Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2012, 01:35:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Die Blitzmesse

Nu, nu e vorba de slujbele care se desfășoară fulgerător de repede. Ăsta ar fi un subiect, dar pentru alt topic. E vorba de blițul-bliț, acea anexă a aparatului fotografic folosită, odinioară, în urma unei complicate reacții chimice, numai în studiourile fotografice. In ultima vreme, in orice biserică bucureșteană mă poartă pașii, indiferent că este catolică răsăriteană ori apuseană, ortodoxă mai modestă (ca Dichiu) sau mai cu ștaif (precum Sf Elefterie), o răpăială optică de blițuri îmi agresează simțul văzului și îmi accentuează senzația de spectacol. Dar un spectacol al cărui prim protagonist nu este Dumnezeu, ci omul. O fotografie de grup sau un prim-plan cu mirele și mireasa pe treptele bisericii, ori chiar în fața altarului, asta este de înțeles. Un fotodocument cu micuțul copil încreștinat în cristelniță, iarăși e de înțeles. Dar răpăiala asta continuă, în care se fac nu zeci, ci sute de poze la o slujbă nu mai e de înțeles. Cu stupefacție văd asemenea apucături și la...înmormântări. Asta nu înțeleg nici să mă tai. "Unchiul vinețiu pe năsălie", asta e materie fotografică pentru albumul de familie, sau ce ?

Alfred Nobel, inventatorul dinamitei, a oferit oamenilor un mijloc mai lesnicios de a construi drumuri și a săpa tuneluri. O binecuvântare, gândea el. Curând, cu groază a descoperit că a creat un mijloc cu aplicație drăcească. Mutatis mutandis, la fel trebuie să stea lucrurile și pentru cel care a încorporat blițuri în telefoanele celulare moderne. Cel puțin 10 persoane se găsesc la orice "serviciu divin" care, la concurență cu fotograful, să-i tragă blițuri la greu din aparatul care a încetat de mult să mai fie un simplu telefon. Opriți-vă, oameni buni ! Legătura cu eternitatea a unei slujbe nu înseamnă introducerea unui jâpeg în laptop! Bunicii mei aveau poze puține, făcute la fotograf, după nuntă. Una dintre ele împodobea dormitorul. Azi, vrem să nemurim clipa cu blițul, strângând mii de poze pe DVD-uri la care nu ne mai uităm niciodată. Devalorizarea prin inflație funcționează, și aici, perfect.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2012, 14:16:03
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Unchiul vinețiu pe năsălie", asta e materie fotografică pentru albumul de familie, sau ce ?
Astfel de poze sunt macabre.
Reply With Quote
Răspunde