Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 06.11.2020, 07:11:14
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Implicit De ce nu avem grijă de planeta pe care locuim?

De ce poluăm planeta?
De ce ne distrugem propria casă?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

De ce actionăm asa? De ce continuăm să ne distrugem propria casă?

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.

Last edited by sergiu8; 06.11.2020 at 07:19:43.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 16:15:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
De ce poluăm planeta?
Nu există om care să trăiască câțiva zeci de ani și să nu polueze, simplu fapt că gătești sau faci căldură în casă duce la emisii poluante, dar astea sunt necesare traiului.

Citat:
Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!
Unde ai variante, doar țările bogate au anumite tehnologii, iar toată treaba cu acordurile ecologiste sunt făcute pentru ca cei puternici și cu acces la tehnologii verzi să mărească diferența față de țările sărace care nu-și permit să implementeze și va fi o Europa pe mai multe viteze, în care unii au supremație, ceilalți plătesc amenzi.

Depinde și cu ce motiv se taie există cel puțin 4 motive întemeiate să tai un copac.

Citat:

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.
Nu știu de ce vorbești la plural, nu cred că a tăiat niciunul ilegal ca să se îmbogățească de pe forum, dacă unul taie ca să se încălzească și pt că n-are gaz, intră la poluare necesară.

Nu văd la ce te ajută toate întrebările puse până acum, nu există un apostolat secularist verde după care te mântuiești, vede Dumnezeu pe fiecare cum a administrat, când distrugi cu rea intenție ai păcat.

Last edited by Iorest; 06.11.2020 at 19:48:53.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 19:46:56
Member

Implicit

Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 19:55:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.
Populația planetei va emigra din zone deșertificate în emisfera nordică, nu văd cum am putea acționa, de reciclat se reciclează deja, majoritatea celor care taie să se încălzească nu au cum să taie industrial, pt tăiatul industrial nu sunt doar cetățenii vinovați.

Dacă tai dreptul de a conduce o mașină, limitezi drastic libera circulație, deja se plătește foarte scump pt o mașină raportat la nivelul de trai al României.
România și-a distrus industria, polua mai mult înainte de 2000.
Vechi 22.11.2020, 10:19:14
Member

Implicit

Ca și creștini suntem obligați moral să avem grijă de mediul înconjurător.Sa ne purtăm cu blândețe.
Este casa noastră.Doar așa putem avea grijă de noi.

Așa cum la noi acasă ne place să fie curat, să ne simțim bine, în siguranță, tot așa trebuie să ne comportam cu pământul pe care locuim, cu planeta noastră.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 15:57:40
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Implicit

Citat:
De ce poluăm planeta?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 16:19:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.
Poluarea?

Pai gazele toxice, rezultate in urma arderilor tutuoro combustibillor, contin molecule si compusi grei, metale grele, care chiar daca sunt aruncate pe cos si ajung in aer, nu raman mult timp in aer chiar daca sunt purtate de vant ci cad la pamant in cateva ore/zile. Ajunse la pamant sunt spalate de ploi si combinate sau duse spre mare si acolo soarele si valurile descompn totul in particule mai mici care nu sunt poluante.

Ne-a pacalit UE si politicienii verzi cu poluarea ca cica ea produce incalzirea "planetei" si e responsabila de tot felul de boli.

Nu e ea cauza mortii si bolior ci neascultarea si pacatul!

Ne pacalesc astia sa ne distrugem toate centralele nergetice si sa cumparam de la ei energie sau panouri solare. Decat niste fraieri aia suntem. Ne distrugem singuri transformandu-ne in colonie, in sclavi.

Ne iau si Credinta si Ortodoxia si ne pun sa ne inchinam la planeta Marte pe care o sa trimita Muska cea mare masini electrice.

E politica europeana adoptata deja si de noi. In directia aia mergem. O sa lucram toata viata ca sa le platim lor curentul si apa si toate utilitatile mancand doar preparate din import modificate genetic, produse obtinute din viermi si insecte, ca s-a adoptat la nivel ue ca cica e hrana buna bio, nepoluanta!
Morocku-vsovi învața de la Mesia cu sfinti lepadarea de lume [(fireEhoțU-smintEniamorti-pacat-IStoLume-stiE-sinE-tueutu-E-și-U-labordelatorie si nepieirea totmaimarElui U-meu-laudaros-laș-tradator=grija-haita-Ukluxkla-vrinteresU-blestem-hula-vis-program cu final-ieși-rea-idol intre coaste-lenea te iASIA in fascinatia gogoșerpiszmEUlui sa le faci ca fraieul treaba murdara pofta-plictisU ca ipocrithU-fakE)]. Sa scap ar fi bine să citim cu Credința din Cuvânt ca sa credem ca a facut si face FataTa.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 19:20:57
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Ne-a pacalit UE si politicienii verzi cu poluarea ca cica ea produce incalzirea "planetei" si e responsabila de tot felul de boli.
Partea cu poluarea e adevărată. Observi că anotimpurile s-au schimbat fața de cum au fost inainte de anii 90? Cel puțin așa îmi spuneau bunicii și părinții că ei au prins perioada aia. Vara era vara și iarna era iarnă!!!

Caută despre IMO (Convenție Internațională) și MARPOL să vezi ce legi și restricții se pun în TOATĂ lumea (nu UE, ce UE?!), deversarea combusibilului în mare de mâna omului, accidente, etc, duc la distrugerea faunei, ai văzut poate și la știri sau documentare, păsări, animale înghițite de produși petrolieri la mal, e dezastru. Făcute de mâna omului!

Citat:
cauza mortii si bolior ci neascultarea si pacatul!
Aici ai dreptate.

