Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 10.05.2010, 01:21:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu iar...corect ar fi fost sa scrii asa " Uite ca ti s-a intamplat si tie sa citesti cu neatentie o postare de-a mea, deci vezi ca si tu mai gresesti...extrem de rar, dar uite ca nu numai eu si Doriana gresim!"
Imi cer iertare. Dar acest caz se schimba datele problemei. Daca citesti cu atentie, inseamna ca atacul prin invaluire incepe sa dea roade. Sa incep sa scriu atunci niste chestii care merita citite si sunt si in ton cu topicul:

Ce parere ai avea daca ai vedea pe niste ortodocsi care practica vorbirea in limbi?
Nu ca dansatorii de pe youtube, ci linistiti si la locul lor?
Adica pe mai multi ortodocsi, asa vreo trei mii, printre ei fiind si cativa apreciati ierarhi ...

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.05.2010 at 01:33:56.
  #902  
Vechi 10.05.2010, 01:51:52
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Iarta-ma ca nu te-am bagat in seama Gibi. Tu esti baiat fain si scrii cu talent, dar in postarea cu pricina ai cam dat-o-n bara. Ce ne-ai zis, tremurici? Asta e veche. Adica nu ai avut sclipirea aia poetica din prima postare: mi-sa ridicat parul in cap... se schimonoseau toti si se contorsionau ...uni se strimbau la fata aveau niste figuri infricosatoare, alti hauiau, miraiau...
Stii, noua chestii dintr-astea ne plac. Vino si tu cu: „au jertfit un prunc nevinovat”, ceva.
Deci, mai incearca, esti pe calea cea buna.
ce deranjiaza cel mai mult este faptul ca eu sunt sincer nu spun povesti gratuite si sunt luat peste picior de penticostali care in momentul intrari in transa acea chinuitoare ei sunt rupti de realitate.de cite ori ma rugam cu ei la un loc spunindu-mi sa tin ochi inchisi,eu cu ochi deschisi fiind ma rugam sincer la Dumnezeu:Doamne daca nu este locul meu aicea sa ma scoti din mijlocul lor, poate de aceia vedeam acele lucruri.iar ce sa petrecut in gradina poate a fost predestinata.cum as putea garanta ceia ce spun daca nu credeti in sinceritatea mea sa ma jur?nu sunteti copii si stiti ce spune scriptura cu privire la juramint.pe acea vreme era bun un telefon cu camera.dle.penticostal uneori nu ti-e greu sa iei in deridere pe un om sincer?sau ce fac vrajeala?nu domnule fiind-ca oricum nu cistig nimic ba mai mult adaug pacate la pacate ,dumneata ai capitaliza asa pacate de-a moaca?in alta ordine de idei poate nici dumneata nu stii ce faci in momentul transei si atunci mai ai o scuza.la buna vedere.
  #903  
Vechi 10.05.2010, 02:17:46
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Am promis ca cinci zile nu te mai tachinez si ma voi tine de cuvant.
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
penticostali care in momentul intrari in transa acea chinuitoare ei sunt rupti de realitate....poate nici dumneata nu stii ce faci in momentul transei si atunci mai ai o scuza.
Eu am 42 de ani, sunt in a treia generatie de penticostali, adica si parintii si bunicii mei sunt penticostali. Merg de mic copil la biserica si nu am incetat sa merg niciodata pana acum. De cateva ori pe saptamana.
Iti spun lucrurile astea ca sa intelegi ca eu, cand vorbesc despre penticostali, stiu ce spun.

Penticostalii nu intra in transa niciodata. Cu atat mai putin intr-o transa chinuitoare. Eu ma rog in alte limbi relativ des. Niciodata nu am fost in transa. Am experimentat bucurie inaintea Domnului dar mereu am fost perfect constient.

Cum vrei sa te cred ca nu glumesti si nu faci vrajala?
Atunci spune-mi tu, te rog, ce as putea sa cred?

Ai fost tu prezent cand un grup de penticostali isi contorsionau trupurile, hauiau si maraiau cu niste figuri infricosatoare? Pai, tu ori ai fost la vreo sedinta de exorcizare ori la vreun grup de satanisti.

