Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 11.05.2010, 14:27:27
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand Duhul s-a pogorat la Cincizecime, Apostolii au vorbit limbi nestiute de ei, dar pentru cei prezenti.
Asta e problema Costel, ca nu stim sigur pentru cine.
Tu spui ca pentru cei prezenti, eu spun ca pentru Dumnezeu.

Scriptura nu spune pentru cine, spune doar ca unii din oamenii prezenti intelegeau. Nu spune ca Apostolii li-ar fi adresat lor. Eu cred ca Apostolii il laudau pe Dumnezeu pentru lucrurile lui minunate. O parte a oamenilor prezenti intelegea ce se rugau ei si erau uimiti de aceasta.

De aceea cred ca nu se poate face o doctrina: "Apostolii au mers in toata lumea si au propovaduit evanghelia prin darul vorbirii in alte limbi."

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa ca s-au facut intelesi, nu graiau o limba necunoscuta de nimeni. La penticostali, lucrurile stau altfel, se graieste intr-o limba de nimeni nestiuta.
Asa se doreste a se interpreta dar realitatea observata de mine este alta.

La penticostali, atunci cand este vorba de rugaciune, Dumnezeu intelege, putem fi siguri, iar cand este vorba de un mesaj adresantii inteleg.
  #982  
Vechi 11.05.2010, 14:36:01
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ba daaaaaaaaaaaaa, de asta esti aici, ca sa o primesti! De ce simti nevoia sa afirmi ca esti daruit?
Te roooog Andrusca, vrei sa-mi recunosti darul vorbirii in limbi?

Am maaare nevoie de semnatura ta si de o stampila. Recomandarea o voi putea inmana superiorilor mei in vederea promovarii in cele mai inalte trepte ale ierarhiei penticostale.

Vreo alte 4-5 semnaturi de la ceva useri de pe forum ar mai mult decat binevenite.

Promit ca daca mi le dati, nu mai zic absolut nimic.
  #983  
Vechi 11.05.2010, 14:50:57
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce explicatie are insiruirea de oameni de diverse nationalitati, prezenti la Cincizecime, si care aud cele spuse de Sfintii Apostoli, graite in limba lor?

Sfantul Apostol afirma ca isi doreste sa vorbeasca mai degraba cateva cuvinte intelese in Biserica, decat o multitudine de altele, spuse in limbi straine si de neinteles pentru cei din Biserica...am dreptate?

Imi pare rau, dar eu asta am citit...am afirmat ceva gresit?
Nu ai afirmat gresit. Ai citit doar ce ti-a convenit asta e problema.
Sau, daca e sa fiu mai sincer, iarta-ma, dar nu cred ca ai luat 1 Corinteni 14 sa faci un studiu personal amanuntit.

Mai degraba cred ca citezi din comentariile altora. Daca ai studiat personal, cu atentie, capitolul, imi cer scuze anticipat.

In acelasi capitol Apostolul Pavel marturiseste ca el vorbeste in limbi mai mult decat toti Corintenii.

Apostolul Pavel in acelasi capitol ii indeamna sa ravneasca dupa darul vorbirii in limbi.

In acelasi capitol Apostolul Pavel ii indeamna sa foloseasca acest dar in biserica. Insotit de darul talmacirii.

Apostolul Pavel le sugereaza in acelasi capitol ca, daca nu exista darul talmacirii, sa se roage in limbi in asa fel incat sa auda doar ei si Dumnezeu.
  #984  
Vechi 11.05.2010, 15:07:59
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Textul citat nu este legat de cunoasterea Sf.Scripturi.
Dar, te rog, spune-mi de ce ceea ce spusesem face sa par a fi protestanta?
  #985  
Vechi 11.05.2010, 15:13:26
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit scriptura spune:

in curind limbile vor inceta suntem in anul Domnului2010 si acum limbile parca nu au incetat ba mai mult penticostalii fac cazul central al credintei lor.cercetati scriptura sa vedeti daca efectul duhului sfint aduce atita dezordine ce se intimpla in adunarea lor.si apoi predicile incep domol treptat se accelereaza ca un motor ajung la supraturatie inrosindus-e la fata si transpirind abundent dupa atingerea punctului critic incep treptat sa isi revina ca la inceput usurel si sa termine normal.sunt martorul a mai multe scene din astea care se petrec la evanghelizari.ei fac evanghelizari ca si cum evaghelizarea care a facut-o insus apostolul Domnului [ap. Andrei] nu ar fi facut-o bine!!!in dacia.dobrogea pastreaza marturia aceasta
  #986  
Vechi 11.05.2010, 15:19:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
in curind limbile vor inceta suntem in anul Domnului2010 si acum limbile parca nu au incetat ba mai mult penticostalii fac cazul central al credintei lor.cercetati scriptura sa vedeti daca efectul duhului sfint aduce atita dezordine ce se intimpla in adunarea lor.si apoi predicile incep domol treptat se accelereaza ca un motor ajung la supraturatie inrosindus-e la fata si transpirind abundent dupa atingerea punctului critic incep treptat sa isi revina ca la inceput usurel si sa termine normal.sunt martorul a mai multe scene din astea care se petrec la evanghelizari.ei fac evanghelizari ca si cum evaghelizarea care a facut-o insus apostolul Domnului [ap. Andrei] nu ar fi facut-o bine!!!in dacia.dobrogea pastreaza marturia aceasta
Asta e episodul al treilea?

