Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2009, 00:47:44
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
ce rezista in timp? tatuajul?

Despre asta si era vorba, ca o sa fii un mosulet cu par alb sau chelie care joaca table in fata blocului si are grija de nepoti(daca da Dumnezeu) si o sa fi plin de tatuaje ...din tinerete.

La 26 de ani inca mai crezi ca esti nemuritor si nu te vei schimba, si tot ce zboara se maninca... dar astea trec ... totul se schimba si se transforma!(mai repede decit crezi tu) insa TATUAJELE PERIOADEI INFANTILE VOR RAMINE PE VIATA!!!

Toata viata unui tinar care este de fapt foarte scurta, este o continua pregatire PENTRU VIATA MATURA, CARE ESTE LUNGA SI CONTINUA CU BATRINETEA!...care nu mai gusta din placerile tatuejelor

Este poate la fel de similar cu folosirea drogurilor care ti se par cool la virsta asta de caprioara, insa handicapul cerebral care ti-l creeaza ramine pe VIATA, iar din cite stiu laser pentru stergerea devastarii produse de cocaina pe creier inca nu s-a inventat

Acum intelegi?

eu inteleg da pacat ca nu intelegi tu. tias arata poze cu mosuletzi si ai sa vezi ca rezista tatuajul. pt ca sant facute profesional itzi dai seama. rezista in timp si poti sa le refaci cand vrei tu si la orice ora. pace tzie
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2009, 01:25:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lemius Vezi mesajul
eu spre exemplu am doar zei pagani din mitologia nordica si teme din aceasta mitologie nordica tatuate pe mine. tatuajele exista de cand lumea nu erau la inceput initializate de puscariasi, multa lume face confuzia asta ca numai puscariasii se tatueaza. nu vad nici un pacat in a te tatua. pace.
Era doar un exemplu al utilizarii tatuajului ca insemn al razvratirii. Altfel am spus si eu ca tatuajele au origini f vechi si au functie mistica.
Poate accepti ca exista o putere a crucii, ca harul dumnezeiesc actioneaza si prin simboluri (icoane, de ex.).
Similar, simbolurile pagane au si ele o functie in invocarea duhurilor cazute. Nu sunt "indiferente" sau "neutre", indiferent ce cred cei care le poarta pe haine sau piele.

In ortodoxie, corpul trebuie ferit de pacat deoarece este templu al lui Dumnezeu. Evident, tatuarea este o profanare.
Ai idee ca si machiajul unei femei este pacat? O crestina nu vine machiata la biserica.
(Cu atat mai mult tatuajul este un pacat).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2009, 12:28:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Asa vad si eu lucrurile. Corpul trebuie ingrijit, pastrat sanatos si in toate cele naturale ale sale.

[COLOR=darkred]Trupul este unul dintre darurile oferite de Dumnezeu[/COLOR], caci care a hotarat sa se nasca, sau care a vrut ochi albastri, sau care inaltimea ori parul buclat? Este un dar, noi trezindu'ne abia dupa ce acest dar ne'a fost facut. Ne este dat in grija si vom da seama ce am facut cu el, daca l'am dus spre asemanrea cu Hristos, sau spre asemanarea cu diavolii.

[COLOR=darkred]Cel mai bun termen de referinta intru toate sunt sfintii si Hristos.[/COLOR] Orice am vrea sa facem, daca vrem sincer sa stim daca este de folos sau nu, putem pune intrebarea: Ar fi facut aceasta Sfantul Ioan Gura de Aur, ar fi facut aceasta Sfantul Petru (casatorit), ar fi facut aceasta Hristos ?
Poate ar putea aparea ceva exceptii, insa nu sunt inca sigur.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2009, 12:41:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Crestinul nu are preocupari de genul: e bine sa ma tatuez sau nu? Preocuparile sale sunt cele ce-i aduc asemanarea cu Dumnezeu. Tatuajul in sine nu are ceva magic: nu-l fereste pe om de duhurile rele, nu-i ofera mai mult oxigen,... Cred ca e o perioada cand te ia valul, te crezi in pas cu moda, esti mai interesant, speri sa ai mai mult scucces in a cuceri... Si mai tarziu cauti sa scapi de ele.

Cred ca daca am avea o persoana tatuata care s-ar uni atat de mult cu Hristos, incat ar ajunge la sfintenie, s-ar petrece cu ea si o alta minune: ar disparea tatuajul. Sincer, mi-ar fi greu sa sarut o icoana in care ar fi reprezentata o persoana tatuata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2009, 12:48:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Mă duc zilnic la plajă, că de, e vacanță... Caut un loc să-mi așez ”rogojina” în funcție de numărul persoanelor tatuate din preajmă. Vreau să mă simt bine și-mi displace să văd trupuri mutilate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2009, 14:50:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Oare cum se arde la soare pielea tatuata, diferit?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2009, 22:46:00
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Dar cum e cu tatuajele care reprezinta cruci, ingeri, etc ??

Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2009, 23:17:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Tot o dementa este care nu are nimic de a face cu credinta. Este o uriciune
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2009, 23:23:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tot o dementa este care nu are nimic de a face cu credinta. Este o uriciune
Besmetici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2009, 00:29:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pai daca eu copiez chipul unei icoane se poate spune ca am facut o icoana?
NU.
Cred ca doar un om cu viata curata poate face o icoana, nu oricine. Restul ar trebui sa se abtina de la realizarea acestor reprezentari.
Si eu am primit tot felul de icoane de provenienta necunoscuta si executie creativa, sa zic, nici nu stiu daca sa le pun pe perete.

Din pacate si chipul Mantuitorului este folosit de unii in scopuri comerciale si este pacat. Nu are nimeni voie nici macar sa spuna in desert numele Domnului. Cu atat mai putin sa-i utilizeze imaginea. Este pacat.

(Nu stiu daca m-am facut inteleasa. Cine-si pune chipul mantuitorului pe piele sau chiar poarta tricouri cu imaginea unei icoane, nu intelege ce inseamna un lucru sfant. Chiar si un tricou, da.. duci chipul lui Iisus sau a Fecioarei Maria pretutindeni unde mergi, il afumi, daca fumezi, il patezi cu mancare si apoi il bagi in masina de spalat?)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 20:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02