Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 11.09.2011, 13:23:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Pentru cine doreste mai multe informatii despre masonerie recomand cartea "Teologia luptatoare" scrisa de preotul Irineu Mihalcescu, cel ce avea sa devina Mitropolitul Moldovei in 1939. Cartea se gaseste postata si pe net. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #532  
Vechi 11.09.2011, 15:31:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule Stefan Florin, eu am spus una, dmv. intelegeti altceva. Am subliniat doar ca atunci cand se vorbeste in numele masoneriei, „masonii spun ca ... „, ar fi indicat sa se citeze prima data sursele lor si dupa comentariile celorlalti, ca sa avem o intelegere corecta. Va multumesc pentru recomandare, am citit cartea acum vreo 6-7 ani. Parintele face un tablou al societatii americane , al omului american, cum se raporteaza el la religie, cum e privita biserica in societatea contemporana. Foarte interesante acele procese-verbale ale Sf. Sinod din perioada interbelica, insa nu pot sa nu remarc, cu tristete, amestecul politicului in BO. Nu stiu cand vom scapa de acest cancer care acapareaza biserica.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 11.09.2011, 18:41:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule Stefan Florin, eu am spus una, dmv. intelegeti altceva. Am subliniat doar ca atunci cand se vorbeste in numele masoneriei, „masonii spun ca ... „, ar fi indicat sa se citeze prima data sursele lor si dupa comentariile celorlalti, ca sa avem o intelegere corecta. Va multumesc pentru recomandare, am citit cartea acum vreo 6-7 ani. Parintele face un tablou al societatii americane , al omului american, cum se raporteaza el la religie, cum e privita biserica in societatea contemporana. Foarte interesante acele procese-verbale ale Sf. Sinod din perioada interbelica, insa nu pot sa nu remarc, cu tristete, amestecul politicului in BO. Nu stiu cand vom scapa de acest cancer care acapareaza biserica.
Eu cred ca niciodata!
Reply With Quote
  #534  
Vechi 12.09.2011, 18:12:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E mai important ceea ce cred masonii despre ei insisi, decat ceea ce credem noi despre ei, asa cum e mai important ceea ce cred ortodocsii despre ei insisi ,decat ce cred adventistii despre noi. Cu speculatii si filme senzationale se ocupa alti useri, eu am postat informatii corecte, verificate.

Ce cred altii despre Jahbulon (text in engleza)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jahbulon
o sa caut mai tarziu si ce cred masonii despre Jahbulon, explicatia lor.
I'm out!
Fapt pentru care iti multumesc.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 13.09.2011, 19:52:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Personajul" respectiv a afirmat ca masoneria nu a fost acceptata in perioada carlista. Ce stiti despre acest lucru?
Reply With Quote
  #536  
Vechi 10.05.2012, 23:27:10
nicky77 nicky77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

cred ca multe lucruri neadevarate se scriu despre masoni, dar este doar parerea mea... unul din ele ar fi faptul ca masonii ar fi satanisti, dar numai masonii puternici stiu asta, incepatorii habar nu au, pai B Franklin si G Washington ma gandesc ca nu erau incepatori dar se stie ca ei credeau in Dumnezeu, credeau ca Dzeu se afla in spatele succesului crearii SUA.

