pentru munca fabricanților de idoli. Dacă alergatul obsesiv după putere și bani, preocuparea curentă a grupurilor numite generic "masonice", pot fi considerate activități idolatre , atunci mi-e teamă că un demn urmaș al Sfântului Mucenic Sozont ar avea treabă 24 de ore din 24 și nu numai printre "satanizați", ci și printre creștini și păstorii lor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #524  
Vechi 08.09.2011, 08:11:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Bine ar fi sa nu fie credinta masoneria, dar invitatul Nasului spunea nu numai ca e o credinta, la fel ca crestinismul, iudaismul, budismul, etc, dar ca ei, masonii sunt de fapt preoti.
Omul e preotul creatiei :) Masoneria nu e o religie, insa fiecare mason poate avea apartenenta religioasa. Singura conditie, d.p.d.v. religios ca sa intri in organizatie e sa crezi in Dumnezeu ( Creatorul, Marele Arhitect al Universului) si in nemurirea sufletului, in rest, pot sa aparti oricarui cult religios, iar scopul declarat al asociatiei este ameliorarea conditiei umane in societatea actuala si lupta pentru intarirea democratiei si a libertatilor cetatenesti.

Eu m-am uitat din pura curiozitate pe statutul unor organizatii pretins masonice de la noi din tara si mi s-a confirmat in mare ceea ce stiam despre ei. Poate acel invitat de la Nasu, cu vederi atat de largi si sincretiste, face parte din Marea Loje Nationala Mixta, din care face parte si Oreste . Daca in adunarile lor nu se discuta despre religie in sine (fapt stipulat si in regulamentul lor de ordine interioara), macar la TV sa o faca :) Sunt mai multe organizatii la noi in tara care-si aroga titulatura de “mare loje”, vreo zece, din care una feminina condusa de Anca Nicolescu. Aceasta din urma a fost exclusa din Marea Loja Nationala Romana, iar atunci doamna si-a infintat propria loje. E ca la partidele politice.

Marea Loja Nationala din România (MLNR) – condusa de Eugen Ovidiu Chirovici
Marea Loja Nationala a României (MLNaR)– Tudorel Nitulescu
Marea Loja Nationala Unita din România (MLNUR) cu doua fractiuni:
-fractiunea condusa de gen.(r) Bartolomeu Constantin Savoiu
-fractiunea condusa de Liviu Mânecan
Marea Loja a Transilvaniei (MLT) – Antal Istvan
Marea Loja Regulara a României (MLRR) – Dorian Orz
Marea Loja Nationala Mixta (MLNM) – Vlad Sauciuc
Marele Orient al României (MOR) – Mircea Deac
Marele Orient de Rit Scotian Antic si Acceptat din România – Mircea Alexandru Birt
Marea Loja Româna UMSOI

Inainte ca vocile infierbantate de adevar sa se revolte, tin sa precizez ca acest post nu se inscrie in „apologia masoneriei”, ci este on-topic, pentru a ne mai descreti fruntile si a afla cate ceva despre lojile de la noi din tara.

Last edited by ioanna; 08.09.2011 at 08:31:13.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 11.09.2011, 01:45:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioana, eu nu ma pricep la masonerie si nici nu imi doresc. Ceea ce afirm aici sunt de fapt cuvintele invitatului lui Nasul, cuvinte care ne spun doar ceea ce cred masonii despre ei insisi; nimic altceva.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 11.09.2011, 09:35:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Am zis ca am sa poatez numele Zeului masonilor. Se numeste Jah Bul On.Numele s-a obtinut pein combinarea numelor Baal. Osiris si Iehova. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #527  
Vechi 11.09.2011, 10:04:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ceea ce afirm aici sunt de fapt cuvintele invitatului lui Nasul, cuvinte care ne spun doar ceea ce cred masonii despre ei insisi; nimic altceva.
E mai important ceea ce cred masonii despre ei insisi, decat ceea ce credem noi despre ei, asa cum e mai important ceea ce cred ortodocsii despre ei insisi ,decat ce cred adventistii despre noi. Cu speculatii si filme senzationale se ocupa alti useri, eu am postat informatii corecte, verificate.

Ce cred altii despre Jahbulon (text in engleza)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jahbulon
o sa caut mai tarziu si ce cred masonii despre Jahbulon, explicatia lor.
I'm out!

Last edited by ioanna; 11.09.2011 at 10:15:00.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 11.09.2011, 10:34:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E mai important ceea ce cred masonii despre ei insisi, decat ceea ce credem noi despre ei, asa cum e mai important ceea ce cred ortodocsii despre ei insisi ,decat ce cred adventistii despre noi. Cu speculatii si filme senzationale se ocupa alti useri, eu am postat informatii corecte, verificate.