Citat:
Ne pacalesc astia sa ne distrugem toate centralele nergetice si sa cumparam de la ei energie sau panouri solare. Decat niste fraieri aia suntem. Ne distrugem singuri transformandu-ne in colonie, in sclavi.
Putem să ne construim noi panouri solare :D . Da am observat că ne cam vindem din păcate.

Citat:
Ne iau si Credinta si Ortodoxia si ne pun sa ne inchinam la planeta Marte pe care o sa trimita Muska cea mare masini electrice.
Ei, hai să nu exagerăm... Nu ne pune nimeni să ne închinăm la o planetă :)))). Muska era criticat de chinezul Jack Ma la un interviu, că de ce te gândești să colonizezi planeta Marte când sunt multe probleme aici pe Pământ (poluare, chestii etc.) care trebuiesc rezolvate (cam are dreptate). Cea mai bună chestie pe care a făcut-o Muska, este invenția cu mașina electrică. E foarte bună (părerea mea). Nu e rău să visăm la alte planete, ar fi interesant să avem un backup! Dar nu e momentul acum pentru așa ceva. OFF-TOPIC: Am observat una din desenele făcute de Arsenie Boca, unde era afișată o pictură cu un om care vorbea la telefon, era nevasta lui lângă el, o imagine cu o rachetă care se lansa, niște antene-satelit, și Sf. Arhanghel Mihail deasupra zicând vorbele acelea. Dar culmea că omul acesta spunea că își caută loc pe altă planetă să stea, ca nu îl mai interesează mântuirea gen. Mă întreb dacă era vorba de Elon. Culmea că arhanghelul îi răspunde pentru asta, sfârșitul lumii a început.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 20:16:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Partea cu poluarea e adevărată. Observi că anotimpurile s-au schimbat fața de cum au fost inainte de anii 90? Cel puțin așa îmi spuneau bunicii și părinții că ei au prins perioada aia. Vara era vara și iarna era iarnă!!!
Să dea Dumnezeu să scăpăm de iarnă în România, nu mă deranjează deloc,

-facturi imense la căldură și electricitate,
-robineți distruși de la volumul apei înghețate,
-fracturi- în fiecare an cel puțin un cunoscut ajunge la radiografie că a căzut pe gheață aproape de zona unde stă,
-accidente de condus, întârzieri,
-drumuri distruse de la antiderapant și soluțiile saline cu care se aruncă rezultă gropi în primăvară și distrusă geometria direcției + bani consumați aiurea de la dezvoltare,
-greu de săpat o groapă în cimitir,
- sinucideri, depresii și morți de tristețe și inimă rea că se să stă mai mult prin casă și e întuneric afară, unora le vin idei nepotrivite și se apucă de alcoolism
-nu poți folosi o bicicletă, motor, moped, trotinetă fără să te îmbolnăvești de otită, răceli, pneumonie
- oameni izolați pe la sate, troieniți

Concluzia iarna în oraș = iadul pe pământ, prefer infinit canicula, bazine, pescuit, drumeții, eu vreau climă mediteraneană în România, să fie 15 grade iarna afară, poate de aia grecii și italienii trăiesc spre 90 de ani.

Citat:
Caută despre IMO (Convenție Internațională) și MARPOL să vezi ce legi și restricții se pun în TOATĂ lumea (nu UE, ce UE?!), deversarea combusibilului în mare de mâna omului, accidente, etc, duc la distrugerea faunei, ai văzut poate și la știri sau documentare, păsări, animale înghițite de produși petrolieri la mal, e dezastru. Făcute de mâna omului!
Problema e că UE își propune peste capul nostru ca Europa să fie primul continent cu 0 emisii până în 2050, deci peste capul nostru ne supune la cheltuieli ruinante pe retehnologizare, ba mai mult sunt state Europene care nu sunt în UE de pildă Elveția, Bosnia, Macedonia, Serbia, Norvegia
Cu ce drept să profite statele astea și alte continente de sacrificiile făcute de noi, cu ce drept să fim noi cobaii globului și să ne ruinăm folosind tehnologii costisitoare, mereu noi cu care nu poți să ții pasul și alte continente să sporească folosind tehnologii vechi, minerit etc ?

Ce drept are un organism să-mi spună să nu mă mai încălzesc cu lemn la sat dacă asta e mai convenabil când ei taie industrial și doar a 10-a parte e folosită pentru încălzit ?

Cu ce drept să se interzică restaurantelor să mai facă fum, oamenilor să mai gătească acasă că miroase de la cârnați fripți, gospodarilor să nu mai crească nimic animale la sat că sunt emisii, adică să distrugă independența alimentară a omului ?

Să mâncăm toți mâncare sintetică că așa vor ei, niște unii, nealeși de mine ?

Cu ce drept ne târăsc în mizeria asta ruinantă financiar și care va distruge oamenii săraci, care trăiesc din economia de subzistentă, iar cei din clasa mijlocie vor sărăcii, când la momentul aderării în 2007 nu era vorba despre asta ?

Cu ce drept să limitezi dreptul de a conduce o mașină, deci autonomia de deplasare a omului și dreptul de proprietate al mașinii condiționând-o în viitor de tehnologii verzi scumpe, inaccesibile majorității ?

Last edited by Iorest; 11.05.2021 at 21:51:49.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 20:50:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) . Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.
Imposibil! Nu te supara, dar nu cred, poate o fi fost un studiu "feic" (fake, manipulant).N-am argumente, dar pur si simplu nu cred, n-are cum.
Poate ca studiul acela specifica si corabiile cu pânze(mai ales Santa Maria, a lui Cristofor Columb) care deversau in mare "factorii poluanti"; mai ales ca nu "reciclau" apa din mare cu care spalau puntea.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare