Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 19.03.2011, 01:04:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma pot oferi si eu... acum, in sfarsit, m-am hotarat. Ce numar imi dati?
Catisma 2. Si mii de multumiri!
Reply With Quote
  #383  
Vechi 13.11.2012, 23:26:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit Oare mi-a scapat?

Am incercat sa vad un cuvant pentru inceputul acestui post. Poate n-am citit peste tot, poate n-am fost foarte atent, nu stiu. Oameni buni, intram intr-un post care delimiteaza teoretic o perioada de care mayasii au scris mult. Am vazut niste reportaje care m-au lasat "interzis", in sensul ca unii isi fac bunkere pentru a se feri de ceea ce cred ei ca urmeaza. De parca Dumnezeu ar tine cont de faptul ca "prostul" cuteaza sa se ia la intrecere cu El...
Traim un timp unic in felul lui, un timp care ar putea fi sfarsitul unei istorii si inceputul alteia. Oare este un crestin (ortodox sau nu, chiar nu mai conteaza) care sa nu priveasca spre Dumnezeu in aceasta perioada? Nu ma refer la teama, nu ma refer la disperare, nu ma refer la lectii de supravietuire luate de pe discovery, ma refer la pasii care sa ne apropie pe toti mai mult de Dumnezeu. Candva exista un grup de rugaciune format special pentru Romania, care din pacate s-a destramat. Nu cunoastem ce va fi peste doua luni. Probabil totul va trece firesc, ca si pana acum, dar postul si rugaciunea, indiferent daca anumite ipoteze vor fi sau nu confirmate, nu ne pot dauna. Dupa unele pareri, schimbarea Omului va exista in mod inevitabil, iar egoismul si rautatea nu vor supravietui. Oare cati dintre noi si-au propus pentru acest post sa citeasca (cu binecuvantarea duhovniculu) catisme, acatiste, paraclise, sau macar sa-si prelungeasca timpul programat pentru rugaciune? Poate daca in acest post, va fi mai putin televizor, mai putin internet, mai putine placeri cu care ne delectam in mod obisnuit, poate daca ne vom certa mai putin (sau deloc), poate daca vom oferi mai mult din ceea ce pretuim si nu din ceea ce ne prisoseste, poate daca ne amintim mai des de batranii nostri (sau ai altora) si am veni in ajutorul lor, chiar si cu o vorba simpla ("Ce mai faceti, doamna/domnule X? Mi-era dor sa va mai vad si sa va ascult!", iar asta din suflet, fara fatarnicie...) eu cred ca postul ar fi cu mult mai folositor decat de obicei!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #384  
Vechi 14.11.2012, 11:52:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am vazut niste reportaje care m-au lasat "interzis", in sensul ca unii isi fac bunkere pentru a se feri de ceea ce cred ei ca urmeaza. De parca Dumnezeu ar tine cont de faptul ca "prostul" cuteaza sa se ia la intrecere cu El...
Eu cred ca ai inteles gresit care e problema si cred ca si perspectiva ta asupra lui Dumnezeu este gresita.

Ai probabil impresia ca Dumnezeu este un fel de zeitate furioasa, pusa pe distrugere si nimeni nu scapa, indiferent ce face.

Nu asa stau lucrurile - istoria are capriciile ei, la mijloc fiind pacatele oamenilor.
Dumnezeu nu loveste indiscriminat dar vrand nevrand viata te pune in situatia de a trai in mijlocul Sodomei, ca Lot de exemplu.

In unele situatii, Dumnezeu intervine miraculos si salveaza pe cei alesi.
In altele, omul este lasat la socoteala lui si daca se pricepe sa citeasca semnele vremurilor, se pregatese pentru ce urmeaza.

Nu apocalipsa Mayasa sau alte abureli asemenea, ci pentru perioada istorica tulbure in care traieste.

In Ucraina si Moldova milioane au murit de foame intr-o singura iarna, pentru ca toata hrana le-a fost confiscata de comunisti.