Ce cred altii despre Jahbulon (text in engleza)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jahbulon
o sa caut mai tarziu si ce cred masonii despre Jahbulon, explicatia lor.
I'm out!
Draga mea, iti recomand cartea "Homo americanus.O radiografie ortodoxa" scrisa de preotul Gheorghe Calciu Dumitreasa (Dumnezeu sa-l odihneasca si cu sfintii sa-l numere), editura Christiana. Cred ca ai auzit de preotul Calciu Dumitreasa si nu poti sa contesti ca parintele Dumitreasa nu stie ce spune, mai ales ca a fost de multe ori invitat la Casa Alba de presedintele Regan si de ambii presedinti Bush, deci un on informat. Citeste acesta carte, te rog, si ai sa-ti schimbi parerea sespre masoni si intentiile lor. Si apropos intereseaza-te si despre organizatia masonica Skull Bones din care face parte si Bush Jr. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 11.09.2011 at 10:41:12.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 11.09.2011, 10:54:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit Religia masonilor

Pentru ca Masoneria este o religie, interesant pentru membrii sai ce se va intampla cu sufletele lor, dupa moarte. Sigur, nici un mason nu va recunoaste vreodata ca Francmasoneria este o religie. Dar sa vedem ce spune Albert Pike, unul dintre cei mai mari masoni:
1 - Fiecare loja masonica este un templu al religiei, si invataturile masoneriei sunt insctructiuni religioase". Morals and Dogma, p 213.
2 - Masoneria... este universala, eterna si imuabila religie, asa cum Dumnezeu a asezat-o in inima umanitatii. Nu exista crez care sa fi dainuit de-a lungul vremii si care sa nu fi fost cladit pe aceasta temelie... Adepti ai acestei religii sunt toti masonii care o inteleg si i se dedica; sacrificiile aduse lui Dumnezeu sunt faptele bune, sacrificii ale pasiunilor dezordonate, renuntarea la propriul interes in folosul umanitatii si eforturile perpetuate pentru a obtine intreaga perfectiune morala de care este capabil omul." Morals and Dogma, p 219.
3 - "Adevarul curat nu se poate dobandi oriunde... desi masoneria este o lupta continua spre lumina... Religiei, pentru a obtine raspandire si influenta in randul masei de oameni, ii trebuie permise nevoile cu o cantitate de eroare, incat sa fie plasata sub standardele ce pot fi atinse de marii intelectuali ai societatii. Religia celor multi trebuie sa fie obligatoriu mai incorecta si mai imprecisa decat cea a celor putini si rafinati" Morals and Dogma, p 224.
4 - "Noi nu subestimam importanta niciunui Adevar. Nu rostim nici un cuvant ce poate parea jignitor celor din jur. Nu spunem musulmanilor ca exista un singur Dumnezeu si ca este cu totul lipsit de importanta daca Mahomed era profetul sau. Nu spunem evreilor ca Mesia pe care ei il asteapta s-a nascut acum 2000 de ani in Bethleem. Si cu atat mai putin le spunem crestinilor ca Iisus din Nazaret era un om ca si noi, sau ca povestea Lui nu-i decat o legenda. Aceste atitudini ar depasi cu mult atributiile noastre. Masoneria apartine tuturor timpurilor si tuturor religiilor, gasindu-si invataturile in toate." Morals and Dogma, p 524.
5 - "Cu toate ca Masoneria se identifica cu credintele stravechi, in prezent ea nu mai este asa de stralucitoare sau perfecta." Morals and Dogma, p 524.
Din paragrafele anterioare ne sar in ochi mai ales doua idei:
