Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.12.2009, 13:26:33
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Pentru martorii lui Iehova.
Stiti cind sa infiintat acesta biserica (martorii lui Iehova)si de cine?
  #62  
Vechi 03.12.2009, 14:59:12
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nu stie nimeni?
  #63  
Vechi 03.12.2009, 17:25:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Post

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu stie nimeni?
Gavriil eu sunt ortodoxa si incerc sa iti raspund la intrebarea adresata iehovistilor.
Iehovistii se mai numesc "studentii in Biblie", " milenisti" sau "ruselisti". Fondator este Charles Taze Russell care in urma calatoriei la Locurile Sfinte isi sistematizeaza primele idei doctrinare: "iminenta sfarsitului lumii, inexistenta iadului, conceptul de Armaghedon,mileniul. Specificul gruparii : predilectie pentru calcule ale Parusiei(a 2 a venire a Mantuitorului).
In 1872 strange adepti- studenti in Biblie si acorda mare importanta Vechiului Testament.
Interzic transfuziile, vaccinul,tratamentele medicale,refuza apararea patriei si exercitarea dreptului de vot. Sunt violenti si adeptii care vor sa paraseasca cultul sunt amenintati si urmariti sa revina.
In Romania primul promotor a fost ardeleanul Ioan B Sima intors din SUA in 1920. Au fost interzisi intre anii 1927-1944 ; si1948-1989. Incearca un cogres mondial la Bucuresti in 1996 dar au fost respinsi. Din 2000 sunt recunoscuti drept cult!

De castigat nu au ce castiga... decat pierderea sufletului!

Last edited by gabriela8; 03.12.2009 at 17:32:34.
  #64  
Vechi 04.12.2009, 15:27:00
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Gavriil eu sunt ortodoxa si incerc sa iti raspund la intrebarea adresata iehovistilor.
Iehovistii se mai numesc "studentii in Biblie", " milenisti" sau "ruselisti". Fondator este Charles Taze Russell care in urma calatoriei la Locurile Sfinte isi sistematizeaza primele idei doctrinare: "iminenta sfarsitului lumii, inexistenta iadului, conceptul de Armaghedon,mileniul. Specificul gruparii : predilectie pentru calcule ale Parusiei(a 2 a venire a Mantuitorului).
In 1872 strange adepti- studenti in Biblie si acorda mare importanta Vechiului Testament.
Interzic transfuziile, vaccinul,tratamentele medicale,refuza apararea patriei si exercitarea dreptului de vot. Sunt violenti si adeptii care vor sa paraseasca cultul sunt amenintati si urmariti sa revina.
In Romania primul promotor a fost ardeleanul Ioan B Sima intors din SUA in 1920. Au fost interzisi intre anii 1927-1944 ; si1948-1989. Incearca un cogres mondial la Bucuresti in 1996 dar au fost respinsi. Din 2000 sunt recunoscuti drept cult!

De castigat nu au ce castiga... decat pierderea sufletului!
Multumesc.
  #65  
Vechi 20.12.2009, 02:00:24
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit

"Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti? "
Stau si ma intreb asa, crestinii ortodoxi isi dau seama cat de ridicoli sunt? Cate exagerari fac? Cu cipurile, cu internetul si multe alte lucruri. Martorii lui Iehova sunt aceeasi marie cu palarie. Stai tu linistit ca fac gaselnite de bani si aia. Un serviciu foarte bun si stabil sa stii. Vand iluzii oamenilor ca si celelalte culte.

*Sa vedem, schimb mentalitatile ingradite si spiritul de http://en.wikipedia.org/wiki/Fan_%28person%29
hmm?

Last edited by asmosis; 20.12.2009 at 02:02:48.
  #66  
Vechi 27.12.2009, 15:37:43
Toma13 Toma13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 1
Implicit Buna ziua

Am si eu cateva intrebari despre aceasta religie!
1-Care este numele lui Dumnezeu?
2-Religia Ortodoxa de ce ia bani pt. (lumanari,carti,icoane,Biblii ,etc),si nu faceti ca Martorii lui Iehova sa le dati pe gratis?
3-De ce sunt razboaie?
4-De ce va inchinati la icoane si nu la cerul instelat?
5-De ce sunt (cersetori)in fata bisericii Ortodoxe si nu sunt si in fata bisericii Martorilor lui Iehova?
  #67  
Vechi 27.12.2009, 15:44:03
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Toma13 Vezi mesajul
Am si eu cateva intrebari despre aceasta religie!
1-Care este numele lui Dumnezeu?
2-Religia Ortodoxa de ce ia bani pt. (lumanari,carti,icoane,Biblii ,etc),si nu faceti ca Martorii lui Iehova sa le dati pe gratis?
3-De ce sunt razboaie?
4-De ce va inchinati la icoane si nu la cerul instelat?
5-De ce sunt (cersetori)in fata bisericii Ortodoxe si nu sunt si in fata bisericii Martorilor lui Iehova?
1.Toma poate imi spui si mie cum apare numele luiDumnezeu in NT (sper ca stii ca a fost scris in greaca comuna - sau veche).
2. pentru ca in BO nu se da zeciuiala
3. sa nu spui ca ortodocsii sunt responsabili pentru razboaie.
4. cauta pe forum...o sa gasesti raspuns (s-a mai discutat subiectul)
5. poate ca martorii sunt mai zgarciti din fire...cine stie?
  #68  
Vechi 28.12.2009, 17:29:52
Sapiens22 Sapiens22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Mesaje: 1
Question "martori" mincinosi ?

Salutari !
Sunt nou pe aici, asa ca sorry daca incalc vreo regula...
Interesante aspecte am citit pe aici ... si tare mi-ar place sa gasesc raspuns la niste intrebari pe care mi le tot pun de la o vreme ...
Am fost botezat crestin ortodox, ca mare parte din romani, si sunt mandru de asta ... Nimic nu se misca in Univers fara stirea lui Dumnezeu, iar faptul ca am fost botezat de mic copil fara consimtamantul meu imi umple inima de o si mai mare bucurie ...nici acum nu simt nevoia sa aprob ceea ce mi-a oferit Dumnezeu in dar ... tot ce vreau sa fac e sa ma bucur ca am meritat darul Sau si sa-I multumesc prin gandurile si faptele mele, si sa fac asta cat pot de bine, cu sufletul. Cu mintea, cred in Dumnezeu , desi ca si pregatire sunt cam paralel cu religiile... ma rezum la analiza Lumii si vietii dupa regulile a ceea ce eu numesc bun simt, care e o notiune strict subiectiva... si dupa un calcul mental sumar am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu poate fi confiscat de nici o secta si nici nu exista titulari ai brevetului care sa detina Adevarul. Dumnezeu apartine tuturor, pentru ca S-a daruit tuturor...Ce face fiecare cu acest dar, e propria sa relatie cu Dumnezeu .
Am vazut pe aici un topic la tema si iata ca imi fac curaj sa scriu cate ceva... poate chiar reusesc sa si postez aceste randuri...
Intamplator cunosc pe cineva martor al lui iehova ... am fost si eu convins sa merg pe la sala ceea a lor ... in cautarea lui Dumnezeu ...si bineinteles ca le-am refuzat ceea ce ei numesc in limbajul lor de lemn ceva de genul "vestea cea mareata " .... De ce? pt ca imi creeaza impresia de falsitate... parca ar purta o serie de masti menite sa te induca in eroare ... am incetat de mult sa mai ascult cuvintele oamenilor si privesc mai mult spre faptele lor...asa ca eu cel putin nu as pune niciodata baza pe ce spune un martor ... si asta din mai multe motive:

