Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2007, 12:33:23
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Au animalele suflet? sau ce fel de suflet au ele?
Sunt creatii a lui Dumnezeu, creatii minunate, cu personalitate si sentimente.
Sufletul lor este o forma de energie, un sufletel inferior celui uman, dar tot sufletel.
Unde se duce sufletul lor dupa moarte? Am citit diferite articole in care spune ca nu mai exista nimic dupa ce mor, dar totusi nu pot sa cred ca Dzeu in bunatatea Sa a creeat fiinte care se chinuie aici de pamant, care nu au pacat, dar nu au viitor dincolo.
Ce parere aveti?


Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2007, 12:34:45
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Am uitat sa mentionez ca sunt o mare iubitoare de animale, de fapt de orice e viu.


Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2007, 20:41:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Au animalele suflet? sau ce fel de suflet au ele? [...] Unde se duce sufletul lor dupa moarte?
Si eu iubesc mult animalele si cred ca si ele au suflet. Cineva (crestin, dar nu ortodox) care am vazut ca stia destul de multe si era de buna-credinta, spunea ca scrie undeva ca animalele vor fi toate in Rai, fara a fi judecate ca oamenii. Si am mai citit o povestire care m-a impresionat: undeva era un parinte de la Athos, care aflat intr-o primejdie de moarte a venit un inger sa il salveze, dar intrebarea lui imediat dupa ce si-a dat seama ca scapase teafar a fost "dar pisicuta mea de ce nu ai salvat-o?" - si atunci se pare ca si pisicuta a scapat cu bine! :thumbsup:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2007, 11:12:33
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Scrie in Biblie despre ele? unde anume?



Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2007, 13:48:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Facerea scrie ca Dumnezeu a creat animalele, iar Adam le-a dat nume. Iar Noe a luat animale in arca sa.
Spre deosebire de oameni, animalele nu au liber arbitru. Dovada ca au perioade de imperechere, dar si ca au o dragoste nelimitata fata de stapanul lor, dandu-si chiar si viata pentru el. Ma refer aici in primul rand la caini, dar cu siguranta e vorba si de alte animale. De fapt cainele poate fi un exemplu pentru noi crestinii: poti sa-l certi, poti sa-l bati, tot el va veni la tine si-ti va arata dragostea lui.
Cand omul nu stie ce e aceea dragoste neconditionata sa-si ia un caine.
In psalmul 8,7-8: Dumnezeu l-a facut pe om stapan peste creatia Lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2007, 14:35:44
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cred ca ne confruntam cu una dintre cele mai mari provocari si anume modul in care intelegem sintagma `omul - stapan al creatiei`.

O intelegere gresita a dus la probleme atat de grave precum incalzirea globala. Trebuie sa constientizam ca `autoritatea` umana asupra mediului nu este una lipsita de responsabilitati. Omul desacralizat al societatii actuale a incetat sa mai vada pe Dumnezeu creator al lumii si s-a autointitulat stapan al ei, implicandu-se cu agresivitatea in ordinea naturala, lucru ce are atat de multe consecinte negative.

Depinde de noi sa vedem cat de mult rau facem naturii cu aceasta mentalitate si automat noua. Rolul omului fata de natura (implicit fata de animale, de ex.) este acela de a o apropia impreuna cu el de Dumnezeu... Prin cadere, intreaga natura sufera (consecinta a pacatului stramosesc), iar noul om, dupa chipul lui Hristos lucreaza la restaurarea ei.

Aceasta simbioza se vede si la Liturghie prin prisma darurilor. `Ale Tale dintru ale Tale` - desi noi aducem jertfa, ea oricum ne este data de catre Dumnezeu. Painea si vinul insa subliniaza implicarea omului in niste elemente apartinand naturii (graul si strugurele)si modul in care noi ca un tot - omul ce modeleaza natura pt. a o readuce inaintea lui Dumnezeu, lucram pentru un nou paradis.

Societatile `primitive` si nu numai aveau o perspectiva foarte `sanatoasa` asupra naturii, animalelor, vazand in ea/ele infinite posibilitati de a comunica cu sacrul.

Si in crestinism se vorbeste de natura - purtatoare a amprentei divine, rolul omului fiind de a potenta aceasta caracteristica. Sa ne gandim la sfestaniile - atat de populare in mentalitatea romanilor...

Eu zic ca ar fi extraordinar sa regasim aceste aspecte ale naturii (nu am cum sa ma limitez la animale) si sa ne facem noua un bine... O directie extrem de importanta pe care BOR ar trebui sa o abordeze este aceasta implicare in problemele atat de actuale precum incalzirea globala, respectul fata de mediu, iar modul in care ortodoxia a privit relatia om-natura-dumnezeu poate fi un pucnt extraordinar de plcare pt. tot ce inseamna miscare ecologica... Putem fi prin conceptia noastra referitoare la acest aspect punct comun, veriga de legatura in tratarea acesor probleme...

A-propos de subiect merita vazut documentarul ala al lui Al Gore - `An Inconvenient Truth`
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2007, 17:13:32
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Ati uitat de amfibieni , reptile , craturi microscopice , virusi , bacterii , celule vii , s.a.m.d.

E gresit sa zici ca si ele vor fi judecate ca si omul !! Lor nu li sa oferit nici o alternativa, so ele ajung in rai , nu contreaza ce fac ! Animalul ajunge cum este invatat ! So daca omul il invata sa iubeasca , ascel animal va iubi etc.

