Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2010, 22:18:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DoryLucky Vezi mesajul
In viata am gresit foarte mult , de pacate numai vorbesc. Nu merg la biserica foarte des ,dar ma rog in fiecare zi acasa dimineata si seara poate mai imi iarta Dumnezeu si mie din pacatele cele multe. De cand ma stiu nu am putut sa realizez nimic , tot ce am vrut sa fac nu am putut sa duc bun sfirsit .Nu am prieteni si nu pot sa-mi fac pentru o perioada mai mare .Cand obtin un servici mai bun atunci se intampla ceva si ma da afara .Acum sunt de cateva luni acasa si nu pot sa gasesc de lucru ,am trimis CV-ul la multe firme dar nu primesc nici un raspuns .Sunt disperat , sunt cu cineva de multi ani si imi este frica sa nu ma paraseasca din cauza ca nu pot sa am servici stabil si nu avem bani sa facem nunta .
Ce trebuie sa fac sa scap de blestemul asta , bat pasul pe loc ,de parca sunt legat de maini si de picioare .
Va rog sa-mi spuneti daca pot scap de blestemul asta si cum, pentru ca sigur sunt blestemat si din aceasta cauza nu pot sa fac nimic in viata asta .
Va multumesc .
Daca tu crezi in blesteme asa ai sa o tii... Scoate-ti din minte asemenea idei! Priveste totul ca o incercare si apropie-te de Dumnezeu! Orice ai incepe sa faci sa incepi cu binecuvantarea lui Dumnezeu! Cere-I ajutorul tot timpul, nu te va lasa! El este langa tine si iti stie suferinta iar tu sa nu descurajezi niciodata!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2010, 10:31:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Am si eu intr-o situatie apropiata..Ai gresit in trecut si ti-ai schimbat soarta in rau.."Cand faci ceva rau, intotdeauna iti schimbi soarta"..Bun! Situatia se poate schimba. Te duci la un duhovnic cu lista pacatelor si te spovedesti, fara sa lasi nimic de-o parte; te impartasesti si te straduiesti sa nu mai incalci nici o lege. Faptul ca ti se pun tot timpul bete in roate inseamna ca esti luptat de demoni...Deci tb sa nu lipsesti de la slujbe..Macar de la Sf Liturghie si un Maslu sau o Molifta...pe saptamana. Daca faci asa, usor , usor o sa te indrepti, altfel ramai asa....Si tb sa ai rabdare..Eu am indurat ani !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2010, 21:31:59
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

Inainte de toate as vrea sa subliniez ca sunt mame care isi pierd copii, sunt copii care nu au parinti , sunt copii care cersesc o bucata de paine, sunt oamnei care s-au trezit fara nimic din cauza furiei apelor, sunt oameni care traiesc in cele mai grele conditii umezeala, frig, pe intuneric fara apa fara nimic, de ei ce sa mai zicem?

As vrea sa spun un lucru: viata duhovniceasca se intemeiaza pe gand adica sa cultivam gandurile de-a dreapta si sa lepadam cele de-a stanga.
Ce-ti spune gandul tau?

N-ai facut nici o sporire in viata ta?

O sa-ti raspund prin cuvintele Cuv Paisie Aghioritul:

" Precum mi-am dat seama ascultati mult de aghiuta. Cum va insala! De ce credeti in aghiuta? De ce va ametiti? Liniste-te. Te mahanesti in zadar si te chinuiesti fara nici un motiv. Aghiuta iti prezinta lucruri incurcate ca fachirul. Te ameteste cu ganduri pesimiste ca sa-ti manance timpul. Chiar si putin de te-ar ameti si te-ar face sa nu ai dispozitie sa lupti impotriva lui, si tot ii este destul sa avanseze. Atunci cand esti singur incearca sa ai urmatorul tipic: psalmodie, doxologie, rugaciune cu mintea sau cu vocea , inacat sa eviti soaptele gandurilor, adica sa schimbi subiectul. Daca diavolul schimba subiectul de ce sa nu-l schimbam si noi? Sa fii intelingent, sa-ti bati joc de aghiuta." conchide la un moment dat cuv Paisie.
Esential este ca omul sa le explice pe toate prin gandul bun. Numai atunci se foloseste mai spun Cuv Paisie.
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/

