Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 15.05.2012, 22:20:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pavel nu a spus sclavilor "revoltati-va non violent " ci le-a spus sa nu se revolte deloc.
Și unde am susținut eu necesitatea revoltei, fie ea și non-violentă ? Eu sunt tradiționalist, domnule. Un singur lucru de pe lumea aceasta abhoră tradiționaliștii: revoltele. Sau dv numiți lucrul ca Ceteatea Oamenilor să devină Cetatea lui Dumnezeu: "revoltă" ?

Citat:
Daca acesta este planul divin ? Daca acum sant timpurile din urma ? Daca nu va exista nici o lume pentru copii nostri ?
În această privință, noi nu știm care este planul divin. Este foarte probabil ca Dumnezeu să nu aibă idei fixe, ci să aibă un "plan variabil", ca orice bun strateg: Ziua Aceea va fi atunci când continuarea nu va mai avea rost. Aceasta este echivalent cu a spune că oamenii au capabilitate de a influența data exactă a Zilei Aceleia. Iar până atunci, noi trebuie să ne rugăm ca și când sfârșitul lumii va fi mâine. Și să lucrăm la construirea Ierusalimului pe pământ ca și când sfârșitul lumii va fi peste o mie de ani. Acestea trebuie făcute în același timp: ora et labora.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
s-a incercat asa ceva in lume: Geneva lui Calvin. Nu a functionat atunci si nici nu v-a functiona vreodata. E o iluzie
Confundați statul teocratic cu statul creștin. Geneva lui Calvin a fost un stat teocratic. Statul creștin nu a fost niciodată teocratic, nici în Vest, nici în Est.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.05.2012 at 22:22:54.
Reply With Quote
  #592  
Vechi 15.05.2012, 23:02:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și unde am susținut eu necesitatea revoltei, fie ea și non-violentă ? Eu sunt tradiționalist, domnule. Un singur lucru de pe lumea aceasta abhoră tradiționaliștii: revoltele. Sau dv numiți lucrul ca Ceteatea Oamenilor să devină Cetatea lui Dumnezeu: "revoltă" ?
E vorba de revolutie in felul in care si comunismul inseamna revolutie. In fond amandoua isi propun acelasi lucru, dar cel putin la prima vedere sub un alt stapan.

Uitati de exemplu am mai scris despre asta cuiva.Dialogul dintre Sf. Vasile cel Mare si Modestus trimisul imparatului este un foarte bun exemplu de deplina libertate a crestinului intr-o lume mult mai ostila decat cea in care traim noi astazi. Doar atunci cand nu esti legat de lumea aceasta cu nimic esti cu adevarat liber. Iar ceea ce ni se propune pe diferite voci este sa ne preocupam de lumea aceasta.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 16.05.2012, 20:52:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deja nu e necesar să teoretizăm prea mult. Doar să înregistrăm, fiindcă primordiile unei lumi guvernate de Adversar sunt vizibile.
În lumea guvernată de Cristos, așa cum a fost lumea statelor creștine de până mai ieri (fie ele apusene sau răsăritene) copiii mei, ca și copiii dumitale, ar trăi într-o societate în care Legea Domnului este norma. În care instituția căsătoriei este sacră. În care homosexualitatea este ceva demn de oprobriu, în care uciderea pruncilor și a bătrânilor nu este permisă, în care băncile nu pot contracta împrumuturi uzurare, ci trebuie să se încadreze în limitele justei dobânde. În care Știința Supremă este știința despre Dumnezeu, în care biserica este clădită pe locul cel mai înalt dintr-un sat, oraș, sau capitala țării, alături de ea este școala. Școală în care copiii învață despre Dumnezeu și despre minunile Sale.
În lumea guvernată de Adversar, așa cum se conturează lumea de mâine, care va prinde consistență prin neintervenția, chiar complacerea dv, copiii mei, ca și copiii dv, vor trăi într-o lume în care normele sunt volatile: ceea ce este valabil azi, nu mai este valabil mâine. Căsătoria, definită ca unire între un bărbat și o femeie, nu mai este normă și deziderat social, ci opțiune, la început, acceptată. În care Puterea nu mai este limitată și legitimată de un principiu exterior ei, Legea lui Dumnezeu și Biserica Sa, ci numai de ea însăși, ceea ce revine la a nu fi limitată de nimic și nimeni. O lume în care nu biserica și școala ocupă locul din vârful dealului, ci benzinăria și banca. O lume în care copiii pot fi omorâți legitim, bărbații își pot înșela femeile legitim și viceversa, o lume în care dacă nu ne mai convine comtractul social al căsătoriei, divorțăm la notariat. O lume în care bătrânii pot fi uciși, inițial în baza unei cereri. O lume în care preoții sunt "furnizori de servicii sociale", iar vrăjitorii plătesc la bugetul local și își pot practica vrăjitoria la lumină, o lume în care prostituatele își pot practica meseria la lumină, în care a fi vrăjitor sau prostituată este onorabil. O lume în care șefii de state și de comune nu mai aduc slavă lui Dumnezeu, ci încoronează idei abstracte precum "Patria" sau "Democrația". Mulțumesc, nu vreau.

În fond, despre asta este vorba: despre copiii mei. Despre copiii dv. Ce fel de lume le vom lăsa lor?
Aduc vești bune ! S-a găsit soluția, lumea se va schimba radical, în termen de 10 ani, iar centrul schimbării va fi... Moscova.