Ar fi fost o fapta nesocotita si o sfidare la adresa lui Dumnzeu, sa ascunda din timp, mancare?

Citat:
Traim un timp unic in felul lui, un timp care ar putea fi sfarsitul unei istorii si inceputul alteia. Oare este un crestin (ortodox sau nu, chiar nu mai conteaza) care sa nu priveasca spre Dumnezeu in aceasta perioada? Nu ma refer la teama, nu ma refer la disperare, nu ma refer la lectii de supravietuire luate de pe discovery, ma refer la pasii care sa ne apropie pe toti mai mult de Dumnezeu.
Da, dar asta nu inseamna neaparat ca te va salva de moarte prin infometare.

Desigur, atat timp cat esti singur pe lume sa zicem ca nu ti se pare o perspectiva prea sumbra, dar daca ai o familie si copii si sa-i vezi cum se sting sub ochii tai, nu cred ca e imbucurator.

Si nu te grabi sa intelegi gresit poate, nu inseamna ca rugaciunea nu este necesara, dar si cum credinta fara fapte moarta este, nu inseamna ca daca iti faci un canon formal si banii ii cheltui pe ultimul model de televizor full HD, 53", LED, 3D, blabla, in loc sa pui nise mancare deoparte, Dumnezeu o sa te hraneasca miraculos ca pe Ilie dintr-o mana de faina timp de cativa ani.

Parintele Paisie, daca imi aduc aminte, zicea ca omul sa se gospodareasca pe langa casa, sa aiba una alta, ca vor veni vremuri in care nu va avea de unde sa le ia din alta parte.

Chiar si acum, lumea sta si mai mult ca niciodata pe marginea prapastiei, desi este poate cea mai prospera si imbelusgata perioada din istorie, dar din cauza lacomiei unora si a dorintei de stapanire si a aplecarii spre rautate, majoritatea se confrunta cu lipsuri si tot sistemul sta gata gata sa se prabuseasca catastrofic.

Desigur, fiecare lucru bun are extremele lui unde deja vorbim de ridicol, insa omul intelept stie sa le adune impreuna pe toate cele bune.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 14.11.2012, 11:53:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce titlu penibil.
Ce legatura are Papa cu asta?

Ah, da..am vazut unde duce link -ul, e de inteles de ce asa titlu.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 14.11.2012, 14:10:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Evit sa dau curs unei polemici cu iz personal. Ma voi rezuma strict la situatii generale, unde parerea mea nu trebuie luata in calcul. Eu ma pot insela, dar, din text, omul poate trage o concluzie asupra unei situatii, nu asupra unei persoane!...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
(...)In Ucraina si Moldova milioane au murit de foame intr-o singura iarna, pentru ca toata hrana le-a fost confiscata de comunisti.

Ar fi fost o fapta nesocotita si o sfidare la adresa lui Dumnzeu, sa ascunda din timp, mancare?
In situatii de criza extrema, "a avea" inseamna a fi in cel mai mare pericol. Nici gardul inalt, nici cainii de paza, nici camerele de supraveghere, nici coasa, nici furca nici toporul, si nici macar armele performante, nu te vor apara de cei ce vor sa supravituiasca.
La fel si cu bunkerele sapate in pamant. Salvarea vine daca Dumnezeu oranduieste, nu daca noi ne facem "casa de piatra", fiindca aceasta ne poate deveni instantaneu... "casa de veci"...

Nu militez pentru ideea de dezastru, iar daca ar fi sa fie, prefer sa-l astept privind spre cer, nu ascuns cu capul in nisip.
Daca voi avea timp, voi reveni cu un articol din care fiecare va alege ce crede de cuviinta
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #387  
Vechi 14.11.2012, 14:19:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De acord cu AlinB. De acord și cu Mosh-Neagu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #388  
Vechi 14.11.2012, 16:30:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am promis ca revin cu un articol legat de aceasta "trecere". Rugamintea mea este sa va detasati pentru moment de orice resentiment legat de autorul acestui articol care in tot cuprinsul textului nu aminteste niciodata de Iisus, ca fiind parte a acestei "schimbari", ceea ce pune foarte mult sub semnul intrebarii anumite aspecte. Pe alocuri, am mai "decupat" anumite franturi de idei care puteau starni polemici si controverse. Nici asa nu sunt convins ca ele nu vor exista. Dar e inutil. Daca vrem sa fim constructivi, trebuie sa trecem totul prin filtrul constiintei si in nici un caz sa nu-l scoatem pe Dumnezeu din ecuatie, pentru ca pana la urma, nimic nu se misca fara Voia Lui.
Inca o data va rog sa nu asociati punctul de vedere al autorului, cu punctul meu de vedere. Eu am incercat sa trag propria concluzie, adica aceea ca trebuie sa ne deschidem mai mult sufltle si sa ne rugam oricum, fiindca nu are la ce sa ne strice, indiferent dincotro va "bate vantul". Si chiar daca vor veni vremuri tensionate, tot Harul lui Dumnezeu este cel care ne apara si de foame si de dusmani... Oricum, panica nu este de la Dumnzeu si este distrugatoare fiindca se iau decizii total nepotrivite. A cauta sa ne facem provizii mai mari decat de obicei, sau constructii subterane, nu fiindca li s-au aratat unor sihastri, semne clare pe care sa ni le transmita si noua, ci fiindca "sunt niste zvonuri", este un semn clar de egoism si de lipsa de incredre in voia lui Dumnezeu. Cand spun "Faca-se-n voia Ta!", trebuie sa si accept acest lucru, nu doar sa dau din gura!...

