Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2006, 08:18:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Astazi este ziua prieteniei

Când îti vine sa plângi, adu-ti aminte de clipele în care zâmbeai;
Când simti ca viata nu are nici un rost
gândeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Când simti ca vrei sa mori gândeste-te ca altii ar da orice sa
traiasca...
Iubeste-ti viata parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.
Este luna internationala a prieteniei.
Trimite acest mesaj tuturor celor pe care îi consideri prieteni.
Daca
nu primesc acest mesaj inapoi inseamana ca nu imi esti prieten.


Rosteste aceasta rugaciune si o sa vezi cum Dumnezeu raspunde:
"Doamne,te iubesc si am nevoie de tine, vino in inima mea si
binecuvanteaza-ma pe mine, familia mea, casa mea, prietenii mei, in numele Domnului nostru Iisus Hristos.
Amin."
Trimite acest mesaj la cel putin 7 oameni.
Vei primi un miracol maine
Sper sa nu il ignori.
Un copil l-a intrebat pe Iisus "cat de mult ma iubesti?" Iisus i a
raspuns "atat de mult" si si-a rastignit bratele pe cruce si a murit pentru noi.
Daca crezi in Dumnezeu vei trimite acest mesaj tuturor din lista ta !
Daca il stergi, vei avea inima rece..
Trimite asta tuturor din lista ta in 30 de minute,
si priveste ce se intampla
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2006, 09:39:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Scrisoare catre un prieten

M-am gandit deunazi la un om care nu mai crede în el. Si l-am simtit incremenit în pozitia in care s-a prabusit odat cu credinta lui. Paralizat, nu mai avea curajul nici macar sa se-ntrebe ce s-a-ntamplat cu el… Ma gandesc ca, daca ar mai fi putut sa se minta, ar mai fi putut face cate ceva. Stii, ca acei oameni care, dupa ce citesc manualele americane de supravietuit in societatea actuala, isi noteaza pe un biletel sau isi repeta in fiecare zi : „Esti cel mai bun, esti capabil, doar de tine depinde, poti !“ Si, uimitor, acest gen de autosugestie chiar reuseste unora.
Si, chiar daca, in mod normal n-ar reusi nici sa mearga 100 de metri, dupa ce-si „injecteaza“ niste incredere de sine, reusesc chiar sa alerge...
Si-atunci vin si ma-ntreb... ce e mai important: sa fii sau sa crezi ca esti ? Pentru ca poti fii, fara sa crezi ca esti si poti sa crezi ca esti, fara sa fii. Ironic, atunci cand esti, iti cunosti si limitele si scaparile. Si-atunci, increderea in sine e legata de nivelul de multumire de sine. Si, de obiciei, oamenii care sunt si ajung sa afle ce sunt, sunt niste perfectionisti. Nu se pot declara multumiti cu una cu doua.
In schimb, atunci cand nu esti, increderea in sine este construita mai ales pe rezultatul interactiunii tale cu ceilalti si pe capacitatea de a interpreta lucrurile in favoarea ta. Prin urmare, s-ar putea ajunge la concluzia paradoxala ca, cu cat te cunosti mai putin, cu atat poti avea mai multa incredere in tine. De altfel, atunci cand ai in fata o cutie inchisa, iti poti permite sa-ti imaginezi ce vrei ca se afla in ea. De multe ori, asta iti da un ascendent asupra celorlalti. Nici ei nu stiu ce e in cutie ( cu atat mai putin in tine, ca om ) si, prin urmare, sunt mai dispusi sa accepte povestea ta... Sau sunt liberi sa-si imagineze ce vor. Aici sunt conditionati de sentimentele care ii leaga de tine, de experienta lor de viata, de comparatiile pe care le fac, in functie de forma si culoarea cutiei, cu altele asemanatoare, al caror continut l-au aflat... dar, de cele mai multe ori, cu cat afirmi mai raspicat ca tu stii ca in cutie e... ceva, cu atat ceilalti vor renunta la a mai face efortul de imaginatie... Straniu, chiar si acest rezultat initial, acela de a-i convinge pe ceilalti ca esti asa cum spui, este un motiv foarte bun pentru a-ti hrani increderea in sine. Cu alte cuvinte, te crezi cu atat mai bun cu cat reusesti sa-i convingi pe ceilalti ca esti bun. Si asta e destul de usor, tinand cont de superficialitatea marii majoritati a relatiilor interumane.
Oamenii nu sunt capabili sa se cunoasca pe ei insisi, preocupati mult mai mult de a parea decat de a fi ( mai ales ca „a parea“ este destul de bine reglementat de convenientele sociale... stii cum trebuie sa fii ca sa fii „bun“, in timp ce „a fi“ e atat de riscant ), cu atat mai putin sa-i cunoasca pe ceilalti. Asta si daca i-ar interesa cu adevarat. Si-atunci, majoritatea relatiilor sunt, de fapt, „armonizarea“ a doua imagini. Sunt interactiunea dintre doua pareri proprii despre sine, si nu intre doua realitati.
Din pacate, si neincrederea in sine este determinata tot de rezultatul interactiunii cu ceilalti, filtrat de reperele asimilate in timpul vietii. Si ea vine tot pe fondul unei necunoasteri de sine. Tinzi sa devii, pentru tine, „imaginea“ esecurilor tale. Evident ca, intr-un cerc vicios, neincrederea duce la noi esecuri. Mai mult, duce la un fel de incremenire in proiect... Nu mai ai curajul sa intreprinzi nimic...
Din pacate, pentru oamenii de genul asta, oglinzile nu folosesc la nimic. Pentru ca ei vad in oglinda ce stiu ( cred ) ei despre ei. Am scris un aforism genial :))) „Prostia, cand se uita in oglinda, isi spune : Ce desteapta sunt !“ Si mai am unul „Nu te-ntreba pe cine vezi in oglinda. Intreaba-te cine se uita în ea“. Pentru ei oglinda foloseste ca legitimizare a imaginii lor despre ei. Si-si vor alege oglinzile in consecinta. Acelea care le permit sa-si reflecte nu adevarata imagine, ci cea pe care se bazeaza increderea de sine. Cati oameni care se cred frumosi, crezi ca n-ar sparge o oglinda care le-ar spune ca sunt urati ? Si-atunci, cum putem crede ca vor accepta langa ei alte oglinzi decat cele care le intaresc imaginea lor despre ei ?
Ma gandesc daca nu cumva cautarile noastre printre oameni nu sunt decat cautari ale acelei „imagini“ care sa confirme „imaginea“ noastra... daca nu cumva cautam, fara sa ne dam seama, acea oglinda care sa ne arate asa cum ne credem... Si, probabil, de aceea si esueaza mai toate relatiile...
Si stii efectul acela cand pui doua oglinzi fata in fata... Practic nu se vede nimic, decat reflectarea continua a „imaginilor“ celor doua oglinzi.