Deci daca vrei sa fii luat in serios scrie exact ce ti s-a intamplat. Dar fara fabulatii, te rog, pentru ca se prinde toata lumea.

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.05.2010 at 02:20:44.
  #904  
Vechi 10.05.2010, 02:19:27
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Noo...eu am citit, cu domnul care se batzaia in gradina, pe dupa gard, si pe care vecinul il numea tremurici...ce sa zic, foarte urat, si nici nu am dedus ca ar fi zidit prin ceea ce facea acolo!

Eu zic asa, te-o fi pandit, a estimat cam in cat timp ajungi in dreptul casei lui...si s-a gandit ca poate vei manifesta interesul scontat pentru traiirile pe care le avea dansul in gradina...dar uite ca tu ai crezut, cum era de asteptat ca e epileptic.
din directia dvst.simt asa o usoara briza cum ca ai face misto spre rusinea dv.daca nu esti in stare sa crezi macar taci sau solicita lamuriri suplimentare fara iz de biza nu aveai obligativitatea sa raspunzi in doi peri doar daca te simteai lezat sau stie Dumnezeu poate esti penticostal in piei de oaie.DUMNEZEU SA TE LUMINEZE OK?
  #905  
Vechi 10.05.2010, 02:26:56
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Doriana, am trimis un mail prietenilor nostri din Lübeck si le-am cerut sa obtina pe cai doar de ei stiute o lista cu toate scolile absolvite de sora Andrusca.
Ce surpriza: singurul teolog dintre noi este chiar domnia sa.
Sefa promotiei 2004 la Facultatea de Teologie Ortodoxa Iasi .

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.05.2010 at 02:31:38.
  #906  
Vechi 10.05.2010, 08:30:22
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ai fost tu prezent cand un grup de penticostali isi contorsionau trupurile, hauiau si maraiau cu niste figuri infricosatoare? Pai, tu ori ai fost la vreo sedinta de exorcizare ori la vreun grup de satanisti.

Deci daca vrei sa fii luat in serios scrie exact ce ti s-a intamplat. Dar fara fabulatii, te rog, pentru ca se prinde toata lumea.
Nu te supara, dar eu nu am fost nici o data la o adunare penticostala...dar, am trecut prin fata ei si am auzit strigaturi. Eram cu cineva si intreb: Se cearta? la care mi se spune: nu, acum se roaga.
Intr-un zgomot ca ala (erau cativa decibeli) te poti ruga lui D-zeu? Din gura da, dar din inima nici ca am putea spune.
Este Duhul Domnului prezent in in locuri zgomotoase...oare nu sa se reculeaga are nevoie omul? sa-L contemple pe D-zeu?
  #907  
Vechi 10.05.2010, 08:37:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Doriana, am trimis un mail prietenilor nostri din Lübeck si le-am cerut sa obtina pe cai doar de ei stiute o lista cu toate scolile absolvite de sora Andrusca.
Ce surpriza: singurul teolog dintre noi este chiar domnia sa.
Sefa promotiei 2004 la Facultatea de Teologie Ortodoxa Iasi .
Hopaaa! În cazul acesta se schimbă radical datele problemei...
  #908  
Vechi 10.05.2010, 11:09:30
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Am promis ca cinci zile nu te mai tachinez si ma voi tine de cuvant.

Eu am 42 de ani, sunt in a treia generatie de penticostali, adica si parintii si bunicii mei sunt penticostali. Merg de mic copil la biserica si nu am incetat sa merg niciodata pana acum. De cateva ori pe saptamana.
Iti spun lucrurile astea ca sa intelegi ca eu, cand vorbesc despre penticostali, stiu ce spun.

Penticostalii nu intra in transa niciodata. Cu atat mai putin intr-o transa chinuitoare. Eu ma rog in alte limbi relativ des. Niciodata nu am fost in transa. Am experimentat bucurie inaintea Domnului dar mereu am fost perfect constient.