Last edited by BursucGabrielaIonela; 16.07.2010 at 21:34:09.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2010, 21:36:01
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de DoryLucky Vezi mesajul
In viata am gresit foarte mult , de pacate numai vorbesc. Nu merg la biserica foarte des ,dar ma rog in fiecare zi acasa dimineata si seara poate mai imi iarta Dumnezeu si mie din pacatele cele multe. De cand ma stiu nu am putut sa realizez nimic , tot ce am vrut sa fac nu am putut sa duc bun sfirsit .Nu am prieteni si nu pot sa-mi fac pentru o perioada mai mare .Cand obtin un servici mai bun atunci se intampla ceva si ma da afara .Acum sunt de cateva luni acasa si nu pot sa gasesc de lucru ,am trimis CV-ul la multe firme dar nu primesc nici un raspuns .Sunt disperat , sunt cu cineva de multi ani si imi este frica sa nu ma paraseasca din cauza ca nu pot sa am servici stabil si nu avem bani sa facem nunta .
Ce trebuie sa fac sa scap de blestemul asta , bat pasul pe loc ,de parca sunt legat de maini si de picioare .
Va rog sa-mi spuneti daca pot scap de blestemul asta si cum, pentru ca sigur sunt blestemat si din aceasta cauza nu pot sa fac nimic in viata asta .
Va multumesc .
aurul se incearca in foc iar omul se incearca cu necazuri si suferinta NU-TI PIERDE NADAJDEA poate dumnezeu vrea sa-ti vada rabdarea
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.07.2010, 22:43:21
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu iti spunem noi, ci Hristos insusi iti vorbeste prin Biserica.

In primul rand trebuie sa te spovedesti cautand pocainta (parerea de rau pentru toate pacatele savarsite), marturisindu-ti sincer toate pacatele. Trebuie sa doresti sa nu mai savarsesti pacate... adica trebuie sa iti doresti sa implinesti cele 10 porunci, cu ajutorului lui Dumnezeu (caci singuri nu putem face nimic).

Trebuie sa te impartasesti, cu binecuvantarea parintelui duhovnic, bineinteles.

Taina Sfantului Maslu e foarte folositoare.

post, rugaciune si milostenie.

Doamne ajuta.
Voiam sa imi exprim parerea,dar a facut-o deja eugen pt mine,faceti cum spune el:spovediti-va,indreptati-va ,aveti credinta in Dumnezeu,gasiti-va un duhovnic cu care sa discutati despre framantarile d-stra si mergeti la Sfantul Maslu neaparat si duminica la Liturghie si participati la intreaga slujba si veti simti cum Duhul Sfant va va insoti din biserica pana acasa si in tot restul zilelor d-stra.Rugati-va cu credinta Domnului,caci El ne ofera dupa credinta noastra.Domnul sa fie cu dumneavoastra,iar d-stra sa fiti cu Domnul.Totul va fi bine daca va indreptati privirea catre Domnul,nu doar acum la greu,ci si dupa ce va va ajuta.Dupa fiecare job gasit I-ati multumit? sa Ii multumim pt fiecare lucru din viata.Ma bucur sa aud ca va rugati dimineata si seara si v-as recomanda sa va ganditi la Domnul si cand mergeti pe strada,si cand stati in metrou pe scaun.Daca sunteti cu Domnul in gand si Domnul va va avea pe d-stra .oricum ne iubeste pe toti si se ingrijeste de toti,nu cade o pasare pe pamant fara voia Sa,asadar sa fiti sigur ca are grija si de d-stra.Toate greutatile isi au rostul lor ,sunt spre iertarea pacatelor,spre ispasire,mantuire.Traiti cu credinta!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.07.2010, 03:08:50
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DoryLucky Vezi mesajul
In viata am gresit foarte mult , de pacate numai vorbesc. Nu merg la biserica foarte des ,dar ma rog in fiecare zi acasa dimineata si seara poate mai imi iarta Dumnezeu si mie din pacatele cele multe. De cand ma stiu nu am putut sa realizez nimic , tot ce am vrut sa fac nu am putut sa duc bun sfirsit .Nu am prieteni si nu pot sa-mi fac pentru o perioada mai mare .Cand obtin un servici mai bun atunci se intampla ceva si ma da afara .Acum sunt de cateva luni acasa si nu pot sa gasesc de lucru ,am trimis CV-ul la multe firme dar nu primesc nici un raspuns .Sunt disperat , sunt cu cineva de multi ani si imi este frica sa nu ma paraseasca din cauza ca nu pot sa am servici stabil si nu avem bani sa facem nunta .
Ce trebuie sa fac sa scap de blestemul asta , bat pasul pe loc ,de parca sunt legat de maini si de picioare .
Va rog sa-mi spuneti daca pot scap de blestemul asta si cum, pentru ca sigur sunt blestemat si din aceasta cauza nu pot sa fac nimic in viata asta .
Va multumesc .
Doamne ajută!
Dragul meu! Ce a spus Mântuitorul Hristos celor zece leproși din Evanghelie care au mers la El să-i vindece?!
"Mergeți și vă arătați preoților"! (asta fiindcă așa era rânduiala cu leproșii în vremea aceea, ca să se arate preoților mai întâi și să stabilească dacă boala este lepră și fiindcă știa Domnul Hristos că făcând ascultare de El se vor vindeca...)
Ei, sfatul meu este să mergi acolo unde ești la UN PREOT ORTODOX (nu la pastor...), care crezi că te va asculta, poate și cunoști unul "mai de suflet", așa..., și să discuți cu el problema îndeaproape, fiindcă el știe prea bine de ce "medicament" ai nevoie, și prima dată o să te întrebe DE SPOVEDANIE, fiindcă cu această Sf. Taină se începe vindecarea, să știi! Din altă parte nu poate veni nici o vindecare (adevărată...), fiindcă aici pe forum tot o să afli fel de fel de răspunsuri, dar care prea puțin o să te ajute. Preotul îți poate citi și rugăciuni potrivite de dezlegări, poate să te și spovedească (numai să vrei...), poate face multe lucruri care vindecă și sufletul și trupul.
Dumnezeu și Măicuța Domnului să-ți ajute!
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2010, 18:58:23
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!