Citiți și vă minunați: http://theorthodoxchurch.info/blog/n...riest-chaplin/
Reply With Quote
  #594  
Vechi 16.05.2012, 20:55:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

""stirea"" in romana:http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-e-apocalipsa/

si un raspuns:
cuvant al pr. Metallinos:

""Ortodoxia nu poate niciodată să ia un caracter politic, ca un Vatican al Răsăritului. Centru al unității ortodocșilor rămâne în mod neclintit Sfânta Masă și nu vreun demnitar, fie el și bisericesc. Recurgerea la mecanismele politice al lumii acesteia este pentru Ortodoxie nu întărire, ci slăbire. Puterea Ortodoxiei constă în neputința mijloacelor ei, iar bogăția ei în harul dumnezeiesc. Propriu-zis, puterea Bisericii se desăvârșește în slăbiciune (II Cor. 12: 9). De aceea, nici nu este posibil, fără o amenințare de înstrăinare a ei, ca să fie întrebuințată Ortodoxia de către orice puteri politice. Este ușor să inventeze cineva o așa numită ideologie politică ortodoxă, care va fi, însă, ceva monden [lumesc, n.n.] și născut mort, conducând la continue sciziuni și ivirea de grupări. Ortodoxia funcționează într-un mod care unește și transformă în totalitate, ca o putere duhovnicească, rugătoare și luptătoare „pentru viața și mântuirii lumii întregi”.""
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...era-ortodoxia/

Last edited by Adriana Cluj; 16.05.2012 at 21:11:12.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 16.05.2012, 21:14:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aduc vești bune ! S-a găsit soluția, lumea se va schimba radical, în termen de 10 ani, iar centrul schimbării va fi... Moscova.

Citiți și vă minunați: http://theorthodoxchurch.info/blog/n...riest-chaplin/
Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
""stirea"" in romana:http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-e-apocalipsa/

si un raspuns:
cuvant al pr. Metallinos:

""Ortodoxia nu poate niciodată să ia un caracter politic, ca un Vatican al Răsăritului. Centru al unității ortodocșilor rămâne în mod neclintit Sfânta Masă și nu vreun demnitar, fie el și bisericesc. Recurgerea la mecanismele politice al lumii acesteia este pentru Ortodoxie nu întărire, ci slăbire. Puterea Ortodoxiei constă în neputința mijloacelor ei, iar bogăția ei în harul dumnezeiesc. Propriu-zis, puterea Bisericii se desăvârșește în slăbiciune (II Cor. 12: 9). De aceea, nici nu este posibil, fără o amenințare de înstrăinare a ei, ca să fie întrebuințată Ortodoxia de către orice puteri politice. Este ușor să inventeze cineva o așa numită ideologie politică ortodoxă, care va fi, însă, ceva monden [lumesc, n.n.] și născut mort, conducând la continue sciziuni și ivirea de grupări. Ortodoxia funcționează într-un mod care unește și transformă în totalitate, ca o putere duhovnicească, rugătoare și luptătoare „pentru viața și mântuirii lumii întregi”.""

Pare acelasi discurs ca al celorlalti. Intrebarea este de cand a devenit Apocalipsa o alternativa rea ? Adica ce trebuie sa-si doreasca crestinul ?

Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!
Reply With Quote
  #596  
Vechi 16.05.2012, 21:18:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ce trebuie sa-si doreasca crestinul ?

""pentru viața și mântuirii lumii întregi""
Reply With Quote
  #597  
Vechi 16.05.2012, 21:24:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul

""pentru viața și mântuirii lumii întregi""
Nu ma refeream la raspunsul pr. Metallinos care dupa umila mea parere este corect.Ma refeream la cei care sustin acelasi lucru pe mai multe voci si ne ameninta cu apocalipsa.E cam nefericita amenintarea pentru ca noi spunem Vino Doamne Iisuse iar cei care nu cred oricum nu sant impresionati.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 16.05.2012, 22:04:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
""stirea"" in romana:http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-e-apocalipsa/

si un raspuns:
cuvant al pr. Metallinos:
Am frunzărit Net-ul despre aceștia doi. Primul este rus și, așa cum mă așteptam, susține punctul de vedere al celei de a treia Rome. Al doilea este grec, preot profesor, deci apropiat de punctul de vedere al Patriarhului Ecumenic. Pe scurt, sub aparența disputelor intelectual-ecleziologice, se află același rezbel ortodoxo-ortodox dintre Moscova și Fanar. Luptă pentru heghemonie, nu mai încap unii de alții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #599  
Vechi 16.05.2012, 22:55:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am frunzărit Net-ul despre aceștia doi. Primul este rus și, așa cum mă așteptam, susține punctul de vedere al celei de a treia Rome. Al doilea este grec, preot profesor, deci apropiat de punctul de vedere al Patriarhului Ecumenic. Pe scurt, sub aparența disputelor intelectual-ecleziologice, se află același rezbel ortodoxo-ortodox dintre Moscova și Fanar. Luptă pentru heghemonie, nu mai încap unii de alții.
Exista vesti/evenimente-sa le numim astfel- care arata ca, dimpotriva, ortodoxia strange randurile. Cititi: vizita in Rusia a ierarhilor greci (arestat ulterior), refuzul dat lui Putin de a vizita Athosul, vizita in Bulgaria a IPS Kirill, atitudinea bulgarilor fata de UE, SUA. Cum-necum, cu politica, fara politica, cu South Stream sau fara...
Reply With Quote
  #600  
Vechi 17.05.2012, 16:13:01
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Exista vesti/evenimente-sa le numim astfel- care arata ca, dimpotriva, ortodoxia strange randurile. Cititi: vizita in Rusia a ierarhilor greci (arestat ulterior), refuzul dat lui Putin de a vizita Athosul, vizita in Bulgaria a IPS Kirill, atitudinea bulgarilor fata de UE, SUA. Cum-necum, cu politica, fara politica, cu South Stream sau fara...
N-as pune semnul de egalitate intre ortodoxie si vizitele electorale ale lui Putin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44