1 - dupa parerea mea, o persoana care umbla prin lume imprastiind blesteme nu mai are nimic de a face cu specia umana, si cu atat mai putin cu crestinismul... cum s-ar putea numi altfel convingerea lor intima ca daca nu esti la ei esti blestemat si condamnat la moarte de ...xyz, iehoviciu,...,,, sau ce nume or fi scornit ca sa semene dar sa nu se confunde cumva cu acel YHVH pomenit in Biblie ... eu daca as gandi asa despre cineva, indiferent de "vina" pe care i-as atribui-o, mi-ar crapa obrazul de rusine ...NUMAI DUMNEZEU ARE DREPTUL SA JUDECE SI SA CONDAMNE, caci El este cel care ne da viata si ne pune in fata binele si raul si ne da dreptul sa alegem intre ele si iehova va trebui sa-I dea socoteala pentru milioanele de suflete vii livrate mortii, iar daca e numai o notiune inventata de Russell, atunci vor raspunde de faptele lor personal toti cei ce o folosesc, chiar daca sunt orbiti si li s-a desfiintat ceea ce se numeste personalitate. Asa ar fi logic sa sune justitia divina : fiecare sa raspunda pentru faptele sale, chiar daca le-a facut inconstient...copilul care baga mana in foc nu e scutit de suferinta pe motiv ca nu a stiut ce e focul
2 - astia par sa fie politeisti ... adeca desi afirma contrariul, ei cred ca exista mai multi Dumnezei si trebe musai sa alegi unul din ei la care sa te inchini, si anume ala ce plateste mai bine ... dar nu ar recunoaste ca se inchina la o zeitate inferioara de la nivelul unde e nevoie de nume de identificare, sa nu-i confunzi intre ei... Ce nevoie are de nume Cel ce detine toate cuvintele?
3 - Cand e vorba sa ceara, nu au retineri, nici bun simt ... cer dreptul la libertate de credinta ... dar le neaga altora libertatea de a crede .... mai exact, nu se sfiesc sa batjocureasca icoanele, daca-i lasi, si sa le intoarca cu fata la perete ... poate chiar si crucifixurile, desi de astea se cam sfiesc sa se atinga...( "vestea" ii face sa nu prea suporte contactul, oare?... sau lepadarea de lepadare? cred ca nici ei nu stiu)
4 - Am impresia ca astia chiar nu respecta unele din cele 10 porunci ... banuiesc ca unele sunt valabile numai in relatiile cu membrii sectei, oamenii normali care nu vor sa se lase prostiti nefiind posesori ai calitatii de "aproapele" lor ... Oricum, se considera a fi loiali numai fata de cei din secta, nu fata de "prostime", fata de care e permis cam orice .... scopul scuza mijloacele...
5 - Dupa ce le-am respins "inegalabila" oferta, desigur, nu mai beneficiez de dreptul de a mi se raspunde la salut, decat daca mai e cineva de fata, care ar putea fi influentat ... de aici deduc faptul ca numai interesul de grup ii mana prin viata ... si anume foamea disperata dupa noi adepti a "firmei" urmasilor lui Russell, caci in afara de asta , ideologia lor pare asa de firava si fara continut, bazata pe atitudinea de "Gica contra"...si pe crearea de experti in arta manipularii constiintelor , la fel ca orice alta gaselnita de joc piramidal a diversilor "smekeri" ai momentului. Nu am facut un studiu general, dar in minim trei cazuri am observat aceasta maniera de inter-relationare de pe principiul "Pot sa fiu magar, ca am spatele asigurat " ... Ce e mai grav e ca nu au minimul de bun simt sa recunoasca un adevar , desi acesta e evident... Nu stiu daca aceasta e o "obligatie de serviciu", sa nu se lase "murdariti" de cei care nu le impartasesc opiniile... Dumnezeu stie, mie nu ar trebui sa-mi pese, desi ridicarea de catre unii la rang de virtute a mojiciei imi provoaca uneori suferinta, pentru ca am fost educat in spiritul bunului simt...
6 - Limbajul asta de lemn gen "Congres", "Batrani ", "Congregatie" ... mi se pare mai curand specific etniei rrome decat societatii umane evoluate ...un fel de jargon suburban cu termeni din care sa nu intelegi decat ca "e ceva important, dom'le, daca-i zice asa"
7 - eu n-am gasit inca un martor de-asta in stare sa gandeasca lucid... orice ai vrea sa-ti spuna, iti tranteste niste cifre - numere de paragraf din biblie, ca si cum orice paragraf al Bibliei ar avea de unul singur, valoare de adevar ...de parca nu ar fi atatea care afirma lucruri contrare unele altora .... si scoase din context sa poata fi folosite pentru a argumenta absolut orice nazbatie...
8 - dar nu in ultimul rand... eu n-am vazut nici unul care sa respecte ce scrie in Bilie... cu totii respecta fara cracnire doar ce le spun sefii lor ca scrie in Biblie ... am impresia ca e chiar interzis sa se hazardeze sa faca ceva din ce citesc fara sa le fie "tradus" pasajul dupa cum dicteaza interesele mai-marilor lor ... iata deci cum asculta oamenii de oameni, desi pozeaza in invatati cu bibliile in maini ...ca orbii care sunt condusi de alti orbi...