************************************************** *

Marea Translație - I

Pe măsură ce ne apropiem de finalul anului 2012 tot mai mulți oameni își îndreaptă atenția către data de 21 decembrie 2012, dată la care – conform mai multor puncte de vedere – se așteaptă începutul unor transformări radicale pe planeta Pământ. Spun aceasta mai multe tradiții spirituale, dar și oameni de știință deosebit de prestigioși. Unii cercetători afirmă că va urma ceea ce a fost denumit ca „Trecerea în a patra dimensiune”, iar inițiații mai multor căi spirituale au anunțat încă de foarte mult timp că la această dată va începe în mod concret „Înălțarea”, „Ascensiunea” sau „Marea Translație”. Așa să fie oare, sau după această zi timpul va curge mai departe într-un mod cât se poate de obișnuit, dovedindu-se o dată în plus că toate aceste previziuni nu au fost decât un zvon, ca de atâtea ori înainte când au fost anunțate „profetic” diverse date mai mult sau mai puțin fataliste? Pentru a reuși să apreciem mai bine toată această problematică, vom enumera în cele ce urmează o parte dintre cele mai importante afirmații și estimări – atât ale tradițiilor spirituale, cât și (mai ales) ale cercetărilor științifice de ultimă oră – ce au fost făcute cu privire la acest subiect.
În ceea ce privește tradițiile spirituale, aspectul care este poate cel mai frapant legat de raportarea lor la viitor este acela că există o viziune aproape unitară despre o transformare majoră în bine, ce este destul de precis localizată temporal exact în această perioadă plasată în viitorul nostru foarte apropiat. Cele mai cunoscute previziuni în acest sens provin din tradiția Maya. Celebrul calendar mayaș este un sistem de măsurare a timpului ce cuprinde o perioadă de multe mii de ani, împărțită pe cicluri. Ultimul mare ciclu mayaș a început pe 13 august 3114 î.Hr. și se sfârșește pe 21 decembrie 2012. Mayașii au afirmat că la finalul anului 2012 „timpul se va sfârși”. Interpreții acestei tradiții spun însă că aceasta nu înseamnă în nici un caz sfârșitul umanității, ci o transformare radicală a acesteia. Este vorba mai exact de sfârșitul unui ciclu și începutul altuia, mult superior. Mulți oameni privesc cu condescendență aceste afirmații considerând că ele provin de la un popor primitiv, dar la o privire mai atentă constatăm că această tradiție „primitivă” a realizat totuși mai multe predicții realmente extraordinare, care arată că ei se bazau totuși pe o veritabilă știință. Un aspect care a dat multora de gândit este acela că faimosul calendar Maya este cel mai precis calendar tradițional, având o precizie comparabilă cu calculele moderne cele mai performante. Acest calendar a putut de exemplu să calculeze eclipsele solare și lunare în avans pentru întregul ciclu la finalul căruia ne aflăm acum și care s-a desfășurat pe o perioadă de peste 5000 de ani! De asemenea, mayașii aveau cunoștințe despre mișcarea planetelor, Calea Lactee, Soare, Lună și aveau chiar și un calendar foarte precis care putea fi folosit pentru a prezice eclipse și apariții ale planetei Venus cu o eroare de o zi la 6000 de ani. În afară de tradiția Maya, este semnificativ să remarcăm faptul că și alte tradiții, vechi de mii de ani, au indicat – deși ele nu aveau neapărat legături strânse între ele – anul 2012 ca fiind finalul unui vast ciclu temporal și începutul altuia, net superior. (...)