Cum vrei sa te cred ca nu glumesti si nu faci vrajala?
Atunci spune-mi tu, te rog, ce as putea sa cred?

Ai fost tu prezent cand un grup de penticostali isi contorsionau trupurile, hauiau si maraiau cu niste figuri infricosatoare? Pai, tu ori ai fost la vreo sedinta de exorcizare ori la vreun grup de satanisti.

Deci daca vrei sa fii luat in serios scrie exact ce ti s-a intamplat. Dar fara fabulatii, te rog, pentru ca se prinde toata lumea.
domnule dumneata vrei sa mint mie mi se pare ca ma ispitesti si probabil sti ce spune sf. scriptura despre ispititori am spus DUMNEZEU MI-E MARTOR de ce mai comentezi te crezi mai presus decitDomnul si chestia cu satanisti pica.de ce combati ceia ce nu sti[ori te faci ca ploua]vrei sa iti vin cu martori ca la tribunal eu o pot face, tu poti?sau atunci crezi ori te duci cu 'nu' pina la capat asa cum sta bine oricarui neo.sau ar mai fi ceva nu vrei sa afli continuarea povestirilor,mai am si alte dovezi dar astept sa vad daca ai priceput ceva din ce am spus pina acuma[daca ai asimilat]eu nu zic,ca toti se compotra la fel [penti.]am relatat doar ce am vazut eu si am auzit binenteles,ca acel vacarm nu pot sa il uit niciodata.
  #909  
Vechi 10.05.2010, 11:26:16
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Am promis ca cinci zile nu te mai tachinez si ma voi tine de cuvant.

Eu am 42 de ani, sunt in a treia generatie de penticostali, adica si parintii si bunicii mei sunt penticostali. Merg de mic copil la biserica si nu am incetat sa merg niciodata pana acum. De cateva ori pe saptamana.
Iti spun lucrurile astea ca sa intelegi ca eu, cand vorbesc despre penticostali, stiu ce spun.

Penticostalii nu intra in transa niciodata. Cu atat mai putin intr-o transa chinuitoare. Eu ma rog in alte limbi relativ des. Niciodata nu am fost in transa. Am experimentat bucurie inaintea Domnului dar mereu am fost perfect constient.

Cum vrei sa te cred ca nu glumesti si nu faci vrajala?
Atunci spune-mi tu, te rog, ce as putea sa cred?

Ai fost tu prezent cand un grup de penticostali isi contorsionau trupurile, hauiau si maraiau cu niste figuri infricosatoare? Pai, tu ori ai fost la vreo sedinta de exorcizare ori la vreun grup de satanisti.

Deci daca vrei sa fii luat in serios scrie exact ce ti s-a intamplat. Dar fara fabulatii, te rog, pentru ca se prinde toata lumea.
scuzama am uitat sa iti reamintesc eram intr-o CASA DE ADUNARE penticostala in timpul evanghelizarii,si acel grup cum ii spui era cam mare nu iam numarat dar erau citeva sute.intrebarea care mi-o pun este din acel puhoi de oameni oare a mai realizat cineva ce se intimpla-se.alta intrebare care mi-o pun domnia ta realizezi ca nu intri in transa deoarece acei oameni dupa esirea din transa erau fericitii toti se simteau f.bine si nu realizasera ce au facut.
  #910  
Vechi 10.05.2010, 11:36:20
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Gibi, ai scris cam mult, cam inghesuit, si cam amestecat pentru a deruta „adversarul”.

Tot ceea ce recunosti in aceasta postare este ca la penticostali era „vacarm”. Vacarm poti denumi si rugaciunea in comun, cu voce tare ce se obisnuieste la penticostali.

In cealalta postare ai zis altceva: se schimonoseau toti si se contorsionau ...uni se strimbau la fata aveau niste figuri infricosatoare, alti hauiau, miraiau...

Deci, aveau fetze schimonosite, strambate si infricosatoare sau nu, aveau trupurile contorsionate sau nu, hauiau si maraiau ca niste animale sau nu?

Sau doar se rugau cu voce tare?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10