- masoneria isi are originea in toate religiile pagane.
- acest lucru este ascuns membrilor sai si oamenilor, pana in momemntul in care ei sunt pregatiti sa primeasca adevarul. Care adevar ? Acela de a se inchina lui Lucifer. Invataturile Noului Testament nu pot fi compatibile cu masoneria dupa cum insusi A. Pike admite. La pagina 568 el se indoieste ca Iisus Hristos ar face parte din Sfanta Treime, sau ca El ar fi Dumnezeu. La pagina 707, Pike il considera pe Dumnezeu nu o persoana ci "puternica fiinta cosmica". La pagina 102, Pike afirma ca intre satan si diavol este o mare diferenta. Primul este negarea lui Dumnezeu, in timp ce al doilea (diavolul) este o fiinta ce deserveste Raul, desi initial a fost creata pentru Bine.
In ceea ce priveste sufletul, invatatura masonica neaga Sfanta Scriptura si propune reincarnarea, iar nemurirea va fi asigurata printr-o continua reincarnare: "sufletul nu era ceva abstract ci o realitate, continand in sine atat viata cat si gandirea... Era material, dar nu ceva brut, inactiv, fara forma sau miscare, sau greoi. Era activ si rational, avandu-si casa in cele mai inalte taramuri ale Universului, de unde cobora sa ilumineze, sa dea viata... si se ridica de-ndata ce se putea desparti de trupul fizic." Morals and Dogma, p 398
In cartea lui Norman Frederick de Clifford, "Egypt, The Craddle of Ancient masonry", pag 224-225 se promoveaza ideea salvarii prin karma. "Cand initiatul va sta pentru prima data sub ramurile acoperitoare ale Francmasoneriei, in semi-intuneric, avand dorinta de a cunoaste necunoscutul, eul sau interior il va ghida atunci spre mari eforturi. Urcandu-se si zbatandu-se va cauta cu ardoare Lumina, pana cand va ajunge pentru prima data pe una din ramuri... Vede in ansamblu... si intelege ce a vrut poetul sa spuna prin:
« In Rai nu se-ajunge dintr-un salt
Dar construim scara pe care vom urca
Din adancul pamantului spre inaltul cerului
Urcam spre varf treapta cu treapta.»
Tot asa este si neofitul. Va realiza atunci ca Raul (Intelepciunea) nu se castiga dintr-o saritura ci pas cu pas sau grad cu grad... Va intelege ca moartea e doar o dezintegrare moleculara"."Dezintegrarea corpului survine in urma despartirii sufletului de trup..."."Dar, pentru a muri va trebui sa sufere si sa se purifice, pentru ca Esenta Divina sa poata lucra cu el". "Cand omul va sta drept in fata dumnezeirii sale, iluminat de gloria Divina, Lumina si Adevar, dispus sa-si accepte karma propice, atunci va cadea in urma lui crucea si isi va da seama ca sta in fata propriului suflet, evoluat, prezenta divina a Arhitectului Suprem, si va cunoaste ca este una cu Tatal. Va sti ca resemnarea e ceea ce duce la perfectiune si cea care descuie usa nemuririi.
In aceeasi carte, omul este considerat propriul sau salvator. El nu are nevoie de Hristos pentru a se mantui, ci evolueaza in timp spre o treapta superioara a propriei fiinte. Tot ceea ce sta scris in aceasta carte, nu numai ca neaga existenta Dumnezeului personal, ci promoveaza ocultismul si paganismul pe un ton blasfemitor. Cartea este dedicata lui A. Pike, cunoscut drept cel mai mare mason al tuturor timpurilor.
Concluzia: Conform spuselor liderilor masonilor, omul este si dumnezeu, sfintindu-se prin forte proprii, iar Dumnezeul crestinilor nu-i decat o legenda.

