Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2012, 03:14:51
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Poti participa la orice subiect atata timp cat nu impui doctrine eretice (cel putin din punctul nostru de vedere) printre ortodocsi. Se ajunge numai la contradictii si alte lucruri complet neziditoare. Cand e vorba de dogme nu avem ce discuta si nici ce "negocia" pe acest subiect cu cei de alta religie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2012, 17:13:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hmm... deti toti care au fost banati sau fortati sa plece au fost mai rai si mai "daunatori" ca sectarii,nu?

DE CE FORUMUL NU E ORTODOX?? DE CE NU SE BANEAZA TOTI SECTARII CARE INTRA IN TOT FELUL DE DISCUTII? DE CE NU SE FACE O SECTIUNE A LOR UNDE SA POSTEZE CINE VREA,TOTI ORTODOCSII CARE SUNT DISPUSI SA LE ASCULTE EREZIILE SI/SAU CARE SUNT DORNICI SA II AJUTE CHIPURILE? SE NUMESTE FORUM CRESTIN-ORTODOX,ADICA AL DREPTEI CREDINTE,CAND INTRU AICI VREAU SA FIU PRINTRE ORTODOCSI SI SA VORBESC DESPRE ORTODOXIE,ATAT!

SA SE FACA DECI O SECTIUNE SEPARATA CARE SA FIE LIBERA SI SA INTRE CINE VREA SI PE PARTEA DE FORUM ORTODOXA SA FIE INTERZIS SECTARILOR. SE VA FACE VREODATA??
Ai grija sa nu cazi in ispita de a deveni habotnic, asemeni lor. Stiu ca e greu la inceput si ca ai impresia ca toti vor sa te sminteasca, dar "stay cool". Fiecare are dreptul la propria opinie. N-o sa-ti spele nimeni creierii, daca esti cu capul pe umeri. Nu te poti izola de sectari si de atei si de nesimtiti. E o provocare careia trebuie sa-i faci fata. Succes!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2012, 17:38:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Poti participa la orice subiect atata timp cat nu impui doctrine eretice (cel putin din punctul nostru de vedere) printre ortodocsi. Se ajunge numai la contradictii si alte lucruri complet neziditoare. Cand e vorba de dogme nu avem ce discuta si nici ce "negocia" pe acest subiect cu cei de alta religie.
daca un caine intra in biserica, nici cainele nu se sfinteste, nici biserica nu se spurca.
dar imi aduc aminte de un imagine traita de mine acum vreo 12 ani.
pe atunci eram in strana bisericii Sf. Dumitru din Bucuresti, in spatele Muzeului de Istorie.
la mijlocul Liturghiei a intrat un aurolac in biserica.
a inaintat cam pana la locul de unde se citeste Apostolul.
era un barbat trecut de 60 de ani, murdar cu parul naclait si barba lunga si incurcata.
dupa cum mergea si dupa fata lui, avea o alcolemie destul de ridicata. parca se vedea saliva curgandu-i pela colturile gurii.
o prezenta destul de respingatoare.
a stat vreo 10 minute pe loc fara sa faca vreun gest, privind undeva spre partea de sus a catapetesmei.
brusc si-a ridicat mana dreapta de parca ar fi vrut sa prinda ceva, sau pe cineva.
a stat asa pret de cateva minute, parca voia sa atinga ceva.
si borborosea ceva neinteligibil.
imi aduc aminte ca lumea isi dadea coate si privea spre el cu dezgust.
dar eu, din pozitia in care ma aflam, i-am vazut lacrimile care ii scaldau ochii si care i-au inundat obrajii, ajungand pana in barba.
i-am vazut plansul, rugaciunea si cainta, chiar daca, poate, dupa ce a iesit din biserica si-a mai luat o suta de alcool.
pentru mine a contat momentul.
si cred ca Dumnezeu astfel de momente cauta la noi.
de atunci am incercat sa nu mai judec oamenii dupa cum arata sau vorbesc.
tin la traditia poporului meu, vhiar daca nu ma identific in totalitate cu ea.
dar primesc cu drag pe oricine, indiferent de convingeri, atat timp cat imi demonstreaza ca este OM.

daca am fost off-topic, imi cer scuze, dar mi-am amintit acest fapt si am tinut sa-l spun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2012, 17:46:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cu adevarat de folos !

