Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2015, 22:15:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce tare ești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.04.2015, 22:49:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ca de obicei, nu te-ai prins nici acum. Am o credinta personala, autocompilata, care seamana cu cele protestante in privinta evitarii autoritatii ierarhice si a cultivarii realtiei personale cu Dumnezeu, dar ia elemente din fiecare denominatiune crestina importanta. Cautarea mea s-a incheiat demult.
Poti sa intelegi atata lucru?
Desigur ca eu inteleg ce credinta ai (chiar stiu ca e ecumensimul de tip protestant), dar am spus ca tu nu intelegi ca noi (unii din noi) avem o alta credinta si nu dorim sa o adoptam pe a ta. Acum aveam de gand sa-ti raspund pe celelalt topic, vreau sa te intreb de ce vrei sa iti impui credinta eronata cu forta? De ce ma batjocoresti si ma barfesti pe celelalte topicuri doar pentru ca vrei sa-mi impui credinta si conceptiile tale si eu nu vreau sa ma convertesc la ea? Mai mult decat atat, ma persiflai ca eu n-as fi ortodox, ci tu ai adevarata credinta ortodoxa. Culmea, spuneai ca eu as fi protestant, cand tu ai aceasta problema. Desi spusesem ca eterodocsii ecumenisti mai au meteahna asta sa se considere ei adevaratii ortodocsi. Tocmai de aceea ti-am spus in mesajul pecedent sa-mi demonstrezi unde as spune eu ceva diferit fata de invatatura ortodoxa, daca tot afirmi asta.
Acum, ca nu te mai ascuzi dupa alte persoane sau gasti, raspunde-mi mie, de ce ma batjocoresti doar pentru ca nu-ti accept credinta? Si asta pe un forum ortodox. Nu e prima oara cand faci asta cu mine. Ce treaba ai tu pe forumul asta?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.04.2015, 23:12:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur ca eu inteleg ce credinta ai (chiar stiu ca e ecumensimul de tip protestant), dar am spus ca tu nu intelegi ca noi (unii din noi) avem o alta credinta si nu dorim sa o adoptam pe a ta. Acum aveam de gand sa-ti raspund pe celelalt topic, vreau sa te intreb de ce vrei sa iti impui credinta eronata cu forta? De ce ma batjocoresti si ma barfesti pe celelalte topicuri doar pentru ca vrei sa-mi impui credinta si conceptiile tale si eu nu vreau sa ma convertesc la ea? Mai mult decat atat, ma persiflai ca eu n-as fi ortodox, ci tu ai adevarata credinta ortodoxa. Culmea, spuneai ca eu as fi protestant, cand tu ai aceasta problema. Desi spusesem ca eterodocsii ecumenisti mai au meteahna asta sa se considere ei adevaratii ortodocsi. Tocmai de aceea ti-am spus in mesajul pecedent sa-mi demonstrezi unde as spune eu ceva diferit fata de invatatura ortodoxa, daca tot afirmi asta.
Acum, ca nu te mai ascuzi dupa alte persoane sau gasti, raspunde-mi mie, de ce ma batjocoresti doar pentru ca nu-ti accept credinta? Si asta pe un forum ortodox. Nu e prima oara cand faci asta cu mine. Ce treaba ai tu pe forumul asta?
:)))))))))))))))))))))))))))))))0
Misiune de la Oecumens Terrae, da' sa nu zici la nimeni.
Nu am bre vreo treaba cu tine, si nu te batjocoresc, doar te ironizez, nimic altceva; esti de groaza. Ai un simt al umorului cu valori intre nano si pico. Si nu vreau sa accepte nimeni ce cred eu; eu doar ma exp;icitez atunci cand sunt gresit inteles. De ce o iei in tragic? Eu nici macar nu te-am insultat, cum ai zis tu de Mihai ca e rautacios sau de Alin, ca e orb. Mie imi esti simpatic, pentru ca esti exact opusul a ce cred eu. Poti intelege ca ironia NU e agresiune? Doar la gradinita sau scoala copiii vad ironia ca ranire. Come to ur senses, man! Nimeni nu te batjocoreste, nici eu, nici Alin, nici Dalian sau ailalti. Nu crezi ca tu esti cel cu atitudinea suspicioasa degeaba, odata ce oameni extrem de diferiti ca si credinte si temperamente spun la fel despre stilul tau?