Pe de altă parte, oamenii de știință afirmă că în 21 decembrie 2012 toate planetele sistemului nostru solar se vor alinia între ele și se vor suprapune peste planul Galaxiei noastre, Calea Lactee. Se va produce de asemenea alinierea exactă a Pământului, Soarelui și constelației Pleiadelor cu Centrul Galaxiei. La această dată se va încheia ciclul de 25.920 ani în care Sistemul nostru solar are o revoluție completă în jurul centrului Galaxiei. Ipoteza care decurge de aici este aceea că aceste alinieri vor genera un fenomen de rezonanță cosmică foarte puternică, ceea ce va face ca planeta Pământ să intre definitiv într-o complet diferită stare vibratorie sau, altfel spus, planeta va realiza un salt cuantic fără precedent în istoria sa…
De asemenea, s-a observat că din centrul Galaxiei noastre a început să reverse o nouă bandă de lumină, de o frecvență mult superioară, ce a fost denumită Centura Fotonică. Centura Fotonică emanată din centrul Galaxiei ocupă o imensă regiune din spațiu și degajă o intensă radiație electromagnetică, atât în spectrul vizibil, cât și în cel al luminii invizibile de înaltă frecvență, incluzând și spectrul razelor X. Acest fenomen a fost descoperit în 1961, deci cu mai mult de 50 ani în urmă. Cu toate acestea, informațiile nu au fost făcute publice decât cu mult mai târziu, și numai unui număr mic de oameni. Sistemul nostru solar trece prin această Centură de două ori la fiecare 25.920 ani, iar această traversare durează cam 2000 ani. Este destul de dificil de prezis exact când va avea loc și intrarea Pământului în Centura Fotonică, având în vedere ca Centura are oscilații neregulate, dar datele estimative indică finalul anului 2012 ca fiind cel mai probabil în acest sens.
Se pare că Soarele a început deja să fie influențat, ceea ce explică furtunile solare aflate în creștere în ultima perioadă și care vor avea un maxim în 2013, conform specialiștilor de la NASA. Soarele nostru trece acum prin schimbări uriașe, ce au început încă de prin anul 1990. Au apărut imense și numeroase erupții solare (jeturi de plasmă și raze x), care uneori se îndreaptă și către planeta Pământ, parcurgând cele 93 milioane de kilometri care ne despart și perturbând serios câmpul magnetic terestru (care este principalul scut al Pământului în fața radiațiilor solare). Un studiu al Dr.-lui Mike Lockwood, realizat în Rutherford, California, în cadrul “Appellation National Laboratories”, despre activitatea solară a evidențiat că față de anul 1901, câmpul magnetic al Soarelui a crescut într-un mod uimitor, ajungând acum să fie cu 230% mai puternic. Specialiștii de la NASA afirmă de asemenea că Soarele înregistrează cea mai ridicată activitate din 1940 încoace. Gregg Braden, un cunoscut geolog, cercetător științific și scriitor american, a arătat că studiile realizate indică faptul că Soarele nu mai are polaritate magnetică, aspect ce începuse să fie evidențiat încă din anul 1999 de către sondele spațiale Voyager. Soarele are acum un „câmp magnetic stabil”, ce scade însă foarte rapid. Și în ultimul timp, satelitul Ulysses, care ia probe pentru NASA, a detectat că în cazul Soarelui, câmpul magnetic nu mai are Pol Nord și Pol Sud. Acest câmp s-a schimbat enorm, acum devenind omogen. Nu s-a dat nici o explicație științifică și, bineînțeles, totul a fost ascuns de public. Mai mult, satelitul Soho a evidențiat că Soarele răspunde în mod cu totul anormal la impactul cu corpuri cosmice, cauzând erupții de 30-35 de flame (protuberanțe de foc), lucru care înainte nu se întâmpla.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #389  
Vechi 14.11.2012, 16:33:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Marea Translație - II


De asemenea, foarte puțini oameni sunt avizați în legătură cu cercetările care se fac în Academia Națională Rusă de Științe, din Siberia, mai precis în Novosibirsk. Acești cercetători au înregistrat și ei date evidente care indică faptul că au loc modificări energetice în întregul nostru Sistem Solar. Ei au ajuns la concluzia că singurul lucru posibil care ar putea cauza toate acestea este plasma strălucitoare ce pătrunde în Sistemul nostru Solar și care influențează în primul rând Soarele. Această energie ce vine din afara sistemului solar a început să aprindă plasma heliosferei în partea sa frontală, care a devenit deja de 10 ori mai luminoasă, mai strălucitoare. Această energie a pătruns și în Soare, care la rândul său o răspândește acum în întregul Sistem Solar, saturând spațiul interplanetar. Astfel , toate planetele primesc acum un supliment mare de energie . Toate acestea se întâmplă în același timp și toate duc la un crescendo unde va avea loc o schimbare bruscă. Cu alte cuvinte, vom ajunge în punctul când, vom fi atât de departe în noul nivel de energie încât va fi o expansiune bruscă a armonicii lungimii de undă pe care o emite Soarele. Această creștere de energie emisă va schimba natura de bază a întregii materii din Sistemul Solar. Cercetătorii ruși sunt preocupați de faptul că aceste modificări solare pot afecta în mod dramatic planetele.
Conform datelor înregistrate de către cercetătorii Academiei ruse și de către cei de la NASA, câmpurile magnetice și luminozitatea planetelor sunt în schimbare. Astfel :
-planeta Venus, și-a crescut luminozitatea cu 250% și a suferit schimbări atmosferice substanțiale în mai puțin de 30 de ani.
- Jupiter a ajuns să aibă o încălzire foarte puternică și o creștere a luminozității norilor de plasmă cu peste 200%. Încărcătura energetică este atât de înaltă încât chiar există un tub vizibil de radiații ionizate care s-a format între această planetă gigantică și luna sa, Io. Acest tub de energie luminoasă este chiar foarte vizibil și în fotografiile realizate. Câmpul magnetic al lui Jupiter s-a dublat. Pata roșie („ochiul” lui Jupiter), care este de fapt o furtună cu caracter rotațional, a început din anul 1997 să se rotească invers.
-Forța câmpurilor magnetice de pe Uranus și Neptun crește tot mai mult, iar strălucirile lor atmosferice sunt de asemenea în creștere. Aceste planete par să fi avut inversarea recentă a polilor magnetici, aspect constatat de sonda spațială Voyager 2 care, când a trecut pe lângă Uranus și Neptun, a sesizat că polii nord și sud aparenți ai acestor două planete erau vizibil contrabalansați.
-Saturn a înregistrat în ultimii 20 de ani o abruptă descreștere în viteza de rotație și o creștere a radiațiilor X la ecuator.
-Pe Mercur s-au descoperit calote de gheață neașteptate, însoțite de o intensificare a câmpului magnetic, aspecte care sunt cu totul neobișnuite pentru o așa zisă “planetă moartă”.
-Marte are și ea o încălzire globală, furtuni puternice și topiri de calote glaciare polare, iar atmosfera marțiană devine vizibil mai densă decât a fost înainte.
-Pe Pluto s-a înregistrat creșterea cu 300% a presiunii atmosferice, deși această planetă se îndepărtează de Soare…
-De asemenea Luna Pământului dezvoltă o atmosferă. S-a constatat că în jurul Lunii s-a format un strat de Na de 6000 km altitudine, care nu exista înainte.
Referitor la schimbarea de paradigmă și la situația planetei Pământ în această perioadă de tranziție, doctorul Aleksei N. Dimitriev, membru al Academiei de Științe din Siberia, a constatat că numărul cataclismelor naturale a sporit în mod spectaculos, fenomen ce pare să fie în directă legătură cu activitatea crescută a Soarelui. Realizând studii comparative, el a evidențiat că între 1963 și 1993 numărul total al catastrofelor naturale (uragane, taifunuri, inundații, tsunami, cutremure) a crescut cu 410%. În mod similar, studiile realizate de un alt cercetător, dr.Michael Mandeville, evidențiază că activitatea vulcanică de pe Terra a crescut cu aproximativ 500% din 1975, iar activitatea seismică a crescut cu 400% față de 1973. Un alt aspect constatat este acela că în atmosfera Pământului, la nivelele sale superioare, gazele de hidroxid (OH) formează acum un strat nou, care nu exista înainte și care nu este legat de încălzirea globală sau de emisiile de clor-fluor-carbon. Toate aceste aspecte adunate sunt mult mai mult decât simple modificări ale Pământului. Din ce în ce mai mulți cercetători sunt de părere că în următorii 10 ani, planeta noastră Terra și vecinii săi își vor ajusta chiar și structurile moleculare.
Cercetătoarea americană Barbara Hand Clow este convinsă că în perioada imediat următoare, 2012-2013, planeta noastră va intra într-un spațiu fotonic, iar aceasta va anihila toate câmpurile noastre magnetice și electrice. Într-adevăr, conform datelor științifice înregistrate, un aspect care se produce deja de ani buni este slăbirea câmpului magnetic al Pământului. În legătură cu aceasta, cercetătorul american Gregg Braden afirmă că prin măsurători geofizice s-a estimat că pe o scală de la 1 la 10, câmpul magnetic al Pământului era în anul 1996 cam în dreptul valorii de 1,5 din maximul magnetic înregistrat vreodată pe Pământ (deci extrem de scăzut). Aceasta a făcut ca balenele de exemplu, care simțeau de obicei foarte clar aceste linii magnetice și le foloseau pentru migrație, să eșueze pe țărm, ceea ce nu s-a mai întâmplat înainte. Apoi, pentru că poziția liniilor magnetice ale Pământului s-a modificat ca o consecință a scăderii câmpului magnetic terestru, păsările au început să apară în zone care nu făceau parte din traseul lor de migrație și chiar să se rătăcească. Un alt aspect semnificativ este acela că în 1990, hărțile aeronautice folosite de avioane pentru aterizarea pe aeroporturi au trebuit să fie schimbate în întreaga lume, pentru că cele vechi nu mai erau bune, iar astăzi liniile magnetice sunt atât de instabile, încât acum hărțile magnetice trebuie verificate foarte des pentru a se asigura că sistemul de ghidare funcționează corect.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #390  
Vechi 14.11.2012, 16:35:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Marea Translație - III


Conform datelor înregistrate de sateliți, cum ar fi cele ale lui Oersted, lansat în 1999, sau de către satelitul Maxat, lansat în 1980, se pare că asistăm chiar la deplasarea polilor magnetici tereștri. Poziția Polului Nord magnetic a migrat deja cu câteva sute de km în ultimele decade. Mai mult, se apreciază că aceste transformări ale magnetismului terestru au ajuns în stadiul în care este iminentă chiar inversarea polilor magnetici. Studiile geofizice evidențiate de către Gregg Braden arată că acest gen de fenomene nu este totuși nou pentru planeta noastră, ci că în ultimii 4,5 milioane de ani au avut deja loc aproximativ 40 de inversări ale polilor. Aceste înregistrări geologice sunt poate cel mai bine evidențiate în straturile de gheață din Antarctica și Groenlanda. S-a măsurat că inversările polilor au loc cam o dată la aproximativ 13.000 ani, adică de două ori într-un Mare Ciclu Cosmic de 26.000 de ani. Din dovezile geologice reiese că ultima inversare a avut loc în urmă cu aproximativ 13.000 ani, ceea ce indică iminența repetării acestui fenomen.
Pe de altă parte, este deja destul de bine cunoscut faptul că frecvența vibratorie a Pământului a început să crească vertiginos începând cu anul 1980. Această frecvență (numită Schumann sau „bătaia de inimă a Pământului”) încă în 1980 valoarea de 7,83 hz (cicli pe secundă) și era considerată o constantă fizică, fiind folosită ca atare în diverse domenii științifice sau militare. În anul 1996 această frecvență a ajuns însă la valoarea de 9 Hz și a continuat de atunci să crească. Această creștere are loc în etape ciclice ce respectă pașii de creștere specifici șirului lui Fibonacci. Se pare că acest lucru nu este întâmplător pentru că șirul lui Fibonacci reprezintă printre altele o expresie a Armoniei Universale prin aceea că raportul a doi termeni succesivi este întâlnit peste tot în desfășurarea naturală (minerale, plante, animale, oameni), fiind tocmai de aceea considerat un raport esențial al echilibrului dintre dimensiuni , valoarea acestui raport fiind denumită „Numărul de Aur” (1,618033…). S-a calculat că la finalul anului 2012 această frecvență a Pământului va ajunge la 13 Hz.
Corelat cu creșterea obiectivă a frecvenței de vibrație a planetei Pământ s-a avansat chiar ipoteza că până și timpul real al zilei se scurge mai repede, ajungând acum ca cele 24 de ore pe care avem impresia că le trăim într-un ciclu complet zi/noapte să corespundă cu numai 16 ore din ceea ce acest ciclu însemna ca durată înaintea începerii acestei ridicări a frecvenței de vibrație planetară. Această accelerare a timpului este percepută destul de acut de marea majoritate a oamenilor, motiv pentru care auzim din ce în ce mai multă lume semnalând problema lipsei de timp. Se estimează că timpul se va accelera chiar și mai mult, până când odată cu spațiul va translata într-o altă dimensiune, într-un alt sistem de referință spațiu-timp!
Gregg Braden indică faptul că la finalul anului 2012 magnetismul (aflat în descreștere) și frecvența Schumann (aflată în creștere) își vor atinge valorile lor limită. Bradden denumește această perioadă „Trecerea prin punctul zero”. Atât Gregg Braden cât și alți cercetători spun că exact în acea perioadă de limită a parametrilor Pământului vor surveni anumite fenomene care acum ne apar ca fiind uluitoare. Astfel, polii magnetici se vor inversa, iar Pământul se va opri din rotație și după o scurtă pauză va începe să se rotească în sens invers (ceea ce nu ar fi pentru prima dată în istoria omenirii, așa cum este menționat în mai multe texte străvechi, ce menționează că în alte vremuri Soarele răsărea dinspre vest). De asemenea se apreciază că în acea perioadă de limită vor fi 30 ore de întuneric total (în care nu se vor mai vedea nici măcar stelele) și că se va produce translația într-o dimensiune spațiu-timp superioară.
Inițiații anumitor căi spirituale spun că planeta Pământ va translata în planul eteric, adică în planul paralel de vibrație imediat superior celui fizic. Tradițiile spirituale afirmă că lumea fizică-materială este doar aspectul cel mai grosier al realității, dincolo de care există încă multe alte dimensiuni superioare. Dealtfel, cel puțin din punct de vedere teoretic, și știința actuală acceptă faptul că Universul poate exista având și alte coordonate spațiu-timp chiar mult mai complexe decât cele din lumea noastră. Dacă toate acestea se vor produce, se poate spune că aceste transformari vor face posibilă accesarea mult mai ușoară a altor dimensiuni existențiale paralele. Evaluând uriașele transformări care se vor produce există anumite estimări ce indică faptul că cele mai importante transformări vor fi de ordin subtil-energetic, cam în proporție de 75%, iar transformările concret-fizice, evidente pentru oricine, vor fi de apr oximativ 25%.
Se poate așadar constata că pe planeta Pământ au început deja transformări extraordinare ce converg spre finalul anului 2012 și care vor continua și după aceea. Se estimează că în zona planetei Pământ va fi o concentrare energetică uriașă, cum nu a mai fost niciodată în istoria terestră. Se poate spune că Terra va fi literalmente îmbăiată în aceste energii. În opinia mai multor cercetători, fotonii Centurii vor exercita o multiplă și uriașă influență asupra materiei terestre.
Întreaga viață vine de la Soare, iar acum Soarele își modifică în mod accelerat activitatea. Așa cum au constatat cercetătorii, consecințele acestui fapt se răsfrâng și la nivelul biosului, influențând inclusiv ADN-ul. Dr. Berrende Fox a observat că, de 20 de ani, oamenii au început să se schimbe la nivel celular, iar unii chiar și-au dezvoltat noi lanțuri în structura ADN-ului, fapt observat prin teste de sânge. Mai mulți cercetători estimează că ADN-ul uman este pe cale de a fi reprogramat și că se vor activa încă 10 lanțuri de ADN prin rearanjarea și activarea anumitor gene neutilizate în prezent. Structura ADN va ajunge conform acestor cercetători să aibă 12 componente active. Știința de până acum a considerat că ADN-ul are în structura sa pe lângă cele două componente active și mai multe gene ce păreau inutile, așa-zis „de umplutură” sau „gene balast”. Se pare însă că de fapt acesta a fost până acum doar un ma terial genetic ce rămăsese într-o stare potențială, încă neactivată și că acum se apropie momentul deplinei sale activări. Această activare se realizează tocmai datorită multiplelor transformări de ordin cosmic și energetic în care este actualmente integrată planeta Pământ. ADN-ul are un rol de receptor foarte fin, ca o antenă pentru aceste energii foarte mari care vin spre noi și care sunt totodată și foarte elevate ca frecvență de vibrație. Frecvențele genomului uman și ale ADN-ului sunt foarte înalte, având vibrații foarte fine și tocmai de aceea ADN-ul este considerat uneori ca fiind un fel de structură de lumină condensată. Ca urmare a acestei treziri a ADN-lui din starea de potențialitate, fiecare persoană de pe planetă se poate spune că este supusă la o încărcare (activare a ADN-ului) care va avea ca efect global un salt în evoluția umanității! Aceste transformări energetice sunt astfel într-un mod semnificativ corelate cu creșterea numărului de raportări de fenomene paranormale din ultimii ani. Se știe deja că printre copiii care s-au născut după anii 1980 au apărut așa-numiții copii indigo, curcubeu și de cristal, copii ce se distingeau net de cei din generațiile anterioare prin nivelul lor mult ridicat de inteligență și chiar prin diferite abilități considerate ca paranormale. Așa cum descriu prestigioasele reviste „Omni”, „Nature” și „Science News”, în ultimii ani s-au născut în toată lumea sute de mii de copii cu abilități paranormale din ce în ce mai mari, aspecte ce sunt chiar foarte bine documentate științific. Se poate spune că aceste profunde și fundamentale transformări energetice planetare se propagă astfel și în conștiințele oamenilor urmând să influențeze din ce în ce mai mult evenimentele sociale, economice și politice care vor urma.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53