Sa fim seriosi, cine e atat de redus incat sa faca asemenea scene la evanghelizare? Pe cine ar mai pacali sa vina la ei?

Oricum, apreciem ca ati mai taiat din coada vulpii. Inca mai aveti de taiat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #987  
Vechi 11.05.2010, 15:36:09
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
Scriptura spune: in curind limbile vor inceta...
Am invatat: atunci cand citezi Scriptura fa-o cu mare atentie si cu reverenta. Nu-ti permite sa o citezi dupa ideile tale.
Iti dau acelasi sfat. Scriptura nu spune ca limbile vor inceta in curand.

Scriptura spune ca limbile vor inceta. Si da exact data cand vor inceta limbile. Iti sugerez sa citesti asta in 1 Corinteni 13.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
limbile parca nu au incetat ba mai mult penticostalii fac cazul central al credintei lor...
Iarta-ma dar nu cunosti punctul central al credintei noastre.
Ti-l pot spune: Crucea Domnului Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
ei fac evanghelizari ca si cum evaghelizarea care a facut-o insus apostolul Domnului [ap. Andrei] nu ar fi facut-o bine!!!in dacia.dobrogea pastreaza marturia aceasta
Evanghelizarea facuta de Apostolul Andrei a fost facuta foarte bine. Dar noi nu trebuie sa ne culcam pe o ureche. Trebuie sa urmam exemplul lui. Sa se ridice o generatie de tineri care sa calce pe urmele Apostolului si sa faca evanghelizare. Generatia "Andrei".
Ce zici ai vrea sa faci parte din ea?

Hai sa zicem ca nici un ortodox nu are nevoie sa fie evanghelizat. Ce zici de cei peste 50.000 de musulmani, ei ar avea nevoie?
Te oferi voluntar sa faci pentru ei ceea ce a facut Apostolul Andrei pentru "dobrogenii" vremurilor lui?

Last edited by penticostalulmantuibil; 11.05.2010 at 15:38:11.
  #988  
Vechi 11.05.2010, 16:02:05
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar tu ai citit cartea Iov? Arata-mi si mie unde scrie ca cel rau Il lauda pe Dumnezeu. Astept.
eu ti-am recomandat sa citesti nu am afirmat ca-l lauda,de unde ti-a venit?una e lucrarea lui dumnezeu si alta a diavolului.dracul se teme de dumnezeu dar cauta sa minta si sa semene dezordinea si minciuna ca si np care inselati fiind cu mintea intunecata de mandrie dracesca se cred singurii cunoscatori ai adevarului.
  #989  
Vechi 11.05.2010, 16:11:57
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De fapt Biblia nu specifica daca apostolii vorbeau numai limbile celor prezenti, ci doar ca cei prezenti auzeau limbile lor. Iar in Corint nu intelegea mai nimeni ce se vorbeste desi era vorbire din Duhul Sfant.
Pe de alta parte si in BP se vorbesc limbi intelese, dupa cum am mai povestit acum vreo doua pagini. In ceea ce le priveste pe cele neintelese, exista doua variante:
1. ori fac parte din cele 6000 de limbi pe care inca nu le cunoastem [avand in vedere ca in lume sunt 6500 de limbi , sa presupunem ca am cunoaste 500]
2. ori sunt o falsificare a darului si atunci e regretabil.
de unde ai luat cifrele?mai taie sau informeazate mai bine
  #990  
Vechi 11.05.2010, 16:15:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
eu ti-am recomandat sa citesti nu am afirmat ca-l lauda,de unde ti-a venit?una e lucrarea lui dumnezeu si alta a diavolului.dracul se teme de dumnezeu dar cauta sa minta si sa semene dezordinea si minciuna
Aha. Sunt de acord cu tine, insa asta nu se intampla in cartea Iov, unde satan actioneaza pe fata, distrugandu-i viata lui Iov. Nici macar nu mai minte sau, cel putin, nu ne este relatat.

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
ca si np care inselati fiind cu mintea intunecata de mandrie dracesca se cred singurii cunoscatori ai adevarului.
1. Chiar daca mai sunt astfel de oameni nu trebuie sa-i bagi pe toti in aceasi oala. E ca cum as spune, uitandu-ma la tine, ca ortodocsii nu stiu sa foloseasca majusculele , ceea ce nu e adevarat.

2. Faptul ca tu-i compari pe cei ce nu sunt ca tine cu satan si spui ca au mandrie draceasca vine din smerenie ? Esti sigur ca poti deosebi ce vine de la cel rau si ca pe tine nu te-a pacalit niciodata? Esti sigur ca aceasta nu e o pastila administrata de cel rau pe nevazute, in timp ca te legana spunandu-ti ca tu esti mai credincios pentru ca faci parte din partidul X?

3. "Cine ești tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea."
[ Romani 14:4]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10