Un singur lucru nu prea inteleg , dc cand noe a facut arca , dumnezeu ia zis sa ia doar 2 animale din fiecare ?? dc a omorat miliarde de alte animale , salvand doar 2 ? Dc nu si-a folosit puterile sa izoleze celelalte animale de inundatie , lasand doar omenirea sa moara ? ( imi ziceti si mie cam prin ce an a fost aceasta inundatie ? ca nu prea gasesc :) )
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2007, 20:20:36
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Ati uitat de amfibieni , reptile , craturi microscopice , virusi , bacterii , celule vii , s.a.m.d.

E gresit sa zici ca si ele vor fi judecate ca si omul !! Lor nu li sa oferit nici o alternativa, so ele ajung in rai , nu contreaza ce fac ! Animalul ajunge cum este invatat ! So daca omul il invata sa iubeasca , ascel animal va iubi etc.

Un singur lucru nu prea inteleg , dc cand noe a facut arca , dumnezeu ia zis sa ia doar 2 animale din fiecare ?? dc a omorat miliarde de alte animale , salvand doar 2 ? Dc nu si-a folosit puterile sa izoleze celelalte animale de inundatie , lasand doar omenirea sa moara ? ( imi ziceti si mie cam prin ce an a fost aceasta inundatie ? ca nu prea gasesc :) )
Am citit sau ascultat mai demult cum că unii pustnici au păduchi si toate cele, că nu-i omoară, chiar de le-ar suge sângele cu seringa. Câtă iubire, să rabzi pentru Dumnezeu!

Si iată că mă trezesc în cameră cu un păianjen de acela ca o bobită de strugure cu picioare lungi... mă uit la el si îmi aduc aminte de acesti pustnici si îl las în pace. Nu l-am mai văzut decât după vreo două zile. Era în chiuvetă apoi!!! Cum a ajuns el acolo, nu stiu... dar m-a trecut un fior văzându-l. Am încercat să-mi astâmpăr frica si l-am luat pe un carton si l-am dat afară. Pot spune că si la el m-am gândit, si la mine :) . - mă voi întâlni cu el pe lumea cealaltă? Dumnezeu stie.

Treceam pe lângă o mămică de mână cu micuta ei fetită. Mergea si un câine vagabond pe lângă ele si copila vroia să se joace cu el, iar mama, ca să o tină lângă ea si să nu-si piardă timpul asteptând joaca fetitei, i-a spus: "Te va musca, vezi, vine la tine să te muste" sau altele de acest gen [încercam să le scot din cap imediat ce le spunea, ca să stiu doar atât: să nu fac asa]. Ce impact are asupra unui copil? Aceleasi urmări ca si fiorul dat de păianjen, o retinere, frică si altele mai grave.

Doi dintre cei care erau cu Părintele Arsenie au luat-o mai înainte prin pădure, pe cărare. Din pădure iese un urs si stă în mijlocul cărării, parcă asteptând. Acestia doi aveau securi în mâini, dar nici ei nu se miscă. Vine Părintele si îl ia de ureche pe urs si-i spune: "Dă-te din cale, nu vezi că la ăstia doi le este frică de tine?" si îsi continuă drumul.

La mănăstirea Prislop a venit într-o zi un om si i-a spus Părintelui: "Vin la mănăstire si mă muscă câinii". "Care câine?" întreabă Părintele, si după ce află îi spune acestui câine: "Să nu te mai văd pe aici!" si de atunci nimeni nu a mai văzut câinele.

Părintele avea o pisică si într-o zi a venit schiopătând. Spune Părintele că acestea [pisicile, câinii, animalele domestice] au simtul adormit, se duc la oricine, toti le sunt prieteni, dar animalele celelalte simt omul si se apropie doar de cel bun si curat cu inima.

Am înteles din toate câte am citit, că în Împărătia lui Dumnezeu când vom ajunge [adică pentru cine ajunge] nu va fi păcat, diavolul nu poate intra, nu mai poate ispiti, de animale am auzit/citit că nu vor mai muri, păsările vor cânta triluri minunate, fără să mai moară vreodată, florile vor fi minunate fără să se mai ofilească, tot ce va fi nu se va mai dărâma (când îmi voi aduce aminte unde am citit acestea voi scrie, dacă doreste cineva).

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.05.2007, 23:59:24
Iron_Maiden_666 Iron_Maiden_666 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.04.2007
Mesaje: 7
Implicit

Cainii iși iubesc stăpânul mult mai sincer și mai mult decât un alt om......... oamenii sunt parșivi dar câinii te iubesc necondiționat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2007, 02:32:29
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

pai cainii te iubesc neconditionat pentru ca le lipseste ratiunea:)

eu stiu ca animalele nu au suflet, au fost create ca sa fie companioni ai omului si cam atat, deci nu ajung in rai pentru ca raiul e facut numai pentru suflete.

si chiar daca ar fi animale in rai, credeti ca va veti juca cu ele?...eu cred ca noi vom fi ocupati cantand si slavind impreuna cu ingerii pe Dumnezeu, sfinti, Maica Domnului:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Animale curate si necurate dianamangiurea Din Vechiul Testament 90 02.01.2016 19:13:56
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
de ce sunt unele animale asociate cu...? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 15:21:39
sterilizarea la animale beatricef Intrebari utilizatori 20 04.05.2011 16:54:31
De ce trebuie sa bagam cipuri in animale? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 13 05.02.2009 11:22:29