Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2010, 18:08:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Apel umanitar din Piatra-Neamt

Citat:

Mesaj primit de la Pr. Cristian Berea - Parohia "Nașterea Sf. Ioan Botezătorul", Cut II, comuna Dumbrava Roșie, judetul Neamt, referitor la o enoriasa.

"Numele meu este Stanciu Ana Maria, am 22 de ani si sunt o mama disperata care se gandeste ca oricand poate ramane fara auz si nu o sa poata sa mai auda baietelul spunandu-i "mama". Sunt tanara; cu urechea dreapta nu aud de la varsta de 7 ani, si de curand am aflat ca am probleme si cu urechea stanga - mai aud pe jumate si imi trebuie urgend 30 de milioane pt a putea sa imi iau aparat auditiv. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati! Sunt o mama disperata. Numai sotul lucreaza din familie si ia salariu minim pe economie si nu ne putem permite sa imi iau un aparat auditiv, mai ales ca am si rata in banca."

Persoanele milostive pot livra banii in contul de mai jos:

cod fiscal: 26301028
cod IBAN: RO33 RNCB 0196 1135 4812 0001
deschis la BCR, Filiala Piatra Neamt

Dumnezeu sa va rasplateasca jertfa!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2010, 22:03:59
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

sigur in orasul dvs.este o institutie specializata in problemele persoanelor cu hadicap.Mergeti la comisia de acolo sa va stabileasca gradul de handicap,apoi la Casa de asigurari de sanatate care va va inscrie pe o lista de asteptare(nu dureaza mult) pentru obtinerea unei proteze auditive si va suporta in mare parte pretul acesteia.Astfel veti beneficia si de multe alte drepturi de care probabil nu stiti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2010, 23:46:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
[ imi trebuie urgend 30 de milioane pt a putea sa imi iau aparat auditiv.

Dumnezeu sa va rasplateasca jertfa!

30 milioane zici?!!!
........Asta-i una din cele mai grave probleme cu romanul, minte de stinge,... si nu poate minti in limite rezonabile, trebuie sa exagereze la maxim bazindu-se pe prostia si nestiinta aproapelui! ....sau daca doamna X din comuna Y, are nevoie de aparat de auzit trebuie MUSAI sa fie cu implant pe creier de $5000, nu oricare, nuuuu,! ci din acela pe care doar Bill Gates il poarta!
Treziti-va adormitilor ca va faceti de rusine!..lumea a devenit un mic sat global, nu se mai poate exagera!

Dupa cum vedeti mai jos pe piata exista aparate auditive aproape gratis..sau citiva dolari!

http://shop.ebay.ca/i.html?_nkw=chea...2&_from=&_ipg=

Faci comanda si-ti vine in citeva zile, in posta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2010, 08:29:11
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Recent am vrut sa ajut pe cineva si sa-i procur un aparat auditiv. Nu mai aude aproape deloc si toti cei din jurului lui isi bat joc de el.

Am fost la mine aici si m-am interesat. Mi-au spus ca cel mai ieftin (dar si cel mai slab) aparat costa cam 200 de euro. Sunt intradevar aparate performante care pot ajunge la 5000 de euro asa cum spune initiatorul topicului. Nu minte!
Stiu asta pentru ca intamplator acum 2 luni m-am interesat de acesta problema.

Va sfatuiesc sa urmariti programul "rabla" ptr aparatele auditive. Am inteles ca poti duce proteza veche la schimb si in functie de evaluarea lor iti vor reduce o parte din costul celui nou.

Cat despre programul de sanatate...sa stii Andrei ca este jale in tara!
Eu am ajuns sa-mi platesc tot. Medicamentele, perfuziile, seringile, analizele. Tot! Desi stii bine ca am deja diagnosticul tot nu beneficiez de reduceri cand e vorba de un RMN (spre exemplu). Recent mi-au cerut si mie 5000 de euro dar Maica Domnului mi-a ajutat si s-a rezolnav cu mult mai putin.

De aceea spun! Nu judecati fratilor ca e simplu. Dar cand esti bolnav si NU AI BANI in tara asta, MORI!!
NU incurajez cersetoria dar...cunosc foarte bine umilinta cu care se lupta un bolnav in ROMANIA.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2010, 17:26:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mi-au spus ca cel mai ieftin (dar si cel mai slab) aparat costa cam 200 de euro..
Nu este adevarat Jeni, si ti-am dat exemplul de mai sus pe E-Bay. In ziua de astazi si cele mai "proaste" aparate sunt ff bune. Singurul inconvenient este marimea lui si faptul ca se poarta dupa ureche si este pentru unii...ce sa-ti spun...IN-ESTETIC.

Stii ceva, daca multi batrini pensionari din New York poarta din acelea de 5$( adica 2-3 Euro) FARA sa le fie rusine, cred ca unei "mari doamne" din comuna Cucuietii din deal nu o sa-i pice rangul daca o poarta. Sa lasam ifosele "umile"! si sa fim SERIOSI!
Deci cu curaj Jenica, scoate cardul si cheltuie DOAR citiva euro si intr-o saptamina il primesti in posta!

Romanul, Jenica, va da inainte DOAR cu seriozitate , asa cum au facut-o cu mindrie si CINSTE occidentalii, nu cu prefacatorii si mai ales cu smerenie prefacuta care le-am mostenit de la tigani.
Cu cit mai repede cu atit mai bine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2010, 02:28:34
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
30 milioane zici?!!!
........Asta-i una din cele mai grave probleme cu romanul, minte de stinge,... si nu poate minti in limite rezonabile, trebuie sa exagereze la maxim bazindu-se pe prostia si nestiinta aproapelui! ....sau daca doamna X din comuna Y, are nevoie de aparat de auzit trebuie MUSAI sa fie cu implant pe creier de $5000, nu oricare, nuuuu,! ci din acela pe care doar Bill Gates il poarta!
Treziti-va adormitilor ca va faceti de rusine!..lumea a devenit un mic sat global, nu se mai poate exagera!

Dupa cum vedeti mai jos pe piata exista aparate auditive aproape gratis..sau citiva dolari!

http://shop.ebay.ca/i.html?_nkw=chea...2&_from=&_ipg=

Faci comanda si-ti vine in citeva zile, in posta!
:))))))))))
Inca o data ai dovedit ca nu te dezici, atent si direct la obiect :))))))))))
Bravo!!!

In rest ca sa cumperi de pe ebay e bine sa nu locuiesti in Romania :))))))))
De ex. eu am cont pe acest site de unde mai cumpar cand am nevoie de cate ceva (eu intru pe site-ul ebay pentru Anglia pt ca aici locuiesc acum)...interesant pentru mine a fost cand am gasit specificat la multi useri si la anumite produse ca nu se expediaza in tari din estul Europei intre care si Romania.

Deci?!?....
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2010, 08:19:23
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de indemn Andrei, aparatul a fost achizitionat deja.
Cat despre umilinta prefacuta..nu stiu de altul insa stiu din proprie experienta cum sunt tratati bolnavii de hepatita (spre exemplu) in Romania. Si nu e vorba de umilinta prefacuta mostenita de la tigani (si asa mi-s cam bruneta) CI DE FAPTUL CA SPITALUL NU ITI OFERA NIMIC GRATIS! poti intelege asta?
Stai internat si nu iti da NIMIC daca nu aduci de acasa medicamentele!! Iti face arginina, mergi de cumperi, Vrei analize? mergi de plateste! Vrei RMN? Scoate banul!
Pui o intrebare simpla...de ce sa platesc daca sunt asigurat? Ti se raspunde plictisit..nu-s bani! banii sunt la Udrea si la altii ca ea...

Nu ma plang si cred ca ai ajuns sa ma cunosti destul de bine ca sa stii asta..insa ma doare ca alaturi de mine sufera familia mea. Sufera, pentru ca si eu sunt om si nu pot duce singura toate.
Asta-i adevarul, Andrei! Nu e smiorcaiala, nici smerita smerenie ci VIATA insasi!
Dar, mila Stapanei!
Crede-ma uneori as vrea sa plec din tara asta...dar cred ca sunt prea lasa sau mult prea "patrioata"..inca nu-mi dau seama prea bine..lucrez la asta..
Scuze de off topic initiatorului.

Claudia, are dreptate! Nu ne este permis (sau cel putin eu una nu reusesc sa obtin aprobarea comenzii facute) sa comandam pe E -Bay.

Last edited by eduardd; 13.08.2010 at 08:49:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2010, 17:22:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
nu se expediaza in tari din estul Europei intre care si Romania.

Deci?!?....
Trebuie sa existe o varianta "e-talcioc" europeana :). Stiu ca nemtii au ceva asemanator. Sa-l intrebam pe Marius poate stie el.
Oricum vad ca slava domnului s-a rezolvat!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2010, 20:05:42
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Trebuie sa existe o varianta "e-talcioc" europeana :). Stiu ca nemtii au ceva asemanator. Sa-l intrebam pe Marius poate stie el.
Oricum vad ca slava domnului s-a rezolvat!
Pai exista o varianta e-bay romanesc...un site numit okazii...dar acolo vand romani la romani, deci iti dai seama :)))) ...ca nici nu stii care pe cine urmareste sa insele :))))

Nu mai spun ca si site-ul este foarte prost administrat...in conditiile in care cineva castiga licitatia lejer ramane cu buza umflata ca nu primeste produsul deoarece vanzatorul nu este multumit de pretul obtinut si nu-l expediaza, ba din contra il baga din nou la licitatie :))))...deci se poate :)))

...iar administratorul nu ia nici o masura, de fapt nici el nu prea stie pe ce planeta este (eu am avut o discutie cu ceva timp in urma, pentru ca aveam un anunt si nu stiam ce repercursiuni voi avea daca licitatia era in derulare iar eu voiam sa renunt pentru ca plecasem din tara si chiar nu mai puteam sa ma ocup de expedierea produsului dupa finalizarea licitatiei...am ramas blocata cand am vazut raspunsul lui...dar mi-am revenit repede ca mi-am adus aminte ca vorbesc cu un roman din Romania).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou apel umanitar Annyta Umanitare 13 10.12.2012 21:05:07
Apel umanitar Joulie Umanitare 3 05.09.2012 20:26:17
Apel umanitar petre uta Umanitare 0 29.04.2010 14:32:46
apel umanitar fratica Umanitare 0 14.04.2008 20:55:41