Eu nu am nimic cu nimeni. Incerc sa inteleg fenomenul eclezila; ma fascineaza cum oameni care au acces cel puti cat mine la istoria Bisericii o considera m ai departe infailibuila, pe ea ca institituie sau sinoadele ecumenice. E de neinteles pentru mine cum pot unii pune pe un soclu o organizatie, care deseori a gresit, mai ales in politica ecleziastica, si 99% din greseli au fost dupa Niceea I. Adica dupa iesirea din catacombe. Adevarata istotie a umanitatii si credintelor e de fapt infruntarea intre societati de initiati. Fiind adus la lumina, sub reflectoare, sa zic asa, crestinismul a facut oarece compromisuri, uitand ca porpovaduirea si sfintirea rasei umane se facusera bine-merci si inainte de episodul in hoc signo vinces. Stiti cu totii ca erau martirologii din Britania pana in Numidia, in imperiu, si din Armenia in Persia, in afara lui. Cerinta Mantuitorului, stii, cea cu "stramta Calea", adica spusa indirect, "putini dar de calitate" a fost data la o parte. NU cad in greseala protestantilor, care zic de o corupere in dogme. Deloc, in ciuda schemelor tale standard prin care ma si ne privesti pe toti. Fiind eu foarte realist si atent la ce inseamna dinamica politicii, stiu ca istoria credintei e mult mai profunda deseori diferita de hagiografiile inevitabila narcisice si autosuficente si deseori sablonarde. Ah, daca as sti ce a fost cu adevart atunci...as crede in ceva real, nu doar basme propagandistice de o parte, sau contestarile oarbe si stupide ale secularismului de partea opusa. Adevarul exista deopotriva insinuat in credinta si in afara ei. Omule, ce fiinte ai tu in intestine si gura? iti zic eu: bacterii, in cea mai mare parte. ei, unele respira metan, in timp ce persoana lui Catalin respira aer. Pricepi? Dumnezeu guverneaza lumea asta cazuta a noastra prin credinte, care deseori opuse si incompatibile, asa cum tu nu respiri metan, si nici anaerobii care te ajuta sa digeri la ora asta ce ai halit peste zi nu suporta oxigenul.
Pentru mine nu exista eretici. Exista doar oameniii obisnuiti, cu diferitele lor creinte, si initiatii din spatele scenei. Initiatii Binelui, sau ai caii lui Dumezeu, care se gaseste ca un filorn in toat credintele, si respectiv Initiatii Raului, sau ai caii dsitrugatorului, care desemenea are reflexe sau participari, sau spune-i cum vrei in toate credintele.
Poti intelege oare? Poate cinva sa inteleaga?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.04.2015, 23:23:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
:)))))))))))))))))))))))))))))))0
Incerc sa inteleg fenomenul eclezila; ma fascineaza cum oameni care au acces cel puti cat mine la istoria Bisericii o considera m ai departe infailibuila, pe ea ca institituie sau sinoadele ecumenice. E de neinteles pentru mine cum pot unii pune pe un soclu o organizatie, care deseori a gresit, mai ales in politica ecleziastica, si 99% din greseli au fost dupa Niceea I. ?
Prin credinta . Doar credinta accepta cele ce altfel par contrare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.04.2015, 23:35:30
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...si tocmai de aceea nu sunt ecumnist, pentru ca actualul ecumnism duce la sincretism. Eu sunt de parere ca orice credinta traita cu sinceritate, repet, cu sinceritate, nu pentru folos material (la noi muritorii conteaza doar relzutatul, pentru Domnul, in evaluarea unui om conteaza si intentiile, caci El vede si rarunchii, dupa cum stii), mantuieste.
Tocmai de aceea sunt de fapt la fel de antiecumenist ca tine, ca zelotii ortodocsi, ca lefebvristii lui Mihnea, etc. Pentru ca eu am citit pe Blaga si Spengler. Pentru ca aceasta epoca e dominata de matricea, sau arhetipul daca vrei, distrugerii granitelor. Vrei dovezi?
- hibrizi intre specii in alborator
- genurile la om fac schimb de comportamente, cum si Mihnea spunea, femile devin barabtoase, barbatii efeminati
- globalizarea
- specii invazive care devin cosmopilite, in loc sa raman fiecare in arealul sau.
Si multe altele, daca e sa ne limitam la rgumente pe un ex-biologo ca mine sau un medic excelent ca Mihnea le pot simti si cunoaste.
Ei bine, tu ai ochi si mani, si picioare, nu? Nu ai vrea sa fuzioneze ochiul tau cotul, nu?
ei bine, asa sunt ci credintele: nu trebuie sa fuzioneze intre ele. Din motive total diferite de ale voastre, si eu sunt antiecumenist. Din motive toal diferite de ale lui Mihnea, si eu sunt de partea SSPX. De ce? din insticnt. Pentru ca stiu ca uriasa maretie a Liturgiei Tridentine, bizantine, gallice, copte, etc., acuzata stupid de Luther si alti ciudati de "fast" are aceeasi functie ca si ritualurile din lumea vie.
Stiu, e tarziu, sunt emotionat, pentru ca aproape imi pun sufletul si credintele intime pe tava, casa ma intelgeti odata, si nu ma exprim foarte coerent.
O singura data am luat Comuniunea, si pur si simplu nu m-a atras ideea. Nu prea merg la biserica, dar nu din lene, ci pentru un motiv foarte simplu: exista, pentru mine, ceva mult mai grandios si mai sigur decat ce se petrece intr-un asezamant religios; ritualul din biserica fiind doar o copie palida a ce se intampla in Univers. Pur si simplu prefer sa stau in natura i acele ore. Natura e Biserica nefacuta de maini umane. Asa o vad eu.
Cu asta am spus totul.