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca un caine intra in biserica, nici cainele nu se sfinteste, nici biserica nu se spurca.
dar imi aduc aminte de un imagine traita de mine acum vreo 12 ani.
pe atunci eram in strana bisericii Sf. Dumitru din Bucuresti, in spatele Muzeului de Istorie.
la mijlocul Liturghiei a intrat un aurolac in biserica.
a inaintat cam pana la locul de unde se citeste Apostolul.
era un barbat trecut de 60 de ani, murdar cu parul naclait si barba lunga si incurcata.
dupa cum mergea si dupa fata lui, avea o alcolemie destul de ridicata. parca se vedea saliva curgandu-i pela colturile gurii.
o prezenta destul de respingatoare.
a stat vreo 10 minute pe loc fara sa faca vreun gest, privind undeva spre partea de sus a catapetesmei.
brusc si-a ridicat mana dreapta de parca ar fi vrut sa prinda ceva, sau pe cineva.
a stat asa pret de cateva minute, parca voia sa atinga ceva.
si borborosea ceva neinteligibil.
imi aduc aminte ca lumea isi dadea coate si privea spre el cu dezgust.
dar eu, din pozitia in care ma aflam, i-am vazut lacrimile care ii scaldau ochii si care i-au inundat obrajii, ajungand pana in barba.
i-am vazut plansul, rugaciunea si cainta, chiar daca, poate, dupa ce a iesit din biserica si-a mai luat o suta de alcool.
pentru mine a contat momentul.
si cred ca Dumnezeu astfel de momente cauta la noi.
de atunci am incercat sa nu mai judec oamenii dupa cum arata sau vorbesc.
tin la traditia poporului meu, vhiar daca nu ma identific in totalitate cu ea.
dar primesc cu drag pe oricine, indiferent de convingeri, atat timp cat imi demonstreaza ca este OM.

daca am fost off-topic, imi cer scuze, dar mi-am amintit acest fapt si am tinut sa-l spun.
Fara cuvinte . . . !
Multumim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2012, 17:54:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fara cuvinte . . . !
Multumim !
cu placere. este o amintire vie.
curios este ca doar vreo 2-3 din strana au fost pe aceeasi lungime de unda cu mine.
imi aduc aminte ca unii voiau sa-l dea afara din biserica.
dar a intervenit unul care a spus: cine stie ce o vedea el acum?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2012, 18:53:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de atunci am incercat sa nu mai judec oamenii dupa cum arata sau vorbesc.
Dupa cum arata nu,dar dupa cum vorbesc da. Daca pentru tine ceea ce vorbesc ereticii este ok si de tolerat atunci e foarte,foarte trist! Observ ca majoritatea sunt impotriva a ce am postat. Ok,atunci haideti sa facem presiuni sa se schimbe numele forumului,caci denumirea de "crestin-ortodox" nu mai e oglindita de mult!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2012, 19:02:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dupa cum arata nu,dar dupa cum vorbesc da. Daca pentru tine ceea ce vorbesc ereticii este ok si de tolerat atunci e foarte,foarte trist! Observ ca majoritatea sunt impotriva a ce am postat. Ok,atunci haideti sa facem presiuni sa se schimbe numele forumului,caci denumirea de "crestin-ortodox" nu mai e oglindita de mult!
nu ma refeream la ideile pe care le expun. ci la limbajul pe care il folosesc.
nu ma intereseaza ca nu face acordul intre subiect si predicat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2012, 19:10:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dupa cum arata nu,dar dupa cum vorbesc da. Daca pentru tine ceea ce vorbesc ereticii este ok si de tolerat atunci e foarte,foarte trist! Observ ca majoritatea sunt impotriva a ce am postat. Ok,atunci haideti sa facem presiuni sa se schimbe numele forumului,caci denumirea de "crestin-ortodox" nu mai e oglindita de mult!
Raoul, si pe mine ma deranjeaza numarul mare al discutiilor cu cei din alte culte, dar m-am gandit ca sunt prea noua pe aici pentru a obiecta....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2012, 15:32:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dupa cum arata nu,dar dupa cum vorbesc da. Daca pentru tine ceea ce vorbesc ereticii este ok si de tolerat atunci e foarte,foarte trist! Observ ca majoritatea sunt impotriva a ce am postat. Ok,atunci haideti sa facem presiuni sa se schimbe numele forumului,caci denumirea de "crestin-ortodox" nu mai e oglindita de mult!
nu Raoul! trist este ca din postarea mea ai remarcat doar acest detaliu.
si oricum, l-ai interpretat gresit.
dar totusi nu inteleg ce te nemultumeste.
faptul ca nu ma intereseaza convingerile religioase?
si ca ma intereseaza OMUL din spatele etichetei de sectar?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2012, 16:21:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca te consideri crestin-ortodox,da,ma deranjeaza gandirea/atitudinea ta. Daca nu... apai esti liber frate sa apreciezi ce valori vrei.
Reply With Quote
Răspunde