Blasfemitor!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #530  
Vechi 11.09.2011, 11:58:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Procesul verbal al Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din 1937 privind masoneria

B.O.R. SI FRANCMASONERIA

Temei Nr. 785/1937. Î.P.S. Mitropolit Nicolae al Ardealului, da citire referatului cu studiul asupra francmasoneriei, ce i s-a cerut de Sf. Sinod înca din anul 1934.

Sf. Sinod însusindu-si concluziile din referat hotaraste:
I. Biserica osândeste Francmasoneria ca doctrina, ca organizatie si ca metoda de lucru oculta si în special pentru urmatoarele motive:
1. Francmasoneria învata pe adeptii ei sa renunte la orice credinta si adevar revelat de Dumnezeu, îndemnându-i sa admita numai ceea ce descopera cu ratiunea lor. Ea propaga astfel necredinta si lupta împotriva crestinismului ale carui învataturi sunt revelate de
Dumnezeu. Vânând pe cât mai multi intelectuali sa si-i faca membri si obisnuindu-i pe acestia sa renunte la credinta crestina, Francmasoneria îi rupe de la Biserica, si având în vedere influenta însemnata ce o au intelectualii asupra poporului, e de asteptat ca
necredinta sa se întinda asupra unor cercuri tot mai largi. În fata propagandei anticrestine a acestei organizatii, Biserica trebuie sa raspunda cu o contrapropaganda.
2. Francmasoneria propaga o conceptie despre lume panteist-naturalista. reprobând ideea unui Dumnezeu personal deosebit de lume si ideea omului ca persoana, deosebita, destinat nemuririi.
3. Din rationalismul si naturalismul sau, Francmasoneria deduce în mod consecvent o morala pur laica, un învatamânt laic, reprobând orice principiu moral „heteronom" si orice educatie ce rezulta din credinta religioasa si din destinatia omului la o viata spirituala
eterna. Materialismul si oportunismul cel cras în toate actiunile omului, este concluzia necesara din premisele Francmasoneriei.
4. În lojile francmasone se aduna la un loc evreii si crestinii si Francmasoneria sustine ca numai cei ce se aduna în lojile ei cunosc adevarul si se înalta deasupra celorlalti oameni. Aceasta însemneaza ca crestinismul nu da nici un avantaj în ce priveste
cunoasterea adevarului si dobândirea mântuirii membrilor sai. Biserica nu poate privi impasibila cum tocmai dusmanii de moarte ai lui Hristos sa fie considerati într-o situatie superioara crestinilor din punct de vedere al cunoasterii adevarurilor celor mai înalte si al
mântuirii.
5. Francmasoneria practica un cult asemanator celui al misterelor precrestine.
Chiar daca unii adepti nu dau nici o însemnatate acestui cult se vor gasi multe spirite mai naive asupra carora acest cult sa exercite o oarecare forta quasi-religioasa. În orice caz prin acest cult Francmasoneria vrea sa se substitue oricarei alte religii, deci si crestinismului.
În afara de motivele acestea de ordin religios Biserica mai are în considerare si motive de ordin social când întreprinde actiunea sa contra Francmasoneriei.
6. Francmasoneria este un ferment de continua si subversiva subminare a ordinei sociale prin aceea ca îsi face din functionarii Statului, din ofiteri, unelte subordonate altei autoritati pamântesti decât aceleia care reprezinta ordinea stabilita vizibil. Îi face unelte în mâna unor factori nestiuti înca nici de ei, având sa lupte pentru idei si scopuri politice ce nu le cunosc. E o lupta nesincera, pe la spate; niciodata nu exista siguranta în viata Statului si în ordinea stabilita. E o lupta ce ia în sprijinul ei minciuna si întunerecul. Împotriva juramântului crestinesc pe care acei functionari l-au prestat Statului, ei dau un juramânt pagânesc.
7. Francmasoneria lupta împotriva legii naturale, voite de Dumnezeu, conform careia omenirea e compusa din natiuni. Biserica Ortodoxa care a cultivat totdeauna specificul spiritual al natiunilor si le-a ajutat sa-si dobândeasca libertatea si sa-si mentina fiinta primejduita de asupritori, nu admite aceasta lupta pentru exterminarea varietatii spirituale din sânul omenirii.

Masurile cele mai eficace ce are sa le ia Biserica împotriva acestui dusman al lui Dumnezeu, al ordinei social-morale si al natiunei, sunt urmatoarele:

1. O actiune persistenta publicistica si orala de demascare a scopurilor si a activitatii nefaste a acestei organizatii;
2. Îndemnarea intelectualilor români, care se dovedesc a face parte din loji, sa le paraseasca. În caz contrar, «Fratia Ortodoxa Româna» extinsa pe toata tara va fi îndemnata sa izoleze pe cei ce prefera sa ramâna în loji.
Biserica le va refuza la moarte slujba înmormântarii, în caz ca pâna atunci nu se caiesc. De asemenea, le va refuza prezenta ca membri în corporatiile bisericesti.
3. Preotimea va învata poporul ce scopuri urmareste acela care e francmason si-l va sfatui sa se fereasca si sa nu dea votul candidatilor ce apartin lojilor.
4. Sf. Sinod acompaniat de toate corporatiunile bisericesti si asociatiile religioase se va stradui sa convinga Guvernul si Corpurile legiuitoare sa aduca o lege pentnt desfiintarea acestei organizatii oculte. În caz ca Guvernul nu o va face, Sfântul Sinod se va îngriji sa fie adusa o astfel de lege din initiativa parlamentara.»
II. întreg referatul împreuna cu concluziile se va tipari în brosura prin Consiliul Centrat Bisericesc si se va întrebuinta ca mijloc de propaganda împotriva francmasoneriei.

Î.P.S. Patriarh prezinta declaratia facuta în fata Sa, a delegatilor lojei francmasone nationale în frunte cu d-l Pangal, prin care aduc la cunostinta ca aceste loji se autodizolva, spre a nu fi confundate cu Loja Marelui Orient si spre a nu se crede ca este împotriva culturii sentimentelor monarhice, nationale si crestine. El — d. Pangal — în numele delegatilor declara ca toti membrii lojelor francmasone nationale sunt buni fii ai Bisericii Ortodoxe.
Sf. Sinod ia act cu satisfactie de declaratia d-lui Ion Pangal si a celorlalti conducatori ai masoneriei nationale române, cetita în ziua de 25 Februarie a.c. în fata Î.P.S. Patriarh Miron prin care anunta ca aceasta organizatie se autodizolva. Este prin urmare de sine înteles ca hotarârea Sf. Sinod privitoare la masonerie nu se poate referi la lojile care s-au dizolvat si prin urmare nu mai exista.
La orele 13 Î.P.S. Patriarh, ridica sedinta, prorogând Sf. Sinod pentru data de 29 Martie a.c., orele 10 dimineata.

PRESEDINTE,
(ss) MIRON
Secretar,
(ss) GALACTION CRAIOVEANU

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44