sursa. cafeneaua.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2006, 10:18:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Silvestar,sincer nu am timp sa trimit mesajul tau tuturor prietenilor,nici macar nu stiu cum sa-l iau asa gata scris,si sa-l transfer,caci tare nu am timp prea mult la dispozitie,mai ales acum ca am doi copii,unul mi l-a adus soramea(9 luni)si nu e usor,dar asta nu-nseamna ca sunt indiferenta si cu inima rece.Iarta-ma,dar e nedrept cu mesajele astea impunatoare,cel care este sensibil marturiseste oricum despre duhul prieteniei si-l sprijna prin fapte altruiste.Apreciez mesajul,chiar foarte mult,si stiam despre luna prieteniei,dar cu prietenii ma intalnesc mai rar,din lipsa de timp si altele,dar majoritatea cunoscutilor mei sunt "f.credinciosi" de care m-am cam indepartat de ei,sau ei de mine,oricum,nu conteaza motivele,ci faptul ca pe ei oricum nu prea-i intereseaza aceste aspecte.Acest mesaj suna a "scrisorile acelea ciudate din copilarie,pe care le primeam in posta si care ma enervau tare,caci condamnau si indemnau la tot felul de tampenii".Inca o data,te rog sa ma ierti,mesajul in sine l-am inteles....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2006, 10:31:07
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Mesajul nu are nimic rautacios si nici tendentios. Poate anume e facut, nu de mine, l-am pus cum l-am primit ca sa aminteasca, in gluma, bineinteles, de mesajele de odinioara. Nu-i nici o problema ca nu-l poti trimite, principalul e sa simti, sa transmiti un gand curat pentru cei pe care-i crezi prieteni. Nu-l interpreta, ia-l ca atare! Eu as fi putut sa-i dau o alta forma, dar m-am abtinut...

Insa, mai importanta mi se pare scrisoarea de dedesubt care e, oarecum, legata de tema propusa ieri de CM, "lEGEA ATRACTIEI...", tema care ai spus ca te atrage...
Nu te mai plange niciodata de lipsa de timp, de prea multa treaba... E un sfat prietenesc, izvorat din prea multa durere si experienta personala. Cu bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2006, 12:56:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa este Silverstar,nu timpul ar fi problema in multe situatii evaluate superficial,probabil acesta este doar un pretext pe care multi ne-am obisnuit sa-l etalam si recunosc,ma numesc printre acestia,chiar daca,cu adevarat pentru mine este greu sa am deodata grija de doi copii(unul de 1,5 ani si celalalt de 9 luni),nici macar nu m-am obisnuit cu ideea,si-au mai si racit amandoi odata.Oricum,sunt convinsa ca intentia ta a fost prietenoasa si stiu ca mesajul este postat pe internet,l-am mai primit pe adresa de mail.Sunt convinsa ca vorbesti din experienta,si inveti indrumand la inteleapta cugetare,chiar imi face placere sa invat de la tine,pentru ca,am constatat ca,intr-adevar in viata suferim mult prea mult pentru banalitati(cat suntem tineri),iar pretioasa energie din interiorul nostru se duce pe apa sambetei...iremediabil,am simtit aceasta pe pielea mea.De aceia este nevoie de povetele oamenilor trecuti prin viata,cu atat mai bine daca e si pedagog.Multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
buna ziua drexler_justin Generalitati 9 23.07.2010 21:08:15
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16