Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2013, 21:30:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Paraclisul Maicii Domnului

Am reusit si eu sa mai ajung, dupa multa vreme la aceasta frumoasa slujba care se tine la noi in biserica in fiecare duminica seara. Am facut si o inregistrare video clandestina, pe care am incercat sa o salvez la mine pe profil dar nu am reusit. Daca eram "pe faza", inregistram si otpustul, care a fost unul deosebit, fiind sapt luminata, dar cum spuneam am ramas interzisa, vorba Andrei de la protv, "pielea de gaina s-a intors".
Ce ma impresioneaza cel mai mult la slujbele din aceasta perioada, la final, este cand preotul zice de 3 ori "Hristos a inviat", noi ii raspundem "adevarat a inviat" si apoi zice " si ne-a daruit noua viata vesnica". Apoi tot la otpust astazi a zis "cel care a intrat prin usile incuiate...., Hristos adevaratul Dumnezeul nostru, ..."iar Fecioarei Maria in loc de "ceea ce esti mai cinstita..." i se spune "lumineaza-te, lumineaza-te noule Ierusalime... iara tu curata Nascatoare de Dumnezeu veseleste-te intru invierea celui nascut al tau"

Last edited by fallen; 12.05.2013 at 21:34:27.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2013, 19:41:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Utrenia (nume provenit din slavonescul Utrenie, "dimineață", și numită în greacă Orthros)
Originea Utreniei se află în rugăciunea de dimineață din cultul iudaic de la templu și sinagogi. Referitor la scopul ei, Utrenia este slujba prin care aducem lui Dumnezeu mulțumire pentru odihna din timpul nopții ce a trecut și Îi cerem ajutorul pentru ziua care începe și care se aseamănă cu lumina care alungă întunericul necunoștinței și al păcatului. Astfel, Sfântul Simeon al Tesalonicului spune că Utrenia este ca o „jertfă de mulțumire Celui ce aduce lumina și Celui ce a risipit întunericul înșelăciunii și ne-a dat lumina dreptei credințe“. Din punct de vedere istorico-simbolic, slujba de dimineață ne aduce aminte de Sfintele Pătimiri ale Mântuitorului Hristos, dar și de Nașterea și Învierea Sa, petrecute înainte de ivirea zorilor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare