Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2009, 13:12:13
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit descantecele care fac bine oamenilor sunt pacate?

daca insotesc pe cineva la descantatoare (in ideea ca se va insanatosi)savarsesc un pacat ?astept raspuns de la un preot.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2009, 13:15:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Farmecele, descantecele, deochiurile sunt forme ale VRAJITORIEI. Te faci partasa diavolului cu acela pe care il insotesti la descantatoare. Aia e unealta diavolului si DIAVOLUL NU POATE FACE NICIUN BINE.

R.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2009, 13:22:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insoteste-l pe acela nu la vrajitoare, ci la parintele lui duhovnic si sa-i marturiseasca toata trasnaia facuta la descantatoare, ca-i pacat, pacat impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta fara spovedanie.
Iar daca tu l-ai mai insotit pe acela la descantatoare trebuie sa te spovedesti parintelui tau duhovnic. Nimic altceva. VRAJITOAREA este o URACIUNE in fata Domnului, nu stiai?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2009, 13:42:29
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Insoteste-l pe acela nu la vrajitoare, ci la parintele lui duhovnic si sa-i marturiseasca toata trasnaia facuta la descantatoare, ca-i pacat, pacat impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta fara spovedanie.
Iar daca tu l-ai mai insotit pe acela la descantatoare trebuie sa te spovedesti parintelui tau duhovnic. Nimic altceva. VRAJITOAREA este o URACIUNE in fata Domnului, nu stiai?
Ce spune razvan este bine,asculta-l.

Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții.
Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, și pentru această urâciune îi izgonește Domnul Dumnezeul tău de la fața ta.(Deuteronom 18:10-12)
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2009, 14:38:48
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
daca insotesc pe cineva la descantatoare (in ideea ca se va insanatosi)savarsesc un pacat ?astept raspuns de la un preot.
Doamne-ajuta!

Bine ai venit printre noi.

NU EXISTA DESCANTECE (in adevaratul sens al cuvantului) CARE FAC BINE. Savarsiti pacat cu siguranta. Draga sora, nu uita ca pacatele parintilor sunt platite in anumite cazuri si de copiii lor, si de copiii copiiilor lor, pana la a treia sau chiar a patra generatie.

SA NU TE DUCI LA DESCANTATOARE, VRAJITOARE, GHICITOARE SAU ALTI RATACITI, mai ales acum cand ti s-a spus clar ca faci pacate.

Du-te cu persoana la preot fara intarziere. Persoana bolnava trebuie sa ajunga la preot, la duhovnic. Si, daca e bolnava, de ce nu se duce si la doctor? Oamenii, obisnuiti sa mearga doar duminica la Sfanta Liturghie, uita uneori de Taina Sfantului Maslu (Slujba Sfantului Maslu) si de Taina Spovedaniei, ambele fiindu-i necesare pentru vindecare.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2009, 17:29:05
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu stiu cum sa va raspund la ceea ce mi-ati scris.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2009, 17:34:17
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

gata.Cred ca am reusit.Eu va multumesc mult pentru sfaturi .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2009, 17:50:57
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nadejde in Dumnezeu

Doamne-ajuta!

Cel mai bun raspuns ar fi sa mergi cu persoana la preot. Mai ales ca ai dorit un raspuns de la un preot.

Fa-ti rugaciunile si du-te cu nadejde.

Daca ai o problema de comunicare cu preotul din parohia din care faci parte, mergi la alta biserica, fara frica, si cere sfat. Nu mai ezita. Daca mergi cu credinta ai toate sansele sa ne scrii ca s-au rezolvat problemele.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2009, 06:30:41
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Trebuie sa fim constienti ca exista cele doua realitati: Dumnezeu si satana. Bunul Dumnezeu vrea sa ne mantuiasca, insa satana nu doreste mantuirea noastra si vrea sa ne ducem cu el in infernul cel vesnic. De aceea intinde fel de fel de curse omenirii pentru a prinde pe cat mai multi. Intinde multe momeli printre care momeala aceasta a ocultismului, vrajitoriei, despre care se crede ca ar fi binefacatoare. Satana, fiind spirit, ia diferite infatisari, cunoaste tot trecutul vietii noastre, lucreaza prin oameni, prin animale si prin obiecte, are puterea de a distruge si aceasta o face servindu-se de oamenii inraiti, cu mintea pervertita si intunecata de patimi. Oamenii vrajitori, spun Sfintii Parinti, vor fi cel mai aspru pedepsiti de Dumnezeu, deoarece ei, constienti fiind, se leapada de Dumnezeu inca din aceasta viata, de buna voie chiar. Dumnezeul lor devine satana; lui i se inchina toata viata, lui ii slujesc, lui ii aduc jertfe.

Spunea candva un mare parinte, urmatoarea intamplare: pe cand era preot intr-o comuna din Moldova a venit sa se spovedeasca la el o vrajitoare cam de 60 de ani. Dupa ce si-a spus toate pacatele din copilarie, toate relele ce facuse oamenilor prin vrajitoriile ei, acel parinte i-a dat canonul necesar pentru ispasirea acestor pacate. Unul din canoane i-a fost acela de a nu se impartasi 7 ani de zile. Auzind acea femeie ca preotul nu-i da impartasania, deoarece nu avea cum sa o poata impartasi din cauza pacatelor ei, a intrat diavolul deznadejdii in ea spunandu-i ca nu va mai trai atatia ani si va muri neimpartasita. Si biata femeie primind gandul acesta al deznadejdii de la satana, dupa ce a iesit de la spovedanie, parca a intrat un duh in ea; a inceput sa alerge atat de tare pe drum incat s-a izbit cu capul de o stanca si a murit pe loc. La inmormantare, bineinteles ca a fost chemat preotul ce o spovedise. El o cunostea foarte bine pentru ca tocmai o spovedise si si-a dat seama ca diavolul deznadejdii i-a facut un asemenea rau. Toata viata saraca femeie slujise satanei si iata ca nu a lasat-o pana cand nu a luat-o la el. La inmormantare preotul a pus epitrahilul pe trupul ei in sicriu, in momentul citirii dezlegarii mari. Pe cand citea acea dezlegare mare preotul a observat cum epitrahilul se lasa in sicriu. La sfarsitul rugaciunii, incredibil, trupul acelei femei vrajitoare disparuse. Toata lumea ramasese incremenita. In urma acestei intamplari preotul acela care avea o viata de sfintenie s-a rugat lui Dumnezeu cateva zile cu post sa-i descopere aceasta minune. Dumnezeu i-a descoperit ca satana si-a luat acea ucenica a lui cu trupul ei pamantesc. Asa cum fiecare om in momentul incetarii din viata trece prin niste judecati ale lui Dumnezeu, asa a aratat ca vrajitorii sunt cei mai aspru pedepsiti. Ei de buna voie s-au lepadat de Dumnezeu si s-au inchinat diavolului; de aceea atunci cand mor ii ia cu trup cu tot, deci nu mai trec prin acele judecati.

Este o mare greseala cand cineva apeleaza la vrajitori pentru a li se indeplini o dorinta in casa. Se poate indeplini pe moment acea dorinta cu puterea satanei, insa nu are viata lunga, nu poate avea un efect indelungat. Sunt cunoscute atatea cazuri cand unii parinti si-au casatorit copii cu ajutorul farmecelor. Totul a fost foarte bine pe moment, insa nu a durat mult timp si a venit inevitabila despartire. Trebuie sa fim constienti ca diavolul nu ne face nici un bine pentru viata noastra. Tot binele savarsit prin vraji nu numai ca nu are viata lunga, ci si distruge totul. Trebuie sa ne ferim a merge la vrajitori ca si cum am pune mana pe foc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2009, 22:38:51
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi pare rau sa zic ca persoana nu m-a mai contactat(ca sa merg cu ea ,de fapt sa o duc cu masina ca nu are alt mijloc de a ajunge decat cu o masina)si am aflat ca de fapt a gasit pe altcineva .ce sa mai fac acum? nu pot sa o mai conving in ultima clipa sa se razgandeasca ca de fapt o cunosc f bine ,e ruda cu mine ,si oricat as fi incercat sa ii schimb optiunea nu as fi reusit.Pentru ca stiti cum e? cand incepe sa vorbeasca ca a auzit de una care stie sa descante si te face bine si se duce lumea la ea, ca sunt masinile la ea la poarta ca la obor,nu mai poti sa mai zici nimic.De multe ori i-am zis ca eu nu cred in asa ceva ,ca sunt niste hoate care ia banii oamenilor dar nu vrea sa inteleaga.Sper sa ma ierte Dumnezeu daca am gresit vis-a-vis de toata intamplarea asta,si ma rog ca in fiecare zi de acum inainte sa ne dea Dumnezeu tuturor intelepciunea de care avem atata nevoie....sa gandim intelept,sa raspundem intelept,sa infaptuim intelept toate lucrurile...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunt cateva pacate care nespovedite te pot trimite in iad:masturbarea,avortul,fumatu spre_rasarit Generalitati 3 28.12.2011 14:49:38
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Cei ca s.o.vantu de ce sunt bine mersi? annajanette Generalitati 5 14.02.2010 22:59:55
Ce sunt Pastile (nu sarbatoarea, ci ceva ce se da oamenilor atunci) sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 2 27.06.2009 15:05:16
Care este misiunea oamenilor pe pamant? Andreea_Oana Generalitati 14 27.06.2007 15:01:51