Citat:
În prealabil postat de VasilePr Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dragul meu! Ce a spus Mântuitorul Hristos celor zece leproși din Evanghelie care au mers la El să-i vindece?!
"Mergeți și vă arătați preoților"! (asta fiindcă așa era rânduiala cu leproșii în vremea aceea, ca să se arate preoților mai întâi și să stabilească dacă boala este lepră și fiindcă știa Domnul Hristos că făcând ascultare de El se vor vindeca...)
Ei, sfatul meu este să mergi acolo unde ești la UN PREOT ORTODOX (nu la pastor...), care crezi că te va asculta, poate și cunoști unul "mai de suflet", așa..., și să discuți cu el problema îndeaproape, fiindcă el știe prea bine de ce "medicament" ai nevoie, și prima dată o să te întrebe DE SPOVEDANIE, fiindcă cu această Sf. Taină se începe vindecarea, să știi! Din altă parte nu poate veni nici o vindecare (adevărată...), fiindcă aici pe forum tot o să afli fel de fel de răspunsuri, dar care prea puțin o să te ajute. Preotul îți poate citi și rugăciuni potrivite de dezlegări, poate să te și spovedească (numai să vrei...), poate face multe lucruri care vindecă și sufletul și trupul.
Dumnezeu și Măicuța Domnului să-ți ajute!
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!

Bunul Dumnezeu asteapta sa IL CAUTAM DIN TOATA INIMA...atunci IL gasim cu adevarat iar problemele le vom duce cu ajutorul LUI!
SPOVEDANIE, IMPARTASIRE, SFANTA LITURGHIE, MASLU...si pe cat se poate DRAGOSTE pentru aproapele, pentru cel ce ne vrea raul...si MILOSTENIE.
DOAMNE AJUTA!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.08.2010, 23:21:35
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit sfat

Aveti un duhovnic?Daca nu,rugati-va la Dumnezeu in fiecare dimineata si seara si la Maica Domnului sa va daruiasca unul...Tineti legatura permanent cu el si va va ajuta cu siguranta in problemele dvs.Ati cazut putin in deznadejde,dar Maica Domnului ne vegheaza si ne este acoperamant sfant in caz de nevoi.Tot ce trebuie sa faceti este sa va rugati,sa tineti post si sa aveti fapte de credinta...Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2010, 12:47:46
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
aurul se incearca in foc iar omul se incearca cu necazuri si suferinta NU-TI PIERDE NADAJDEA poate dumnezeu vrea sa-ti vada rabdarea
Frumos spus, intelepte cuvinte.Am sa incerc sa-mi aduc aminte cand voi avea o suparare.Doamne ajuta!!!
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.08.2010, 01:00:21
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

am avut si eu asemenea perioada in care am ratat cu locurile de munca.Am fost la preot si mi-a spus sa citesc trei acatiste:ale Sf.Mina,Sf.apostoli Petru si Pavel si Sf,Nicolae cate unul pe zi.Mergi la oricare preot si iti va spune exact.De atunci nu am locul de munca corespunzator studiilor dar nici banii nu mi-au lipsit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 08:06:28
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 01:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42