Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 28.09.2012, 16:09:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Bravo voua! Ma bucur sa aud. Si eu am renuntat la carne definitiv acum 4 luni insa mai mananc lactate si oua. Nu des, nu mereu, oricum 2 zile pe saptamana sunt cele de post deci sunt excluse.
Grijă cu lactatele. De evitat laptele, recomandabil deloc. Laptele aduce fementații mari în corp, mai mari și decât carnea, ceea ce duce la dezichilibre. Mediul acid este cel favorabil dezvoltării paraziților și defavorabil scăderii sistemului imunitar. Recomand laptele fermentat, de exemplu iaurt sau telemea, brânză, maxim de două ori pe săptămână, o dată iaurt, o dată brânză. Ordine este cam asta: cel mai sănătos este cel de capră, apoi de vacă, bivolița, oaie.

Last edited by ovidiu b.; 28.09.2012 at 16:14:56.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 28.09.2012, 16:12:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Grijă cu lactatele. De evitat laptele, recomandabil deloc. Recomand laptele fermentat, de exemplu iaurt sau telemea, brânză. Ordine este cam asta: de capră, vacă, bivolița, oaie.
da Ovidiu, ai dreptate. Stiu asta, si am si zis ca-mi doresc sa reusesc sa renunt la ele cat mai repede. Defapt lapte simplu nu beau deloc ci doar branza, prefer casul ca e nesarat si iaurturile din lapte de capra.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #353  
Vechi 28.09.2012, 16:17:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
da Ovidiu, ai dreptate. Stiu asta, si am si zis ca-mi doresc sa reusesc sa renunt la ele cat mai repede. Defapt lapte simplu nu beau deloc ci doar branza, prefer casul ca e nesarat si iaurturile din lapte de capra.
Bravo, nu sună rău. Poți apela la laptele de soia și iaurtul de soia. Iartul este chiar foarte bun, cu un pic de miere și fructe de pădure e minunat. Eu iarna apelez la iaurt, cand nu ai asa mult fructe și legume prospete. Un aparat de lapte de soia e de asemenea mai avantajos. E mai greu când îl cumperi, dar îl amortizezi având prețul foarte mare la 1L de soia, plus că e mult mai sănăstos cel produs de tine și proaspăt.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 28.09.2012, 16:23:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bravo, nu sună rău. Poți apela la laptele de soia și iaurtul de soia. Iartul este chiar foarte bun, cu un pic de miere și fructe de pădure e minunat. Eu iarna apelez la iaurt, cand nu ai asa mult fructe și legume prospete. Un aparat de lapte de soia e de asemenea mai avantajos. E mai greu când îl cumperi, dar îl amortizezi având prețul foarte mare la 1L de soia, plus că e mult mai sănăstos cel produs de tine și proaspăt.
stiu ce zici si ma tenteaza f tare ideea de a-mi achizitiona un aparat de facut laptic de soya dar de unde sa fac rost de soya nemodificata genetic?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #355  
Vechi 28.09.2012, 16:35:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
stiu ce zici si ma tenteaza f tare ideea de a-mi achizitiona un aparat de facut laptic de soya dar de unde sa fac rost de soya nemodificata genetic?
Îți dau și sursa.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 28.09.2012, 16:38:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Îți dau și sursa.
te roooooooooooog
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #357  
Vechi 28.09.2012, 16:39:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.kingstore.ro/

Ți-l recomand pe cel alb, e mai nou...nu mai are sita aceea foarte fină care trebuie curățată. E mai ușor de curățat. Tot pe site găsești și ap de făcut iaurt, de soia, de lapte normal...Tot cel care le comercializează are și boabe de soia nemodificate genetic. Firma e din cluj...e domn foarte de treabă...
Reply With Quote
  #358  
Vechi 28.09.2012, 16:43:10
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Profesorul nostru ne spunea ca omul nu este facut sa consume produse animale(carne, grasime, oua, lactate) pt ca acestea conduc la formarea aterosclerozei, singurele fiinte care nu fac aceasta boala sunt felinele , iar profesorul este un iubitor de stiinta, nici nu stiu daca si-a pus vreodata problema existentei lui Dumnezeu , asa incit si stiinta vine din urma cu aceleasi constatari.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 28.09.2012, 16:56:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiadcd Vezi mesajul
Profesorul nostru ne spunea ca omul nu este facut sa consume produse animale(carne, grasime, oua, lactate) pt ca acestea conduc la formarea aterosclerozei, singurele fiinte care nu fac aceasta boala sunt felinele , iar profesorul este un iubitor de stiinta, nici nu stiu daca si-a pus vreodata problema existentei lui Dumnezeu , asa incit si stiinta vine din urma cu aceleasi constatari.
din pacate oamenii refuza sa accepte aceste informatii pentru ca sunt dependenti de stilul de alimentatie omnivor. Si asta e valabil si pentru atei dar si pentru crestini
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #360  
Vechi 28.09.2012, 17:04:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
http://www.kingstore.ro/

Ți-l recomand pe cel alb, e mai nou...nu mai are sita aceea foarte fină care trebuie curățată. E mai ușor de curățat. Tot pe site găsești și ap de făcut iaurt, de soia, de lapte normal...Tot cel care le comercializează are și boabe de soia nemodificate genetic. Firma e din cluj...e domn foarte de treabă...
Ovidiu multumesc mult de tot pentru link. Arata f bine aparatul cel alb si nici nu e foarte scump. Cred ca poti face cu el lapte si din caju sau migdale.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20