In concluzie, "depunerea unei marturii" facuta cu vorba, nu cu fapta, pare un fel de pretext care ascunde ceva mult mai grav, si anume tentativa de afiliere la o gasca sau cum i-or spune ei ... Tare mi-as dori sa vad pe unul singur schimbat in bine dupa un asemenea "studiu" ... adica sa fie capabil sa ajute dezinteresat pe cineva ... fara sa-i ceara nimic in schimb, fara sa-i strecoare o "reclma " la adresa "firmei" sau o invitatie, doar in numele omeniei ...
Si inca ceva ... ma dezgusta imens la ei faptul ca actioneaza exact invers fata de ceea ce spun ... tehnica asta de anestezie a constiintei posibilei victime poate da roade doar la "orbii cu ochi"... despre care evreii zic ca nu-i pacat sa-i jefuiesti... Dar asta ii face previzibili...
Nu as vrea sa ma inteleaga nimeni gresit ... eu nu critic persoane fizice, nici organizatii, ci doar acele obiceiuri si actiuni ale lor care ma afecteaza direct... si din moment ce un membru al familiei a picat in "ghearele" ratacirii de acest gen, am de incasat tot felul de insulte mascate... vad ca astia considera de datoria lor sa semene zazanie si cearta, ca doar asa le spun lor sefii ca ii invata Isus... bineinteles ca si la asta raspund tot cu o cifra si cu citatul acela referitor la "eu nu am venit sa aduc pacea... etc" pe care il scot din context...
Din punctul meu de vedere, cine le pica in plasa are de-a face cu ilustrarea notiunii de posedare a sufletului, in care tot ce au in dar de la Dumnezeu cel adevarat le e confiscat si e folosit in scopul cresterii organizatiei ...
Acum sa ne gandim ce are de-a face iubirea crestineasca a aproapelui cu "planul de productie" intocmit pe cartiere, cu "dosarele de personal" pe care le fac itinerantii, in care se cauta punctele slabe ale fiecarei posibile victime (am observat pe viu ca au prioritate in oferirea "vestii" cei cu necazuri si batranii posesori de casa si fara copii)
Pot ei sa spuna oricat contrariul, dar exploatarea punctelor slabe si a vulnerabilitatilor unei fiinte umane e apanajul acelui "dumnezeu" in care cred ei, si daca datoria lor e sa-l creasca pana va ajunge stapanul lumii asteia - si in timpul asta sa tot repete ca nu au nici un interes material... mie mi-e clar la cine s-au bagat slugi...
Am scris randurile astea pentru aceia care merita sa le citeasca si care se vor intalni vreodata cu asa - zisele "aduceri a vestii celei bune" ... daca merita, ii vor scuti de a pierde timp de viata si energie pe o cale despre care si creatorii ei recunosc ca duce la moarte...
Totusi, poate aici au dreptate ... pentru ei , exista moarte definitiva o data cu moartea trupului... Iadul, in care ei nu cred pentru a nu avea scrupule ca raspund de faptele lor in fata unui for superior, exista numai pentru cei care mai au o sansa la Viata, in scop de educare...
In aceasta ordine de idei , daca veti face greseala sa urati "La multi ani" sau "sanatate" sau "o zi buna" vreunuia din ei, veti primi probabil in schimb o cautatura otravita si un mormait ... le e interzis sa doreasca binele cuiva ... mai ales daca nu e de-al lor... cred ca nici nu ar putea sa mai invete asta ... Dar eu tot le urez sa traiasca o viata frumoasa, sa invete buna cuviinta, si ma rog la Dumnezeu Cel Adevarat, sa le lumineze mintea acelora dintre ei care merita, sa-si dea seama ce fac...
Sau, poate, e pe aici cineva care sa ma contrazica, sa nu raman cu idei preconcepute... ??

Last edited by Sapiens22; 30.12.2009 at 16:25:44. Motiv: completare cu urari
  #69  
Vechi 27.01.2010, 18:55:47
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Toma13 Vezi mesajul
Am si eu cateva intrebari despre aceasta religie!
1-Care este numele lui Dumnezeu?
2-Religia Ortodoxa de ce ia bani pt. (lumanari,carti,icoane,Biblii ,etc),si nu faceti ca Martorii lui Iehova sa le dati pe gratis?
3-De ce sunt razboaie?
4-De ce va inchinati la icoane si nu la cerul instelat?
5-De ce sunt (cersetori)in fata bisericii Ortodoxe si nu sunt si in fata bisericii Martorilor lui Iehova?
Se pare ca in vechea limba Israeliana se vorbea de Elohim iar de la Moise i sa pus un cod pe nume Iehova (h) ca sa nu se ia in deridere numele.
Pronuntia de DUMNEZEU in Israeliana este EL atunci cum pot martorii lui Iehova sa spuna ca IL chema asa pe DUMNEZEU adica Iehova.
  #70  
Vechi 27.01.2010, 19:11:52
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
ovidiu_s de ca ma faci mincinos? Ai o problema sau ce?

Biblia in limba romana, varianta TRaducerea Lumii Noi a aparut acum vre-o 2 ani (si jumate, parca).Am auzit ca inainte s-ar fi folosit varianta Cornilescu dar eu nu am vazut-o nici-odata.
Eu am folosit Biblia ortodoxa fiind convins ca varianta martorilor este modificata.Si nu-mi pare rau ...

si o sa-ti dau doar doua exemple pe care te invit sa le cauti in biblia ta:

[SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080]Exod 34:6[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și Domnul, trecând pe dinaintea lui, a zis: "Iahve, Iahve, Dumnezeu, iubitor da oameni, milostiv, îndelung-răbdător, plin de îndurare și de dreptate,[/SIZE][/SIZE][SIZE=3] ...[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]si :[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080]Fapte 10:39[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și noi suntem martori pentru toate cele ce a făcut El în țara iudeilor și în Ierusalim; pe Acesta L-au omorât, spânzurându-L pe lemn.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Daca foloseam varianta Cornileescu ma pacaleam ...[/SIZE]

[SIZE=3][SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080](RDCT)[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și Domnul a trecut pe dinaintea lui, și a strigat: „Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare și milostiv, încet la mînie, plin de bunătate și credincioșie,
[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE][/SIZE]
DA unde ati fost pana in 1880?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43