despre Bill Gates se zice ca ar fi mason si ateu, dar eu personal am mai mare respect pt un ateu ca el, o persoana foarte morala, care nu apare in scandaluri gen "marele credincios Becali" al nostru, decat pt unii care se bat cu pumnu in piept ca sunt credinciosi, dar pacatuiesc de dimineata pana seara, apoi se duc frumos la spovedanie si gata ii iubeste Dzeu
Reply With Quote
  #537  
Vechi 12.05.2012, 22:16:32
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Un subiect tabu pentru unii, necunoscut pentru altii, infiltrarea masonica in randul slujitorilor bisericesti este o realitate. Masoneria a fost condamnata de Biserica, dar exista clerici care sunt ademeniti de aceasta organizatie oculta. Foarte grav este faptul ca in scrierile masonice accesibile marelui public se prezinta masoneria ca o entitae care urmareste binele omenirii si nefiind in conflict cu Biserica. Recurgand la viclenie, masoneria a reusit sa racoleze sau sa propulseze in diverse functii adepti ai sai. Mantuitorul Hristos a spus ca "nu putem sluji la doi domni, si lui Dumnezeu si lui Mamona". Ce putem face pentru a deconspira pe acesti "frati mincinosi" si a-i face sa renunte la aceasta ratacire? Credeti ca este necesar ca la hirotonie candidatii sa declare solemn ca nu fac parte din aceasta organizatie? Sau ca acelor clerici banuiti de apartenenta la masonerie sa li ceara o condamnare publica a masoneriei?
Foarte sugestiv topicul. La aceeasi data la care Biserica Ortodoxa Romana este acuzata de colaborationism (Raportul Tismaneanu, continand 666 de pagini, dat publicitatii in 2006. A se vedea pagina 447, "Regimul comunist si cultele religioase": http://www.microsoft.com/isapi/redir...r=6&ar=msnhome .De retinut faptul ca presedintele Romaniei s-a delimitat de aceste actiuni denigratoare la adresa BOR, numind un an mai tarziu Biserica Ortodoxa drept "Biserica Nationala"), mii si zeci de mii de articole etichetau Biserica noastra si ierarhii sai drept ecumenisti, eretici etc. (chipurile au oficiat slijbe impreuna cu oficialii altor culte, dar Unde? Cand? In ce imprejurare?, pentru ca dovezi nu exista in afara de palavrageala aiuritoare pe diferite site-uri). Asta in vreme ce Biserica a reprezentat varful de lance al rezistentei acestui popor in fata tavalugului globalizarii in epoca de platina postcomunista. Trebuia dicreditata din toate partile, cu toate mijloacele! Un film Horor!
Reply With Quote
  #538  
Vechi 12.05.2012, 22:22:11
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Remember 9 Mai, Independenta Romaniei. In amintirea faptelor de arme ale viteazului Domnitor Carol I: http://roncea.ro/wp-content/uploads/...a-din-1877.jpg
Reply With Quote
  #539  
Vechi 13.05.2012, 00:08:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Un subiect tabu pentru unii, necunoscut pentru altii, infiltrarea masonica in randul slujitorilor bisericesti este o realitate. Masoneria a fost condamnata de Biserica, dar exista clerici care sunt ademeniti de aceasta organizatie oculta. Foarte grav este faptul ca in scrierile masonice accesibile marelui public se prezinta masoneria ca o entitae care urmareste binele omenirii si nefiind in conflict cu Biserica. Recurgand la viclenie, masoneria a reusit sa racoleze sau sa propulseze in diverse functii adepti ai sai. Mantuitorul Hristos a spus ca "nu putem sluji la doi domni, si lui Dumnezeu si lui Mamona". Ce putem face pentru a deconspira pe acesti "frati mincinosi" si a-i face sa renunte la aceasta ratacire? Credeti ca este necesar ca la hirotonie candidatii sa declare solemn ca nu fac parte din aceasta organizatie? Sau ca acelor clerici banuiti de apartenenta la masonerie sa li ceara o condamnare publica a masoneriei?
nu avem ce face. Singura soluție e aceeași care a biruit incă de la începutul Bisericii și până azi orice problemă: pocăința. Deci persoana trebuie să caute să afle ce învață părinții Bisericii despre pocăință și să purceadă fără rezerve pe acest drum. Astfel realitatea va fi biruită de Adevăr.

http://www.youtube.com/watch?v=c4_t0bKDW_E
Reply With Quote
  #540  
Vechi 13.05.2012, 13:57:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Enciclica "Humanum Genum" a papei Leon al XIII-lea, paragraful 24:

"Prin urmare, ceea ce această sectă a Francmasonilor este și ceea ce urmărește apare suficient de clar din cele de mai sus. Principalele lor dogme sunt atât de mult și atât de flagrant în răspăr cu rațiunea, încât nimic nu poate fi mai pervers. A dori să distrugi religia și Biserica pe care Însuși Domnul a întemeiat-o și a cărei perpetuitate El o asigură prin protecția Sa, aducând înapoi, după un răstimp de 18 secole, obiceiurile și practicile păgâne, este nebunie și impietate plină de îndrăzneală.

Nu este nimic mai oribil și mai de netolerat decât aceea că ei repudiază beneficiile pe care Isus Cristos, față de Care ar trebui să fim atât de recunoscători, le-a obținut nu numai pentru indivizi, ci și pentru familii și pentru societatea civilă, beneficii care, chiar și potrivit judecății și mărturiei dușmanilor creștinătății, sunt foarte mari. În acest efort nebunesc și păcătos, aproape că putem vedea ura implacabilă și spiritul de răzbunare cu care Satan însuși este aprins împotriva lui Isus Cristos. De asemenea, eforturile susținute ale Francmasonilor de a distruge principalele fundamente ale justiției și onestității și de a coopera cu cei care ar dori, ca și când ar fi animale, să facă doar ceea ce lor le place, tinde doar spre ruina cea mai tristă a rasei umane."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44