Astept ironiile veninoase si indignarile pseudo-apologetice. NU insult nici o credinta; pentru mine, toate sunt valoroase. Poate sunteti macar unii din voi in stare sa reflectati inainte de a lasa la suprafata reflexul primatei care isi apara de un pericol, fie el si imaginar, teritoriul clanului.
Eu vad apologetica invapaiata exact asa. Repet, nu detest vreo credinta in sine, dar dispretuiesc aderenta patimasa la credinta cutare, ca lucru in sine. Dezumanizeaza. Fanaticii care se bucurau de arderea ereticilor, rebelii protestanti care ardeau si ei in Geneva sau macelareau in Razboiul de 30 de ani, ateii si masonii care omorau preoti si calugarite in Revolutiile nasite de cloaca lui Weishaupt, Marx si Trotzki, eurocentristii care considera alte rase ca fiind inferioare, oportunistii care fac spume antiruse si anti-iraniene si antisiriene pe net, doar ca sanu fie pe lista celor persecutati, ei si ai lor, etc., etc., sunt toti pentru mine animale. De ce? Pentru adunarea in gasca/organizatie/multime animalizeaza. Ba nu, nici macar. Coboara rasa la nivelul porcilor din Gadareni. Aia in care au intrat niste unii, stiti voi cine sau ce.
Umanitatea nu poate exista fara credinta in Dumnezeire si cautarea Binelui si intelegerii cu orice pret. Nu tehnologia cheirocentrica, nu complexul nuditatii, sau libajul sonor articulat ne definesc ca oameni. Ci ceva numit...empatie. "Ce voiti sa va faca oamenii, faceti-le si lor la fel".
Punct.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.04.2015, 23:38:09
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Incerc sa inteleg fenomenul eclezila; ma fascineaza cum oameni care au acces cel puti cat mine la istoria Bisericii o considera m ai departe infailibuila, pe ea ca institituie sau sinoadele ecumenice. E de neinteles pentru mine cum pot unii pune pe un soclu o organizatie, care deseori a gresit, mai ales in politica ecleziastica, si 99% din greseli au fost dupa Niceea I.
Pentru mine este foarte clar: esti un amarat de sectar frustrat care s-a ascuns la inceput sub titlul de "ortodox" doar sa imputi apele pe aici. Nu crezi ca e pacat sa te dai ortodox doar sa inseli pe altii? Si acum ne dai lectii de moralitate? Ironia ESTE o forma mascata, ipocrita de agresiune! Frustratii ca tine o folosesc! Zi-i, "bre" (cuvant de maidan), omului verde in fata ce vrei sa-i zici sau las-o balta!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.04.2015, 23:42:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pentru mine este foarte clar: esti un amarat de sectar frustrat care s-a ascuns la inceput sub titlul de "ortodox" doar sa imputi apele pe aici. Nu crezi ca e pacat sa te dai ortodox doar sa inseli pe altii? Si acum ne dai lectii de moralitate? Ironia ESTE o forma mascata, ipocrita de agresiune! Frustratii ca tine o folosesc! Zi-i, "bre" (cuvant de maidan), omului verde in fata ce vrei sa-i zici sau las-o balta!
Nu sunt sectar, si masoara-ti cuvintele!!!!
OK, am gresit cu "bre". Dar poti intelege restul?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.04.2015, 23:44:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
.Nu tehnologia cheirocentrica, nu complexul nuditatii, sau libajul sonor articulat ne definesc ca oameni. Ci ceva numit...empatie. "Ce voiti sa va faca oamenii, faceti-le si lor la fel".Punct...
...si de la capat:ironizati-i pe toti oamenii. "Ce voiti sa va faca oamenii, faceti-le si lor la fel".
Asta e discursul tau rasuflat? Pai, di-scursul asta al tau este contrazis la greu de ceea ce postezi tu, ciocoflendere!
Pentru mine prezenta ta aici este o banala si prosteasca vanare de vant: am mai intalnit si pe forum inca un frustrat care tine neaparat sa ne stropeasca cu apa lui cea moarta.

Crede-ma, consumi spatiul degeaba!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2015, 23:47:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
...si de la capat:ironizati-i pe toti oamenii. "Ce voiti sa va faca oamenii, faceti-le si lor la fel".
Asta e discursul tau rasuflat? Pai, di-scursul asta al tau este contrazis la greu de ceea ce postezi tu, ciocoflendere!
Pentru mine prezenta ta aici este o banala si prosteasca vanare de vant: am mai intalnit si pe forum inca un frustrat care tine neaparat sa ne stropeasca cu apa lui cea moarta.

Crede-ma, consumi spatiul degeaba!
"ciocoflendere"?
Nu ti se pare ca inflacararea ta confesionala depaseste bunul-simt? Chiar in post mi-ai zis sa imi caut funie si sapun. Tu ai Dumezeu, sau "dumnezeul " tau e confesiunea? Eu nu te-am insultat, deci masoara-ti cuvintele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2015, 23:47:31
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Dar poti intelege restul?
Ce "rest" sa inteleg? Credinta ta este similara cu dezintegrarea acestui Univers! Sa cred in ceva care ma descompune? E totuna cu a ma arunca sub tren! (Iata, ca am ajuns sa vorbesc ca tine!)
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde